Rýchle a zdravé raňajky pre deti – 9 nápadov

Pohodlie často prevyšuje výživu, pokiaľ ide o rozhodnutia týkajúce sa raňajok. Jeden z nedávnych prieskumov zistil, že nedostatok času a príliš veľa práce boli uvádzané ako najčastejšie prekážky pre zdravé raňajky.

Pre zaneprázdnených rodičov na cestách môže byť starostlivosť o deti náročná. Nechcú, aby ich deti meškali do školy, no zároveň chcú, aby nevynechávali raňajky.

Najobľúbenejšie raňajky sú rafinované obilné produkty, potraviny ako studené cereálie, vafle, palacinky, toasty a bagety. Výsledkom je, že väčšina detí prijíma s ranným jedlom veľa rafinovaných sacharidov a málo bielkovín. Podiel ovocia tiež zanedbávajú.

Čo sú zdravé raňajky pre deti?

Raňajky sú viac ako plný žalúdok. Aby sme nemali tučné deti, potrebujú zdravé sacharidy, ako sú celozrnné pečivo a cereálie a čerstvé ovocie, aby poskytli energiu aktívnym svalom a mozgu. Riadna dávka bielkovín ráno z potravín, ako sú vajcia a nízkotučné mliečne výrobky, nielenže zabránia tomu, aby boli deti príliš hladné. Tiež im to pomáha udržiavať duševnú bdelosť.

Je už bežné a vyplýva to z výsledkov zníženej imunity, že deti nedostávajú v strave dostatok vápnika, vitamínu D, draslíka alebo vlákniny. To všetko by mohli poskytnúť zdravé raňajky pre deti, ktoré by mali obsahovať ovocie, mliečne výrobky a celozrnné výrobky.

Nápady na rýchle a jednoduché raňajky pre zaneprázdnených rodičov

Mnohí sú ráno zaneprázdnení, a preto môže byť lákavé vydať sa cestou najmenšieho odporu. Ak deti hovoria, že nie sú hladné, tak sa rodičia môžu pýtať, prečo by na nich mali s raňajkami tlačiť. V tom zhone sa zaneprázdneným rodičom môže zdať, že je jednoduchšie vybrať si niečo po ceste do školy, ako pomôcť deťom zostaviť zdravé raňajky doma.

Raňajky pripravené doma však môžu byť rýchle a zároveň výživné.  Tu je zopár tipov na jednoduché a výživné raňajky:

1. Cereálie s vlákninou, mliekom a ovocím

Väčšina raňajkových cereálií predávaných deťom má nízky obsah vlákniny a vysoký obsah cukru. Existuje však veľa zdravších možností, ktoré deti akceptujú. Vločkové cereálie s vysokým obsahom vlákniny a malé tvary sušienok zvyčajne zaujmú a vytvoria vyvážené raňajky.

 1. Ovsené vločky: Sú výborným zdrojom vlákniny a sýtia na dlhší čas. Najlepšia voľba pre zdravé raňajky pre deti sú nesladené ovsené vločky a dajú sa pripraviť ako výborná kaša s ovocím.
 2. Celozrnné cereálie: Najlepšie je vyhľadať cereálie vyrobené z celozrnnej múky, ako napríklad celozrnný chlieb alebo müsli. Tieto cereálie majú vyšší obsah vlákniny a ďalších dôležitých živín. Pozor na tie s pridaným cukrom.
 3. Kukuričné lupienky: Sú to ľahké a chrumkavé cereálie, ktoré sú často nízkokalorické a majú nízky obsah cukru. Treba však skontrolovať etiketu, či neobsahujú pridaný cukor.
 4. Quinoa: Je to superpotravina, ktorá je bohatá na bielkoviny a ďalšie živiny. Rodičia ju môžu pripraviť podobne ako ovsené vločky alebo pridať do müsli.

Ideálne je, ak sa doplnia mliečnymi výrobkami bohatými na bielkoviny, sójovým alebo rastlinným (napr. mandľovým) mliekom a ovocím.

2. Biely jogurt s ovocím, orieškami a medom

Kým sa opeká chlieb, deti si zatiaľ môžu pripraviť vlastné jogurtové parfaity vrstvením bieleho jogurtu s bobuľami, orechmi, semienkami a škoricou. Ak je jogurt príliš kyslý, pomôže lyžica medu. To bude pravdepodobne predstavovať menšiu dávku cukru, ako je dávka v presladených jogurtoch z obchodu.

Ak sa jogurt navrství s inými dobrotami, dieťa sa bude tešiť na to, čo ho čaká na spodku.

Biely jogurt je zdravý pre deti z niekoľkých dôvodov:

 1. Nutričná hodnota: Biely jogurt je bohatý na živiny, ako sú bielkoviny, vápnik, vitamín D a ďalšie minerály a vitamíny, ktoré sú dôležité pre správny rast a vývoj detí.
 2. Probiotiká: V bielom jogurte sa často nachádzajú probiotické kultúry, ako sú Lactobacillus a Bifidobacterium, ktoré prispievajú k zdraviu tráviaceho systému. Probiotiká pomôžu udržiavať rovnováhu zdravej črevnej mikroflóry a posilňovať imunitný systém.
 3. Zdravá alternatíva: Je často zdravou náhradou pre sladké cereálie alebo iné jedlá s vysokým obsahom cukru, ktoré nie sú výživovo bohaté. Pomáha tak deťom vyhnúť sa nadmernému príjmu cukru a podporuje zdravé stravovacie návyky.
 4. Ľahko stráviteľný: Môže byť dobre tolerovaný aj u detí s citlivým tráviacim systémom. Je to výhodné pre deti, ktoré majú problémy so zažívaním alebo sú vyberaví jedáci.

Je však dôležité si vyberať jogurty, ktoré neobsahujú pridaný cukor alebo umelé prísady. Je tiež vhodné konzultovať s lekárom alebo pediatrom o vhodnosti bieleho jogurtu pre konkrétne potreby a zdravotný stav dieťaťa.

3. Mlieko s doplnkami

Pre doplnenie bielkovín je skvelé mlieko. Môže byť klasické kravské, sójové alebo rastlinné. Prípadne sa môže pridať proteínový prášok a čerstvé alebo mrazené ovocie. Je dobré deti nechať vybiť si kreativitu na doplnkoch, ako sú orechy alebo orechové maslo, semienka, avokádo, mrkva, špenát, ovsené vločky a koreniny.

Mlieko by v detskej strave nemalo chýbať práve pre jeho zdroj vápnika a minerálov.

Rastlinné mlieko je výborná alternatíva pre deti s alergiou alebo intoleranciou na mlieko. Pri jeho výbere je však dôležité sledovať jeho nutričný profil, pretože niektoré druhy môžu mať nižší obsah bielkovín a vápnika. Napríklad sójové mlieko môže poskytovať dôležité rastlinné bielkoviny, ktoré s dôležité pre rast a vývoj svalov u detí.

Kravské mlieko je bohatým zdrojom živín, ako sú:

 • bielkoviny
 • vápnik
 • vitamín D
 • vitamíny skupiny B a ďalšie minerály

Mlieko obsahuje vysoký obsah vápnika, čo je kľúčový minerál pre rast a posilňovanie kostí a zubov u detí. Silné a zdravé kosti sú dôležité pre rast a prevenciu ochorení, ako je osteoporóza v dospelosti.

4. Pizza omeleta

Ktoré dieťa by nemilovalo pizzu na raňajky? Je jednoduchá na prípravu a plná výživných ingrediencií, ktoré zasýtia hladné malé brušká. Tu je návod na prípravu chutnej a výživnej detskej pizza omelety.

Na detskú pizza omeletu potrebujeme:

 • dve vajcia
 • štvrť šálky paradajok nakrájaných na kocky
 • papriku nakrájanú na kocky
 • štvrť šálky cibule nakrájanej na drobno
 • rovnaké množstvo nakrájaných šampiňónov
 • syr mozzarella
 • soľ a korenie.

V stredne veľkej miske vyšľaháme vajcia, soľ a korenie do hladka. Rozpálime panvicu s nepriľnavým povrchom na stredne silnom ohni. Do panvice pridáme lyžicu oleja a necháme ju zohriať. Potom do panvice nalejeme vaječnú zmes a znížime teplotu na stredne nízku.

Až bude omeleta hotová, dieťa si ju môže ozdobiť s pripraveným ingredienciami. Je plná výživných ingrediencií, ako sú vajcia, zelenina a syr a raňajky pre deti sa zároveň stanú hrou.

5. Vafle s ricottou a jahodami

Mrazené vafle ohriaté v hriankovači predstavujú veľmi rýchly a pohodlný spôsob raňajok. Vhodné sú však tie, ktoré sú celozrnné. Na opečené vafle sa môže naniesť nátierka z nízkotučného syra ricotta a nakrájané jahody.

Vafle sú sladká a lákavá pochúťka, ktorá sa dá pre deti pripraviť aj zdravo.

Ricotta je taliansky syr, ktorý sa často používa do rôznych jedál, od slaných až po sladké. Je to chutná, všestranná a výživná možnosť pre detské raňajky.

Je bohatá na bielkoviny, vápnik, vitamín A a horčík. Potraviny bohaté na bielkoviny dodávajú ľudskému telu energiu, ktorú potrebuje na začiatok a koniec dňa. Vápnik pomáha budovať silné kosti a zuby. Vitamín A v ricotte podporuje zdravý zrak, zatiaľ čo horčík je dôležitý pre celkovú funkciu svalov a nervov.

Jahody sú malé, červené, sladké a šťavnaté ovocie plné dôležitých vitamínov a minerálov. Sú tiež kľúčovou zložkou mnohých receptov. Čo ich však robí takými zdravými?

Sú vynikajúcim zdrojom vitamínu C, ktorý udržiava zdravú pokožku a kĺby a podporuje imunitný systém organizmu. Sú tiež plné antioxidantov, ktoré znižujú riziko mnohých chorôb a ochorení.

Z hľadiska minerálnych látok sú jahody skvelým zdrojom draslíka, ktorý pomáha udržiavať rovnováhu tekutín v tele. Obsahujú aj horčík, ktorý je nevyhnutný pre tvorbu energie a funkciu svalov, a železo, ktoré pomáha znižovať únavu a podporuje tvorbu červených krviniek. Aj preto sú výborná voľba pre zdravé raňajky pre deti.

6. Vajíčko so syrom a zeleninou

Na panvicu sa nanesie trochu oleja. Dve vajcia sa dobre premiešajú so strúhaným syrom. Pridá sa jemne nakrájaná zelenina. To všetko sa narýchlo orestuje z každej strany.

Vajcia sú jednou z najzdravších potravín, ktoré možno pridať do každodenného jedálnička dieťaťa. Sú zdrojom:

 • kompletných bielkovín
 • základných vitamínov
 • minerálov vrátane vápnika
 • vitamínu D
 • selénu
 • cholínu

Vysokokvalitné bielkoviny vo vajciach pomáhajú budovať svaly a kosti, zatiaľ čo zdravé tuky dodávajú energiu a podporujú zdravý rast a vývoj.

Raňajky sú pre deti dôležitým jedlom a vajcia sa dajú použiť na mnoho rôznych spôsobov. Vajíčka môžu byť miešané, varené, natvrdo alebo z nich môžno pripraviť omeletu, frittatu či quiche.

Pridaním zeleniny, napríklad paradajok, húb, špenátu a papriky, do raňajkových jedál z vajec možno vytvoriť jedlo s vysokým obsahom živín. Na rýchle a jednoduché raňajky pre deti môžu rodičia pripraviť dávku varených vajec podávaných s dusenou zeleninou a kúskom celozrnného toastu.

Skvelou voľbou môže byť aj frittata so zeleninou, bylinkami a syrom. Ovsená kaša posypaná nakrájaným ovocím, orechmi a uvareným vajíčkom je výživnými raňajkami, ktoré sa dajú rýchlo pripraviť ráno.

Vajíčka sú zdravou a výživnou potravinou, ktorá môže byť skvelým doplnkom detského jedálnička. Rodičia môžu vajcia ľahko zaradiť do raňajkových jedál a poskytnúť tak svojim deťom zdravé a vyvážené jedlo.

7. Jogurt podľa seba

Deti milujú experimentovanie, a preto si mnohé obľúbia aj tento recept. Zmieša sa 1/3 šálky mlieka, 1/4 šálky ovsených vločiek, 1/4 šálky gréckeho jogurtu, 2 čajové lyžičky chia semienok, 1 čajová lyžička mletej škorice a 1/4 šálky bobuľového ovocia v nádobe s uzáverom. Všetko sa to premieša, kým sa zmes nespojí. Na noc sa vloží do chladničky. Môže sa jesť studené alebo nechať ohriať pri izbovej teplote.

Jogurt je všestranná potravina, ktorú si možno vychutnať na mnoho rôznych spôsobov. Tu je niekoľko tipov, ktoré pomôžu pri príprave jogurtu na detské raňajky.

 1. Vyberať si výživný jogurt. Ak rodič kupuje jogurt, pozorne si prečíta etikety a skontroluje zloženie, množstvo cukru a výživovú hodnotu. Mal by sa zamerať na jogurty, ktoré majú nízky obsah cukru a obsahujú dôležité vitamíny a minerály, ako sú vápnik, bielkoviny a probiotiká. Môže si tiež vybrať organické, prírodné alebo grécke jogurty.
 2. Pridávať výživné polevy. Aby sa jogurt stal plnohodnotným raňajkovým jedlom, rodič by mal doň pridať výživné prísady, ako je čerstvé ovocie, orechy, semienka a med. Okrem vyššej hodnoty bude jogurt pre deti oveľa príjemnejší.
 3. Ponúknuť rôzne príchute. Deti majú tendenciu nudiť sa pri rovnakých raňajkách každý deň, takže ponuka rôznych príchutí jogurtov im pomôže udržať záujem. Rodič môže jogurt ochutiť trochou tmavej čokolády, osladiť medom, pridať orechy a ovocie či iné zdravé no pre deti zaujímavé ingrediencie.
 4. Urobiť si z toho zábavu. Prezentácia jogurtu je rovnako dôležitá ako jeho chuť.

Podľa týchto tipov môžu rodičia ľahko pripraviť výživné a chutné jogurtové raňajky, ktoré si deti zamilujú.

8. Celozrnný toast s avokádom

Deti radi jedia tak, ako to robia dospelí. Tu sú teda raňajky pre celú rodinu. Plátok celozrnného toastu sa natrie avokádom a na vrch sa položí nakrájané natvrdo uvarené vajce. To sa jemne osolí a okorení. Dospelí (a aj niektoré deti) majú radi pridanie nakrájanej červenej cibule, nakrájaných paradajok alebo dokonca jemnú štipľavú omáčku.

V prípade, že majú vaše ratolesti radšej čerstvý domáci chlebík, vyskúšajte im pre zmenu upiecť zdravší cuketový chlieb, ktorého príprava vám nezaberie veľa času.

Avokádo sa dá pripraviť na sto spôsobov tak, aby zachutilo aj deťom.

Avokádo je výživné a všestranné ovocie, ktoré sa v posledných rokoch stáva čoraz populárnejším. Nielenže je chutné a všestranné, ale je aj skvelým doplnkom detských raňajok vďaka mnohým zdraviu prospešným látkam.

Po prvé, avokádo je plné základných živín. Obsahuje veľké množstvo:

 • vitamínu B6
 • vitamínu C
 • vitamínu E
 • draslíka
 • zdravých tukov

Všetky tieto živiny sú prospešné pre rast a vývoj detí. Konzumácia avokáda na raňajky pomáha deťom zdravo začať deň. Okrem toho je bohaté aj na vlákninu. Tá pomáha zvyšovať pocit sýtosti, podporuje pravidelnú stolicu a zlepšuje zdravie tráviaceho traktu.

Keď deti jedia avokádo na raňajky, získajú vlákninu, ktorú potrebujú na to, aby zostali dlhšie sýte a obmedzili nezdravé občerstvenie počas dňa.

Zdravé tuky, ktoré avokádo poskytuje, sú dôležité pre vývoj detského mozgu. Tieto mononenasýtené tuky pomáhajú regulovať hormóny, zvyšujú výkon mozgu a zlepšujú pamäť.

A nakoniec, avokádo môže pomôcť pri regulácii hmotnosti. Má nízky obsah kalórií a poskytuje kvalitné živiny, ktoré deťom pomáhajú udržať si zdravú hmotnosť.

9. Ovocné špízy

Na špízy sa napichnú celé jahody a kúsky banánu, melónu a ananásu. Deti si môžu ovocie namáčať do vanilkového jogurtu.

Príprava raňajok nemá žiadne striktné pravidlá. Deti si môžu ráno vychutnať včerajšiu polievku, praženicu alebo cestoviny. Rýchle a zdravé raňajky sa však dajú pripraviť za minimum času. Tieto tipy na občerstvenie pre deti sa dajú využiť na akúkoľvek príležitosť, napr. aj na detskú oslavu.

To, že je brucho plné ešte neznamená, že mozog a svaly dostávajú palivo, ktoré potrebujú. Raňajky musia byť výživné s vyváženým pomerom všetkých živín. A hoci sú raňajky najdôležitejším jedlom dňa, výživné by malo byť každé jedlo, vrátane desiaty a olovrantu. Základom je vytvoriť si dobré návyky, ideálne už od detstva.