Baja Dolce: Milujem čítanie a všetky tie emócie, ktoré mi knihy vedia dať

Poznáte sériu Placebo alebo novinku Horkosladké esencie? Tak to isto ste aspoň raz počuli meno Baja Dolce, ktorú som dnes bližšie vyspovedala.

Baji, aké slovenské miesta máš najradšej?

Moje najobľúbenejšie slovenské miesto a zároveň mojou srdcovkou sú práve Bojnice. Je tomu tak už od môjho útleho detstva. Keď som bola malá, bola som asi najväčší fanúšik talianskej rozprávky o princeznej Fantaghiro, a práve táto rozprávka sa mi spája s Bojnicami a zámkom, pretože tam sa točilo veľmi veľa scén.

Dodnes je v jednej z izieb, ktorá v príbehu patrila hlavnej hrdinke, posteľ s návliečkami z natáčania. Pamätám si, že pri každej prehliadke zámku (a že ich bolo požehnane), som vždy pri tejto posteli zastala, v tajnosti ju chytala a snívala veľké príbehy o princeznách a princoch.

Takisto milujem bojnickú ZOO, flegmatické surikaty, nádherné plameniaky, motýliu záhradu, pytóny, ktoré sa ledva zmestia do terária, uvrieskané opice a iné prekrásne zvieratá. Pre mňa sa kúpeľné mestečko Bojnice spája s krásnym detstvom a minimálne raz ročne sa tam vraciame.

Ktorou slovenskou kulinárskou špecialitou nikdy nepohrdneš?

Zo slovenských jedál najviac obľubujem, ako inak, bryndzové halušky. Najviac mi zatiaľ chutili na salaši Krajinka a v biofarme v Stupave. Stupavu máme od bydliska bližšie, čiže ak máme chuť na kvalitné halušky z domácej bryndze, ideme tam.

Okrem skvelého jedla a obchodíku s domácimi produktami je k dispozícii pre návštevníkov veľký areál vhodný na príjemné chvíľky v prírode s rodinou alebo priateľmi.

Môžete tam obdivovať kone, poníky, prasiatka, voľne vypustené ovečky, kačice, husi a iné zvieratá. Je to taký malý raj blízko Bratislavy, ktorý sa oplatí navštíviť.

A čo slovenskí autori ich knihy? Ktorých by sme si mali prečítať?

Milujem čítanie a všetky tie emócie, ktoré mi knihy vedia dať. V poslednej dobe som podľahla čaru slovenských autorov a som milo prekvapená, koľko výborných autorov naše malé Slovensko má. Knihy čítam podľa toho, aký žáner preferujem a to je najmä romantika/erotika.

Tak nejako som sa dostala k autorke Michaele Zamari, ktorá presne tento žáner píše a mne osobne veľmi sadol jej štýl písania, hlboké myšlienky a aj svojský humor.

Asi najviac ma bavila jej kniha Rozhodnutie, v ktorej nechýbali ani prvky trileru a akcie. Dokonalá kombinácia! A tak nejako sa z nás časom stali dobré priateľky, za čo vďačím najmä knižnému svetu.

Takisto to bolo napríklad s Kristínou Ježovičovou, od ktorej som toho čítala viac, no pre mňa je jej najvydarenejším počinom (zatiaľ) kniha s neľahkou tematikou – Nevyslovené.

Knihu som čítala už dávno, no dodnes cítim všetky pocity, ktoré mnou vibrovali počas jej čítania.

Potom som bola prekvapená knihou Cudzinec z papiera od autorky Ivici Ďuricovej, že i v takomto menšom formáte sa môže ukrývať tak veľký príbeh, alebo kniha Odsúdená od autorky Lucii Saskovej, ktorá vo mne zanechala emočný hurikán a nemalé slzavé údolie, alebo kniha V znamení ametystu od Majky Danihelovej, ktorá ma vtiahla do neskutočne precízne vytvoreného fantasy sveta plného akcie a dobrodružstva. Takto by som mohla menovať ďalej a ďalej.

Na mojich sociálnych sieťach zvyknem odporúčať to najlepšie, čo som od slovenských autorov prečítala, ak chcete inšpiráciu, nech sa páči.

Máš aj nejaké obľúbené (ne)slovenské filmy?

A teraz idem na najobľúbenejšie filmy. Tých je toľko, že by mi nestačilo 10 strán formátu A4. Takže, ako som chameleón v hudbe a v knihách, tak som chameleón aj vo filmoch. Užívam si rôzne žánre, okrem hororu (na ten mám málokedy žalúdok).

Z romantických filmov sú moje klasiky – S láskou Rosie, séria Twilight, Predtým, ako som ťa spoznala, PS: Milujem ťa… Z historických filmov: Pýcha a predsudok, Malé ženy, Jana Eyrová, Búrlivé výšiny a iné. Fantasy alebo sci-fi žáner: Harry Potter, Darca, Venom, Divergencia, Hostiteľ, Rubínovo červená (celá séria), Pasažier a mnoho ďalších.

V poslednej dobe som podľahla aj čaru seriálov a najviac ma oslovili (okrem klasiky Priatelia a Dva a pol chlapa) práve tieto: Príbeh služobníčky, Lucifer a Sexuálna výchova.

Pri ktorých činnostiach si vieš oddýchnuť?

Činnosti, pri ktorých si viem najviac oddýchnuť – toto je veľmi ľahko-opísateľný bod.

V prvom rade je to písanie a čítanie, ktoré idú tak akosi ruka v ruke, jedno bez druhého nejde, v druhom rade sú to práve tie seriály a filmy a k tomu skvelá večera s mojím manželom, v neposlednom rade je to upratovanie – viem, znie to divne, ale ak mám pocit, že je toho na mňa priveľa, začnem upratovať a vtedy sa mi takmer vždy rýchlo uľaví.

Je to taká očista ducha ale aj domu, 2 v 1, príjemné s užitočným.

Ako vyzerá tvoje vysnívané knihomoľské miesto?

Moje vysnívané knihomoľské miesto vyzerá asi tak nejako, ako žaluďová Atlantída veveričky z rozprávky Doba ľadová. Jednoducho raj a oáza, kde sa nachádzajú samé knihy, najlepšie tie so šťastným koncom.

Ja napríklad doma niečo takéto ešte nemám, keďže prerábame dom, čiže moje knihy sú zatiaľ vystavané v komínoch v rohu jednej z izieb s označeniami – prečítané, prečítam ešte raz, na prečítanie a zberateľské kúsky.

Už sa teším na ten deň, keď aj ja budem mať knižnicu a to bude mojou knihomoľskou oázou a rajom zároveň.

Odporučíš nejakú knihu čitateľom?

Čitateľom stránky by som toho chcela odporučiť veľmi veľa, neviem, či by som bola schopná odporučiť len jedno dielo. Ak chcete siahnuť po slovenských knihách, prečítajte si tie, ktoré som spomínala vyššie.

Ak si chcete prečítať svetovú beletriu, za moje romantické JA odporúčam klasiku v podobe knihy Jana Eyrová – tú knihu jednoducho zbožňujem.