Austrálska príroda hýri farbami – Dingo aj Kazuár

australia

Terra Australis Incognita – doslova „neznáma južná zem“, sa rozprestiera na južnej pologuli medzi Indickým a Tichým oceánom. Za priaznivých podmienok tu príroda vyformovala husté pralesy, staroveké skalné útvary, ale aj dlhé kilometre pieskových pláží.

Veľa druhov rastlín a živočíchov nájdeme iba tu a nikde inde vo svete. Rôznorodá exotická príroda Austrálie sa stala domovom klokanov a koál, ale nachádzajú sa tu aj ďalšie výnimočné zvieratá a prírodné úkazy, navyše pestrých farieb.

Ružová

Juhozápadná Austrália patrí k najmenej osídleným oblastiam krajiny. Neďaleko pobrežia leží v mori ostrov Middle Island a na jeho pomerne malej ploche sa nachádza jazero s dĺžkou o niečo viac ako pol kilometra. Zaujímavá je jeho farba – ružová.

Prvýkrát sa o ňom zmienil britský cestovateľ Matthew Flinders vo svojich zápisoch po tom, čo vystúpil na najvyšší vrch ostrova a zbadal “malé jazero ružovej farby”.

Slané jazero Hillier, ktoré obkolesuje pieskový breh a hustý les eukalyptových kríkov, je dodnes témou vedcov, ktorým sa zatiaľ jeho sfarbenie nepodarilo presne vysvetliť. Jedna z teórii hovorí, že ružová farba vznikla kombináciou slanej vody, vodných rias a baktérií.

Oranžová

Dinga do Austrálie priniesli Indonézski moreplavci približne pred 5000 rokmi. Pes ryšavej farby, ktorého v Ázii chovali ako domáceho, sa v novej krajine osamostatnil a vrátil späť do prírody, kde žije dodnes. Jeho uši sú vždy postavené a narozdiel od psov, akých bežne poznáme, má väčšie zuby a nešteká, ale zavíja ako vlk.

V kultúre pôvodných obyvateľov aborigínov bol dingo súčasťou príbehov a jeho podobizeň preto vytesávali aj do skál a stien jaskýň. V súčasnosti sa čoraz viac náhodne kríži s domácimi psami, a preto je otázne, či sa jeho druh v budúcnosti zachová. Dinga dnes nájdeme nielen v Austrálii, ale aj v juhovýchodnej Ázii, hlavne v Thajsku.

Červená

Pri západe slnka získava nevšedný skalný útvar červenú farbu. Pôvodní obyvatelia ho nazvali Uluru, ale skala je známa aj pod menom Ayers Rock podľa Henryho Ayersa, kedysi premiéra štátu Južná Austrália. Uluru v jazyku aborigínov nemá preklad. Ide o pomenovanie skaly ležiacej takmer v strede kontinentu.

Fotka často skresľuje jeho veľkosť, no pieskovcový útvar meria 3.6 kilometra a výškou 350 metrov presahuje Eiffelovu vežu v Paríži. A čo tá farba? Spôsobuje ju povrchová oxidácia železa, ktoré sa na ňom nachádza a celá skala sa preto javí ako oranžová či červená.

Modrá

Kazuár prilbový je krásne sfarbený nelietavý vták žijúci v hustých pralesoch Austrálie a Novej Guiney. Svojím vzhľadom pripomína pštrosa. Typická je pre neho hnedá “prilba”, modrá tvár a krk a tiež nebezpečné ostré pazúry.

Ak sa vystraší, môže byť agresívny. Kazuár sa živí najmä opadaným ovocím zo stromov a žije osamelo, pričom o mláďatá sa stará samec. Ten dosahuje váhu 70 kilogramov a je zároveň najťažším vtákom krajiny. V Austrálii ich dnes žije približne dve tisíc.

Oceány

Oceány pri Austrálii sú známe svojou rozmanitosťou a krásou. Austrálske pobrežie sa tiahne na viac ako 50 000 kilometrov a obklopuje ju tri veľké oceány: Indický oceán na západe, Južný oceán na juhu a Tichý oceán na východe.

Návštevníci si môžu vyskúšať šnorchlovanie alebo Austráliou preslávené surfovanie. Plávanie v čistých vodách je zážitkom pre každého. Kto však má strach pred nástrahami austrálskej fauny, nemal by pred návštevou pozerať filmy o žralokoch.

V Indickom oceáne sa nachádzajú známe oblasti ako Koralové more a Veľký bariérový útes. Veľký bariérový útes je najväčším koralovým útesom na svete a domovom množstva druhov rýb, korálov a iných morských tvorov. Je to tiež jedno z najobdivovanejších miest na potápanie na svete.

Južný oceán obklopuje južnú časť Austrálie a je známy svojimi divokými a chladnými vodami. Toto oceánske územie je obľúbené medzi surfermi, pretože ponúka výzvy vďaka svojim mohutným vlnám a krásnym plážam.

Na východnom pobreží Austrálie sa rozprestiera Tichý oceán. Táto oblasť je známa svojimi nádhernými plážami a populárnymi destináciami, ako sú Sydney, Gold Coast a Brisbane. Tichý oceán je tiež miestom migrácie morských cicavcov, ako sú veľryby a delfíny, čo pridáva na jeho prírodnej kráse.

Austrálske oceány sú dôležité pre miestnu ekológiu, rybolov a cestovný ruch. Poskytujú útočisko pre bohatú morskú faunu a flóru, a sú miestom pre dobrodružstvo a relaxáciu pre návštevníkov z celého sveta.