Parížsky krém – najlepší recept

Parížsky krém je lahodná pochúťka, ktorá je súčasťou mnohých dezertov. Príprava parížskeho krému nie je vôbec zložitá a jeho využitie môže byť veľmi rôznorodé a nápadité. Ako pripraviť najlepší parížsky krém?

Parížsky krém sa často podáva ako poleva na koláče, zákusky a torty. Základom tohto chutného krému je zmes hustej smotany, cukru, kakaa a masla.


Obsah článku


KĽÚČOVÉ INFORMÁCIE:

  • Suroviny na parížsky krém zahŕňajú tučnú smotanu, práškový cukor, kvalitné holandské kakao a maslo, pričom správne šľahanie a dôkladné miešanie zabezpečujú jeho dokonalú konzistenciu.
  • Prípravu parížskeho krému možno urýchliť výmenou práškového cukru a holandského kakaa za 100 g kvalitnej čokolády na varenie.

Jednoduchý recept na parížsky krém

Príprava parížskeho krému sa dá urýchliť výmenou práškového cukru a holandského kakaa za 100 g kvalitnej čokolády na varenie.

Kým sa varí tučná smotana, pridá sa a rozpustí sa v nej kvalitná čokoláda. Zmes prejde varom a tiež sa ukladá na 12 hodín do chladničky. Postup s maslom sa opakuje aj v tomto prípade. Zmes sa šľahá na lahodný parížsky krém. Torta aj iné zákusky s ním tiež chutia vynikajúco.

Recepty s parížskym krémom

Parížsky krém sa bežne používa na prípravu dezertov, ako sú éclairs a ďalšie krémové koláčiky. Táto chutná náplň je dokonalým doplnkom mnohých sladkých pochúťok. Tu je niekoľko nápadov na ďalšie recepty, ktoré sa dajú pripraviť s parížskym krémom.

Tiramisutento klasický taliansky dezert je veľmi obľúbený; syr mascarpone sa môže nahradiť parížskym krémom pre bohatšiu a krémovejšiu chuť.
Tvarohový koláčmožno ho pripraviť s parížskym krémom; začínať sa môže s krustou z grahamových sušienok a potom sa plní zmesou smotanového syra, cukru, vajec a parížskeho krému.
Ovocné koláčena prípravu chutných ovocných koláčov možno použiť aj parížsky krém; napr. z lístkového cesta sa pripraví koláčový korpus a naplní sa zmesou parížskeho krému a ovocia; parížskym krémom sa však dá vylepšiť akýkoľvek koláč či torta, napr. makovo-višňová torta s čokoládou.
Trufflessú to čokoládové cukrovinky, ktoré sa dajú pripraviť z rôznych ingrediencií vrátane parížskeho krému; tieto pralinky sa pripravujú rozpustením tmavej čokolády, ktorá sa skombinuje s parížskym krémom a ďalšími príchuťami; truffles sa potom balí v kakaovom prášku.

Toto je len niekoľko nápadov na recepty, ktoré je možné pripraviť s parížskym krémom. Recepty sú naozaj rôzne. Dá sa pripraviť klasický dezert, ako je tiramisu, ale tiež truffles –⁠ úžasné domáce pralinky. Parížsky krém, pravý dezert Francúzov, je ideálnou ingredienciou na vytvorenie lahodných krémových dezertov.

parížsky krém
Éclairs sú vynikajúcim dezertom s parížskym krémom.

Suroviny na parížsky krém – pravý a lahodný

Pravý parížsky krém je pochúťka, ktorú si vo Francúzsku vychutnávajú už stáročia. Jeho jedinečná chuť a textúra vzniká kombináciou krémových ingrediencií.

Základom každého pravého parížskeho krému je kakao či kvalitná čokoláda. Najlepšia čokoláda pre tento recept sa zvyčajne vyrába z kvalitného kakaového masla a má intenzívnu, jemnú chuť. Ďalšou dôležitou zložkou je tučná smotana. Smotana by mala byť čerstvá a mala by obsahovať aspoň 33 % tuku.

Parížsky krém ďalej obsahuje práškový cukor a maslo. Na tento účel je najlepšie nesolené maslo, pretože umožňuje vyniknúť ostatným chutiam. Pred pridaním do krémovej zmesi by malo mať izbovú teplotu.

Správnou kombináciou týchto zložiek sa pripravuje najlepší parížsky krém. Vychutnať sa dá ako samostatný dezert, ale tiež ako súčasť iných sladkých pochúťok – napr. parížsky krém na tortu.

Príprava parížskeho krému

Recept na parížsky krém je celkom jednoduchý a na vytvorenie tejto lahodnej pochúťky je potrebných len niekoľko ingrediencií. Existujú rôzne druhy krémov či šľahačiek podobných parížskemu krému, avšak do receptu toho pravého patrí aj maslo. Ingrediencie sú:

  • 250 ml tučnej smotany (aspoň 33 %)
  • 350 g práškového cukru
  • 100 g kvalitného holandského kakaa
  • 500 g masla

Celá smotana sa varí na miernom ohni aj s práškovým cukrom. Kým sa dostanú do varu, pridá sa 100 g kvalitného holandského kakaa. Všetko prejde varom a zmes sa následne aspoň na 12 hodín uloží do chladničky.

Po dostatočne dlhom čase sa zmes vyberá z chladničky, aby dosiahla izbovú teplotu. Rovnaký postup sa urobí zároveň s maslom. Celé maslo sa potom nakrája na menšie kúsky a pridá sa do zmesi. Miernom rýchlosťou sa vyšľahá na nadýchaný parížsky krém. Torta je ideálny koláč na ozdobenie týmto krémom.

Ako dlho šľahať parížsky krém?

Pri príprave krému je dôležité, aby sa ingrediencie spolu šľahali správny čas. Výber metličky určuje, ako dlho šľahať parížsky krém. Napríklad pri použití ručného šľahača by sa prísady mali šľahať najmenej tri minúty. Stojanový mixér si vyžaduje dlhší čas šľahania, až päť minút alebo viac.

Správne dlhé šľahanie ingrediencií je nevyhnutné na vytvorenie dokonale hladkého parížskeho krému. Ak sa zmes šľahá príliš krátko, štruktúra krému bude zrnitá a hrudkovitá. Príliš dlhé šľahanie môže mať za následok riedky, príliš sladký krém.

Pri šľahaní ingrediencií je dôležité zmes neustále sledovať. Ak krém začne vyzerať príliš husto, pridá sa trochu viac smotany. Ak krém začne vyzerať príliš riedko, pridá sa trochu viac cukru. Neustále šľahanie zmesi pomôže udržať konzistenciu krému rovnakú.

Po skončení šľahania parížskeho krému je dôležité nechať ho pred použitím odpočívať aspoň štyri hodiny. To umožní, aby sa chuť plne rozvinula a konzistencia bola hladká a krémová. Parížsky krém je potom možné skladovať v chladničke až päť dní.

Správny čas šľahania ingrediencií zabezpečí, že parížsky krém bude mať dokonalú konzistenciu.

Najlepší parížsky krém musí byť správne vyšľahaný.

Ako napraviť zrazený parížsky krém?

Pri zrazení parížskeho krému je najprv potrebné zistiť príčinu jeho zrazenia. Je to spôsobené nedostatočným miešaním alebo zrazenie spôsobilo príliš veľké teplo? Ak je príčinou zrazenia nedostatočné miešanie, riešenie je jednoduché –⁠ krém treba miešať intenzívnejšie.

Ak je príčinou vysoká teplota, je dobré krém postupne ochladzovať. Na tento účel sa krém vloží do misky s ľadovou vodou a jemne sa mieša, kým nedosiahne želanú konzistenciu.

Je dôležité poznamenať, že zrazený parížsky krém sa dá ťažko opraviť. Ak bol krém príliš prehriaty, nemusí sa dať opraviť chladením. V takom prípade je najlepšie krém vyhodiť a začať znova s čerstvými surovinami.

Ďalším spôsobom, ako napraviť zrazený parížsky krém, je pridať do zmesi malé množstvo tekutej smotany alebo mlieka. To pomôže krém zriediť a uľahčí miešanie. Je však dôležité pridať malé množstvo, aby sa nezmenila chuť hotového výrobku.

Ak je krém stále príliš hustý, môže sa pomaly zahrievať a často miešať, aby sa zriedil. Tento proces je však zložitý a musí sa vykonávať opatrne, aby sa smotana opäť neprehriala.

Dodržaním týchto krokov je možné napraviť zrazený parížsky krém a zachrániť ho pred tým, aby skončil v koši. S trochou trpezlivosti a opatrnosti sa dá zrazenej smotane prinavrátiť pôvodná krémová konzistencia.

Parížsky krém na tortu

Parížsky krém je klasický francúzsky cukrársky krém, ktorý sa používa na plnenie a zdobenie rôznych koláčov a zákuskov. V závislosti od receptu môže byť krém ochutený vanilkou, citrusmi, likérom alebo inými príchuťami.

Ak je parížsky krém určený na plnenie a zdobenie torty, musí sa pripraviť vopred. Krém sa preleje do misky a prikryje fóliou. Nechá sa vychladnúť na izbovú teplotu a potom sa dá do chladničky, kde sa chladí aspoň 4 hodiny alebo cez noc.

Keď je krém vychladený, je pripravený a môže sa použiť na tortu. Parížsky krém dodá úžasnú chuť. Na naplnenie torty sa môže použiť cukrárske vrecko alebo lyžica. Krém sa rozotrie na vrch prvej vrstvy torty. Na to sa položí druhá vrstva torty a zľahka sa na vrstvu pritlačí.

Pri ďalších vrstvách sa postupuje rovnako a napokon sa zvyšný parížsky krém roztrie na vrch torty a po bokoch.

Dekoratívne sa dá na záver parížskym krémom ozdobiť aj okraj torty. Krém sa tiež dá do cukrárskeho vrecka so zdobiacou špičkou a opatrne sa torta vyzdobí z vonkajšej strany. Následne sa naplnená torta uloží do chladničky, kým nebude pripravená na podávanie.

Odkiaľ pochádza parížsky krém

Parížsky krém je druh dezertu obľúbený vo Francúzsku a iných častiach Európy. Je známy svojou hladkou, krémovou štruktúrou a mierne sladkou chuťou. Pôvod tohto dezertu zostáva zahalený rúškom tajomstva, ale niektorí sa domnievajú, že jeho korene siahajú až do starovekého Ríma.

Podľa niektorých historikov vytvoril prvú verziu dezertu rímsky cukrár, ktorý spojil vajcia, smotanu, cukor a med a zmes varil na miernom ohni. V priebehu storočí tento recept upravili francúzski kuchári, ktorí pridali svoje vlastné jedinečné prvky a chute a vytvorili klasický parížsky krém.

Dnes sa parížsky krém zvyčajne vyrába z jednoduchej kombinácie smotany, cukru, kakaa a masla. Zvyčajne sa podáva vychladený v jednotlivých pohároch, doplnený čerstvým ovocím a šľahačkou.

Tento krémový dezert je obľúbený u mnohých Francúzov a často ho možno nájsť v reštauráciách, cukrárňach a kaviarňach po celom Paríži.