Tipy na zdravú večeru

Podávanie zdravých jedál na večierku nie je niečo, čo by urobil ktokoľvek v 60. rokoch minulého storočia. V tom čase boli bohaté a ťažké jedlá základom večere a hostia boli rozmaznávaní nadbytkom krémových, mastných jedál typických pre „špeciálne príležitosti“.

V zdedenej škatuľke s receptami od babičky sú totiž presne také recepty. Poskytuje skutočný pohľad do minulosti. Vo vnútri je zastrčených (spolu s receptami na tvarohový koláč) niekoľko jedálnych lístkov a nákupných zoznamov na vychýrené večere. Jedlá boli bohaté na mäso, škrob, maslo a smotanu. Nákupný zoznam vždy obsahoval alkohol. Časy sa však menia.

Skúsenosti s organizovaním večere ukazujú, že hostia dnes naozaj oceňujú ľahké, čerstvé a zdravé jedlo. Od stola odchádzajú so zvláštnym pocitom, no nie preplnení.

Ak niekto hľadá zdravé recepty na nadchádzajúcu večeru, môže vyskúšať nasledujúce menu. S trochou kreativity a plánovania budú hostia oslnení kuchárskymi schopnosťami.

  • Surová zelenina s cesnakovo-bielym fazuľovým hummusom
  • Miešaný zelený šalát s čerstvými bylinkami, feniklom, pomarančom a citrusovým vinaigrettom
  • Dusené kuracie mäso a zelenina s bielym vínom
  • Čerstvé bobule s balzamikovou polevou a javorovo-mandľovým jogurtom

Čas a úsilie, venované príprave jedla pre priateľov, sú darom samy o sebe. A čo je lepším darčekom ako jedlo, ktoré je chutné a zároveň zdravé?

Ako usporiadať zdravú večeru doma

Podávané jedlo je samozrejme vrcholom zdravej večere. Tu je niekoľko tipov, vďaka ktorým budú zdravé jedlá na večierku vyzerať výnimočne:

1. Farebné jedlá

Jedlá s množstvom farieb vyzerajú obzvlášť atraktívne a špeciálne, preto je vhodné do jedla zahrnúť veľa zdravého, farebného ovocia a zeleniny. Skvelé je začať so šalátmi, pretože do nich sa dá zahrnúť množstvo zeleniny a ovocia.

Jednoduché polievky ako mrkvové alebo brokolicové pyré sú tiež farebným začiatkom jedla. Naopak, na koniec je skvelou voľbou dezert na báze ovocia. Aj niečo také jednoduché ako miešaný ovocný šalát môže byť oslnivé.

2. Prekvapiť hostí jedinečnými ingredienciami

Je úžasné, ako pridanie jednej alebo dvoch nečakaných ingrediencií môže urobiť každodenné jedlo výnimočnejším. Pečená mrkva vyzerá sviatočnejšie, keď je posypaná svetlozelenými pistáciami. Týmto spôsobom je jedlo obohatené o zdravé omega-3 tuky.

Pridaním niekoľkých plátkov hrušiek tenkých ako papier do šalátu sa z rutinného jedla stane pokrm hodný reštaurácie. Do jedálneho lístka je tiež vhodné zaradiť nejaké extra ovocie. Niekoľko sušených ríbezlí v ryži, hrsť čerstvých byliniek v šaláte, vrstva sezamových semienok na rybe. To sú maličkosti, na ktorých záleží.

3. Kreatívna prezentácia

Najjednoduchšie jedlá môžu vyzerať špeciálne, keď ich hostiteľ podáva veľkolepo. Recept na zeleninovo-celozrnné jedlo zapečené vo vnútri tekvice je v skutočnosti veľmi jednoduchý. Avšak keď hostiteľ prinesie celú tekvicu na stôl a zodvihne veko, všetci budú očarení.

Pri nosení jedla každej osobe zvlášť a na tanieri je niekoľko kusov, je vhodné ponechať okolo každého kúska priestor, aby sa od seba odlišovali (to pomáha aj pri kontrole porcií).

Ďalším trikom v reštaurácii je ukázať svoje grilovacie schopnosti umiestnením dokonale uvarenej ryby alebo kurčaťa na vrch malej omáčky namiesto toho, aby sa zakryli. Potom sa pridajú lístky čerstvej bazalky alebo spŕška mletej petržlenovej vňate, čím sa ozdobí tanier.

4. Navodenie správnej atmosféry

V reštaurácii si zákazník všíma nielen jedlo, ale aj okolie. Pokojná hudba (prípadne sviatočná, podľa nálady), jemné osvetlenie alebo svetlo sviečok, lesklý strieborný príbor, trblietavé poháre, atraktívna posteľná bielizeň a kvety. To všetko prispieva k tomu, aby jedlo bolo mimoriadne výnimočné. Čas investovaný do vyladenia týchto detailov stojí za to. Hostia sa budú cítiť byť rozmaznávaní.

Keď je nálada správna, ľudia majú tendenciu relaxovať a naozaj si vychutnať jedlo. Ak je tempo trochu pomalšie, hostia sa zdržia pri stole dlhšie. Je vždy príjemné nájsť si čas na spomalenie a užiť si vzájomnú spoločnosť.

Zdravé párty menu

Plánovanie menu na zdravú večeru by malo počítať s tým, že na poslednú chvíľu si netreba nechávať veci so zložitou prípravou. Potom si samotný hostiteľ neužije párty.

Jedlá by nemali byť prehnané. Hostia by mali mať stále chuť, keď si sadnú k jedlu. Vo všeobecnosti je dobré začať s čerstvým šalátom a ako predjedlo sú vhodné dusené jedlá.

Jedlá z jedného hrnca nie sú náročné na prípravu, no ich dlhý čas varenia naznačuje, že hostiteľ strávil hodiny varením niečoho špeciálneho pre svojich hostí. Tiež prevoňajú dom. Navyše k nim nie je potrebné pripravovať predjedlo a samostatné prílohy, takže sú skvelou úsporou času.

Recepty na zdravú večeru pre šiestich

K návšteve dobrých známych sa určite hodí zdravá večera.

Začiatok môže byť vo forme odľahčeného predjedla zo surovej zeleniny a lahodným hummusom. Nasledovať môže jedlo s krásnym miešaným zeleným šalátom s niekoľkými špeciálnymi ingredienciami.

Ako hlavné jedlo je skvelé dusené kura v jednom hrnci s zeleninou na bielom víne. Skvelý dezert na zakončenie je čerstvý bobuľový parfait.

Predjedlo: Surová zelenina s cesnakovo-bielym fazuľovým hummusom

Tento hummus je vyrobený z fazule cannellini, ktorá má jemnú chuť a je celkovo veľmi jemná, takže textúra je super hladká. Pridáva sa doň veľa citrónu a cesnaku.