Vyvážená starostlivosť o pleť – kombinácia výživy a ochrany

S pribúdajúcim vekom starne aj pokožka. Jemné linky a vrásky, tmavé škvrny, uvoľnenosť a suchosť sú priamymi dôsledkami starnutia pleti. Ako sa čo najlepšie postarať o pleť?

Existujú dva hlavné typy starnutia – chronologické a environmentálne. Chronologické starnutie zahŕňa všetky prirodzené veci, ktoré sa pri starnutí stanú každému. To zahŕňa stratu kolagénu a stratu tuku, čo môže viesť k mimickým vráskam a uvoľnenej pokožke.

Ďalej sú to hormonálne vplyvy, ktoré môžu spôsobiť vysušenie pokožky a gravitácia, ktorá všetko ťahá nadol. To vedie k tomu, že pokožka stráca pevnosť.

Environmentálne starnutie je na druhej strane priamo spojené s životným štýlom. Je to výsledok dobrých a zlých návykov, ktoré sa odrážajú na vzhľade pokožky. Diéta, cvičenie, pobyt na slnku, rutinná starostlivosť o pleť a mnohé ďalšie faktory zohrávajú úlohu.

Dobrou správou je, že existujú veci, ktoré sa dajú urobiť pre udržanie zdravej, čistej a atraktívnej pleti:

  • jesť zdravú výživu vrátane bezpečnej suplementácie
  • žiť zdravým, aktívnym životným štýlom
  • chrániť pokožku pred slnečným žiarením
  • vykonávať denný režim starostlivosti o pleť

Pokiaľ ide o mladistvý vzhľad, dôležité je to, čo človek prijíma stravou a ako sa stará o svoj zovňajšok. Koniec koncov, najzdravšie vyzerajúca pokožka je vždy najkrajšia.

Ochrana pokožky

Slnečné svetlo je úžasná vec, ktorú si každý užíva. Avšak nechránené slnenie je hlavným faktorom starnutia kože a rakoviny kože. Pokožku treba chrániť pred žiarením dokonca aj počas zamračených dní.

Slnko má dva typy lúčov, ktoré môžu poškodiť pokožku:

  • UVA lúče, ktoré sú zodpovedné za predčasné starnutie
  • UVB lúče, ktoré sú zodpovedné za spálenie od slnka

To však nie je všetko. Tie isté lúče môžu tiež spôsobiť šedý zákal a ovplyvniť imunitný systém. Každý musí byť chránený.

Jedným z opatrení, ktoré môže urobiť každý pre ochránenie svojej pokožku pred škodlivými UVA/UVB lúčmi, je nikdy nevychádzať z domu bez aplikovania produktov pre starostlivosť o pleť SPF (Sun Protection Factor). A každý je iný.

Ako funguje SPF?

Napríklad pokožka začne červenať už po 10 minútach vystavenia na slnku. Potom sa tých 10 minút vynásobí úrovňou SPF vo danom prípravku. Ak je to produkt s SPF 30, potom sa to vyráta štýlom 10 minút x 30 (SPF) = 300 minút.

Pre premenu na hodiny sa následne tých 300 minút vydelí 60 minútami. Čiže 300 minút delené 60 minútami dáva výsledok, že daný produkt poskytne na konkrétnu pokoźku ochranu pred slnkom na päť hodín.

Pri opaľovaní je dôležité dbať na správnu aplikáciu opaľovacieho krému.

V prípade dlhšieho pobytu na priamom slnku, napríklad na pláži, je potrebné prípravok aplikovať častejšie. Platí to najmä, ak nie je odolný voči potu alebo vode. Pri plávaní, cvičení alebo utieraní tela uterákom, ochranná vrstva SPF prípravku môže byť rýchlo odstránená a je potrebná opätovná aplikácia.

Dobrým pravidlom je pre istotu znovu aplikovať približne každých 40 minút na priamom slnku.

Správne množstvo opaľovacieho krému pre telo je približne 30 ml. Na tvár postačuje asi lyžička (5 gramov) opaľovacieho krému. Opaľovacie prípravky je potrebné aplikovať najmenej 15 až 20 minút pred odchodom na slnko.

Ak je pokožka už červená od slnka, znamená to, že už je poškodená. Vtedy je najlepšie natrieť začervenané časti pokožky chladivým aloe vera gelom alebo telovým mliekom s antioxidantami.

Je dôležité chrániť každú exponovanú oblasť pokožky, vrátane uší, zadnej časti krku a dokonca aj akýchkoľvek plešatých miest. Pre dokonalé pokrytie tela opaľovacím krémom je vhodná pomoc ďalšej osoby. Najzdravšia pokožka je najkrajšia pokožka.

Prečo používať opaľovací krém stále

Keďže letné mesiace prinášajú príjemné dni a slnečnú oblohu, je dôležité chrániť pokožku pred škodlivým slnečným UV žiarením. Najdôležitejšou vecou, ktorú môže každý urobiť, je používať opaľovací krém a to po celý rok.

Opaľovací krém má viac výhod, než si človek myslí. Mala by to byť súčasť každodennej starostlivosti o pokožku.

UV žiarenie prispieva k predčasnému starnutiu kože, rakovine kože a spáleniu pokožky. Opaľovací krém by sme mali používať každý deň, aj keď netrávime veľa času vonku. UV lúče môžu prenikať cez mraky a okná a dokonca sa môžu odrážať od povrchov, ako je piesok, voda a sneh. Takže ľudia sú rovnako zraniteľní v interiéri ako vonku.

Okrem toho opaľovací krém nechráni len pred UV žiarením, ale pomáha aj predchádzať zmene farby pokožky a tmavým škvrnám spôsobeným slnečným žiarením.

Opaľovací krém môže byť aj dôležitou súčasťou každodennej starostlivosti o krásu, pretože dokáže ochrániť pred voľnými radikálmi, ktoré spôsobujú vrásky a jemné linky. Ak si teda ráno pred nanesením make-upu nanesie už či žena vrstvu opaľovacieho krému, pomôže mu to v boji proti týmto známkam starnutia a udrží pleť mladšiu a zdravšiu.

Navyše ide o jednoduché a pohodlné kozmetické kroky, ktoré môže človek zaradiť do svojej každodennej rutiny. Nikto by sa teda nemal zabudnúť natrieť opaľovacím krémom vždy, keď sa chystá von alebo dokonca len na prechádzku.

Aký je rozdiel medzi obyčajným krémom a krémom s SPF

Na dnešnom trhu je v oblasti starostlivosti o pleť nekonečné množstvo možností. Od hydratačných krémov cez čistiace prípravky až po toniká – nakupovanie správneho výrobku môže byť ohromujúce.

Medzi touto rozmanitosťou pravdepodobne človek narazí na výber krémov na tvár. Ktorý typ by si však mal vybrať – bežný krém na tvár alebo krém na tvár s SPF?

Bežný krém na tvár je určený na výživu a hydratáciu pleti a zároveň podporuje zdravú a žiarivú pleť. Tieto výrobky využívajú prírodné zložky, ako sú:

  • rastlinné oleje
  • vitamíny
  • antioxidanty

Tie vyživujú pleť a riešia prípadné problémy so štruktúrou a tónom. Bežné krémy na tvár majú zvyčajne hustejšiu konzistenciu ako ľahšie pleťové vody, vďaka čomu poskytujú pleti dlhšie trvajúcu hydratáciu.

Krém na tvár s SPF zase ponúka všetky výhody bežného krému na tvár – hydratáciu, zvlhčenie a výživu – a zároveň poskytuje ochranu pred škodlivým UV žiarením. Väčšina krémov na tvár s ochranným faktorom SPF má hodnotenie SPF od 15 do 50 a poskytuje odporúčané množstvo krytia na ochranu pokožky pred poškodením UV žiarením.

Okrem ochranných vlastností sú mnohé z týchto krémov aj ľahko tónované, aby poskytovali prirodzene vyzerajúce krytie a eliminovali potrebu použitia podkladovej bázy.

Výber medzi bežným krémom na tvár a krémom na tvár s SPF nakoniec závisí od individuálnych potrieb. Ak niekto hľadá jednoduchý hydratačný krém, ktorý udrží jeho pleť vyživenú a hydratovanú, bežný krém na tvár môže byť preňho tou najlepšou voľbou.

Ak však niekto potrebuje zvýšenú ochranu pred škodlivými slnečnými lúčmi, potom je správnou voľbou krém na tvár s SPF. Bez ohľadu na to, ktorý výrobok si jednotlivec vyberie, mal by sa uistiť, že dodržiava vhodné postupy starostlivosti o pleť, aby dosiahol najlepšie výsledky.

Čo pomáha na zdravo vyzerajúcu pleť

Pokiaľ ide o zdravú pleť, mnohí už preskúmali nespočetné množstvo produktov, ktoré sľubujú tie najlepšie výsledky. Pravdou je, že mnohé z týchto produktov sa zameriavajú len na zakrytie príznakov – neriešia hlavnú príčinu – problémov s pleťou, ako sú napríklad vyrážky, mdlosť a vrásky.

Ak niekto hľadá prístup k zdravšej pleti, ktorý skutočne funguje, mal by sa zamerať aj na každodenný životný štýl.

Dostatok spánku je pre zdravú pleť nevyhnutný. Prepracovanosť a preťažovanie organizmu môže viesť k problémom s pleťou v dôsledku nedostatku odpočinku. Dôležitých je 8 až 9 hodín spánku každú noc a vyhýbanie sa ponocovaniu. Vedie to zároveň k zlepšeniu mentálnej čistoty a úrovne energie, ako aj k regenerácii kožných buniek a rýchlejšiemu hojeniu kožných problémov.

Pomáha tiež prijať vyváženú stravu, ktorá zahŕňa veľa ovocia, zeleniny, chudých bielkovín a zdravých tukov. Konzumácia väčšieho množstva čerstvého ovocia a zeleniny vyživuje pokožku zvnútra, pretože sú plné dôležitých vitamínov a minerálov.

Čo najviac sa treba vyhýbať spracovaným potravinám a sladkým nápojom, ktoré môžu spôsobiť vysušenie a zmatnenie pokožky a viesť k upchatiu pórov.

Na udržanie zdravého vzhľadu pleti je tiež nevyhnutné piť veľa vody. Prijímanie 8 pohárov vody každý deň pomôže vyplaviť toxíny z tela a podporí zdravú pokožku zvnútra. Neprípustná je nadmerná konzumácia alkoholu a fajčenie. Aj keď v poslednej dobe zažívajú veľký boom zariadenia na nahrievaniu tabaku (napr. Glo cigarety). Ponúkajú menej škodlivú alternatívu oproti tradičnému fajčeniu a používatelia redukujú vystavenie sa škodlivým látka z klasických cigariet.

Bio bronz produkt je v súčasnej dobe veľmi vyhľadávaný, keďže ide o prírodný výrobok napomáhajúci zdravému opaľovaniu bez poškodenia pokožky. Čoraz populárnejšou je aj gua sha masáž, ktorá prispieva k zdravo vyzerajúcej pleti.

Kľúčom k úspechu je dôsledná starostlivosť o pleť. Dôležité je používať jemný čistiaci a hydratačný krém vhodný pre jednotlivý typ pleti a následne kvalitný opaľovací krém na ochranu pred škodlivým UV žiarením. Dôležité je niekoľkokrát týždenne vykonávať peeling, aby človek odstránil prebytočné nečistoty a mastnotu, a tiež pravidelne používať hydratačnú masku.

Kolagén pre ženy je takisto vhodný. Existuje viacero typov, z ktorých si možno vybrať.