Krabičková diéta: Funguje alebo je to len marketingový trik?

krabickova-dieta

Mnohí ľudia cez deň nič nestíhajú a na poriadne jedlo nemajú priestor. Možno by pre nich mohla byť riešením práve krabičková diéta. Tá sa v dnešnom rýchlom svete teší čoraz väčšej popularite. Takúto diétu si možno objednať, ako aj pripraviť doma. Oba spôsoby majú svoje výhody aj nevýhody.

Ohľadom krabičkovej diéty pribúda mnoho o tázok, a preto je v nasledujúcich riadkoch táto téma popísaná čo najpodrobnejšie. Každému, kto nad tým premýšľa, by mal mať po prečítaní článku jasný prehľad o tom, do čoho sa púšťa.

Rýchla doba, diéta a krabičky

Nejednému človeku pri slove diéta naskakujú zimomriavky. Predstavuje si pod ňou totiž tvrdú drezúru hladovania za cieľom redukcie hmotnosti. Aj v tomto prípade sa však jedná o synonymum slovného spojenia „stravovací režim“. Každá krabičková diéta sa dá zamerať ako na naberanie svalov, tak aj na chudnutie. Prečo sa ale vlastne volá krabičková a ako vznikla?

V priemyselne vyspelých krajinách sa v posledných desiatkach rokov výrazne zmenili stravovacie návyky. Jedlu sa venuje menej času, domáce varenie ustupuje do úzadia a práve jedlá pripravené mimo domova predstavujú rastúcu časť prijatej stravy.

Počas pracovného týždňa však často niet času (a peňazí) chodiť do drahších a kvalitnejších reštaurácii. Kroky teda smerujú do lacnejších „táckarní“, v ktorých denné menu veľakrát nestojí za veľa. Krabičková diéta je preto vhodnou formou stravovania, ktorá navyše môže prispieť aj k zdravému životnému štýlu.

Štruktúra krabičkovej diéty

Cieľom krabičkovej diéty je naučiť „rýchlo žijúceho“ človeka jesť kvalitnejšie, v obmedzených množstvách a v pravidelných intervaloch. Jedlo  je pripravované minimálne na deň vopred (niekedy aj týždeň), na základe informácii o človeku.

Jedná sa o približný kalorický výdaj (vychádzajúci z výšky, hmotnosti a dennej aktivity človeka), aby bolo možné prispôsobiť množstvo, a teda energetickú hodnotu pripravených jedál v diéte. Tie sú následne rozdelené do „krabičiek“, t.j. menších porcií na celý deň.

Niektoré diéty odporúčajú takto nakrabičkovať 5 jedál, niektoré len 3 jedlá denne, no všetky sa zhodujú v tom, že by celkový kalorický príjem mal zodpovedať výdaju.

Ako bolo spomenuté vyššie, krabičková diéta je považovaná za vhodnú alternatívu pre ľudí s nadváhou, ako aj pre tých, ktorí majú problém pribrať. Základným prínosom je totiž čas, ktorý sa počas dňa ušetrí a skladba jedla sa dá prispôsobiť do rôznych diétnych režimov. Jedálniček v krabičkovej diéte totiž môže byť tak nízkosacharidový, ako aj keto, či s vyšším množstvom sacharidov.

Krabičková diéta je vhodná aj na detoxikáciu organizmu, či na zlepšenie zdravia tráviaceho systému. Tieto tvrdenia sa však dajú nazvať skôr marketingovými ťahmi a nie faktami. Bolo by totiž veľmi ťažké overiť ich vedeckými prácami, či relevantnými štúdiami.

Ako sa na krabičkovú diétu pozerá tréner a zákazník zároveň?

Každý, kto sa rozhodne pre túto diétu, má dve možnosti, aký typ služby si objedná. Tá prvá je časovo úplne nenáročná. Zákazník si objedná hotové jedlo domov. Pri druhej možnosti si musí jedlo pripraviť sám.

Pri prvej možnosti sa stačí nechať obslúžiť jednou z množstva krabičkových donáškových služieb. V princípe to funguje tak, že spoločnosť privezie krabičky na celý deň na dohodnuté miesto. Zákazník teda rieši len cenu jedla, kam mu ho dovezú a nič viac. Pre mnoho ľudí je to skvelou voľbou.

Pri výbere krabičkovej diéty donáškou si však treba dať pozor. Na trhu totiž existuje mnoho firiem rôznej kvality.

Väčšinou sa pri nich uvádza, že je menu zostavené nutričným špecialistom a na prípravu surovín sa používajú kvalitné suroviny. Avšak opäť sa jedná skôr o marketingový ťah, no overiť si to je náročné. Takisto sa ťažko dohľadáva zdroj surovín.

Porovnanie spoločností s krabičkovou diétou

Nižšie sú porovnané spoločnosti s krabičkovou diétou z celého Slovenska.

1. Spoločnosti zamerané na zdravé stravovanie

Prvým príkladom nie je konkrétna spoločnosť, ale skôr typ firiem špecializujúcich sa na zdravie. Tieto firmy majú veľmi širokú škálu produktov. Zameriavajú sa na športovcov, matky, seniorov, vegetariánov, ľudí s intoleranciou na laktózu, diabetikov a mnoho ďalších skupín, ktoré potrebujú zvýšenú pozornosť.

Rozvoz zvyčajne robia 5 dní v týždni a službu si možno vybrať najmä na celom západnom a strednom Slovensku. Patria sem mestá ako Bratislava, Žilina, Banská Bystrica, Holíč, či Komárno + všetko medzi nimi.

Cena krabičiek je prijateľná, celodenné 5-chodové menu stojí približne od 12€ (5000 kJ) do 15€ (10000 kJ). Výber veľkosti menu uľahčí kalkulačka priamo na stránke, čo je pozitívum pre ľudí, ktorí nie sú zorientovaní vo veľkostiach porcií. Negatívom je neexistencia fungujúcich FB stránok a aj skúseností, či objektívnych hodnotení.

2. Vitabox

Ďalším príkladom je krabičková diéta od firmy Vitabox.sk. Tá má asi najlepšie zvládnutý marketing a ponúka veľmi jednoduchý spôsob online objednávok. Zároveň však má aj najviac záporných recenzií na rôznych fórach. Niektorí ľudia si diétu chvália, niektorí na ňu veľmi nadávajú, pričom hodnotenie na oficiálnej Facebookovej stránke chýba.

Ponuka rozvozu je trochu širšia ako pri predošlých spoločnostiach. Juhozápad je síce slabší, no Vitabox si možno objednať aj na východe – Prešov, Košice, Snina, atď. Celodenné menu, ktoré zahŕňa raňajky, desiatu, obed, olovrant a večeru si môžete možno zvoliť vo variante SLIM, FIT alebo VITA (podľa množstva kalórií).

Cena SLIM menu vychádza približne na 11 €/deň, FIT menu 12 €/deň a VITA menu 13 €/deň. Veľkým negatívom je opäť generalizovanie, a teda neprítomnosť energetickej kalkulačky. SLIM menu je potom nastavené len na 1000 – 1200 kcal/deň a najväčšie VITA menu len na 1500 – 1800 kcal/deň, čo je napr. pre 90 kg muža dosť málo.

3. Spoločnosť Fitness Food Menu

Na stránke majú uvedené: “filozofia Fitness Food Menu je pripraviť zákazníkom komplexný spôsob zdravého stravovania s profesionálnymi službami, kde nemusí byť hlavným cieľom redukovať váhu, ale hlavne naučiť nás všetkých zdravému spôsobu stravovania pomocou zdravých, telu prospešných a nechemicky ošetrených surovín.”

Podobná komunikácia je chvályhodná, rovnako ako možnosť výberu stravovania s meraním telesnej kompozície na InBody. S takto presným meraním je vytváranie optimálneho jedálničku na chudnutie omnoho jednoduchšie.

Služba ponúka len celodenné programy (3 alebo 5 – 6 chodové), žiadne individuálne, či doobedné office plány. To je pre určitú skupinu ľudí negatívom, no pre tých, čo chcú jedlo na celý deň, to nehrá významnú úlohu.

Ceny sú porovnateľne s inými stránkami, pričom na výber sú menu aj s vyšším príjmom energie (až do 11000 kJ). To je samozrejme pozitívom. Juh a ďaleký východ síce nepokrývajú, no doručiť si ho je možné dať aj do severných miest, ktoré iné stránky neponúkajú – Poprad, Spišská Nová Ves, Námestovo, atď.

4. Spoločnosť Pohodlná diéta

Webová stránka Pohodlnej diéty opäť ponúka širokú škálu jedálničkov, z ktorých si každý zvolí menu podľa vlastnej chuti. Denné menu tejto krabičkovej diéty obsahuje 5 porcií s kalorickou hodnotou 5 000 kJ pre ženy a 7 000 kJ pre mužov.

Na stránke nie je žiadna dodatočná kalkulačka na výpočet kalórii, čo sa môže brať ako negatívum. Generalizovanie totiž spôsobuje nepresnosti v stanovovaní optimálneho príjmu. Zákazníci si môžu vybrať redukčnú diétu za cenu približne 10 €/deň, štandardnú diétu za 11 €/deň alebo diétu pre aktívnych ľudí a športovcov pohybujúcu sa medzi 10 – 14 €/deň.

Pohodlná diéta má veľmi dobré ohlasy na rôznych fórach u ľudí, ktorí majú skúsenosti s rôznymi krabičkovými diétami. Funguje však zatiaľ len v okolí Bratislavy – Vajnory, Rusovce, Jarovce, Marianka a Stupava.

Krabičková diéta, ktorá zaručene funguje

Pri vyššie uvedených službách, menu nie je veľmi pestré. Je teda náročné predsatviť si, fungovať s nimi dlhodobo. Druhou spomínanou možnosťou, ako fungovať na krabičkovej diéte, je že si ju zákazník pripraví doma.

Jej negatívom je čas, ktorý sa venuje príprave jedla na dni dopredu (často aj týždeň) a aspoň čiastočné vzdelanie vo výžive. Určite je totiž vhodné vedieť počítať kalórie a makroživiny. Na druhej strane, táto forma krabičkovej díety má aj mnohé pozitíva.

Na podporu domácej krabičkovej diéty možno uviesť napríklad zistenia z mnohých štúdií. Tie hodnotili potenciálny vplyv potravín pripravených doma a mimo domova na kvalitu stravovania, ako aj stav hmotnosti.

Tieto štúdie poukázali na to, že konzumácia potravín pripravených mimo domova je spojená s nižšou kvalitatívnou úrovňou stravy a vyšším indexom telesnej hmotnosti, zatiaľ čo domácim potravinám a domácemu vareniu bolo mnoho benefitov naopak pripísaných.

Častejšia príprava jedál pripravených v pohodlí domova sa spájala s lepším dodržiavaním diétnych cieľov. Tiež sem patrí vyšší príjem ovocia, zeleniny, vlákniny, vitamínu A a optimálnejší príjem tukov. Príprava domácich jedál sa preto čoraz viac propaguje ako stratégia zlepšovania kvality stravovania a prevencie obezity. Častým základom krabičkovej diéty býva napríklad aj ryža. Spôsobov, ako uvariť dobrú ryžu, existuje naozaj veľa.

Ako na domácu krabičkovú diétu?

Pri navrhovaní a plánovaní stratégie prípravy domáceho jedla je podstatné poznať svoj približný denný energetický výdaj. Ten sa dá zistiť podľa rôznych kalkulačiek na internete, no jednou z najpresnejších metód je impedančná analýza (InBody).

Podľa energetického výdaju sa dá nastaviť energetický príjem podľa toho, či niekto chce chudnúť, naberať na svaloch alebo udržať svoju hmotnosť. S týmto číslom sa pracuje počas prípravy jedla. A teraz k samotnej príprave (na základe skúseností):

  1. Najprv si treba nakúpiť minimálne 5 kvalitných, uzatvárateľných krabičiek (sklo/kvalitný plast).
  2. V rozmedzí od piatku do nedele sa nakúpia potraviny minimálne na prvé 3 – 4 dni v týždni (alebo na celý týždeň).
  3. Navarí sa väčšie množstvo prílohy (quinoa, ryža, zemiaky,…), ktorú vydrží počas viacerých dní.
  4. Pripraví sa čerstvá zelenina, ktorú sa priebežne pridáva do krabičiek.
  5. Hlavný chod (mäso, ryby, strukoviny, vajcia, syry,…) sa predpripravia do chladničky. Čerstvo pripravené sa pridávajú vždy večer pred konzumáciou, aby sa nepokazili.
  6. Večer pred konzumáciou sa navážia suroviny (po istom čase stačí odhad), aby sedeli do kalorického a makroživinového príjmu. Následne sa naukladajú do krabičiek podľa toho, ako sa budú na druhý deň stíhať konzumovať.
  7. Dôležité je šetriť čas, a potom si stačí vychutnať pestré a vyvážené jedlo podľa svojich predstáv.

Krabičková diéta naozaj môže fungovať. Je to skvelý spôsob ako ušetriť čas a zároveň mať vyváženú stravu. Navyše sa dokáže prispôsobiť rôznym cieľom jednotlivcov. Tieto výhody však niečo stoja a treba si dávať pozor pri výbere vhodnej spoločnosti.

Formou krabičkovej diéty funguje aj Mačingová diéta a donáška, ktorá zákazníkovi pripraví vhodné jedlo na všetkých 28 dní.