Prater – atrakcie pre celú rodinu vo Viedni

Prater

Prater je jeden z najznámejších parkov na svete. Nachádza sa v centre Viedne a je obľúbeným miestom pre ľudí všetkých vekových kategórií. Prater ponúka širokú škálu atrakcií, od tradičných kolotočov až po moderné horské dráhy. V parku sa nachádza aj niekoľko reštaurácií a kaviarní, kde je možné si pochutnať na tradičných viedenských jedlách.

Prater je skvelým miestom pre výlet do Viedne. Či už sa chce človek zabaviť, oddýchnuť si alebo si len vychutnať atmosféru mesta, Prater mu to určite poskytne.

Prater vo Viedni

Viedeň, hlavné mesto Rakúska, je známa svojou veľkoleposťou a bohatou históriou. Medzi jednu z najobľúbenejších turistických atrakcií patrí aj Prater, starobylý zábavný park ležiaci na brehu rieky Dunaj.

 • Prvá písomná zmienka o Prateri vo Viedni sa datuje už do 12. storočia, kedy bol pôvodne lesom na hon a prechádzky cisára Leopolda I. s jeho rodinou. V 18. storočí sa park stal verejným miestom pre všetkých a počas tej doby vznikli prvé reštaurácie a kaviarne, čo priviedlo do Prateru aj obyvateľov Viedne, ktorí sem chodili relaxovať a zabaviť sa.
 • V roku 1820 tu bola postavená prvá horská dráha, ktorá sa stala významnou atrakciou v celom parku. Avšak najväčší rozmach zažil Prater vo Viedni počas 19. storočia, kedy sa tu konali veľké výstavy a zábavy pre bohatých a vplyvných ľudí. V tomto období pridali aj prvé karusely, kolotoče a ďalšie horské dráhy.
 • Počas 20. storočia Prater zažil veľký úpadok, hlavne počas obdobia vojny, keď bol park zničený bombardovaním a v roku 1945 doslova vykradnutý. Vďaka úsiliu a odhodlaniu obyvateľov Viedne sa podarilo obnoviť Prater a v roku 1947 bol otvorený opäť pre verejnosť.
 • Dnes je Prater vo Viedni jedným z najväčších a najnavštevovanejších zábavných parkov v Európe. S rozlohou 6 kilometrov štvorcových ponúka množstvo atrakcií pre všetky vekové kategórie. Okrem horských dráh, kolotočov a karuselov sa tu nachádza aj množstvo reštaurácií, kaviarní a stánkov s občerstvením.
 • Jednou z najznámejších atrakcií Prateru je Viedenská ruská kolesová panoráma. Toto unikátne koleso vysoké 65 metrov ponúka nádherný výhľad na panorámu Viedne a je považované za symbol mesta. V posledných rokoch bola pridaná aj moderná horská dráha s názvom „Skywheel“, ktorá je jednou z najvyšších v Európe a ponúka nádherný výhľad na celý park.
 • Prater je však oveľa viac ako len zábavný park. Svojich návštevníkov zaujme aj prírodou, či už vo forme nádherného parku s rôznorodou flórou a faunou alebo krásneho jazera s možnosťou prenájmu loďky. V blízkosti sa nachádza tiež Viedenský les, ktorý je ideálnym miestom pre prechádzky alebo cyklistické výlety.
 • Tradičnú atmosféru Prateru umocňujú aj pestré historické budovy, ktoré sa nachádzajú v jeho blízkosti. Najznámejšia z nich je „Prächnterhaus“, ktorá slúžil niekoľko storočí ako hostinec a dnes je známa predovšetkým ako miesto, kde sa nachádza najväčší sud piva v Európe.

Prater je teda skutočne jedinečné miesto, ktoré ponúka zábavu, oddych, krásnu prírodu a históriu v jednom. Pre návštevníkov Viedne a milovníkov zábavy je to neodmysliteľná súčasť každého pobytu v tomto nádhernom meste.

Prater, cenník do parku

Cenník do parku Prater neexistuje. V skutočnosti je vstupné do parku Prater bezplatné. Platí sa len za jednotlivé atrakcie.

Ceny atrakcií v Prateri sa pohybujú od 1,50 do 10 eur. Ceny sú rôzne v závislosti od typu atrakcie a jej popularity.

Príklady cien atrakcií v Prateri:

 • veľké ruské koleso Riesenrad: 12 eur
 • horská dráha Super Spin: 6 eur
 • kolotoč Wellenflug: 3 eur
 • vodná atrakcia Wildwasserbahn: 5 eur

Pre deti do 3 rokov je vstup na väčšinu atrakcií bezplatný.

Pre deti od 3 do 14 rokov sú ceny atrakcií zľavnené.

Pre seniorov nad 65 rokov sú ceny atrakcií tiež zľavnené.

Cenník jednotlivých atrakcií v parku Prater je možné nájsť aj na internetovej stránke parku.

Kolotoče v parku Prater sú jednou z najväčších atrakcií parku.

Kolotoče v parku Prater

V parku Prater sa nachádza množstvo kolotočov. Táto atrakcia je symbolom nielen zábavy a adrenalínu, avšak aj vzrušenia a potešenia. Kolotoče, ktoré sa v parku Prater nachádzajú, zaujímajú nielen miestnych obyvateľov, avšak aj turistov z celého sveta. Každý deň prejde tisíce návštevníkov parku Prater okolo týchto fascinujúcich atrakcií a niektorí sa odhodlajú ich aj vyskúšať.

V súčasnosti sa v parku Prater nachádza množstvo rôznych kolotočov, preto si každý návštevník môže vybrať ten svoj obľúbený.

Medzi najznámejšie patrí napríklad kolotoč „Wiener Riesenrad“, ktorý poskytuje nádherný výhľad na celý park a okolitú krajinu. Okrem neho sa tu nachádzajú aj rôzne adrenalínové atrakcie, kde je možné sa na chvíľu stať hrdinom akčného filmu a prežiť nezabudnuteľné zážitky.


Ponuka kolotočov v parku Prater je veľmi široká a zahŕňa aj klasické detské atrakcie ako napríklad malé vláčiky, šmykľavku alebo kolotoč so zvieratkami.


Prater je obľúbený zábavný park, ktorý je domovom viac ako 250 atrakcií, vrátane mnohých kolotočov. Medzi najznámejšie kolotoče v Prateri patria:

 • Riesenrad je ikonické ruské koleso, ktoré je jednou z najznámejších atrakcií v Európe. Bol postavený v roku 1897 a ponúka nádherný výhľad na Viedeň.
 • Prater Turm je 117 metrov vysoký reťazový kolotoč, ktorý ponúka ešte lepší výhľad na mesto.

Kolotoče v parku Prater sú skvelým spôsobom, ako stráviť deň s rodinou alebo priateľmi. Ponúkajú zábavu pre všetky vekové kategórie a poskytujú nádherný výhľad na Viedeň.

Prater vo Viedni je obľúbené miesto na trávenie voľného času.

Čo všetko ponúka park Prater?

Prater je zábavný park vo Viedni, ktorý je domovom viac ako 250 atrakcií. Ponúka zábavu pre všetky vekové kategórie, od malých detí až po dospelých.

Medzi najznámejšie atrakcie v Prateri patria:

 • Riesenrad je ruské koleso, ktoré má 160 kabín, ktoré pojmú až 1 440 osôb. Jazda na Riesenrade trvá približne 20 minút.
 • Prater Turm je kolotoč, ktorý bol postavený v roku 2005 a má 30 kabín, ktoré pojmú až 900 osôb. Jazda na Prater Turme trvá približne 15 minút.
 • Black Mamba je horská dráha typu tornádo, ktorá sa rýchlo rúti po úzkom a zvlnenom torze.
 • Space Shot je voľný pád, ktorý vynesie človeka do výšky 65 metrov a potom ho spustí dole rýchlosťou až 90 km/h.
 • Megablitz je horská dráha typu looper, ktorá sa rúti rýchlosťou až 70 km/h a robí niekoľko ostrých zákrut.

Okrem týchto známych atrakcií má Prater aj mnoho ďalších atrakcií, vrátane:

 • Detských atrakcií, ako sú vláčiky, kolotočíky a hojdačky.
 • Vodných atrakcií, ako sú tobogány a bazény.
 • Horských dráh, ktoré sú rôznych typov a úrovní náročnosti.
 • Ďalších atrakcií, ako sú labyrinty, bludiská a strelnice.

Park Prater je skvelým miestom na strávenie dňa s rodinou alebo priateľmi. Ponúka zábavu pre všetky vekové kategórie a poskytuje nádherný výhľad na Viedeň.

Tu je niekoľko ďalších konkrétnych atrakcií, ktoré je možné v Prateri nájsť:

 • Štyri druhy horských dráh, vrátane Black Mamba, Megablitz, Blue Fire a Sky Wheel.
 • Dve vodné atrakcie, vrátane Wildalpenbahn a Praterbad.
 • Štyri múzeá, vrátane múzea voskových figurín Madame Tussauds, planetária a múzea čokolády.
 • Okrem toho je v Prateri množstvo reštaurácií, barov a obchodov.

Prater je miestom, kde si každý nájde to svoje, či už je to adrenalínová zábava, pokojná prechádzka alebo len možnosť vychutnať si nádherný výhľad na Viedeň.

Oplatí sa navštíviť Prater vo Viedni?

Áno, oplatí sa navštíviť Prater vo Viedni. Je to najstarší zábavný park na svete a ponúka širokú škálu atrakcií pre všetky vekové kategórie.

Ak je človek fanúšikom adrenalínovej zábavy, určite si užije niektorú z horských dráh, ako je Black Mamba alebo Space Shot. Ak má rád pokojnejšiu zábavu, môže sa povoziť na kolotočoch, navštíviť múzeum alebo sa len tak prechádzať po parku.

Prater je tiež skvelým miestom na oddych a relaxáciu. Je možné si tu posedieť pri jazere, dať si chutný obed alebo si len tak vychutnať krásny výhľad na Viedeň.

Prater je určený pre všetkých, ktorí chcú stráviť príjemný deň v zábavnom parku.


Pre rodiny s deťmi je Prater ideálnym miestom na strávenie dňa. Nájdu tu množstvo detských atrakcií, ako sú kolotoče, autodromy, motokáry, minigolfy, vodné atrakcie a ďalšie.


Pre dospelých, ktorí hľadajú adrenalín, je Prater tiež skvelým miestom. Nájdu tu množstvo horských dráh rôznych typov a úrovní náročnosti, ako aj ďalšie adrenalínové atrakcie, ako je voľný pád alebo kolotoče, ktoré človeka prevrátia hore nohami.

Pre ľudí, ktorí chcú len tak relaxovať a oddychovať, je Prater tiež príjemným miestom. Môžu sa tu prechádzať po parku, posedieť pri jazere, dať si chutný obed alebo si len tak vychutnať krásny výhľad na Viedeň.