Anny Em – Kniha ohňa

Nedávno Slovenskom otriasla informácia, že na východe nič nie je. Skutočne? Podľa Knihy ohňa od Anny Em sú tam draci.

Povedzme si niečo o Knihe ohňa

Lili je vlastníčkou píli na východnom Slovensku.. Na pozemku jej podniku zavraždia dvoch ľudí. Po zrelom bádaní začne upodozrievať jedného zo svojich zamestnancov. Trystana. Zistí však, že Trystan je drak a že okolo sa dejú ešte čudnejšie a nebezpečnejšie udalosti.

Je Kniha ohňa iba plytkou prvotinou?

Hneď od začiatku sme vhodení do dynamického deja. Iba chvíľku sa venujeme istým opisom života hlavnej hrdinky. Kniha ohňa je nielen prvou knihou, ktorú napísala Anna Em, ale aj prvou knihou série.

Všimla som si, že sa na internete objavujú názory aký je to plytký príbeh… alebo, že toto bola prvotina na prvý pohľad. Skutočne? Ja si to nemyslím.

Niektoré časti boli… iné. Možno by som ich ja osobne prepísala, ale nie som autorkou. Naopak sa mi páčil autorkin zmysel pre detaily, vykreslené charaktery hlavných aj vedľajších postáv a smer, ktorým sa dej uberal.

Lily, hlavná hrdinka, je silná a reálna osobnosť. Páči sa mi, že to nie je typická Mary Sue a taktiež Anna nestavia do popredia muža. Má dobré aj zlé vlastnosti, nezvyčajné, ale určite nie prehnané reakcie. Spadla do spleti fantasy sveta a musí sa s tým veľmi rýchlo vyrovnať, inak by ju realita dobehla. Obľúbila som si ju.

To, že sú v knihe draci, nie je novinka. Na podporu môjho tvrdenia dávam do pozornosti obálku príbehu, na ktorej môžeme na ilustrácii vidieť náznak transformácie. Na drakov sa premieňajú ľudia iba za určitých okolností. Mnohé informácie Anna opierala o mytológiu a legendy, ktoré sú založené na existencii drakov.

Čo som však nechápala, boli neslovenské mená Trystana a Thomasa. Toto je častá príčina nespokojných čitateľov, keď sa v slovenskom prostredí nachádza postava s iným menom. Pre detailné analyzovanie môžem prezradiť, že bratia pochádzajú z Írska… takže výber mena Thomas celkom chápem.

Iba Trystan mi nejako uteká. Dokonca som aj googlila všetky mužské írske mená, ale konkrétne toto tam nebolo. V komentároch na Instagrame sa objavil názor, že toto je v poriadku, že títo muži majú cudzokrajné mená.

Veď nie sú Slováci… to áno, ale zo svojej krajiny kvôli istým okolnostiam utiekli. Chceli žiť v pokoji. Prvé, čo okrem krajiny tým pádom zmením, je aj meno. Pokojne mi dole do komentárov napíšte svoj názor, som zvedavá :).

Komu knihu odporúčam?

Kniha ohňa je prvou časťou sľubnej série. Anna Em nám odhalila len to nutné a pevne verím, že v budúcnosti sa máme ešte na čo tešiť. Príbeh ma oslovil najmä pre – silné medziľudské vzťahy, reálnu hlavnú hrdinku a drakov!

Väčšinou sa v každej knižnej fantasy nachádzali čarodejníci, upíri, vlkodlaci… teraz som si užila konečne niečo iné. Kniha by mohla zaujať hlavné čitateľky, pretože nás sprevádzajú aj romantické situácie. Myslím si však, že zaujímavá by mohla byť aj pre čitateľov.

Dej postupne graduje, nechýbajú ani detaily, vďaka ktorým môžeme čítať aj medzi riadkami. Pre mňa je najväčšou chybou väzba, ktorá sa mi pri čítaní poškodila a zlomila – aj napriek obalom na knihy.