Fascinujúce prvenstvo najvyššej budovy sveta

najvyššia budova sveta

Siahajú až do oblakov, zdobia mestské panorámy a fascinujú svojou majestátnou výškou – najvyššie budovy sveta neustále ohromujú svojou technologickou bravúrnosťou a architektonickou krásou. Z dávnej histórie až po modernú dobu, sú svedkami ľudského pokroku a neúnavnej snahy dosahovať nové výšky doslova i metaforicky.

Článok sa zameriava na najúžasnejšie a najimpresívnejšie výškové stavby sveta. Nebeská púť po najvyšších budovách, vrátane tých v Bratislave, môže začať!

Ktorý mrakodrap je v roku 2023 najvyššou budovou sveta?

Burj Khalifa, nachádzajúci sa v Dubaji, Spojené arabské emiráty, sa pýši titulom najvyššej budovy na svete, ktorá svojou impozantnou výškou prekonáva všetky iné výškové stavby. Vztyčená nad mestskou panorámou, sa jej špička takmer dotýka oblohy a dosahuje celkovú výšku 829,8 metrov. Táto ohromujúca stavba predstavuje skutočný inžiniersky a architektonický zázrak, ktorý triumfuje nielen svojou výškou, ale aj svojou estetickou krásou.

Burj Khalifa sa stala symbolom moderného inžinierstva a architektúry, no jej vznik sa viaže k bohatým dejinám. Stavba sa začala v roku 2004 a oficiálne bola otvorená 4. januára 2010. Pri jej realizácii muselo byť prekonaných množstvo kreatívnych a technických výziev. Na stavbu bolo potrebných viac ako 330 000 kubických metrov betónu a viac ako 39 000 ton ocele. Odhaduje sa, že na jej stavbe sa podielalo až 12 000 pracovníkov, vrátane skúsených inžinierov, architektov a robotníkov.

Na najvyššom obývanom poschodí, ktoré sa nachádza na ohromujúcich 584,5 metrov nad zemou, sa nachádzajú luxusné apartmány a obytné priestory, ktoré poskytujú šťastlivcom, ktorí tu bývajú, jedinečný pohľad na svet pod oblakmi. Títo odvážni obyvatelia si môžu užívať nezabudnuteľné pohľady na rozľahlú panorámu mesta a fascinujúci výhľad na oblohu.

Burj Khalifa nie je len obyčajnou budovou, je to symfónia moderného stavebníctva a architektúry, ktorá nadchýna návštevníkov z celého sveta. Jej krása a majestátnosť vytvárajú nezabudnuteľný zážitok pre každého, kto ju navštívi. Zároveň predstavuje skutočný technologický a stavebný zázrak, ktorý je stále zdrojom obdivu a inšpirácie pre celý svet.

najvyššia budova sveta
Zaujímavosťou je, že Burj Khalifa nie je len vysoká, ale aj ohromujúco ťažká. Jej celková hmotnosť dosahuje približne 500 000 ton, čo je viac 100 krát viac ako Eiffelova veža.

Burj Khalifa: Zázrak architektúry a úchvatné rekordy

Počas celej doby výstavby bola cieľová výška budovy utajovaná a viackrát menená. Tým chceli zaručiť, že Burj Khalifa sa po dokončení stane neporaziteľne najvyššou budovou na svete. Pôvodný názov stavby, Burj Dubai (Veža Dubaj), bol zmenený na počesť zosnulého prezidenta Spojených arabských emirátov, šejka Khalifa bin Zayeda al Nahyana.

Samotná výstavba tohto monumentálneho mrakodrapu s celkovou plochou 344 000 m2 prebiehala rekordným tempom. Stavbári postavili v priemere jedno až dve poschodia týždenne z celkových 163. Celkové náklady presiahli 1,5 miliardy amerických dolárov.

Jej fasáda je obložená až 26 000 špeciálnymi termostatickými sklenenými panelmi, čo umožňuje zníženie nákladov na energie. Dôraz na komfort a efektívnosť stále rastúcich požiadaviek na životný štýl priniesol výsledok v podobe 57 najrýchlejších výťahov na svete, ktoré sa pohybujú rýchlosťou až 18 metrov za sekundu. Vďaka nim sa človek dostaví na 124. poschodie za menej ako minútu. A to nie je všetko, na samom vrchole sa nachádza 180 m kovová veža s anténou, čo dotvára celkový vzhľad.

Čo ponúka Burj Khalifa?

Mrakodrap Burj Khalifa ponúka pestrú škálu služieb a zariadení. Od 1. do 39. poschodia hostí luxusný 5-hviezdičkový hotel Armani Dubai, ktorý bol navrhnutý osobne slávnym návrhárom Giorgiom Armanim. Nad týmto luxusným hotelom sa rozkladá 900 elegantných apartmánov, ktoré patria medzi najexkluzívnejšie na svete. Niektoré poschodia si vyčlenil aj indický miliardár Shetty.

Ďalšie časti budovy slúžia ako kancelárske priestory a poskytujú parkovanie pre 3 000 áut. V areáli človek nájde tiež nákupné centrá, vyhliadkové plošiny, kaviarne, nočné kluby, bazény, hvezdáreň a dokonca aj mešitu. Posledné poschodia slúžia ako útočisko pre telekomunikačné zariadenia, ktoré udržujú Burj Khalifa v spojení so zvyškom sveta.

Za zmienku stojí, že reštaurácia Atmosphere na 122. poschodí vo výške 442 metrov je najvyššou reštauráciou na svete, kde si môže človek pochutnať na lahodných jedlách, a zároveň si vychutnávať nádherný pohľad na mesto.

Obľúbenou atrakciou medzi návštevníkmi je vyhliadková plošina na 124. a 125. poschodí vo výške 456 metrov, kde môžu mať nezabudnuteľný zážitok z panoramatického výhľadu na celý Dubai. No najvyšším bodom, ktorý je dostupný turistom, je vyhliadková plošina na 148. poschodí vo výške 555 metrov. Sú tam nainštalované obrazovky a ďalekohľady, ktoré umožnia virtuálnu prechádzku po meste. Pre návštevníkov je však odporúčané si lístky rezervovať vopred, pretože miesta sú často rýchlo vypredané.

najvyššia budova sveta
Burj Khalifa sa môže pochváliť aj ďalším svetovým rekordom. Na Silvestra 2008 sa na fasáde budovy uskutočnila laserová show Light Up, ktorá sa stala najväčšou svetelnou a zvukovou show na svete, ktorá bola premietaná na fasáde JEDNEJ budovy.

Tabuľka 10 najvyšších budov sveta

Názov mrakodrapuPoradieVýškaKde sa nachádzaPočet poschodí
Burj Khalifa1. miesto828 mSAE (Dubaj)163
Shanghai Tower2. miesto632 mČína (Šanghaj)128
Abraj Al Bait Tower3. miesto601 mSaudská Arábia (Mecca)120
Ping an Finančné centrum4. miesto599 mČína (Shenzhen)115
Goldin Finance 1175. miesto596,6 mČína (Tianjin)128
Lotte World Tower6. miesto554,5 mJužná Kórea (Soul)123
One World Trade Center7. miesto541,3 mUSA (New York)104
Guangzhou CTF Finančné centrum8. miesto530 mČína (Guangzhou)111
Tianjin CTF Finančné centrum8. miesto530 mČína (Tianjin)98
China Zun9. miesto528 mČína (Peking)108
Taipei 10110. miesto508 mTaiwan (Taipei)101

Najvyššie vysielacie veže a stožiare sveta

Medzi najvyššími stavbami sveta sa nachádzajú nielen obytné budovy, ale aj vysielacie veže a stožiare. Osobitnú kategóriu tvoria teda tieto monumentálne konštrukcie, ktoré slúžia na iné účely. Tu je TOP 5 najvyšších vysielacích veží a stožiarov, ktoré dosahujú ohromné ​​výšky:

  • Tokyo Sky Tree v Japonsku – betónová telekomunikačná veža s výškou 634 m. Bola postavená z betónu a slúži na telekomunikačné účely. Vďaka svojej výške je nielen praktickou, ale aj impozantnou dominantou Tokijskej panorámy.
  • Vysielač KVLY TV v USA – kotviaci stožiar s výškou 629 metrov. Tento majestátny stožiar slúži ako vysielač televízneho signálu a poskytuje spojenie vo vzdialených oblastiach.
  • Vysielač KXJB TV v USA – s iba jedným metrom rozdielu sa vysielač KXJB TV umiestňuje na treťom mieste s výškou 628 metrov. Aj tento stožiar zohráva kľúčovú úlohu v šírení televíznych vĺn.
  • Vysielač KXTV / KOVR v USA – ďalšími dvoma stožiarmi na štvrtom a piatom mieste sú vysielače KXTV a KOVR, oba dosahujú výšku 625 metrov. Spoločne vytvárajú značný prínos v oblasti komunikácií.
  • Ropná plošina Petronius – s výškou 610 metrov, z čoho 535 metrov sa nachádza pod morskou hladinou, je ropná plošina Petronius. Slúži na ťažbu ropy a predstavuje jedinečnú inžiniersku výzvu.

Tieto vysielacie veže a stožiare ukazujú, že závod v stavbe najvyšších konštrukcií sa neobmedzuje iba na obytné budovy, ale zahŕňa aj fascinujúce technické a priemyselné úspechy.

Najvyššia budova v Bratislave

Bratislava, hlavné mesto Slovenska, sa môže tešiť zo svojich vlastných architektonických zázrakov, ktoré dotvárajú jej panorámu a robia ju ešte pôsobivejšou. Výstavné budovy a vysoké stavby sa tu týčia nad mestom a každá z nich prináša svoj unikátny príbeh. Od polovice roku 2023 sa najvyššou budovou stáva obytná veža Eurovea Tower s úctyhodnou výškou 168 metrov. Táto majestátna stavba je nielen prvým, ale aj jediným mrakodrapom na Slovensku, čím sa stáva symbolom moderného ducha mesta.

Napriek tomu však Eurovea Tower nie je jediným pozoruhodným výškovým bodom v Bratislave. Najvyššou stavbou v meste je ikonická Televízna veža na Kamzíku, ktorá vystupuje do výšky až 194 metrov po vrchol antény. Výhľad z jej vyhliadkovej plošiny je jedinečným zážitkom, ponúkajúcim panoramatický pohľad na celé mesto i jeho okolie.

Okrem týchto dvoch dominantných stavieb Bratislavy sa momentálne v meste nachádza ďalších 11 budov s výškou nad 100 metrov.

NázovVýškaPočet poschodí
Nivy Tower125 m31
Klingerka118 m37
Tower 115115 m28
Panorama Tower 1112 m33
Panorama Tower 2112 m33
Národná banka Slovenska111 m33
Budova tvorby programu RTVS104 m28
Sky Park Residence 1104 m32
Sky Park Residence 2104 m32
Sky Park Residence 3104 m32
Obytný dom Glória100 m29
najvyššia budova bratislava
V súčasnosti sa v Bratislave stavia a plánuje ešte viac výškových budov, čo svedčí o neustálej snahe posúvať hranice a rozširovať obzory tohto mesta.

Výšková architektúra Bratislavy je jasným odrazom jej ambícií a dynamického rozvoja. Každým novým projektom v Bratislave sa otvára nová kapitola a výškové budovy sa stávajú svedkami pokroku, ktorý prináša budúcnosť.