Aj v EP to konečne pomenovali: Je to genocída!

Štrasburg, 4. 2. 2016 – Dnes Európsky parlament jasnou väčšinou prijal Spoločné  uznesenie o systematickom masovom vyvražďovaní náboženských menšín zo strany tzv. ISIS/Dá’iš. Slovenský europoslanec Branislav Škripek vyjadril spokojnosť a nádej, že sa pomôže prenasledovaným kresťanom ako aj iným menšinám na Blízkom východe.  

Branislav Škripek povedal tesne po hlasovaní: „Som veľmi rád, že parlament prijal toto uznesenie. Da´iš  napáchal a stále pácha strašné zverstvá a masové vraždy. Je to správny krok, že sme ich skutky uznali a jasne pomenovali ako genocídu.”  

Schválené uznesenie obsahuje viacero závažných bodov. Hneď v prvom odstavci uvádza nasledovné:  „dôrazne odsudzuje tzv. ISIS/Dá’iš a jeho mimoriadne závažné porušovanie ľudských práv, ktoré predstavuje zločiny proti ľudskosti a vojnové zločiny podľa Rímskeho štatútu Medzinárodného trestného súdu.” Ďalej vyzýva Bezpečnostnú radu OSN k tomu, aby uznala tieto zločiny genocídou.

Da´iš svoje ohavné skutky vykonáva na civilnom obyvateľstve, ktoré je v mnohých prípadoch bezbranné. „Vraždení nie sú len kresťania, ale aj príslušníci iných náboženských skupín. Ide o Jezídov, Turkménov, Šiítov, Šabakov, Sabejov, Kakajov a Sunitov, ktorí nesúhlasia s výkladom islamu podľa ISIS,” zdôrazňuje Branislav Škripek. Ďalej Škripek hovorí, že Da´iš bude znášať následky svojho konania a zločinci budú súdení medzinárodným súdnym tribunálom.

V severovýchodnej Sýrii sa nachádza kantón Rojava, kde pred rokom bola veľmi komplikovaná situácia a z mesiaca na mesiac sa zhoršuje. Aj keď miestni obyvatelia sa dokázali postaviť zoči-voči vyčíňaniu Da´iš a udatne bojujú, zlyháva zásobovanie a humanitárna pomoc. Prijatý dokument vyzýva k tomu, aby sa vytvorili humanitárne koridory.

Branislav Škripek vysvetľuje: „Kantón Rojava je zásobovaný cez jediný hraničný priechod, Fish Khabur a ten kolabuje. Rojava preto volá o pomoc! V ohrorení  sú až dva milióny obyvateľov.” Udatní Rojavania dokázali vzdorovať polobláznom z ISIS, ale bez zásobovania a humanitárnej pomoci sú bezradní. „Preto vyzývam Turecko a Iracký Kurdistan, aby s okamžitou platnosťou otvorili hranice a tak zabránili ďalšej humanitárnej katastrofe,” na záver apeluje Branislav Škripek.