Vyvážená starostlivosť o pleť – kombinácia výživy a ochrany

S pribúdajúcim vekom starne aj pokožka. Jemné linky a vrásky, tmavé škvrny, uvoľnenosť a suchosť sú priamymi dôsledkami starnutia pleti.

Typy starnutia

Existujú dva hlavné typy starnutia – chronologické a environmentálne.

Chronologické starnutie zahŕňa všetky prirodzené veci, ktoré sa pri starnutí stanú každému. To zahŕňa stratu kolagénu a stratu tuku, čo môže viesť k mimickým vráskam a uvoľnenej pokožke. Ďalej sú to hormonálne vplyvy, ktoré môžu spôsobiť vysušenie pokožky a gravitácia, ktorá všetko ťahá nadol. To vedie k tomu, že pokožka stráca pevnosť.

Environmentálne starnutie je na druhej strane priamo spojené s životným štýlom. Je to výsledok dobrých a zlých návykov, ktoré sa odrážajú na vzhľade pokožky. Diéta, cvičenie, pobyt na slnku, rutinná starostlivosť o pleť a mnohé ďalšie faktory zohrávajú úlohu.

Dobrou správou je, že existujú veci, ktoré sa dajú urobiť pre udržanie zdravej, čistej a atraktívnej pleti:

  • jesť zdravú výživu vrátane bezpečnej suplementácie
  • žiť zdravým, aktívnym životným štýlom
  • chrániť pokožku pred slnečným žiarením
  • vykonávať denný režim starostlivosti o pleť

Pokiaľ ide o mladistvý vzhľad, dôležité je to, čo človek prijíma stravou a ako sa stará o svoj zvňajšok. Koniec-koncov, najzdravšie vyzerajúca pokožka je vždy najkrajšia.

Ochrana pokožky

Slnečné svetlo je úžasná vec, ktorú si každý užíva. Avšak nechránené slnenie je hlavným faktorom starnutia kože a rakoviny kože. Pokožku treba chrániť pred žiarením dokonca aj počas zamračených dní.

Slnko má dva typy lúčov, ktoré môžu poškodiť pokožku:

  • UVA lúče, ktoré sú zodpovedné za predčasné starnutie
  • UVB lúče, ktoré sú zodpovedné za spálenie od slnka

To však nie je všetko. Tie isté lúče môžu tiež spôsobiť šedý zákal a ovplyvniť imunitný systém. Každý musí byť chránený.

Jedným z opatrení, ktoré môže urobiť každý pre ochránenie svojej pokožku pred škodlivými UVA/UVB lúčmi, je nikdy nevychádzať z domu bez aplikovania produktov pre starostlivosť o pleť SPF (Sun Protection Factor). A každý je iný.

Ako funguje SPF?

Napríklad pokožka začne červenať už po 10 minútach vystavenia na slnku. Potom sa tých 10 minút vynásobí úrovňou SPF vo danom prípravku. Ak je to produkt s SPF 30, potom sa to vyráta štýlom 10 minút x 30 (SPF) = 300 minút.

Pre premenu na hodiny sa následne tých 300 minút vydelí 60 minútami. Čiže 300 minút delené 60 minútami dáva výsledok, že daný produkt poskytne na konkrétnu pokoźku ochranu pred slnkom na päť hodín.

V prípade dlhšieho pobytu na priamom slnku, napríklad na pláži, je potrebné prípravok aplikovať častejšie. Platí to najmä, ak nie je odolný voči potu alebo vode. Pri plávaní, cvičení alebo utieraní tela uterákom, ochranná vrstva SPF prípravku môže byť rýchlo odstránená a je potrebná opätovná aplikácia.

Dobrým pravidlom je pre istotu znovu aplikovať približne každých 40 minút na priamom slnku.

Správne množstvo opaľovacieho krému pre telo je približne 30 ml. Na tvár postačuje asi lyžička (5 gramov) opaľovacieho krému. Opaľovacie prípravky je potrebné aplikovať najmenej 15 až 20 minút pred odchodom na slnko.

Ak je pokožka už červená od slnka, znamená to, že už je poškodená. Vtedy je najlepšie natrieť začervenané časti pokožky chladivým aloe vera gelom alebo telovým mliekom s antioxidantami.

Je dôležité chrániť každú exponovanú oblasť pokožky, vrátane uší, zadnej časti krku a dokonca aj akýchkoľvek plešatých miest. Pre dokonalé pokrytie tela opaľovacím krémom je vhodná pomoc ďalšej osoby.

Najzdravšia pokožka je najkrajšia pokožka.