Ako na osvetlenie kuchyne

Každá miestnosť v dome má svoje špecifiká, čo sa týka správneho osvetlenia. Obývačka si vyžaduje niečo iné, ako spálňa či pracovňa. Vhodne zvolené svietidlá do kuchyne sú obzvlášť dôležité, nakoľko v nej pracujete s ostrými a horúcimi vecami. Ako má jej osvetlenie správne vyzerať?

Plánujte vopred

Elektrické rozvody, zásuvky pre spotrebiče, pozícia kuchynskej linky a jedálenského stolu, vypínače, množstvo prirodzeného denného svetla – to všetko je potrebné premyslieť. Preto s plánovaním osvetlenia začnite už najlepšie súčasne s výberom zariadenia.

Dokonca aj farba stien a nábytku je dôležitá z hľadiska šetrenia elektrickou energiou. Svetlé plochy totiž svetlo odrážajú, tmavé naopak pohlcujú. Preto ak vymaľujete kuchyňu tmavohnedou či tmavozelenou, spotrebujete omnoho viac elektriny a budete potrebovať silnejšie žiarovky.

Jeden luster nestačí

V kuchyni skutočne jedno centrálne stropné svietidlo nepostačuje. Štýlový luster je prvou nutnosťou a je žiadúce doplniť ho ďalšími zdrojmi svetla. Pre krájanie a prípravu pokrmov určite zvoľte kvalitné osvetlenie kuchynskej linky – napríklad v podobe praktických LED pásikov.

Pri tejto práci by ste si totiž vlastným telom clonili svetlo, dopadajúce z lustra, a skôr by ste sa poranili. Pokiaľ v kuchyni aj obedujete či večeriate, premyslite aj nejaké vkusné závesné svietidlo nad stolom. Jedlo je nielen pôžitkom pre chuťové poháriky, ale aj pre oči. Dobre naňho vidieť je však nielen vecou estetiky, ale aj bezpečnosti.

Zlaďte všetko v jednom štýle

Svietidlá majú nielen funkčnú, ale aj dizajnovú úlohu. Tak, ako šperk vie podtrhnúť outfit ženy, aj osvetlenie je dôležitým estetickým prvkom. Základným pravidlom je nemiešať rôzne štýly, ale zladiť zariadenie i svietidlá v jednom.

Či už máte radi rustikálny, vintage či moderný minimalizmus, podstatné je držať sa jednej línie. Svietidlá Massive napríklad zoženiete v rôznych atraktívnych dizajnoch a dopasujete ich tak k hocijakému štýlu.

Osvetlenie kuchyne nie je ničím náročným. Stačí zabezpečiť viac zdrojov svetla pre každú z hlavných činností, ktoré v nej vykonávate, a držať sa jedného vybraného umeleckého smeru. Na profisvietidla.sk nájdete kvalitné svietidlá v rôznych prevedeniach, ktoré rozžiaria každú kuchyňu.