Lacné PZP – cena, čo ho ovplyvní

Všetci vodiči motorových vozidiel sa každý rok pýtajú samých seba tú istú otázku – u koho získam najlepšiu cenu za PZP? Na Slovensku existuje v súčasnosti 10 poisťovní, ktoré majú toto zákonom povinné zmluvné poistenie v ponuke a každá z 10 má inú ponuku. 

V predchádzajúcom článku sme si rozobrali 21 najčastejších otázok a odpovedí o PZP, tentokrát sa zameriame na reálne porovnanie jednotlivých ponúk u každej jednej poisťovne. V úvode, je potrebné povedať, že PZP je povinné, preto môžme hovoriť o tom, že toto poistenie je súčasťou povinnej výbavy každého vozidla.

Pozrieme sa na detailné ceny PZP u jednotlivých poisťovní.

Motorové vozidlo

Ako vozidlo na porovnanie sme sa rozhodli použiť Škodu Fabia III – ide totiž o najpredávanejšie osobné vozidlo za rok 2015.

Údaje o aute:

Druh vozidlaosobné vozidlo do 3,5 t
OkresBratislava
Účel použitiaBežné použitie
Počet najazdených km za rok20 000
Továrenská značkaŠKODA
ModelFABIA
Rok prvej evidencie (rok výroby)2015
Objem motora999 cm3
Výkon motora44 kW
Najväčšia prípustná hmotnosť1 510

Údaje o držiteľovi a vlastníkovi vozidla:

Právna forma držiteľaFyzická osoba (občan)
Vek37 rokov (priemerný vek Slováka)
Vodičské oprávnenie od1997 (od 18 rokov)
Spôsobili ste škodovú udalosťNie, nespôsobil som škodovú udalosť
Doba bezškodového priebehuminimálne 8 rokov bez škody
PSČ851 01
Mesto/obecBratislava

Údaje o poistení + pre zľavy a bonusy:

V súčasnosti je vozidlo poistené vžiadnej poisťovni
Začiatok poistenia21.10. 2016 (dnes)
Platba poistnéhoročne
Máte dieťa do 15 rokováno
Máte účet v OTP bankenie
Máte uzatvorené aj iné poistenie?nie

Z vyššie uvedených údajov nám vyšlo nasledovné vyhodnotenie:

Cena PZP v jednotlivých poisťovniach.

Najvýhodnejšie PZP je teda podľa online kalkulačky to, ktoré ponúka Komunálna poisťovňa – garant plus. Je však aj najvýhodnejšie? Poďme si rozobrať ďalšie faktory, ktoré ďalej rozhodujú o konečnej sume poistného a nie sú zaradené vo vyhodnotení.

Asistenčné služby

predstavujú bežnú súčasť produktov PZP takmer u všetkých poisťovní. Asistenčné služby u každej poisťovne sa v rámci rozsahu a poistného krytia od seba odlišujú. Zvyčajne máte možnosť doplatiť si rozšírené asistenčné služby. Výška krytia jednotlivých asistenčných služieb je v rámci poistných podmienkach jednoznačne ustanovená.

V prípade, ak sa stanete účastníkom škodovej udalosti, dopravnej nehody alebo došlo k odcudzeniu vášho vozidla, asistenčné služby si privoláte zavolaním na linku asistenčných služieb u vašej poisťovne. Je potrebné myslieť aj na pravidelnú kontrolu PZP.

Najčastejšie ide o tieto služby:

  • privolanie cestnej služby, zabezpečenie opravy vozidla na mieste v prípade, ak je nepojazdné v dôsledku nehody, či poruchy, zabezpečenie odtiahnutia vozidla a uhradenie prípadných náklady na úschovu vozidla
  • technické – pomoc pri defekte, pri nedostatku alebo chybnej zámene paliva, pri zabuchnutí, či strate kľúčov od vozidla
  • poskytnutie náhradného ubytovania, úhradu nákladov spojenými s prepravu do miesta bydliska po nehode resp. po poruche na automobile alebo pri jeho odcudzení.

Pripoistenia

Do asistenčných služieb poisťovne zaraďujú aj rôzne pripoistenia, ktoré sú buď už súčasťou alebo sú dostupné za príplatok. Medzi najčastejšie pripoistenia patrí:

Stret so zverou – v prípade kolízie s lesnou zverou sa môže poškodiť celá predná časť vášho auta. Preto, by ste o tomto pripoistení mali porozmýšľať. pokiaľ pravidelne cestujete na cestách pri ktorých je zvýšený výskyt lesnej zveri.

Čelné sklo – pokiaľ nemáte jednoznačného svedka udalosti a v čase poškodenia sa nenachádzajú v blízkosti vášho auta žiadne iné vozidlá, poisťovňa škodu na čelnom skle nepreplatí.

Zlý stav vozovky – každý vodič pozná stav vozovky väčšiny slovenských ciest. V prípade ak dôjde k poškodeniu vozidla v dôsledku zlému stavu vozovky je proces vymáhania odškodného časovo a byrokraticky náročný. Kvôli tomuto dôvodu poisťovne radi ponúkajú toto pripoistenie vo svojej ponuke.

Krádež motorového vozidla – výhodné pripoistenie pre majiteľov motorových vozidiel, ktorým prípadná havarijné poistenie slúžiace pred ochranou proti krádeži drahé.

Živelná udalosť – ochrana voči povodni, zosuvu pôdy, víchrici alebo požiaru. Nikdy nehovor nikdy? To si zrejme mysleli pred 2 rokmi aj ľudia v Sládkovičove, ktorým zhoreli autá na parkovisku.

Právna ochrana v zahraničí – pripoistenie vhodné pre ľudí, ktorý pravidelne cestujú motorovým vozidlom do zahraničia. Pokiaľ sa stanete účastníkom dopravnej nehody, poisťovňa vám uhradí všetky náklady spojené s cestovným a byrokraciou (tlmočník a právnik).

Poistné krytie

1. prvá suma predstavuje poistné krytie pre škody na zdraví a náklady pri usmrtení na každého zraneného alebo usmrteného.

2. druhá suma predstavuje poistné krytie pre škody na majetku a ušlý zisk pre všetkých poškodených spolu.

Ďalšie parametre v rámci jednotlivých poisťovní

  • Allianz – Slovenská poisťovňa – zohľadňuje vek, pohlavie a povolanie vodiča spolu s najazdenými kilometrami
  • AXA  – zohľadňuje región a počet kW
  • ČSOB – zohľadňuje vek vodiča, objem a výkon motora
  • Generali – zvýhodňuje budúcich rodičov a vodičov jazdiacich na Slovensku, Česku a Maďarsku
  • Groupama – nezohľadňuje váš vek a pohlavie
  • Uniqa – zohľadňuje vek vodiča, objem,  výkon motora a región

Kvalitné PZP by vás malo chrániť na cestách za každých podmienok

Zistenie konečnej ceny PZP v jednotlivých poisťovniach

Poďme sa teda pozrieť na konečnú cenu PZP u jednotlivých poisťovní zoradených podľa rebríčka vyššie. Ceny sú uvádzané ročne. Údaje sú čerpané z webstránok jednotlivých poisťovní.

Poznámka – v online kalkulačke neboli zahrnuté ponuky od poisťovní Allianz – Slovenská poisťovňa, Generali, Genertel, Wüstenrot, a banky ČSOB. V nasledovnej tabuľke však uvedené sú.

PoisťovňaSuma základného poisteniaZákladné asistenčné službyRozšírené asistenčné službyPripoisteniaCelková možná suma ročného poistenia (Suma základného poistenia poistenia + rozšírené asistenčné služby + pripoistenia)Ďalšie zľavy pre klientov
Komunálna poisťovňa – GARANT PLUS69,60 eur– technické– predcestovné-administratívno- právne
-lekárske
Špeciál plus:
– predcestovná asistencia, administratívno-právna asistencia, lekárska asistencia- cena je 4,98 eur- informácie o rozšírených asistenčných službách nájdete viac na tomto odkaze.
Poistné plnenie v prípade škody na motorovom vozidle spôsobenej živelnou udalosťou
Poistné plnenie v prípade úrazu vodiča a posádky –na každého člena pri dopravnej nehode do výšky sumy 3 320 eur.
Krytie batožiny – do sumy 500 eur.Ceny nie sú uvedené.
74,58 eur – ?– bonus na PZP za bezškodový priebeh až do výšky 60 %– zľava 50 % pre dôchodcov nad 65 rokov a ZŤP– zľava 3 % pri ročnej platbe
Genertel poisťovňa70,55 eurÁno, viac o rozsahu asistenčných služieb nájdete na tomto odkaze (článok 7 a 9).Asistenčné služby sú zdarma.Sú zahrnuté do asistenčných služieb (viď.  stĺpec základné asistenčné služby).70,55 eur– asistenčné služby 24/7
Kooperativa73,95 eurÁno, viac o poistných podmienkach nájdete na tomto odkaze (časť majetok, zodpovednosť a autá).Na webstránke nie sú uvedené.Poistenie úrazu vodiča, batožiny, posádky poisťovaného vozidla Škody spôsobené stretom so zverou Živelná udalosť krádež vozidla poškodenie, zničenie vozidla alebo jeho obvyklej výbavy náhodnou udalosťouCeny nie sú uvedené.73,95 eur – ?– zľava 10 % pri uzatvorení PZP online– bonus na PZP až do výšky 60 %
–  zľava 3 % pri ročnej platbe– zľava 50 % pre dôchodcov nad 65 rokov a pre držiteľov preukazu ZŤP
Generali – Krytie Štandard74,50 eur– nehoda– porucha– krádež vozidla– ostatné služby (strata kľúčov, zámena paliva atď.)Na webstránke nie sú uvedené. Na webstránke nie sú uvedené. 74,50 eur– bonus až 60% za bezškodový priebeh poistenia
Groupama77,39 eur– výluky-oprava/odťah/úschova-právna asistencia Viac o asistenčných službách Groupama nájdete na tomto odkaze.Na webstránke nie sú uvedené.Úrazové poistenie  v základnej cene PZP.77,39 eur– bonus od poisťovne až do 60 %– dodatočná zľava za bezškodovosť až do 15 %– nižšie poistné pre klientov starších a z menších obcí– zľava 10 % pre vozidlá s nízkou hmotnosťou– zľava 15 % pre vozidlá na benzín– zľava 10 % za dieťa do 15 rokov– zľava 10 % za inú zmluvu– zľava 5 % za účet v OTP Banke– zľava 5 % pri ročnej platbe– možnosť začiatku poistenia až o 6 mesiacov po podpise zmluvy
Komunálna poisťovňa – EURO GARANT PLUS82,40 eurViď. GARANT PLUS.Optimum plus – rozšírené asistencie:
– predcestovná asistencia, administratívno-právna asistencia, lekárska asistencia
– cena je 9,97 eur
Viď. GARANT PLUS.92,37 eur– bezškodový bonus na povinné zmluvné poistenie až do výšky 60 %– zľava 10 % pre vozidlá nad 12 rokov– výhodnejšie ceny pre starších majiteľov z menších miest– výhodnejšie ceny pre vozidlá s nižším objemom motora– výhodnejšie ceny pre vozidlá určitých značiek a modelov
Wüstenrot84,55 eur– nehoda– porucha– krádež vozidla– ostatné služby (strata kľúčov, zámena paliva atď.)nie1. Úrazové pripoistenie AUTO I (pripoistenie osôb prepravovaných poisteným vozidlom) – cena je 34 eur.2. Úrazové pripoistenie AUTO II (pripoistenie osôb prepravovaných vo vozidle vedenom poistnou osobou) – cena je 44 eur.3. Úrazové pripoistenie AUTO I + II – cena je 54 eur.4. Pripoistenie právnej ochrany AUTO a VODIČ – cena je 48 eur.5. Pripoistenie skiel – cena nie je uvedená.6. pripoistenie prívesu – cena je 9 eur.84,55 – 138,55 eur.– vernostné zľavy pre klientov– bonus 5 % – zľava pre klientov bez poistnej udalosti ako dodatočná zľava nad rámec uplatňovaných zliav.
Generali – Krytie Plus89,40 eurÁno, v rámci PZP ponúka 1 z 4 havarijných poistení zadarmo:Nové diely za staré – kryje rozdiel medzi plnením z PZP a reálnou hodnotou opravy vozidla.Výtlk – kryje poškodenia diskov a pneumatík z dôvodu zlého stavu vozovky.Úraz – kryje riziko smrti, trvalých následkov a nevyhnutného liečenia spôsobených úrazom dopravovaných osôb.Živel – kryje poškodenia spôsobené prírodnými živlami, napr. krupobitím, víchricou, povodňou, zosuvom pôdy a iné.Zahrnuté v cene PZP.Viď. stĺpec základné asistenčné služby 89,40 eurViď. Generali – Krytie Štandard.
UNIQA94,20 eurÁno, viac o základných asistenciách na tomto odkaze (ČLÁNOK 3-6).O rozšírených asistenčných službách UNIQA ASISTANCE nájdete na tomto odkaze (ČLÁNOK 3-6). – cena je 12 eurSmrť vodiča poisteného vozidla úrazom v dôsledku havárie poisteného vozidla – cena je 10 eur. Euroochrana – pripoistenie trvalých následkov vodiča po havárii poisteného vozidla –cena je 10 eur. Právna ochrana vodiča poisteného vozidla –cena je 20 eur.94,20 – 146,20 eur – bonus na PZP do výšky 50 %– zľava 25 % pre fyzické osoby od 27 rokov a pre firmy (i živnostníkov)– zľava 20 % pre dôchodcov nad 70 rokov– polročné a štvrťročné splátky bez navýšenia
ČSOB96,01 eur– nehoda– porucha– krádež vozidla– ostatné služby (strata kľúčov, zámena paliva atď.)Prémium – rozšírené služby a vyššie limity krytia – cena 10 eur.Viac o rozšírených službách Prémium nájdete na tomto odkaze.1. Pripoistenie skiel.2. Pripoistenie živelnej udalosti.3. Pripoistenie priameho stretu so zverou.4. Pripoistenie krádeže vozidla.Ceny nie sú uvedené.96,01 eur – ?– výhodnejšie ceny pre vozidlá s výkonom motora do 100 kW– zľava za dieťa do 5 %, za ďalšie produkty ČSOB Finančnej skupiny 5 %, pri ročnom poistení 5 %
Allianz – Slovenská poisťovňa104, 17 eur– nehoda– porucha– náhradné ubytovanie, vozidlo,– uschovanie nepojazdného vozidla Doplnkové asistenčné služby – cena je 3,29 eur.Na webstránke nie sú uvedené žiadne. 104, 17 – 107,46 eur.– bonus na PZP do výšky 60 %– vernostná zľava do 10 % – zľava 33 % na ďalšie vozidlá (“rodinná zľava”)
– zľava 10 % alebo 20 % podľa kubatúry vozidla
– pre poistencov VšZP zľava 5 %.
Union – PZP Basic107 eurNie súV balíkoch optimum a excellent.poistenie skla (čelné, zadné a bočné) –cena je 25 eur. poistenie proti výtlkom – cena je
5 eur. poistenie stretu so zverou – cena je 24 eur. poistenie úrazu vodiča:balík A – 10 eur,balík B – 20 eur,balík C – 30 eur.Viac o poistení úrazu sa dozviete na tomto odkaze. poistenie proti živlom:– poistná suma – 2500 eur-spoluúčasť je 10%– zdarma k balíku EXCELLENT PLUS
107 – 191 eur–  zľava pri uzatvorení PZP online do 15 %– bonus na PZP za bezškodový priebeh do výšky 50 %– zľava za iné poistenie alebo klientstvo v Union zdravotnej poisťovni– 5 %, polročné a štvrťročné splátky bez navýšenia cien PZP– výhodné poistné pre vozidlá s nízkym výkonom a hmotnosťou a pre vodičov z malých miest
Union – PZP Optimum114 eur– nehoda– porucha– krádež vozidla– ostatné službyPre viac informácii o asistenčných službách kliknite na tento odkaz.Asistenčné služby sú automaticky zarátane do ceny za balíček Optimum.Viď. Union Basic.114 – 198 eur
AXA – STANDARD PLUS125,50 eur–  nehoda–  porucha– iné udalosti– bezplatná právna asistencia– pripoistenie právnej asistencie1. Pripoistenie právnej asistencie Plus– ceny nie sú uvedenéÚrazové pripoistenie. Pripoistenie skiel. Pripoistenie batožiny. Pripoistenia náhradného vozidla. Živelné pripoistenie. Pripoistenie poškodenia a stretu so zverou. Pripoistenie asistencie. Ceny nie sú uvedené.125,50 eur – ?– bonus za bezškodovosť na povinné zmluvné poistenie do výšky 60 %– vodiči a živnostníci nad 30 rokov a majú lepšie ceny– individuálne nastavené ceny podľa veku, bydliska, výkonu motora, značky a modelu vozidla– 10 % zľava pri ročnej platbe
Union – PZP Excellent126 eur–  nehoda–  porucha– krádež vozidla– iné udalosti Asistenčné služby sú automaticky zarátané do balíčka ExcellentViď. Union Basic. 126 – 210 eur
AXA – STANDARD MAXI 131,50 eur131,50 eur – ?

Poznámka pri AXA – rozdiel medzi balíkmi STANDARD PLUS a STANDARD MAXI je iba výška poistného krytia (viď. vyhodnotenie).

Ako môžeme vidieť, cena základného ročného PZP a cena PZP spolu s asistenčnými službami a pripoisteniami sa v niektorých prípadoch veľmi líši. Musím poznamenať, že len málo poisťovní má spravený pekný a hlavne prehľadný prehlad jednotlivých cien a súčastí PZP.

Táto tabuľka by vám však mala slúžiť iba orientačne. Cena PZP pre vaše motorové vozidlo môže byť  úplne odlišná a vaše potreby, čo sa týka asistenčných služieb a pripoistení je taktiež iná. Najlepšie je vypočítať si vlastnú cenu PZP pomocou našej online kalkulačky a následne konzultovať s jednotlivými poisťovňami osobne na pobočke. Dajte si záležať – je rozdiel ročne platiť 74 eur alebo 210 eur.