Je ťažké sa zlepšovať, keď nasledujete len seba samého!

Potenciál a talent, tak krásne a pozitívne slová. Slová plné nádeje, sľubujúce úspech. Každá ľudská bytosť má svoj potenciál. A čo Vy? Zamysleli ste sa nad tým svojim? Ako ho maximalizujete a využívate?

Máte talent, máte potenciál, ale je tu veľké ALE…Je ťažké sa zlepšovať, keď nasledujete len seba samého. S touto myšlienkou prichádza John C.Maxwell vo svojej knihe: 15 neoceniteľných zákonov osobného rastu. Tak jednoduchá a napriek tomu tak veľmi dôležitá myšlienka. Keď budete nasledovať len seba samého nakoniec aj tak zistíte, že sa točíte len v bludnom kruhu. Čo tým myslíme? Nájdite si učiteľov! Prvým krokom ako sa viete veľa naučiť je učiť sa od ľudí s ktorými ste sa nikdy nestretli osobne. Mená ako Dale Carnegie, Robin Sharma, Malcolm Gladwell, Brian Tracy vám vedia pomôcť učiť sa o medziľudských vzťahoch, úspechu a sú vašim hnacím motorom. Aj väčšina ľudí, ktorí sa rozhodnú rásť najprv nájdu svojich prvých učiteľov na stránkach kníh. Je to skvelé miesto kde začať a neuškodí tam i pokračovať.

V podstate celý život sa učíte od desiatok ľudí ktorých nikdy v živote nestretnete. Ale s určitosťou príde chvíľa keď zistíte, že vám to je málo a musíte si nájsť aj učiteľov s ktorými sa budete poznať osobne. Jednou z možností je osobný kouč. A kto to je? Kouč je niečo či niekto, kto prenáša váženého pasažiera z miesta kde práve je, do miesta kde chce byť.

Máte vysnívaný sen a neviete ako ho docieliť? Najmite si kouča! Keď máte svojho osobného kouča viete, že sa dostanete do cieľa, pretože kouč je človek ktorý mení životy druhých. Pomáha im rásť, zlepšuje ich potenciál, zlepšuje ich produktivitu, je kľúčový preto aby sa ľudia dokázali meniť k lepšiemu.

John C.Maxwell vo svojej knihe spomína Andyho Stanley, ktorý píše: “Nikdy sa vám v žiadnej oblasti nepodarí dosiahnuť maximálneho potenciálu bez pomoci kouča. Je to nemožné. Možno ste dobrý ba i lepší než všetci ostatní. Bez podnetu zvonka, ale nikdy nebudete tak dobrý ako by ste mohli byť. Všetci podávame lepšie výkony, keď nás niekto sleduje a hodnotí… Sebahodnotenie je užitočné, hodnotenie niekoho ďalšieho je ale naprosto nevyhnutné.“

Ak však stále máte pocit, že voľba kouča nie je pre vás. Odporúčame vám si nájsť svojich učiteľov, osobné vzory, múdrych ľudí a pozitívnych priateľov. Len takýto ľudia vám pomôžu na vašej ceste a zrýchlia tempo vášho osobného rastu. Načúvajte ich radám, napodobňujte ich, trávte s nimi veľa času pretože to vás bude formovať, posúvať a každý váš krok vpred bude ľahší.

Najväčšou hodnotou v živote človeka sú ľudia a zároveň aj najväčšími prekážkami. Preto si uvážlivo a pedantne vyberajte ľudí do svojho života.

Zdroj: John C. Maxwell (2013), 15 neocenitelných zákonů osobního růstu, Praha, BETA s.r.o.