Ako sa vyhnúť suchej pokožke?

Nechať svoje telo dehydratovať je jedným z najrýchlejších spôsobov, ako získať suchú pokožku. K týmto stavom dochádza, pretože pokožka obsahuje približne 30 percent vody, čo prispieva k jej kyprosti, pružnosti a odolnosti. Dobrá hydratácia pomôže k tomu, aby pokožka vyzerala zdravo.

Existuje mnoho rôznych spôsobov, ako zabezpečiť dobrú hydratáciu pokožky. Účinné je napríklad používanie správnych produktov starostlivosti o pleť. Vhodná je však aj konzumácia potravín, ktoré podporujú zdravie pokožky .

Ak pokožka vyzerá byť suchá, šupinatá alebo podráždená, možno je načase venovať chvíľku zhodnoteniu svojich hydratačných a stravovacích návykov.

5 potravín bohatých na vodu pre zdravú pokožku

Každý by mal denne aspoň 8 pohárov tekutín. Rátajú sa aj nápoje ako čaj, mlieko a káva. Pre pokožku je prospešná aj konzumácia stravy bohatej na antioxidanty a vitamíny, akými sú vitamíny A, C a E.

Tu je zoznam potravín bohatých na vodu, ktoré stoja za vyskúšanie. Každý potom uvidí, aký vplyv majú na pokožku.

1. Vodný melón

Vodný melón je ovocie s vysokým obsahom vody (viac ako 90 percent). Obsahuje minerály a fytochemikálie, ako je:

 • lykopén
 • vitamín C
 • beta karotén

V skutočnosti, v porovnaní s paradajkami, jahodami alebo guavami, melón ponúka dobré množstvo antioxidantov. Vodný melón si je skvelý najmä v lete ako občerstvenie alebo ho môže človek zmiešať s inými ingredienciami v lahodnom osviežujúcom smoothie či chutnom šaláte.

Všetky spomenuté vitamíny chránia pokožku pred poškodením spôsobeným slnkom, vetrom a starnutím. Tieto silné živiny tiež znižujú zápal v pokožke, čo jej umožňuje rýchlejšie hojenie po vystavení sa vplyvom počasia. Vitamín C tiež stimuluje tvorbu kolagénu, ktorý pomáha udržiavať pevný a pružný vzhľad pokožky.

Melón je skvelým zdrojom draslíka, ktorý pomáha vyrovnávať hladinu vody v pokožke, vďaka čomu vyzerá jemne a orosene. Hydratácia je kľúčom k udržaniu zdravého vzhľadu pokožky a strava s melónom môže pomôcť udržať vašu pokožku správne hydratovanú.

A napokon, melón je bohatý na vlákninu, ktorá prispieva k pravidelnosti a udržiava tráviaci systém v hladkom chode. Zdravý tráviaci systém pomáha odstraňovať toxíny z tela, a tým znižuje zaťaženie pokožky.

Takže keď bude niekto najbližšie v lete hľadať zdravé občerstvenie alebo osviežujúci nápoj, mal by myslieť na melón. Nielenže je chutný, ale udrží pokožku zdravú a žiarivú.

2. Pomaranče

Ovocie má rôzne príchute, napríklad sladké alebo kyslé, a má tiež rôznu štruktúru. Pomaranče je vždy dobré mať na zozname potravín alebo v miske s ovocím doma.

Pomaranč je potešením pre jazyk, orgány aj pokožku.

Podobne ako vodné melóny, aj pomaranče obsahujú veľa vody (80 – 89 percent) a tiež vitamín C. Navyše sa ľahko prenášajú kamkoľvek a dokonca sa dajú ošúpať aj bez noža.

Konzumácia pomarančov môže do značnej miery pomôcť udržať pokožku hydratovanú a zdravú, ale prečo sa zastaviť len pri nich? Pomaranče sú tiež skvelou zložkou používanou lokálne a pridanie pomarančov do rutinnej starostlivosti o pleť môže byť neuveriteľne prospešné pre udržanie suchosti na uzde.

Pomaranče, bohaté na vitamíny, minerály a antioxidanty, môžu pokožke dodať hydratáciu, ktorá priamo pôsobí proti suchej pokožke, a zanechávajú pokožku jemnú a pružnú.

Najlepšie výsledky človek dosiahne, ak si na pleť pripraví pomarančový peeling alebo masku. Jednoducho roztlačíme pomaranč (ideálne organický) s trochou organického medu a nanesieme ho na tvár a telo.

Med je skvelý na vyživenie pokožky, zatiaľ čo pomaranč pomáha odstraňovať nečistoty a odumreté kožné bunky. Používame raz alebo dvakrát týždenne, aby sme dosiahli najlepšie výsledky.

3. Zelenina

Mnohí odborníci odporúčajú jedenie zeleniny. Málokto však vie, že aj zelenina prispieva k zdraviu pokožky. Niektoré druhy zeleniny majú vysoký obsah vody, ako je špenát (90-99 percent), mrkva a brokolica (80-89 percent). Rozhodne patria do každodenných jedál.

To, že má zelenina množstvo benefitov aj pre ľudskú pokožku, nie jej žiadnou novinkou.

Jedným z najdôležitejších krokov na dosiahnutie vyváženej starostlivosti o pleť je tak konzumácia zeleniny. Je plná dôležitých vitamínov a minerálov, ktoré zohrávajú úlohu pri podpore zdravej pokožky.

Zaradenie väčšieho množstva zeleniny do jedálnička zlepší kvalitu, štruktúru a tón pleti. Zelenina je tiež skvelým zdrojom antioxidantov, ktoré chránia pokožku pred poškodením spôsobeným voľnými radikálmi.

Najdôležitejšími vitamínmi na podporu zdravia pokožky sú:

 • vitamín A – znižuje známky starnutia
 • vitamín C – rozjasňuje a vyrovnáva tón pleti
 • vitamín E – udržiava pokožku pružnú a hydratovanú

Mrkva je vynikajúcim zdrojom vitamínu A a pomáha redukovať vrásky a tmavé škvrny. Brokolica má vysoký obsah vitamínu C a zabraňuje poškodeniu slnkom a zlepšuje stav kolagénu. Špenát má vysoký obsah vitamínu E a chráni pokožku pred poškodením vplyvom životného prostredia.

Medzi ďalšiu zeleninu, ktorá je skvelá na zlepšenie vzhľadu pokožky, patria:

 • sladké zemiaky
 • paprika
 • kapusta
 • karfiol
 • paradajky

Po pridaní väčšieho množstva zeleniny do svojho jedálnička začnete jednotlivec pozorovať rozdiel v zdraví svojej pokožky. Bude nielen vyzerať lepšie, ale získa aj ochranu pred poškodením a starnutím.

4. Jogurty

Málokoho by napadlo, že jogurt okrem podpory zdravia tráviaceho traktu prispieva aj k príjmu tekutín. No je to naozaj tak. Jedna porcia jogurtu obsahuje približne 80 – 89 percent vody.

Jogurt lieči pokožku na povrchu aj zvnútra.

Mnohí už vedia, probiotiká a iné fermentované produkty sú skvelé pre fyzické zdravie, ale ich prínos sa tým nemusí končiť. Najmä jogurt môže byť veľmi prospešný pre ľudí so suchou pokožkou.

Jogurt obsahuje kyselinu mliečnu aj probiotiká, dva prvky, ktoré pomáhajú predchádzať strate vlhkosti a vyživujú pokožku. Kyselina mliečna pôsobí ako účinný exfoliačný prostriedok, jemne odstraňuje odumreté kožné bunky, ktoré potom zabraňujú vysušovaniu pokožky.

Je tiež známa ako účinný čistič pleti a znižuje škvrny, zlepšuje začervenanie a vyrovnáva tón pleti. Probiotiká sú dobré baktérie, ktoré pomáhajú pokožke udržiavať vlhkosť, bránia baktériám a iným patogénom a chránia pred zápalmi.

Ďalšou veľkou výhodou jogurtu je jeho schopnosť upokojiť a upokojiť pokožku po holení. Stačí naniesť tenkú vrstvu na práve oholené miesta a nechať pôsobiť 10-15 minút. Kyselina mliečna pomôže znížiť zápal a probiotiká pomôžu chrániť pokožku pred poškodením a infekciou. Túto jednoduchú a prirodzenú metódu môže človek používať po každom holení, aby si zachoval pocit zdravej pokožky a jej vzhľad.

Na záver možno povedať, že jogurt je skvelým nástrojom pre ľudí so suchou pleťou a môže byť prospešný aj pre tých, ktorí majú vyrovnanú pleť. Jeho zaradenie do rutinnej starostlivosti o pleť môže pomôcť znížiť zápaly, zabrániť strate vlhkosti a udržať zdravý a vyživený vzhľad pleti.

5. Nakladané uhorky

Nakladané uhorky sú zvyčajne vnímané ako pochutina na doplnenie jedla a ako doplnky pre chuť. V skutočnosti však prispievajú aj k celkovému obsahu prijatej vody. Kyslé uhorky obsahujú viac ako 90 percent vody. Tento objem pochádza z procesu fermentácie, ktorý často zahŕňa pridávanie iných foriem tekutín a korenín, ktoré pomáhajú udržiavať alebo zvyšovať obsah vody.

Možno to znie prekvapivo, no aj nakladané uhorky sú prospešné pre zdravú pleť.

Nakladané uhorky a klasické uhorky sú dve zeleniny, ktoré majú veľa spoločného. Nielenže obe pochádzajú z rovnakej čeľade rastlín, ale majú aj množstvo zdraviu prospešných vlastností. Uhorky aj kyslé uhorky môžu pomôcť zlepšiť celkové zdravie pokožky, ale konzumácia uhoriek má aj určité výhody.

Nakladané uhorky sa vyrábajú naložením do octu, soli alebo iných moriacich látok. Pri tomto procese fermentácie sa v uhorkách rozloží veľa prirodzených cukrov, čím vznikne potravina s nízkym obsahom sacharidov a kalórií.

Nakladané uhorky sa môžu používať aj ako probiotická potravina vďaka baktériám, ktoré sa vyvíjajú počas procesu fermentácie. Tieto baktérie pomáhajú podporovať zdravie tráviaceho traktu a môžu pomôcť pri vstrebávaní dôležitých vitamínov a minerálov.

Okrem zdravotných výhod sú uhorky aj skvelým zdrojom antioxidantov. Ocot a korenie používané pri nakladaní totiž pomáhajú zachovať cenné antioxidanty, ako sú polyfenoly a fenolové kyseliny. Tieto zlúčeniny majú rôzne zdravotné účinky, napríklad znižujú zápal a zvyšujú pružnosť pokožky.

Čerstvé uhorky sú plné rovnakých antioxidantov a vitamínov ako nakladané uhorky, ale bez pridaných kalórií a sodíka. Uhorky majú tiež vysoký obsah vody, čo pomáha udržiavať hydratáciu pokožky. Konzumácia uhoriek v šalátoch, smoothies alebo ako občerstvenie je skvelý spôsob, ako získať výhody tejto chrumkavej zeleniny.