Rustikálny štýl – nábytok a doplnky

Rustikálny štýl bývania sa stáva čoraz viac atraktívnym pre ľudí, ktorí si zariaďujú svoje domovy. Jeho prírodná, autentická a neformálna estetika prináša do interiérov jedinečný a pôvodný charakter, vytvárajúc tak útulné a príjemné prostredie. Čo rustikálny štýl vlastne je a ako si zariadiť bývanie v rustikálnom štýle?

Rustikálny štýl je estetickým smerom v oblasti dizajnu a zariaďovania interiérov, ktorý zdôrazňuje prírodné a autentické prvky.

Jeho pôvod siaha až do histórie vidieckych a horských oblastí, kde sa využívalo prirodzené drevo, hrubé kamenné steny a rustikálne prvky na vytvorenie útulného a pohodlného prostredia.

Rustikálny štýl vznikol ako odraz potreby spojenia s prírodou a jednoduchým životným štýlom. Dnes sa tento štýl využíva pri zariaďovaní bývania, pretože prináša do interiérov harmonickú atmosféru a nostalgický pocit, ktorý mnohí ľudia hľadajú v hektickom a modernom svete.

Čo je rustikálny štýl?

Rustikálny štýl je dizajnovým prístupom, ktorý sa presadil v oblasti zariaďovania interiérov a bývania. Jeho podstatou je vytvorenie autentického, prírodného a neformálneho prostredia. Vychádza z tradícií vidieckeho a horského prostredia, kde sa využívali prírodné materiály, ako drevo a kameň, spolu s rustikálnymi detailmi a ručne vyrobenými doplnkami.

Rustikálny štýl sa hodí ako zariadenie pre celoročné drevodomy. Možno ho však pozorovať aj v moderných spálňach.

Tento štýl získava stále väčšiu popularitu v súčasnej dobe z niekoľkých dôvodov. Po prvé, rustikálny štýl prináša do domova pocit tepla, útulnosti a pohody. Prírodné materiály a textúry spolu s tlmenými farbami a rustikálnymi prvkami vytvárajú harmonické prostredie, ktoré pomáha relaxovať a oddychovať.

Po druhé, rustikálny štýl sa stáva protipólom moderného a rýchleho spôsobu života. V snahe nájsť balans a spojenie s prírodou, ľudia sa obracajú k rustikálnemu štýlu bývania, ktorý zdôrazňuje jednoduchosť, trvanlivosť a tradičné remeselné postupy. Tento štýl ponúka príležitosť vyhnúť sa konzumnej kultúre a investovať do kvality, individuality a autenticity.

Popularita rustikálneho štýlu bývania je odrazom túžby po útulnom a priateľskom prostredí, ktoré ponúka únik od moderného zhonu a navodzuje pocit harmónie a pohody. Prvky rustikálneho štýlu možno pozorovať aj v bývaní vo vidieckom štýle.

Rustikálny štýl bývania

Rustikálny štýl bývania je charakterizovaný prírodnými, hrubými a autentickými prvkami, ktoré vytvárajú útulné a príjemné prostredie. V rustikálnych interiéroch sa často využívajú materiály ako drevo, kameň a kov, ktoré pridávajú do priestoru organický a tradičný vzhľad. Farbou dominujú tlmené odtiene, ako napríklad teplé hnedé, prírodné zelené a vyblednuté odtiene, ktoré podporujú prírodnú estetiku.

Rustikálny štýl – materiály:

 • drevo (hrubé trámy, parkety)
 • kameň (steny, podlahy, krbové mantinely)
 • kov (staré kované osvetlenie, dekoratívne doplnky)
 • prírodné textílie (bavlna, ľan, vlna)
 • hlinené a keramické dlaždice
 • pletené a mäkké materiály (košíky, vankúše, deky)
 • vintage a recyklované materiály

Rustikálny štýl – farby:

 • tlmené hnedé odtiene (napríklad hnedej farby drevo)
 • prírodné zelené odtiene (napríklad olivová, jarná zeleň)
 • vyblednuté odtiene modrej a sivej (napríklad pastelová modrá, šedá)
 • teplé odtiene (napríklad krémová, béžová, odtiene jantáru)
 • rustikálna biela (s viditeľnou štruktúrou a odtieňmi)

Tieto materiály a farby v rustikálnom interiéri spolu vytvárajú autentický a prírodný vzhľad, ktorý prispieva k celkovej atmosfére rustikálneho štýlu bývania.

Rustikálny nábytok

Rustikálny nábytok je charakterizovaný svojimi výraznými rysmi. Jeho hlavné charakteristiky sú hrubé, robustné konštrukcie a prírodné materiály, ktoré sa prevažne používajú pri jeho výrobe. Drevo je neoddeliteľnou súčasťou rustikálneho nábytku a často sa používa v hrubých doskách, trámkoch a kovanej konštrukcii. Príznačné je pre tento štýl aj paletové sedenie na terase.

Tento typ nábytku kombinuje funkčnosť s estetickými prvkami a je vytvorený tak, aby spĺňal praktické potreby. Skrine a komody sú navrhnuté s dostatočným úložným priestorom, čím pomáhajú udržiavať poriadok a organizáciu. Rustikálne stoly a stoličky ponúkajú dostatok miesta pre pohodlné jedenie a stretávanie sa s rodinou a priateľmi. Často majú rozšírenie alebo úložný priestor pre jednoduchšie uskladnenie príborov a ďalších potrieb. Vhodné sú napríklad do loftového bytu alebo mezonetu.

Charakteristickými znakmi rustikálneho nábytku sú hrubé, robustné konštrukcie a prírodné materiály.

Rustikálny nábytok je viac ako len praktický. Jeho prítomnosť v interiéri vytvára autentickú atmosféru a dodáva miestnosti charakter a šarm. Prírodné materiály, ako drevo a kameň, spolu s ručne vyrobenými detailmi, prispievajú k jedinečnému vzhľadu rustikálneho štýlu bývania. Okrem toho, viditeľné spoje a textúra dreva dodávajú rustikálnemu nábytku výnimočnosť a osobitý štýl. Isté prvky má spoločné s bývaním v provensálskom štýle.

Vďaka svojej univerzálnej povahe sa rustikálny nábytok hodí do rôznych typov interiérov. Pre tých, ktorí uprednostňujú prírodné a autentické prostredie, je rustikálny nábytok dokonalou voľbou, ktorá im umožňuje vytvoriť prostredie plné charakteru a štýlu.

Rustikálny štýl – obývačka

Rustikálna obývačka je charakteristická prírodným a autentickým vzhľadom, ktorý vytvára teplú a pohodlnú náladu. Vizuálne by mala pripomínať priestor v horskej chatke alebo vidieckom dome. Drevo a kameň sú základnými stavebnými materiálmi, ktoré by sa mali v obývačke vyskytovať.

Výber nábytku pre rustikálnu obývačku:

 1. Masívne drevené sedacie súpravy s hrubými rámami a prírodnou povrchovou úpravou.
 2. Drevené stolíky a konferenčné stolíky s hrubými doskami alebo trámami.
 3. Kamenné alebo drevené krbové mantinely s rustikálnymi detailmi.
 4. Skrinky a komody s hrubými drevenými povrchmi a viditeľnými spojmi.
 5. Kožené kreslá alebo sedačky so zdobenými odkladacími priestormi.

Veneti sedačky sú skvelou voľbou pre tých, ktorí chcú svoju obývačku zariadiť v rustikálnom štýle.

Dekorácie a doplnky pre rustikálnu obývačku:

 1. Rustikálne osvetlenie, ako napríklad kované závesné lampy alebo drevené svietidlá.
 2. Textílie s prírodnými vzormi a rustikálnymi motívmi, ako napríklad vzorované vankúše, deky alebo závesy.
 3. Prírodné rastliny a kvety v hrncoch alebo zavesené na stenách.
 4. Rustikálne obrazy alebo fotografie s prírodnými motívmi.
 5. Kované doplnky a ozdoby, napríklad kované stojany na časopisy, držiaky na kľúče alebo kovové ozdoby na steny.

Tieto vybrané kúsky nábytku, spolu s rustikálnymi dekoráciami a doplnkami, vytvárajú príjemnú atmosféru rustikálnej obývačky, v ktorej si možno pozrieť tie najlepšie filmy.

Rustikálny štýl – kuchyňa

Kuchyňa v rustikálnom štýle by mala mať prírodný a neformálny vzhľad, ktorý evokuje pocit tradičného vidieckeho prostredia. Protikladom je boho štýl, ktorý je životným prejavom slobody, individuality a umenia. Hlavným prvkom rustikálneho štýlu je použitie prírodných materiálov a rustikálneho nábytku, ktoré dodávajú priestoru charakter a autenticitu.

Výber nábytku pre rustikálnu kuchyňu:

 1. Drevené kuchynské skrinky alebo kuchyňa s ostrovčekom s hrubými rámami a prírodným povrchom.
 2. Masívne drevené stoly a stoličky s rustikálnymi detailmi, ako sú viditeľné spoje alebo hrubé nohy.
 3. Drevené regály alebo poličky na uloženie kuchynských potrieb, s otvoreným vzhľadom a hrubými doskami.
 4. Kuchynské ostrovy s drevenými pultmi a úložnými priestormi.
 5. Kameninový alebo drevený obklad na stenách, prípadne tehlový alebo kamenný obklad v rustikálnom štýle.

Dekorácie a doplnky pre rustikálnu kuchyňu:

 1. Keramické a hlinené nádoby na kuchynské potreby a kuchynské riady.
 2. Kovové alebo drevené závesné osvetlenie s rustikálnymi detailmi, ako sú kované držiaky na svietidlá.
 3. Rustikálna keramika s prírodnými vzormi a farebnými odtieňmi, ako sú Zara Home taniere.
 4. Textílie s rustikálnymi motívmi, ako napríklad obrusy, utierky alebo záclony.
 5. Dekoratívne prírodné prvky, ako drevené misky s ovocím, sušené bylinky alebo kvetinové aranžmány v rustikálnych vázach.
Kuchyňa v rustikálnom štýle by mala mať prírodný a neformálny vzhľad.

Kombinácia týchto dekorácii dodáva kuchyni osobitý šarm a pohodlie. Bez problémov si tam môže každý pripraviť napr. lahodný čučoriedkový koláč s vlašskými orechami.

Rustikálny štýl – doplnky

Dekorácie a doplnky sú dôležitou súčasťou rustikálneho štýlu bývania. Pri výbere doplnkov je dôležité zamerať sa na prírodné prvky a ručnú prácu, ktoré sú charakteristické pre tento štýl.

Pre dosiahnutie rustikálnej atmosféry sa môžu využiť nasledujúce dekorácie a doplnky:

 1. Keramika a hliníkové nádoby s prírodnými vzormi a rustikálnym povrchom. Môžu slúžiť ako kvetinové vázy, misy na ovocie alebo hrnce na kuchynské potreby.
 2. Textílie s rustikálnymi motívmi, ako napríklad obrusy, utierky alebo závesy s prírodnými a etnickými vzormi. Tieto textílie môžu byť vyrobené z bavlny, ľanu alebo vlny.
 3. Kované a drevené závesné osvetlenie s rustikálnymi detailmi, ktoré dodávajú priestoru nostalgickú a tradičnú atmosféru. Tieto prvky sú typické aj pri zariaďovaní dizajnovej kúpeľne.
 4. Rustikálna keramika s prírodnými vzormi a farebnými odtieňmi. Napríklad hrnce, tanieriky alebo šálky s jednoduchými a hrubými povrchmi.
 5. Prírodné rastliny a kvety, ktoré pridávajú do rustikálneho interiéru sviežosť a živé farby. Môžu byť umiestnené vo drevných hrncoch, kovových kvetináčoch alebo zavesené na stenách.

Kombinácia týchto dekorácií a doplnkov dokáže vytvoriť dojem spojenia s prírodou a navodiť nostalgický charakter, ktorý je charakteristický pre rustikálny štýl. Krásny nábytok, či doplnky nájdete na Bonami SK.