Boho štýl – bývanie a obliekanie v štýle boho

Boho štýl je stále viac obľúbeným trendom v oblasti módy a bývania. Jeho jedinečná kombinácia prírodných a etnických prvkov vytvára harmonické prostredie, ktoré podporuje zdravý životný štýl. Čo vlastne znamená boho štýl a ako môžeme naplno prejaviť jeho magickú esenciu vo svojom oblečení a domove?

Boho štýl je životným prejavom slobody, individuality a umenia. Jeho korene siahajú do 60. a 70. rokov minulého storočia, keď ho vytvorili a preslávili prívrženci hippies hnutia. Odvtedy sa boho štýl šíril po celom svete, nachádzajúc si miesto nielen v móde, ale aj v interiéroch a životnom štýle.

Svojou neformálnosťou a bohémskym duchom sa boho štýl prejavuje nielen v oblečení, ale aj v spôsobe bývania a vytvára prostredie plné tepelnosti a harmónie. Boho štýl sa stáva univerzálnou jazykovou formou prejavu v rôznych oblastiach života. Okrem módy a bývania ho možno vidieť aj v umeleckých dielach, hudbe, festivaloch a spoločenských podujatiach.

Oblečenie v boho štýle zdôrazňuje prírodné materiály, voľný strih, etnické vzory a kombináciu vrstiev, čím vytvára neformálny, ale štýlový vzhľad. Je opakom vidieckeho štýlu, ktorý odráža tradičné a autentické prvky vidieckeho života, ktorý sa mnohí ľudia snažia zachovať napríklad pri rekonštrukcii domu.

Pri boho štýle v rámci bývania sú dôležité prírodné materiály, farebné tóny s prvkami, ktoré evokujú prírodu a zároveň umožňujú vytvorenie útulného a pohodlného prostredia, kde sa človek cíti voľne a slobodne.

Čo je boho štýl?

Boho štýl je móda, ktorá vyjadruje slobodu, individualitu a bohémsku duchaplnosť. Je to kombinácia etnických, hippie, vintage a voľne prúdiacich prvkov, ktoré vytvárajú jedinečnú estetiku a atmosféru. Boho štýl si získal popularitu v 60. a 70. rokoch 20. storočia, no dodnes sa jedná o žiadúci trend v módnom svete.

Je to teda spôsob obliekania a zariaďovania priestoru, ktorý zdôrazňuje prírodnosť, voľnosť a nekonvenčnosť. Jeho základné prvky zahŕňajú vzdušné a voľne prúdiace materiály, ako je ľan, bavlna a šifón, a to najčastejšie v zemitých tónoch a prírodných farbách.

Boho štýl je určený najmä pre tých, ktorí vyhľadávajú osobitý a autentický štýl života, v ktorom sa môžu vyjadrovať svojím jedinečným spôsobom. Pre tých, ktorí zas hľadajú niečo výrazné v spojení s prírodou, je vhodný rustikálny štýl.

Znaky boho štýlu

Boho štýl sa vyznačuje určitými charakteristickými znakmi, ktoré sú prítomné nielen v oblečení, ale aj v bývaní. Tieto znaky vytvárajú jedinečnú estetiku a atmosféru, ktorá je typická pre boho štýl.

Znaky boho štýlu – obliekanie:

 1. Vrstvenie: Boho štýl často zahŕňa vrstvenie odevov, ako je kombináciu šiat, tuník a šálov. Toto vrstvenie pridáva hĺbku a textúru k oblečeniu.
 2. Voľné a voľne prúdiace materiály: Boho štýl preferuje materiály ako ľan, bavlna, šifón a vlna, ktoré sú pohodlné a prírodné. Tieto materiály majú tendenciu voľne prúdiť, čo pridáva pocit voľnosti a pohybu.
 3. Etnické a paisley vzory: V boho štýle sa často používajú etnické vzory, ako aj paisley vzory, ktoré pridávajú exotický a kultúrny nádych k oblečeniu.
 4. Prírodné farby: Zemité odtiene, ako hnedá, odtiene zelenej, teplé odtiene oranžovej a žltá, sú charakteristické pre boho štýl. Tieto farby odkazujú na prírodu a pridávajú pocit pripojenia k zemi.
 5. Vintage a retro prvky: Boho štýl často zahŕňa vintage kúsky a retro prvky, ako sú šaty s volánmi, retro slnečné okuliare, kabelky z vlny na pletenie a iné doplnky. Tieto prvky pridávajú do oblečenia nostalgický a originálny vzhľad.

Znaky boho štýlu – bývanie:

 1. Prírodné materiály: V boho štýle sa často využívajú prírodné materiály ako drevo, ratan, bambus a vlna. Tieto materiály pridávajú do priestoru pocit tepla a prírodnosti.
 2. Farby inšpirované prírodou: Boho štýl v bývaní preferuje farby, ktoré sú inšpirované prírodou. Hlavné farby sú zemité tóny, ako hnedá, oranžová a odtiene zelenej, doplnené o akcentové farby, ako sú koralová, fialová a modrá.
 3. Makramé a textílie: Makramé a iné ručne vyrobené textílie sú typické pre boho štýl v bývaní. Používajú sa ako závesy, koberce, vankúše a návesy, pridávajúc do priestoru ručne vyrobený a umelecký prvok.
 4. Rastliny a sukulenty: Boho štýl sa často spája s bohatou zelenou a prítomnosťou rastlín v priestore. Rastliny a sukulenty pridávajú do bývania živý a prírodný prvok a tiež vytvárajú pocit harmónie s prírodou.
 5. Miešanie vzorov a textúr: V boho štýle v bývaní sa často miešajú rôzne vzory a textúry. Tieto kombinácie pridávajú zaujímavosť a dynamiku do interiéru a vytvárajú jedinečný vzhľad.

Sú to prvky, ktoré zdôrazňujú individualitu, slobodu a bohémsku duchaplnosť, charakteristické pre tento štýl.

Boho štýl bývania

Vytvorenie domova v boho štýle nie je o striktnom dodržiavaní pravidiel, ale skôr o odvážnom experimentovaní a vytváraní jedinečnej atmosféry.

Kľúčovým prvkom boho štýlu bývania je použitie rôznych textílií. Tieto môžu byť v podobe kobercov, vankúšov, závesov alebo prehozov na gauč. Textílie by mali byť výrazné, plné farieb a vzorov, často s etnickými motívmi.

Ďalším dôležitým prvkom sú rôzne dekorácie. V boho štýle sa často využívajú starožitnosti, ručne vyrábané predmety, keramika, drevené prvky, ale aj sukulenty a iné rastliny. Tieto dekorácie by mali byť rozmiestnené po celom byte a vytvárať tak pocit útulnosti a pohodlia.

Boho štýl bývania tiež zahŕňa využitie rôznych materiálov. Drevo, kov, sklo, keramika, ale aj prírodné materiály ako ratan, bambus alebo vlna sú typické pre tento štýl. Je možno skvelou variantou pre rodičov, ktorí rozmýšľajú nad tým, ako zariadiť detskú izbu.

V boho štýle je dôležitá aj farebnosť, podobne ako pri provensálskom štýle. Tento štýl je plný živých a teplých farieb ako sú oranžová, červená, ružová alebo zelená. Tieto farby môžu byť doplnené o tmavšie odtiene ako sú hnedá, čierna alebo tmavomodrá, ktoré dodajú interiéru hĺbku.

Boho štýl bývania je teda o vytváraní jedinečnej atmosféry plnej farieb, vzorov a rôznych materiálov. Je to štýl, ktorý odráža osobnosť a kreativitu jeho majiteľa a ktorý vytvára pocit pohodlia a útulnosti. Bývanie v prírodných farbách sa stáva čoraz populárnejším.

Nápady na bývanie v boho štýle

Boho štýl je plný farieb, textúr a exotických vzorov, ktoré v domove vytvárajú jedinečnú a uvoľnenú atmosféru. Na inšpiráciu existuje množstvo nápadov, ako začleniť boho prvky do akéhokoľvek interiéru.

Boho štýl – spálňa

Vytvorenie bohémskej atmosféry v spálni je základom boho štýlu bývania. Charakteristickým prvkom je posteľ, zdobená početnými vankúšmi a plédmi. Pri výbere vankúšov by sa mali uprednostniť tie s výšivkou a strapcami a nezabudnúť pridať aspoň jeden kontrastný bielo-čierny vankúš.

Na bokoch postele je vhodné umiestniť mäkkú kožušinu, ktorá zvýši pocit komfortu a môže prispieť k optimalizácii spánku. Dôležité je tiež venovať pozornosť záhlaviu postele a vybrať si posteľ s impozantným čelom alebo výraznou nástennou dekoráciou, ako je prírodné makramé alebo minimalistický obraz.

Priestory spálne je možné oživiť aj kúskami z šatníka, napríklad háčikmi na klobúky alebo šperkami. Celkový dojem vytvorí boho štýl bývania, ktorý je charakteristický pre bohémsku atmosféru v spálni.

Boho štýl – obyváčka

Obývačka je vždy plná života a ideálna na príjemné posedenie s priateľmi. Je preto dôležité zabezpečiť pre nich dostatok miesta. Okrem sedačky do obývačky, napríklad sedačky Veneti, možno umiestniť aj vankúše a taburetky na sedenie. V prípade väčšej obývačky je možné zvoliť si aj oddychový diván.

Do obývačky v boho štýle možno umiestniť rôzne vankúše a taburetky na sedenie.

Pre vytvorenie útulnej atmosféry možno pridať huňatý shaggy koberec a prútený kôš s teplými dekami a extra vankúšmi alebo nábytok z paliet. Netreba zabúdať ani na rastliny a množstvo nástenných dekorácií, vrátane zrkadla. Tým sa vytvorí priestor, ktorý bude oživený a pohodlný pre príjemné chvíle strávené s priateľmi.

Boho štýl – kúpeľňa

V kúpeľni je dôležitý dôraz na prírodné farby a materiály, aby sa vytvorila atmosféra relaxačného spa. Pre dosiahnutie tohto efektu sa môže vybrať do kúpeľne drevený taburet a držiak na uteráky v podobe rebríka, ktorý je opretý o stenu vyrobenú z prírodného dreva. V bohémskej kúpeľni by nemali chýbať ani kvetiny, sviečky, prútené alebo kovové košíky, prírodná kozmetika a soľ do kúpeľa.

Typickými prvkami pre boho kúpeľne sú tiež okrúhle zrkadlá s kovovým rámom. Vďaka týmto detailom sa v kúpeľni vytvorí príjemné prostredie, ktoré pripomína relaxačné a prírodné prostredie spa.

Boho štýl – kuchyňa, jedáleň

Boho štýl nie je obmedzený len na obývačky a spálne, môže sa úspešne zakomponovať aj do kuchyne a jedálne. Pre dosiahnutie tohto efektu v týchto priestoroch sú kľúčové prírodné materiály a textúry. Môžete zvážiť drevené stoly, drevené zásteny, tkané stoličky a hojnú prítomnosť rastlín, aby sa vytvorila uvoľnená a príjemná atmosféra.

Netreba mať strach z experimentovania a miešania rôznych materiálov, napríklad rôzne druhy riadu a pohárov, čo pridá eklektický a štýlový vzhľad. Výsledkom bude kuchyňa a jedáleň s boho štýlom, kde sa bude každý cítiť pohodlne a príjemne.

Boho štýl – terasa, balkón

V letných mesiacoch sa balkón a terasa stávajú ďalšou obývačkou. Aby pôsobili v bohémskom štýle, treba zvoliť kombináciu rôznych materiálov, farieb a vzorov. Okrem sedačky a kresiel netreba zabudnúť ani na vankúše a taburetky na sedenie a priestor označiť vonkajším kobercom.

Pre večernú atmosféru sa dajú využiť lampáše, sviečky, lampióny a svetelné girlandy. Na servírovanie jedál a nápojov sú ideálne praktické kovové tácky.

Boho štýl obliekania

Boho štýl obliekania sa vyznačuje neformálnym a uvoľneným vzhľadom s dôrazom na prírodné a etnické prvky. Je to jedinečný štýl, ktorý kombinuje voľné, vzdušné šaty, ľahké tuniky, široké nohavice a blúzky s prírodnými textúrami a bohémskymi vzormi. Boho štýl je často spojený s vintage prvkami, retro dizajnom a ručne vyrobenými doplnkami.

Charakteristikou boho štýlu je používanie prírodných materiálov, ako je bavlna, ľan, čipka a hodváb. Tieto materiály prispievajú k pohodlnosti a ľahkosti oblečenia, ktoré je typické pre boho štýl. Farbami dominujú odtiene zeme, ako hnedá, béžová, odtiene šedého a zeleného, spolu s výraznými etnickými vzormi a pestrofarebnými detailmi.

Boho štýl oblečenia je určený pre ľudí, ktorí si cenia individualitu, slobodu a pohodlnosť. Je to štýl, ktorý sa odchýlil od bežných najnovších módnych trendov a uprednostňuje autentický a uvoľnený vzhľad. Boho štýl je pre tých, ktorí vyhľadávajú spojenie s prírodou a inšpiráciu z etnických kultúr.

Šaty v boho štýle sú často dlhé, voľné a romantické. Majú ľahké materiály, ako je napríklad hodváb, a môžu byť zdobené čipkou, vyšívaním alebo etnickými vzormi. Tento typ šiat dodáva do boho štýlu ženský a slobodný vzhľad.

Boho štýl oblečenia ponúka možnosť vyjadriť individualitu a slobodu prostredníctvom módy. Je to štýl, ktorý presahuje dobové trendy a prináša kombináciu prírodných, etnických a retro prvkov. Pre tých, ktorí túžia po autentickej a uvoľnenej módnej voľbe, je boho štýl nekonečnou inšpiráciou.

Dokonalý outfit na leto v boho štýle:

 • Šaty: Dlhé, voľné šaty s kvetinovým vzorom a prúžkom čipky na rukávoch a okraji. Materiál by mal byť ľahký a vzdušný, ako napríklad voľný breh.
 • Doplnky: Previazaný opasok so zlatou sponou na pás, ktorý zdôrazní postavu a dodá šatám štruktúru. Perličkový náhrdelník so zvoneniami, dámsky náramok na ruku s etnickými detailmi a dlhé, nápadné náušnice liečivými kameňmi (napríklad z Nefertitis.sk).
 • Obuv: Hliníkové sandále s remienkami zdobenými zlatými alebo etnickými detailmi. Majú byť pohodlné a doplnia celkový boho vzhľad.
 • Taška: Hnedá kožená taška s dlhým remienkom, zdobená etnickými vyšívaniami alebo franžúzami. Mala by byť dostatočne veľká na to, aby sa do nej zmestili všetky potrebné veci.
 • Jednoduché účesy: Voľné vlasy s vlnami alebo kučerami, môžu byť ozdobené kvetinovým venci, prepletanými pásmi alebo prírodnými farebnými šatkami.
Boho štýl obliekania prináša kombináciu prírodných, etnických a retro prvkov.

Tento outfit v boho štýle kombinuje voľné, vzdušné šaty s prírodnými a etnickými doplnkami, čo vytvára harmonický a slobodný vzhľad. Oblečenie je pohodlné a zároveň vyjadruje individualitu a duch slobody, ktoré sú charakteristické pre boho štýl. Šaty v tomto štýle ponúka napríklad značka s.Oliver.

Boho štýl – svadobné šaty

Boho štýl sa stal populárnym vo svadobnej móde vďaka svojmu neformálnemu a autentickému charakteru. Svadobné šaty v boho štýle zahŕňajú rôzne prvky, ktoré im dodávajú špecifický vzhľad. Voľné a prúžkované siluety sú bežné, pričom šaty často padajú do dlhých alebo stredne dlhých šiat.

Tieto šaty sú často vyrobené z ľahkých a prírodných materiálov, ako je voľný breh, čipka, hodváb alebo šifón. Kombinácia týchto materiálov prispieva k pohodlnej a vzdušnej povahe svadobných šiat v boho štýle.

Detaily ako vyšívanie, krajkové aplikácie, volány, šnurovanie alebo perly môžu pridať zaujímavosť a ženskosť týmto šatám. Farbou dominujú odtiene zeme a prírody, ako sú béžová, hnedá, slonová kosť, zelená a pastelové odtiene. Avšak, nie je neobvyklé vidieť aj svadobné šaty v boho štýle výraznejších farieb alebo s etnickými vzormi.

Boho štýl svadobných šiat je určený pre neviazané nevesty, ktoré si želajú jedinečný a autentický vzhľad na svoj veľký deň. Tieto šaty sú pre ženy, ktoré sa cítia pohodlne v uvoľnenejšom a voľnom štýle oblečenia, ktorý zároveň vyjadruje ich osobnosť.