Andrea Rimová – Chodba hrôzy

andrea-rimová

Nová motýľovka s názvom Chodba hrôzy je na trhu už nejaký ten čas a konečne sa dostala aj ku mne. Oplatí sa ju prečítať? Podľa mňa áno.

Kto pozná Andreu Rimovú vie, čo môže očakávať. Ja som sa k jej tvorbe dostala po prvýkrát a zostala som veľmi príjemne prekvapená.

Oplatí sa knihu prečítať?

Hneď na začiatku sme prológom vhodení do napínavého deja. Ak vás ten nezaujme, ani v čítaní nepokračujte. Je to také buď – alebo.

Zmiešať romantiku a napätie je často veľký risk, pretože môže byť kniha vhodná pre dve cieľové skupiny s úplne odlišným obľúbeným žánrom. Len málokedy sa autor dokáže s vetami tak vyhrať, aby sa tieto dva prvky dopĺňali.

Pokiaľ bude v prevahe možnosť rušivej kombinácie, môže to byť pre čitateľa demotivujúce. Mne sa Rimovej spracovanie páčilo a čítanie som si užila.

O knihe

Saši sa trochu skomplikoval život. Náhoda však zamiešala kartami a stretáva svoju dávnu kamarátku. Priateľstvo, nový vzťah a vyhliadky priaznivej budúcnosti. Priania a sny sú konečne na dosah. Avšak hlavná hrdinka stretáva Hansa, ktorý v nej prebudí zvedavosť.

Nevypovedané veci a tajomstvá sa dostávajú na povrch a dokonalá idylka sa začína poriadne zamotávať. Saša zisťuje, že nie je všetko také, ako sa na prvý pohľad zdá, a že jej šťastie nemusí trvať večne. Navyše nové zistenia môžu mať súvis s mužom, ktorého si chce vziať. Môže byť lepšia motivácia na vyriešenie situácie, než láska?

Moje pocity z knihy

Spomienky na Sašine detstvo vo mne vyvolávali rôzne emócie. Vďaka tomu sa kniha pre mňa stala osobnejšou a rýchlo sa čítala.

Rimová vie dobre narábať s textom. Absolútne som nemala problém začítať sa do príbehu. Šance upútať nás sa chopila hneď na začiatku, pričom dej plynul postupne. Každý prvok bol vyvážený a čitateľovi sa dostával dobre namiešaný mix viet a situácií.

Saša bola veľmi uveriteľná a príbehom nás sprevádzala s veľkou obozretnosťou, aby na niečo nezabudla. Čo sme mali vedieť, sme vedeli alebo sme sa to dozvedeli v tú správnu chvíľu.

Napínavé časti boli doplnené láskou a vtipnými poznámkami. Toto odľahčenie som prijala pozitívne, pretože neustále napätie tam, kde sa chceme viac dozvedieť o vytvorených medziľudských vzťahoch, by mohlo byť skôr prekážkou.

Dokonca sa vďaka tomu autorka vyhla predvídateľnosti, a tak čitateľ nemohol využiť svoje veštecké schopnosti a musel sa jednoducho nechať prekvapiť. Andrea Rimová odhaľuje odvrátenú stranu lásky a medziľudských vzťahov. Tak, ako sny vyzerali byť na dosah, jedným lusknutím prstov môže byť všetko inak. Ale veď taký je život. Raz si hore, potom zase dole.

Rada v knihe nájdem to svoje ale…

Aj keď je kniha najdokonalejšia, vždy sa snažím na ňu hľadieť objektívne a nájsť si v nej to svoje ale. Nebolo by to preto, že je niečo zlé, nudné alebo proste nečitateľné, ale ak mám obľúbeného (alebo menej obľúbeného) autora a čítam od neho viac kníh, tak potrebujem sa aj ja v jeho tvorbe niekam posúvať.

Pre mňa bol veľmi nečitateľný názov knihy, ktorý ma na čítanie absolútne nenalákal. Áno, autorka už má vytvorenú stabilnú čitateľskú základňu, ale je dôležité oslovovať nové cieľové skupiny. Pre potenciálnych čitateľov, ktorí obľubujú a vyhľadávajú zmes napätia a romantiky, môže byť kniha dobrým spoločníkom.

Avšak je veľmi ťažké ich osloviť, pokiaľ im prvý moment nenapovie, čo môžu od čítania očakávať. Zárukou kvality môžu byť tak dobré referencie od čitateľov, iná skúsenosť s autorkou, obľuba vydavateľstva alebo chuť experimentovať.

Mňa by ale kniha v kníhkupectve upútala len natoľko, že sa pozriem žene z obálky do očí, pretože nerada čítam o hrôzach a nie to ešte o nejakej chodbe, ktorá v mnohých vyvoláva úzkosť.

Komu knihu odporúčam

Definovať presne vyhradenú cieľovú skupinu pri tejto knihe je pre mňa trochu zložitejšie. Chodba hrôzy obsahuje prvky napätia, romantiky a humoru, preto aspoň pre mňa nejde o tuctový príbeh, ktorý by mal upadnúť do zabudnutia. Hoci nie som verným milovníkom detektívok či trilerov, kniha sa mi čítala ľahko.

K Rimovej som si našla cestu práve touto knihou a verím, že nebude moja posledná. Po celý čas dokázala udržať napätie, zbytočne veľa neprezrádzala a aktívne pracovala s čitateľom.

Je veľmi ťažké odhadnúť, či si pri čítaní budeme myslieť, čo od príbehu očakávame. Rimovej sa to celkom podarilo odhadnúť, a tak k textu aj pristupovala. Preto by som povedala, že táto novinka by mohla byť aj dobrá štartovacia kniha, ak sa chce niekto naučiť čítať aj niečo napínavejšie, než len trenky hlavného hrdinu v obľúbených romantikách.