Karlovarská knedľa – recepty podľa Pohlreicha, bez múky aj na pare

Národná ikona českého kulinárstva, karlovarská knedľa, predstavuje skvostnú kombináciu jednoduchých ingrediencií, ktoré spája do jedinečnej podoby. S pôvodom v malebnej oblasti Karlovarska, táto lahôdka prešla cestou času a stala sa nenahraditeľnou súčasťou českých kuchýň. Ako pripraviť najlepšiu karlovarskú knedľu a aké rôzne ďalšie recepty existujú?

Karlovarská knedľa, jedno z nezameniteľných pokladov českej kuchyne, ukrýva v sebe bohatú históriu a chuťový zážitok, na ktorý sa nezabudne. Táto klasická pochúťka sa často spája s mestečkom Karlovy Vary, no stala sa obľúbenou delikatesou po celom Česku a dokonca aj za jeho hranicami.


Obsah článku


Najlepšia karlovarská knedľa – recept z rožkov podľa Pohlreicha

Karlovarská knedľa podľa Pohlreicha z rožkov je chutná a jednoduchá príloha, ktorá sa podobne ako kysnutá domáca knedľa hodí k rôznym jedlám. Je to skvelý spôsob, ako zužitkovať staré rožky, ktoré by sa inak nespotrebovali. Recept karlovarskej knedle z rožkov je nenáročný a zvládne ho aj začínajúci kuchár.

Ingrediencie:

  • 10 ks nakrájaných rožkov
  • 200 ml mlieka
  • 30 g masla
  • 2 ks vajcia
  • 40 g hrubej múky
  • 1/2 PL pažítka
  • 1/2 PL petržlenová vňať
  • čierne korenie
  • muškátový oriešok
  • soľ

Postup:

  1. Rožky nakrájame na malé kocky, ku ktorým pridáme mlieko, žĺtky a soľ. Túto zmes premiešame a necháme na chvíľu odstáť.
  2. Medzitým si zohrejeme maslo a vyšľaháme tuhý sneh z dvoch bielkov. Maslo, sneh, hrubú múku a zbytok ingrediencií pridáme k základu z rožkov a premiešame. V prípade, že je cesto lepivé pridáme hrubú múku.
  3. Cesto vytvarujeme na oválnu knedľu a zabalíme do potravinárskej fólie. Fóliu na jej koncoch zrolujeme a uviažeme špagátom, aby sa počas varenia nerozpadla.
  4. V dostatočne veľkom hrnci si zovrieme vodu, do ktorej vložíme knedľu a varíme 20 minút.
  5. Knedľa by mala po uvarení držať svoj tvar, a tak môžeme odstrániť fóliu a podávať k obľúbenému jedlu.

Tipy:

  • Namiesto starých rožkov možno použiť aj nakrájané žemle.
  • Do cesta možno pridať aj rôzne prísady, napríklad nakrájanú slaninu, šunku, syr alebo zeleninu.
  • Knedľa z rožkov sa nemusí len variť, možno ju variť na pare či piecť.

Knedľa z rožkov je výborná príloha ku gulášu, perkeltu, dusenému mäsu, omáčkam a polievkam. Je ľahká a nadýchaná a má príjemnú chuť. Každý môže vyskúšať tento recept najlepšej karlovarskej knedle podľa Pohlreicha a presvedčiť sa sám, ako chutne a jednoducho sa dá pripraviť karlovarská knedľa z rožkov.

Karlovarská knedľa je tradičnou českou prílohou k rôznym jedlám s mäsom a omáčkou.

Karlovarská knedľa bez múky

V kuchárskom svete často najlepšie recepty vychádzajú z jednoduchosti a tradičných ingrediencií. V tomto duchu možno predstaviť recept na najlepšiu karlovarskú knedľu bez múky, ktorá okrem svojej chutnej podstaty očarí aj svojou neuveriteľnou jednoduchosťou.

Ingrediencie:

  • 8 starších rožkov
  • 40 g masla
  • 200 ml polotučného mlieka
  • 2 vajcia
  • 1 PL petržlenovej vňate
  • 1 ČL soli

Postup:

  1. Rožky nakrájame na menšie kocky, ktoré zalejeme rozpusteným maslom a polotučným mliekom. Rukou zmes premiešame.
  2. Žĺtka oddelíme od bielkov, ktoré môžeme spolu s petržlenovou vňaťou pridať k zmesi rožkov a mlieka. Z bielkov a soli si vyšľaháme tuhý sneh, ktorý opatrne vmiešame do cesta.
  3. Cesto lyžicou naložíme na rozprestretú potravinovú fóliu a zabalíme do oválneho tvaru. Konce zamotáme a uviažeme špagátom, aby počas varenia nevytieklo.
  4. Knedle varíme vo vriacej vode približne 20 minút. Po uvarení vyberieme z fólie, nakrájame na plátky a môžeme podávať.

Recept na karlovarskú knedľu bez múky je príkladom toho, ako sa tradičné recepty môžu transformovať do nových podôb a alternatív. Jej príprava je ľahká a rýchla, čo z nej robí ideálnu voľbu pre tých, ktorí si chcú vychutnať autentickú kuchyňu bez zbytočnej zložitosti.

Hrnčeková karlovarská knedľa

Priprava hrnčekovej karlovarskej knedle v pare je skvelý spôsob, ako urobiť túto tradičnú prílohu ešte jednoduchšie a praktickejšie. Nasledujúci postup ukáže, ako jednoducho pripraviť hrnčekovú karlovarskú knedľu:

  1. Hrnčeky je potrebné vymastiť tukom a vysypať múkou, aby sa cesto nelepilo na steny.
  2. Cesto možno pripraviť podľa receptov vyššie a s lyžicou ho vložiť rovnomerne do hrnčekov, približne do 3/4 objemu.
  3. V hrnci s vyšším okrajom zohrejeme vodu, aby sa vytvorila para a vložíme hrnčeky do hrnca. Dôležité je, aby voda v hrnci neprešla hranicu hrnčekov, aby sa cesto variace na pare nedotýkalo vody.
  4. Pokrývku hrnca pevne uzavrieme, aby sa para nevytrácala, a varíme knedle na pare približne 20-30 minút alebo kým nebudú poriadne uvarené.
  5. Po uvarení vyberieme hrnčeky z hrnca a vyklopíme uvarené knedle, ktoré možno nakrájať a podávať.

Takto pripravená karlovarská knedľa v hrnčeku je dokonalou voľbou pre tých, ktorí chcú užiť túto prílohu bez zbytočných komplikácií.

Zemiaková knedľa – náhrada karlovarskej knedle

Zemiaková knedľa je neodmysliteľnou súčasťou slovenskej kuchyne. Táto chutná a sýta príloha sa hodí k rôznym jedlám, od mäsa a omáčok až po polievky a dusené zeleniny. Existuje mnoho receptov na zemiakovú knedľu, no všetky sa zhodujú v jednom: je to jednoduché a nenáročné jedlo, ktoré zvládne každý.

Ingrediencie:

  • 900 g zemiakov
  • 240 g polohrubej múky
  • 1 ks vajce
  • 1 ČL soli

Postup:

  1. Zemiaky je najprv potrebné uvariť v šupke a nechať vychladnúť.
  2. Po vychladnutí možno zemiaky očistiť a nastrúhať na jemno.
  3. K pripraveným zemiakom následne pridáme zbytok ingrediencií a vypracujeme vláčne cesto, ktoré rozdelíme na štyri časti.
  4. Pracovnú dosku si pomúčime, aby sa nám ľahšie pracovalo s cestom a vytvarujeme valčeky.
  5. Necháme zovrieť vodu, vložíme do nej pripravené knedle a varíme približne 15 až 20 minút.

Tipy:

  • Na prípravu knedlí je vhodné použiť varný typ zemiakov C.
  • Cesto na knedľu by malo byť vláčne, ale nie lepkavé. Ak je cesto príliš lepkavé, pridajte doň trochu múky.
  • Knedle sa varia v osolenej vode. Doba varenia závisí od veľkosti knedlí, ale zvyčajne je to okolo 20 minút.
  • Uvarené knedle sa dajú krájať na plátky a opražiť na masle.

Existuje mnoho druhov zemiakových knedlí. Najbežnejšie sú varené knedle, ktoré sa pripravujú podľa receptu uvedeného vyššie. Okrem varených knedlí sa dajú pripraviť aj dusené knedle, pečené knedle a parené knedle. Knedle sa dajú ochutiť rôznymi prísadami, ako napríklad bylinkami, syrom alebo slaninkou.

Ako alternatíva karlovarskej knedle môže slúžiť tá zemiaková, ktorá je rovnako chutnou prílohou.

Karlovarská knedľa varená na pare a pečená v rúre

Knedle sú jedným z najtypickejších jedál v stredoeurópskej kuchyni, ktoré sa stalo obľúbeným pokrmom po celom svete. Táto jednoduchá, no výživná pochúťka môže byť pripravená rôznymi spôsobmi, pričom každý spôsob pridáva vlastný dotyk do jedinečnej chuti a textúry. Táto sekcia popíše tri rozdielne metódy prípravy knedlí – varenie vo vode, prípravu na pare a pečenie v rúre.

1. Varenie vo vode

Tradičný spôsob prípravy knedlí, ktorým sa udržiava autentická chuť a textúra. Pri varení vo vode sa knedle vložia do vriacej vody a povaria sa približne 20 minút až do úplnej mäkkosti. Tento proces zabezpečuje, že knedle sú lahodne mäkké a dobre uvarené. Po uvarení sa knedle vyberú z vody a nechajú odkvapkať pred podávaním.

2. Príprava na pare

Pri tomto spôsobe prípravy sa knedle ukladajú do košiara na paru nad vriacou vodou a varia sa pod pokrievkou. Parný proces zaisťuje, že karlovarské knedle varené v pare získajú jemnú, ale pružnú textúru, pričom si zachovávajú všetky svoje výživné hodnoty.

3. Pečenie v rúre

Pečenie knedlí v rúre prináša úplne nový rozmer do tohto tradičného jedla. Knedle sa obvykle vyformujú na požadovaný tvar, potrú maslom vložia do pekáča. Počas pečenia v rúre knedle získajú krásnu zlatohnedú kôrku, ktorá dodáva jedlu peknú chuť a textúru. Tento spôsob prípravy je ideálny pre tých, ktorí hľadajú niečo viac originálne a štýlové.

Nech už si človek vyberie ktorýkoľvek spôsob prípravy, karlovarský knedlík vždy prináša do jedálnička porciu teplej a upokojujúcej pohody. S ich rôznymi variantami je vždy priestor na kreativitu a experimentovanie.

Prečo variť karlovarskú knedľu vo fólii?

Tradičný recept na nadýchanú karlovarskú knedľu vo fólii sa vyznačuje zaujímavým postupom, kedy sa balí karlovarská knedľa vo fólii. Tento krok nie je náhodný, ale má svoje jasné dôvody a výhody:

  1. Udržanie tvaru: Balenie cesta vo fólii pomáha udržať knedľu v požadovanom tvaru počas varenia. Oválny tvar, do ktorého je cesto zabalené, je dôležitý pre estetický vzhľad a tiež pre rovnomerné varenie.
  2. Zachovanie vlhkosti: Fólia slúži ako ochrana proti priamemu kontaktu s vodou počas varenia, čo zabraňuje prenikaniu vody do cesta a pomáha zachovať jeho vlhkú textúru.
  3. Konzistentná chuť: Varenie vo fólii umožňuje cestu variť vo vlastnej pare, čo pomáha zachovať chuť a arómu knedle. Tento proces zabezpečuje, že knedľa sa nezráža s vodou a zachováva svoje charakteristické chute.
  4. Ľahké manipulácia: Balenie cesta vo fólii uľahčuje manipuláciu s knedľou počas varenia a následného servírovania. Pomáha tiež zabrániť rozpadnutiu cesta počas manipulácie s knedľou.

Výsledkom sú šťavnaté a nadýchané karlovarské knedle varené v pare, ktoré sú rovnomerne uvarené a zachovávajú svoju autentickú chuť a štruktúru. Takže aj keď sa proces varenia vo fólii môže zdať nezvyčajný, má jasné výhody a prispieva k vytvoreniu dokonalej knedle.

K čomu podávať nadýchané karlovarské knedle?

Karlovarská knedľa je vynikajúca vo svojej jednoduchosti a univerzálnosti, čo znamená, že ju možno podávať s rôznymi jedlami a omáčkami. Tu sú niektoré možnosti, ktoré by sa mohli skombinovať s touto prílohou:

  1. S bravčovým plieckom a kyslou kapustou – Klasická kombinácia pečeného mäsa s kapustou a knedľou je obľúbená vo viacerých receptoch.
  2. V tradičných jedlách – Napríklad guláš na rôzny spôsob, tradičné jedlo z Maďarska, sa často podáva s knedľou.
  3. S kuracím mäsom – Knedle môžu byť súčasťou obeda spolu s kuracím mäsom, pričom zemiaková knedľa je populárnou možnosťou.
  4. S rôznymi omáčkami – Knedľu je možné podávať k rôznym omáčkam, ako napríklad hubovou omáčkou alebo kyslou kapustou.
  5. V nedeľnom obednom menu – Knedle sú vhodným doplnkom pre nedeľný obed a existuje mnoho receptov na to, ako pripraviť chutné kombinácie.

Výber jedla alebo doplnku ku knedli je otvorený individuálnej kreativite a preferenciám. Karlovarská knedľa sa dobre hodí k mnohým druhom jedál a je vynikajúcou voľbou ako hlavný pokrm alebo ako súčasť pestrej jedálnej kombinácie.