4 dôvody, prečo rada navštevujem vianočnú Viedeň

Viedeň je mestom mnohých tvárí. Počas adventu sa premení na jedno z (pre mňa) najkrajších miest. Čo na nej obdivujem? Prečítajte si moje dôvody. Súhlasíte?

Viedeň milujem. Je krásna v každom ročnom období. Turistom aj obyvateľom ponúka mnoho možností trávenia voľného času. Nie je jednoduché vybrať si so širokej škály aktivít rôznych druhov.

Rakúsku metropolu zbožňujem najmä na jar a v zime. Prečo práve v zime? No predsa kvôli vianočným trhom, ktoré sú dokonalým zážitkom.

1. História Viedne je úžasná

Viedeň je moderné a dynamické mesto. Centrum žiari v svetle histórie, ktorá je ozdobou ulíc. Vždy sa rada prechádzam po tých istých trasách a miestach. Hofburg, Schonbrunn, Belvedere, Stephansplatz, radnica, parlament a mnohé iné.

V týchto lokalitách sa vyznám aj so zaviazanými očami a vždy obdivujem ich krásu a majestátnosť.

Ak poviem, že sa chystám do Viedne na výlet, vždy ma môžete strenúť prechádzať sa jej historickými miestami a vždy sa na ne budem dívať ako po prvý krát.

TIP: Svoju cestu vždy začínam na Stephansplatz. Pešo prejdem okolo opery, Albertíny, prírodovedného a technického múzea, cez Hofburg až po Radnicu. Najobľúbenejšia trasa, kde si pripomeniem Slovákov, ktorí sem pricestovali za prácou a dám si jeden z mojich opakovaných sľubov, že si raz dám sacher tortu v hoteli Sacher.

2. Nachádza sa tu veľa miest na oddych

Jar? Leto? Jeseň? Zima? Vždy sa tu nájde miesto, kde si môžete naplno oddýchnuť. Musíte sa iba prispôsobiť klimatickým podmienkam. Veľmi rada si lahnem v Schonbrunne do trávy, otvorim knihu a čítam si.

Samozrejme za predpokladu priaznivého počasia. Vtedy si užívam chvíľu sama so sebou a aj výhľad na celé mesto.

Ak by ste si náhodou  nechceli čítať, môžete si vychutnať kávu a výhľad, prezrieť sídlo Habsburgovcov či detské múzeum, stratiť sa v labyrinte alebo si užívať prechádzku v ZOO, ktorá je najstaršia v Európe.

3. Vianočné trhy sú vždy výnimočné

Rada navštevujem rôzne vianočné trhy a užívam si ich atmosféru. Hoci sa nekorčulujem na lade, je úžasné, že si môžu návštevníci užiť aj túto aktivitku. Tento rok ma vo Viedni prekvapila klzisková dráha, ktorú si užívali všetci bez rozdielu veku.

Myslím si, že na výzdobe ulíc si dajú kompetentní vždy záležať, pretože atmosféra adventu na váš číha na každom rohu.

TIP: Po meste sa nachádza viacero trhov. Prehľad a otváracie hodiny nájdete aj na informačných letáčikoch alebo na internete. Každé sú niečim iné, či už ponukou v stánkoch, programom alebo hrnčekmi na punč a čaj. Pre mňa sú vždy najlepšie trhy pri radnici. 

4. Široký výber stánkov, kde dokážem minúť celý môj budget

Poznáte to aj vy? Vytiahnem si z bankomatu 30 € a poviem si, miniem len toto. Nepresiahnem môj limit, pretože sú aj iné dni. Chodím sem často, nepotrebujem si kúpiť všetko, čo uvidím.

A potom už pijem detský punč vo vianočnom hrnčeku, vychutnávam si gulášovú polievku v bochníku, to všetko zakončím karamelovým jablkom, vyberiem si krásne ozdoby na stromček, neodolám suvenírom a pohladniciam. Som rada, že v stánkoch berú aj platobné karty.

Dôvodov, prečo milujem vianočnú Viedeň je omnoho viac, ale myslím, že tieto sú tie najhlavnejšie. Navštívila som už vianočnú Prahu, Budapešť a mnohé iné miesta, ale žiadne si na nezískali viac, ako táto Dunajská metropola.