Rozchodový manifest, ako prekonať toto obdobie

Partnerské vzťahy sú alfou a omegou, a najmä v dnešnej dobe. Čo nefunguje, to vymeníme bez toho, aby sme sa to pokúsili opraviť. Viac premýšľame hlavou ako sa snažíme počúvať naše pocity. A keď aj, tak sa vyskytne známa fráza: „nie je to také, ako predtým“, alebo „zaslúžiš si lepšieho/lepšiu“. Áno dnešná doba je poznačená nielen premýšľaním nad vzťahom hlavou, ale aj akoby častejším nachádzaním dvoch ľudí, ktorí sú odlišní a zameriavajú sa práve na to. Vzťahy sú tak oveľa väčším fenoménom ako to bolo kedysi. Keď ľudia, hoci aj odlišných pováh, mali závideniahodný vzťah.

No, druhým fenoménom dnešnej doby sú rozchody. Je to už akoby samozrejmá súčasť každého z nás. Koľko ich máš ty za sebou? Dookola nás spoločnosť presviedča, že je to normálne či bežné. Akoby to bol krok k ďalšiemu vzťahu. A potom čo, znova k ďalšiemu? Nech je to už ako chce, rozchod bolí. Rozchod vie narobiť poriadnu spúšť na duši. V hlave víria rôzne myšlienky. Ak sú zlé, dokážu doslova paralyzovať telo až do takého stavu, že človek nie je schopný žiadnej práce. Alebo od tých všetkých myšlienok nevie čo má robiť. V hlave sa mu prehráva rôzny scenár, čo by mohol robiť, ale tými emóciami je tak paralyzovaný, že nakoniec neurobí nič.

Vyššie popísané určite neplatí na každého. Predsa každý z nás je jedinečný, ale rozchod zasiahne všetkých z nás. Ale ako sa z neho dostať? Sám som prežil zopár rozchodov. A poviem ti, prvé dni, týždne ba dokonca aj mesiace boli ako na tej najhoršej hojdačke. Jeden deň som mal svet pri nohách a druhý som o tie nohy zakopával. A hoci je to chúlostivá téma, na rôznych portáloch či v knihách nájdeš ako prekonať tento stav. Nebudem ti tu tlačiť do hlavy prečítané rady o tom ako si máš kúpiť zmrzlinu a zjesť ju na kilá. Vyplakať sa do vankúša a dúfať, že ti cinkne sms-ka od ex, že sa k tebe chce vrátiť. Toto nie je Steelovka, ale život! A toto bude môj manifest. Verím, že aspoň z časti ti pomôže alebo aspoň usmerní pri prekonávaní rozchodu. A možno si práve po rozchode a hoci v tom čase máš vlastné myšlienky, možno ti aspoň pomôže pochopiť, že v tej situácii nie si sám.

Môj rozchodový manifest

V mojom manifeste k rozchodom ti chcem opísať ako som sa s tým obdobím vysporiadal ja alebo postupujem v tejto veci. Keďže v dnešnej dobe to bez rozchodu „nejde“.

1. Daj to zo seba
Asi najbežnejším prípadom po rozchode je, že by si sa chcel/a z toho vyrozprávať. A aj to urob! Nie je nič horšie ako to držať v sebe a teba ide poraziť. Daj to von zo seba. Porozprávaj sa o tom so svojimi známymi. Určite sa ti uľaví a zároveň si vypočuješ aj názor druhých. Okrem toho prídeš aj na iné myšlienky, a to je najpodstatnejšie. Dobre spravíš ak si všetky tie myšlienky a pocity zapíšeš. Uvidíš, že sa ťa uľaví. Píš naozaj všetko. Od prvej po poslednú myšlienku. Možno v jednej z nich nájdeš takú, ktorá ťa posunie ďalej v tvojom živote.

2. Kontakt
Veľmi diskutovaný bod. Mám sa alebo sa nemám ozvať? A keď áno, tak ako a kedy? Milión otázok a žiadna odpoveď. Sprvu po rozchode budeš mať nutkanie sa ozvať svojej či svojmu ex. Ak to naozaj chceš spraviť, urob to. A urob to hneď! Napíšte si, skúste sa stretnúť. Možno si teraz mimo z prečítaného. Ale v tom stave s človekom lomcujú rôzne emócie a práve nich sa musíš zbaviť. Ale ukľudním ťa. Aj keď to spravíš, rýchlo pochopíš, že to nebol až tak dobrý nápad a väčšinou to stroskotá už pri písaní si, čo je dobre. Ten rozchod prišiel pre nejaký dôvod a len v mizivom percente sa stane „zázrak“ medzi dvomi rozídenými. Ak si to teda skúsil nevadí, aj to je dôkaz liečby, že tvoje sebavedomie neutrpelo príliš veľkú ranu a z rozchodu sa otrasievaš. Ale určite ti viac odporúčam nekontaktovať bývalého/bývalú. Začni pracovať na svojom novom živote a toto je jeho prvým krokom.

3. Ďalší vzťah
Dáme tretí fenomén? Dáme! A tým je, že hneď po rozchode sa niektorí vrhnú do ďalšieho vzťahu. Predsa nebudem sám/sama. Človek sa ešte nespamätal z predošlého vzťahu, ex mu ešte stále behá hlavou, ale prišiel nový objekt a čo keď je to ten posledný/posledná?! Hneď ti aj odpoviem, nebude to posledný. Ďalšiemu vzťahu daj čas. Najskôr sa musíš ty vysporiadať s rozchodom, ale aj sám so sebou, aby si potom mohol/mohla tú svoju výnimočnosť ponúknuť ďalej. Buď najskôr spokojný/á sám so sebou, nájdi svoje vnútorné šťastie a tak urobíš šťastného aj toho ďalšieho partnera či partnerku.

4. Čas niečo urobiť či vytvoriť
Vyššie som už načrtol, že najskôr musíš byť ty šťastný/šťastná. A práve preto si nájdi niečo, čo ťa baví. Rád cvičíš alebo si chcel začať? Výborne, neváhaj choď do toho fitka či športového klubu. Alebo ťa baví niečo iné? Teraz je ten správny čas sa tomu venovať. Prídeš na iné myšlienky, zdvihne sa ti podlomené sebavedomie a začneš nachádzať v tom čomu sa venuješ istú formu šťastia. Že nevieš čo ťa baví? Tak skúšaj. Choď aj do toho fitka či na tréning do nejakého športového klubu…a skúšaj. Rozširuj svoj okruh záujmov a určite nájdeš to, čo ťa baví a napĺňa. A to je podstatné, aj popri práci si nájsť čas na sebarealizáciu. Predsa keď si v pohode, tak aj práca je v pohode. Tu platí, že podobné sa priťahuje. Takže buď v pohode a všetko bude v pohode.

5. Tráv čas s kamarátmi
Po rozchode je ten najlepší čas stretávať sa so známymi a kamarátmi. Zavolaj ich von. Pokecajte o všetkom možnom. Choďte niekam – na malý výlet, niečo zorganizujte alebo len tak sa prejsť. Jednoducho tráv čas v spoločnosti ľudí, ktorí sú ti blízki.

6. Neboj sa zoznamovať
Nemyslím tým, že teraz budeš vymetať online zoznamky a dohadovať si rande alebo na ulici oslovovať a flirtovať so všetkým čo má dve nohy, teda s tým druhým pohlavím. To nie! Myšlienka tohto bodu je iná. Kľudne sa prihovor na ulici ľuďom, hoci aj rovnakému pohlaviu. Hoci by to mala byť len nejaká malá poznámka, urob to. Nie za účelom okamžitého vymieňania si telefónnych čísiel a dohadovania si rande, čo sa môže prihodiť ak je to opačné pohlavie. Ale ide skôr o prihovorenie sa aj cudzím ľuďom. A prečo? Len tak. Takýmto spôsobom si vytváraš novú a stále väčšiu vnútornú pohodu. Budeš uvoľnenejší a nabije ťa to novou energiou a kto vie, možno natrafíš na toho, na koho ťa všetky tie predošlé vzťahy pripravovali.

Tak! To je môj rozchodový manifest. Možno ti je veľa vecí z neho známych, ale úprimne, dodržiavaš to? Predsa, po rozchode sa človek viac podobá klbku emócií ako racionálne rozmýšľajúcemu tvorovi. Ale buď k sebe úprimný. Ako veľmi sa chceš dostať z rozchodu, niečo pre seba urobiť, byť so sebou spokojný? Ak je tvoja odpoveď, že čo najskôr, tak ti k tomu dopomôže týchto šesť bodov. A pamätaj, všetko potrebuje čas. Aj tvoj aktuálny porozchodový stav pominie. A to je tá najpozitívnejšia správa. K tomu sa však môžeš skôr dopracovať aj týmto manifestom.

PS: Ak som bol v úvode miestami cynický, tak sa ospravedlňujem. Niektoré veci je dobré povedať na priamo nech je už situácia akákoľvek.

Zdieľaj článok aj s ostatnými: Tagged manifest, poznanie, rozchod