6 vecí, ktoré mi kazia zážitok z dokonalého čítania

Knihy a čítanie milujem, ale aj tam sa dokáže niečo pokaziť. Potom najčastejšie knihu odkladám a venujem sa inej činnosti. Ktorých 6 vecí mi kazí zážitok z čítania sa dozviete v článku.

Nebudem sa tajiť, že k napísaniu tohto článku som sa inšpirovala iným, ktorý mi kamarátka pred nejakým časom poslala na Messenger.

Keďže sme zaryté knihomoľky, po jeho prečítaní začala medzi nami vášnivá diskusia vedúca k tomu, že sme zostavili naše vlastné rebríčky pre a proti, s ktorými sa stretávame pri čítaní. Môj rebríček knihomoľských negatív vám prinášam práve teraz. Aký je ten váš?

1. Nemám rada, keď je moja obľúbená kniha drahá

Tento bod snáď poznáme všetci. Pamätám si z čias dávno minulých, ako som túžila mať celú sériu Nástrojov smrteľníkov od Cassandry Clare. Prvú som si kúpila náhodou a vyvinula sa u mňa jemná závislosť na tomto fantasy príbehu, že som ich musela mať všetky.

Mojou nevýhodou je, že vždy (ak sa dá), chcem mať nové knihy, pretože nádherne voňajú. A tak som si povedala, že čo  nový mesiac, to si kúpim ďalšiu knihu, ktorá medzi lacnejšiu cenovú kategóriu rozhodne nepatrila. Lenže! Niekoľko sto stranový príbeh som prečítala behom víkendu a čo potom?

Snažila som sa, priatelia, skutočne. Nechodila som do kníhkupectva, neprehliadala som si knižné eshopy a vravela si, ako vydržím. Čo myslíte, ako to dopadlo?

Áno. Do dvoch mesiacov som mala všetky drahé kúsky doma. Ja som bola šťastná ako blcha, veď som predsa mala čo čítať. No moja peňaženka horko zaplakala.

2. Nemám rada, keď sa moja predstava nezhoduje s filmovým prevedením

Toto je najčastejšia dilema u knihomoľov. Ak je film natočený podľa knižnej predlohy, pozrieť si ho alebo nie? Čo ak naše ilúzie o super príbehu spadnú ako domček z karát?

Nemám rada, ak mám svoje obľúbené postavy nejako v mysli vykreslené a herci sa s touto predstavou nestotožňujú. Niektoré filmy boli veľkým sklamaním – uviesť môžem napríklad Twilight, Divergenciu a podobne. Žiaľ, nie vždy sa všetko podarí na výbornú.

3. Nemám rada, keď nemám čas na čítanie

V mojom živote občas nastanú chvíle, keď mám toho veľa. Alebo sa mi  naopak, nechce ani vyliezť z postele. Škola, práca, osobný život a veľmi veľa kníh na kôpke, ktorú musím prečítať sú niekedy veľmi demotivujúce dôvody na zvyšovanie mojej aktivity.

Tieto chvíle nemám rada, pretože hoci čítanie milujem, nemám vtedy na to čas a buď som frustrovaná že nečítam a venujem sa iným (hoc dôležitejším) veciam, alebo som frustrovaná, že čítam a tie dôležité veci odkladám.

Práve v takýchto chvíľach sa snažím môj denný čas rozvrhnúť presne na sekundy a každej činnosti vyhradiť určitý priestor. Ak všetko stihnem, tak ako som si predstavovala, som na seba hrdá. Ak však nevyjde niečo podľa mojich predstáv, som ako fúria.

4. Nemám rada, keď pri čítaní aj jem a kúsok z obeda skončí na stránkach knihy

Tento jav nie je častý, ale aj mne sa to občas prihodí. Práve spojenie dvoch činností spôsobuje moja vyťaženosť, ktorú som spomenula vyššie. Občas sa stane, že pri čítaní obedujem.

Že pri čítaní chodím. Že pri čítaní pozerám aj telku. Že si pri čítaní čítam. Ten obed je ale najhorší, pretože keď si zašpiním stránky z obľúbeného príbehu, som veľmi nahnevaná a zlá, ale najviac asi sama na seba.

5. Nemám rada, keď je kníh viac, než priestoru v mojej kabelke

Často cestujem. Hoci mám čítačku kníh, ktorú aktívne využívam, nie všetky knihy mám v elektronickej podobe, preto som nútená nosiť väčšiu záťaž, než by som chcela. Ten, kto ma pozná vie, že kabelku nosím výnimočne. Väčšinou mi spoločnosť robí batoh alebo poriadne veľká plátenka.

6. Nemám rada, keď chytím knihu s mokrými rukami

Rada si pri kúpaní čítam. Aj vy? Na internete pozorovať často tie ochranné prvky, ktoré si aplikujete na vaňu a kniha sa vám nezamokrí. Asi by som si niečo podobné mala zaobstarať ja. Aj keď mi nikdy do vody nepadla, sem tam som ju s mokrými rukami chytila a moje rozhodnutie som neskôr veľmi ľutovala.

A hoci tento môj zlozvyk nemám rada, často ho robím, pretože vo vani je vždy taký príjemný pokoj na čítanie a vtedy sa s radosťou ponáram do sveta fantázie.

Týchto vecí by som tu mohla menovať ešte veľmi dlho. Žiadne negatívum však nezmení a ani nezničí moju lásku ku knihám. Sú ako krídla, dávajú nám slobodu.