Upratovanie v hlave

upratovanie-v-hlave

Miesto, kde bývame udržiavame čisté a upratané pravidelne, avšak naše myšlienky, pocity, zážitky a skúsenosti neupratujeme takmer vôbec. Čudujeme sa, že máme v živote, v práci, vo vzťahoch chaos, neporiadok, či stagnáciu, ale poriadok si neurobíme. Prečo je dôležité pravidelne si upratať vo vlastnej hlave?

Je omnoho jednoduchšie vyhodiť rok staré časopisy, či dva roky nenosenú bundu hroznej farby. Je to skvelý pocit vidieť, že je všetko upratané, na svojom mieste, všade je čisto, pekne a voňavo. Tak prečo neupratujeme pravidelne v našej hlave?

Dôležitosť upratovania v hlave

Dôležitosť upratovania v hlave sa nedá preceňovať. Mentálny neporiadok môže blokovať schopnosť jasne myslieť, porozumieť vlastným emóciám a nadviazať kontakt s ostatnými. Ak každý deň venujete niekoľko minút upratovaniu svojej mysle, môžete si uvoľniť energiu a priestor pre zmysluplnejšie aktivity a pomôcť hlbšie sa spojiť s okolitým svetom.

Usporiadaná myseľ môže pomôcť byť v živote produktívnejší a úspešnejší, pretože neusporiadanosť vedie k pocitu zahltenia a neefektívnosti. Keď je vaša myseľ usporiadaná, môžete sa rýchlo dostať k informáciám, čo uľahčuje zložité rozhodnutia alebo riešenie problémov. Môže to tiež pomôcť udržať stres na nízkej úrovni, pretože netrávite zbytočný čas riešením informácií, ktoré neviete nájsť.

Organizácia myšlienok pomáha aj pri ich logickom spracovaní. To sa dá robiť mnohými spôsobmi, napríklad zapisovaním myšlienok a nápadov do denníka, vedením zoznamu úloh a bodov činnosti a sumarizovaním myšlienok, keď sa vyskytne tlačenica alebo stresové situácie.

Čas venovaný triedeniu duševného neporiadku vám tiež pomôže identifikovať, odkiaľ pochádzajú všetky neužitočné vzorce myslenia, aby ste si mohli vytvoriť pozitívne vzorce, ktoré podporia lepšie výsledky a pohodu.

Ďalšou výhodou upratovania mysle je, že vám to umožní venovať viac času vzťahom. Keď sa skráti čas strávený obavami alebo negatívnymi myšlienkami, viac času sa môže venovať činnostiam, ktoré prinášajú radosť a dodávajú životu zmysel.

Môže ísť o spoločné aktivity s priateľmi alebo rodinou alebo o nájdenie činností či koníčkov, ktoré vám prinášajú uspokojenie. Vyčistenie hlavy od zmysluplných zážitkov pomáha posilniť vzťahy a vytvoriť zmysluplnejší život.

Z dlhodobého hľadiska môže upratovanie hlavy zabezpečiť jasnejšie myslenie, zlepšenie vzťahov a vnesenie väčšej radosti do nášho života. Venovať čas vyčisteniu duševného neporiadku a usporiadaniu myšlienok umožňuje nadviazať zmysluplnejšie vzťahy a vykonávať zmysluplnejšie činnosti a poskytuje skvelý základ pre lepšie duševné a emocionálne zdravie.

S každým sedením mentálneho upratovania sa naša myseľ stáva ľahšou a slobodnejšou a môže dosiahnuť úžasné výsledky v prítomnosti i budúcnosti.

Ako si upratať v hlave?

Každý deň sme bombardovaní informáciami, emóciami, obrazmi a myšlienkami. Môže to byť ohromujúce a môže to spôsobovať úzkosť a stres. Naučiť sa, ako si vyčistiť hlavu a znížiť chaos, môže byť neoceniteľnou zručnosťou. Tu je niekoľko tipov, ako si upratať v hlave, aby ste sa lepšie sústredili.

  1. Nájdite vnútorný pokoj. Začnite meditáciou alebo použite techniky všímavosti, napríklad sústredenie sa na prítomný okamih a svoj dych. Cieľom je odstúpiť od chaosu svojich myšlienok a uvoľniť sa do pokojnejšieho miesta.
  2. Zaoberajte sa konkrétnou úlohou. Ak ste zahltení nejakou úlohou, rozdeľte si ju na menšie zvládnuteľnejšie časti. To vám môže pomôcť získať pocit kontroly a úspechu.
  3. Stanovte si priority úloh. Vytvorte si zoznam vecí, ktoré bezpodmienečne musíte urobiť, a zvážte, čo vám prinesie najväčší úžitok z vášho času a energie.
  4. Vyčistite si svoje fyzické prostredie. Neporiadok môže pôsobiť rušivo a vyrušujúco. Urobte si poriadok vo svojom fyzickom priestore, aby ste znížili vizuálny hluk a vyčistili si hlavu.
  5. Urobte si prestávku a robte niečo, čo vás baví. Trochu rozptýlenia môže osviežiť našu myseľ a vrátiť našu pozornosť späť sem a teraz. Choďte na prechádzku, pozrite si obľúbený film alebo si dokonca zdriemnite.
  6. Zorganizujte sa a vytvorte si akčný plán. Zvážte, čo je potrebné urobiť a kedy. Napíšte si veci a stanovte si denné úlohy alebo ciele, na ktorých budete pracovať. Môže to pomôcť dodať vášmu dňu štruktúru.

Dodržiavaním týchto tipov si dokážete upratať v hlave, znížiť stres a stať sa sústredenejšími a produktívnejšími. Každý deň si nájdite trochu času, aby ste dali svojej mysli oddych a objavili jasnosť a sústredenie, ktoré sa v nej skrýva.

Upratovanie v hlave je o niečo náročnejšie ako upratovanie domu a ľuďom sa do toho často nechce. Vyžaduje si viac času, viac sústredenia, viac pozornosti. A viac energie.

Odpoveď možno nájsť v koučingu

Pretože upratovanie myšlienok, vlastných postojov, názorov znamená, že čovek otvára „skrinky“, v ktorých má ukryté situácie, skúsenosti či pocity, ktoré sa mu až tak nepáčia a vie, že každé takéto otvornie môže priniesť bolesť, pocity viny, hanby, hnev, či odmietanie. A čo potom s tým?  Veď pocity nejde len tak zabaliť a zahodiť ako nepotrebné veci. Alebo to ide?

Existuje spôsob, ktorý je veľmi účinný práve na takéto „upratovanie v hlave“. Pekne postupne berie situáciu za situáciou, rozoberie ich na drobné a umožní sa rozhodnúť, čo s tým možno urobiť. Funguje veľmi jednoducho, pretože základom sú len otázky, odpovede, pochopenie, riešenie, akcia a zhodnotenie

Odpoveďou nie je terapia alebo psychoanalýza. Nie je cieľom veľmi sa „vŕtať“ v tom, čo nás bolí. Cieľom je pomenovať, rozobrať na dobné, pochopiť čo nám slúži a čo nie a rozhodnúť sa, čo ďalej s jednotlivými časťami. Hovorím o koučingu, ktorý jednoduchým spôsobom dokáže napomôcť „upratovaniu v hlave“. Čo je to koučing?

Koučovanie sa zameriava na pracovný výkon, silné a slabé stránky jednotlivca, zatiaľ čo psychologický rozhovor sa zameriava na duševný a emocionálny stav jednotlivca.

Pomocou koučovacieho rozhovoru sa možno pozrieť na situácie z nového, iného uhla pohľadu a uvidieť v nich to, čo človek doteraz nevidel. A presne o toto ide, vidieť seba a svoje rozhodnutia inak, pretože vtedy je možno zmeniť svoj názor a postoj a uvidieť cestu von.

Nie nadarmo sa hovorí, že všetko je v hlave. Takže ak máme usporiadané naše myšlienky, vieme čo chceme, čo nechceme, tak sa zrazu náš život vyjasní a zjednoduší.  A hneď sa nájde miesto aj pre tie zážitky, pocity a situácie, ktoré nám prinášajú radosť, zábavu a smiech.

Organizovanie myšlienok u študentov

Koučing a upratovanie v hlave môže mať pre študentov mnohé výhody. Je to spôsob, ako si usporiadať myšlienky, aby boli jasnejšie a ľahšie pochopiteľné. Okrem toho ho možno využiť na opätovné sústredenie a ovládnutie svojich emócií, keď sa niekto cíti preťažený alebo znepokojený.

Organizovanie myšlienok je dôležité pre jasnú a zmysluplnú komunikáciu, ako aj pre riešenie problémov, rozhodovanie a efektívne štúdium. Začína sa to rozpoznaním našich myšlienok a ich roztriedením do kategórií. To vám pomôže lepšie pochopiť myšlienky, ktoré sa snažíte vyjadriť, ako aj emócie, ktoré sa za nimi skrývajú.

Ak to chcete urobiť, začnite tým, že každú myšlienku označíte tučnou čiarou alebo fixkou. Potom podobné myšlienky kategorizujte spoločne, pričom využite farby, symboly a kľúčové slová, ako napríklad „štúdium“ alebo „ciele“. Každá myšlienka bude mať svoje miesto a prispeje k väčšiemu obrazu. Tým sa vytvorí prehľadnosť a odstráni sa zmätok.

Zaraďovanie a upratovanie myšlienok možno využiť aj na zvládanie ťažkých emócií. Keď sa cítite preťažení, je ľahké uviaznuť v kolobehu negatívnych myšlienok. Ak chcete proti tomu bojovať, cvičte sa v rozpoznávaní pocitu a triedení pocitov s ním spojených.

Označte ich, roztrieďte do kategórií a určte zdroj emócie. Pomôže vám to hlbšie ju pochopiť a vytvoriť lepší plán postupu na jej zvládnutie. Umiestnenie na papier alebo do vizuálne príjemných aplikácií tiež pomáha k ich ďalšiemu spracovaniu a pochopeniu.

Usporiadanie vašich myšlienok a emócií môže otvoriť možnosti a viesť k novému objasneniu a sústredeniu. Pomôže vám to ďalej rozvíjať vaše myšlienky, lepšie ich komunikovať a prijímať fundovanejšie rozhodnutia.