Alexa Rileyová – Pre ňu všetko

Ako by ste sa zachovali, keby nejaký zamilovaný muž robil pre vás všetko? Úplne všetko, čo by totálne ovplyvnilo váš život? Dali by ste šancu láske alebo by ste z tohto vzťahu odišli?

Anotácia

Mallory Sullivanová začína nový život. Vysokú školu dokončila s výbornými výsledkami a vďaka tvrdej práci a odhodlaniu sa dostala na jednu z najprestížnejších stáží v USA. Kedysi vyrastala v sirotinci a o takomto živote mohla len snívať.

Netuší však, že na druhej strane jej úspechu stojí niekto, kto jej vystiela cestu, ale zatiaľ nevie kto. Ako sa ukáže neskôr, boháč, s ktorým sa Mallory zoznámi v bare a dá mu prezývku Oz, je majiteľom spoločnosti, v ktorej Mallory pracuje.

Zistí, že to on jej vybavil stáž, našiel jej a jej priateľke ubytovanie a sleduje ju na každom kroku. Veľmi sa rozhnevá, lebo mala dojem, že všetko dosiahla vlastnými silami, nie protekčne, a že Oz musí byť určite duševne chorý.

Oz sa snaží udobriť si ju rôznymi pozornosťami a po týždni zmierovania sa Mallory ocitne v jeho vášnivom náručí. Keď pochopí, že Oz nie je posadnutý, ale že celé roky na ňu trpezlivo čakal a chránil ju pred svojím nebezpečným otcom, zaľúbi sa doňho ešte viac.

Kto je Alexa Rileyová?

Ak by ste si mysleli, že Alexa je nejaká sympatická spisovateľka pochádzajúca z Anglicka alebo USA žijúca so svojou rodinou, boli by ste na veľkom omyle. Alexa Rileyová je totiž pseudonym dvoch autoriek – Melissy Kingovej a Ley Robinsonovej.

Obe sú vydaté, majú deti, zbožňujú futbal, šišky a sú totálne posadnuté hrdinami románov. Zoznámili sa práve vďaka láske ku knihám a komunikujú spolu už od roku 2013. Čo v ich príbehoch vždy nájdeme?

Lásku na prvý pohľad, erotické ľúbostné príbehy so šťastným koncom.  Nepotrebujú písať romány na tisíc strán, preto ich knihy nie sú nikdy nejako dlhé. Dnes sa už hrdo môžu pýšiť viac ako 30 knihami.

Z knihy Pre ňu všetko mám zmiešané pocity

Ku každej knihe si vždy robím poznámky na papier, aby som na nič nezabudla. Počas čítania ma to núti k zamysleniu sa, čo mi vlastne príbeh dal, čo sa mi páčilo, čo nie, prečo vám chcem o ňom povedať a podobne. Práve teraz som bola rada, že som si takéto poznámky písala. A tak ako sa menil samotný dej sa menili aj moje zápisky.

Kniha Pre ňu všetko mi totálne pripomínala také tie moderné romány pre ženy, kde je kopec erotiky, erotiky a ešte raz erotiky. Hoci tam šlo o romantickú zápletku, mám pocit, že ju zatienil vášnivý vzťah Mallory a Oza.

Vôbec mi to neprekážalo, ale práve preto by som knihu odporúčala skôr starším čitateľkám. Ak by som mala povedať aké knihy mi to pripomenulo, tak určite známu sériu 50 odtieňov šedej alebo príbeh od slovenskej autorky Michaely Zamari Šéf môjho šéfa.

Chlap ako Oz, hoci bol neuveriteľne príťažlivý, by ma skôr desil. Jeho prenasledovanie a potreba absolútnej kontroly by mi v reálnom živote romantická vôbec neprišla.

Ale (áno, ale!), myslím, že pre tento príbeh a jeho vývoj sa to absolútne hodilo. Keby bol k situácií alebo Mallory ľahostajný, nebolo by to ono, takže v konečnom dôsledku som rada, že ho autorky opísali a vytvorili práve takéhoto.

Príbeh a postavy sa vyvíjali. Kniha nie je náročným čítaním, ale bola som rada, že sa stále niečo dialo. Pocity Mallory som prežívala spolu s ňou. Jediné, čo ma mrzelo, bol práve malý priestor na tak super príbeh.

Hoci vieme, že autorky nepíšu dlhé romány, tu by som si vedela predstaviť zopár strán navyše. Príbehu by to neuškodilo a možno by nám boli niektoré situácie viac vysvetlené.

Dej sme väčšinou vnímali z pohľadu Mallory, i keď sem tam sme mali možnosť nahliadnuť aj do Ozovej mysle. Tieto prechody boli efektívne rozdelené kapitolami a vôbec to nebolo rušivé. Celý čas som sa zamýšľala nad tým, ako si písanie autorky podelili, pretože by som vôbec nepovedala, že to písali dve. Práve naopak.

Kniha Pre ňu všetko je romantická oddychovka. Taká rozprávka pre romantičky, ktorým neprekáža trochu viac erotiky. Čo mi prekážalo? Možno naivita hlavnej hrdinky. Veľmi rýchlo sa vzdala svojich ideálov a ja vlastne ani neviem prečo.

Komu knihu odporúčam?

Kniha bola výborne napísaná. Dej gradoval postupne, dialógy neboli nudné, dokonca v jednej chvíli ma autorky totálne dostali. Po knihe by mali siahnuť večne zamilované žienky, ktorým je blízka aj erotika a vášnivé scény hlavných postáv.

Šťastné konce sú charakteristické pre Alexu, preto sa nebojte. Mallory aj Oz budú v najväčšom poriadku. Aj napriek menším výhradám sa mi príbeh páčil, pretože bol presne taký, aký mal byť.