5 tipov ako pomocť pri odstraňovaní chudoby

Aj keď Slovensko je pomerne vyspelá krajine, žijú medzi nami ľudia, ktorí sa nejakým spôsobom zasiahnutí chudobou – mladé rodiny, ľudia bez domova, dôchodcovia, deti s jedným rodičom a mnoho ďalších. Chudoba je dôležitá téma, o čom svedčí aj vyhlásenie 17.októbra ako Medzinárodného dňa za odstránenie chudoby. Pri príležitosti tohto dňa sa koná Veľtrh sociálnych aktivít, kde sa spoločné vo viacerých mestách na Slovensku prezentujú organizácie, ktoré pomáhajú ľuďom zasiahnutým chudobou. Do odstraňovania chudoby sa môžu však zapojiť nie len organizácie, ale jednotlivci. Prinášame 5 tipov ako pomocť pri odstraňovaní chudoby.

1. Maj rád svoju rodinu

Matky Terezy sa raz pýtal novinár, čo môže spraviť pre svetový mier. Odpovedala: ” Choď domov a maj rád svoju rodinu.” V boji s chudobou je potrebné tiež začať práve v rodine.

– Daj svojim deťom pocítiť, že ich ľúbiš a venuj im svojim čas. Dbaj o ich dobrú výchovu a vzdelanie. Šťastie tvojich detí je vo veľkej miere v tvojich rukách. Tvoja investícia im neskôr pomôže zlepšiť ich postavenie na trhu práce a žiť spokojne. V tvojej starobe ti starostlivosť určite vrátia.

– Pomôž mladým rodinám so starostlivosťou o deti, občas ich postráž, zahraj sa s nimi alebo ich vezmi na výlet. Daruj im oblečenie, knižky alebo hračky po starších deťoch.

2. Angažuj sa v svojom regióne
Elimininácia chudoby je krokom, ktorý zároveň prináša väčšiu bezpečnosť, nižšiu kriminalitu, zdravšiu spoločnosť s nižším výskytom chorôb a menšiu záťaž na verejné financie. Investuj preto svoje možnosti, znalosti, čas, či prostriedky k zmierňovaniu chudoby. Napr.: – Staršie, ale stále použiteľné veci, daruj charite*, alebo predaj za prijateľnú cenu cez internet. – Venuj *1 hodinu mesačne ako dobrovoľník* v miestnej verejnoprospešnej organizácii. Možno potrebujú práve tvoju odbornú pomoc.

– *Nastav si trvalý príkaz* pre organizáciu, ktorá zmysluplne pomáha sociálne slabým, alebo jednorázovo podpor konkrétne projekty.

3. Podporuj zamestnanosť
Stabilná práca a adekvátne ohodnotenie sú jedným z kľúčových mechanizmov k redukcii chudoby. Podpora tých, čo pracujú alebo zamestnávajú iných je aj v tvojich rukách: – Nakupuj od lokálnych podnikateľov a farmárov, preferuj slovenské výrobky. – Ak nie si spokojný so svojím zamestnaním a máš nápad ako robiť veci lepšie, splň si svoj sen a začni podnikať.

– Ak si zamestnávateľ, vyplácaj zamestnancom spravodlivú mzdu.

4. Zasadzuj sa za politické riešenia, ktoré zmierňujú chudobu
– Choď voliť a od volených politikov vyžaduj riešenie problému chudoby.

5. Upozorňuj na problémy chudoby
– Všímaj si problémy s chudobou, debatuj o nich s priateľmi, či rodinou a hľadaj možné riešenia. Píš članky do lokálnych novín, na blog, zdieľaj tieto informácie na sociálnych sieťach.

6. Investuj svoje úspory a zhodnocuj peniaze

Investovanie peňazí, ktoré nepotrebujete v krátkej dobe možno vložiť do investícií a ochrániť ich tak proti inflácii. Portu.sk ponúka riešenia na mieru pre začiatočníkov, ale aj skúsených investorov.

Možno sa Ti zdá to, čo robíš málo, že takto nevyriešiš celý problém chudoby. Ale ak pomôžeš, čo i len jednému človeku, tak si urobil strašne veľa!

Viac o Veľtrhu sociálnych aktivít a o probléme chudoby sa dozviete na stránke chudoba.sk alebo osobne v rámci veľtrhu na prednáške a konferencii v Bratislave, v Nitre alebo na námestí v Trnave.

TIP: Výhodne sa dá investovať do nízkonákladových ETF.