Boho štýl – bývanie a obliekanie v štýle boho

Boho štýl je stále viac obľúbeným trendom v oblasti módy a bývania. Jeho jedinečná kombinácia prírodných a etnických prvkov vytvára harmonické prostredie, ktoré podporuje zdravý životný štýl. Čo vlastne znamená boho štýl a ako môžeme naplno prejaviť jeho magickú esenciu vo svojom oblečení a domove?

Boho štýl je životným prejavom slobody, individuality a umenia. Jeho korene siahajú do 60. a 70. rokov minulého storočia, keď ho vytvorili a preslávili prívrženci hippies hnutia. Odvtedy sa boho štýl šíril po celom svete, nachádzajúc si miesto nielen v móde, ale aj v interiéroch a životnom štýle.

Svojou neformálnosťou a bohémskym duchom sa boho štýl prejavuje nielen v oblečení, ale aj v spôsobe bývania a vytvára prostredie plné tepelnosti a harmónie. Boho štýl sa stáva univerzálnou jazykovou formou prejavu v rôznych oblastiach života. Okrem módy a bývania ho možno vidieť aj v umeleckých dielach, hudbe, festivaloch a spoločenských podujatiach.

Oblečenie v boho štýle zdôrazňuje prírodné materiály, voľný strih, etnické vzory a kombináciu vrstiev, čím vytvára neformálny, ale štýlový vzhľad. Je opakom vidieckeho štýlu, ktorý odráža tradičné a autentické prvky vidieckeho života.

Pri boho štýle v rámci bývania sú dôležité prírodné materiály, farebné tóny s prvkami, ktoré evokujú prírodu a zároveň umožňujú vytvorenie útulného a pohodlného prostredia, kde sa človek cíti voľne a slobodne.

Čo je boho štýl?

Boho štýl je móda, ktorá vyjadruje slobodu, individualitu a bohémsku duchaplnosť. Je to kombinácia etnických, hippie, vintage a voľne prúdiacich prvkov, ktoré vytvárajú jedinečnú estetiku a atmosféru. Boho štýl si získal popularitu v 60. a 70. rokoch 20. storočia, no dodnes sa jedná o žiadúci trend v módnom svete.

Je to teda spôsob obliekania a zariaďovania priestoru, ktorý zdôrazňuje prírodnosť, voľnosť a nekonvenčnosť. Jeho základné prvky zahŕňajú vzdušné a voľne prúdiace materiály, ako je ľan, bavlna a šifón, a to najčastejšie v zemitých tónoch a prírodných farbách.

Boho štýl je určený najmä pre tých, ktorí vyhľadávajú osobitý a autentický štýl života, v ktorom sa môžu vyjadrovať svojím jedinečným spôsobom. Pre tých, ktorí zas hľadajú niečo výrazné v spojení s prírodou, je vhodný rustikálny štýl.

Znaky boho štýlu

Boho štýl sa vyznačuje určitými charakteristickými znakmi, ktoré sú prítomné nielen v oblečení, ale aj v bývaní. Tieto znaky vytvárajú jedinečnú estetiku a atmosféru, ktorá je typická pre boho štýl.

Znaky boho štýlu – obliekanie:

 1. Vrstvenie: Boho štýl často zahŕňa vrstvenie odevov, ako je kombináciu šiat, tuník a šálov. Toto vrstvenie pridáva hĺbku a textúru k oblečeniu.
 2. Voľné a voľne prúdiace materiály: Boho štýl preferuje materiály ako ľan, bavlna, šifón a vlna, ktoré sú pohodlné a prírodné. Tieto materiály majú tendenciu voľne prúdiť, čo pridáva pocit voľnosti a pohybu.
 3. Etnické a paisley vzory: V boho štýle sa často používajú etnické vzory, ako aj paisley vzory, ktoré pridávajú exotický a kultúrny nádych k oblečeniu.
 4. Prírodné farby: Zemité odtiene, ako hnedá, odtiene zelenej, teplé odtiene oranžovej a žltá, sú charakteristické pre boho štýl. Tieto farby odkazujú na prírodu a pridávajú pocit pripojenia k zemi.
 5. Vintage a retro prvky: Boho štýl často zahŕňa vintage kúsky a retro prvky, ako sú šaty s volánmi, retro slnečné okuliare, retro kabelky a doplnky. Tieto prvky pridávajú do oblečenia nostalgický a originálny vzhľad.

Znaky boho štýlu – bývanie:

 1. Prírodné materiály: V boho štýle sa často využívajú prírodné materiály ako drevo, ratan, bambus a vlna. Tieto materiály pridávajú do priestoru pocit tepla a prírodnosti.
 2. Farby inšpirované prírodou: Boho štýl v bývaní preferuje farby, ktoré sú inšpirované prírodou. Hlavné farby sú zemité tóny, ako hnedá, oranžová a odtiene zelenej, doplnené o akcentové farby, ako sú koralová, fialová a modrá.
 3. Makramé a textílie: Makramé a iné ručne vyrobené textílie sú typické pre boho štýl v bývaní. Používajú sa ako závesy, koberce, vankúše a návesy, pridávajúc do priestoru ručne vyrobený a umelecký prvok.
 4. Rastliny a sukulenty: Boho štýl sa často spája s bohatou zelenou a prítomnosťou rastlín v priestore. Rastliny a sukulenty pridávajú do bývania živý a prírodný prvok a tiež vytvárajú pocit harmónie s prírodou.
 5. Miešanie vzorov a textúr: V boho štýle v bývaní sa často miešajú rôzne vzory a textúry. Tieto kombinácie pridávajú zaujímavosť a dynamiku do interiéru a vytvárajú jedinečný vzhľad.

Sú to prvky, ktoré zdôrazňujú individualitu, slobodu a bohémsku duchaplnosť, charakteristické pre tento štýl.

Boho štýl bývania

Vytvorenie domova v boho štýle nie je o striktnom dodržiavaní pravidiel, ale skôr o odvážnom experimentovaní a vytváraní jedinečnej atmosféry.

Kľúčovým prvkom boho štýlu bývania je použitie rôznych textílií. Tieto môžu byť v podobe kobercov, vankúšov, závesov alebo prehozov na gauč. Textílie by mali byť výrazné, plné farieb a vzorov, často s etnickými motívmi.

Ďalším dôležitým prvkom sú rôzne dekorácie. V boho štýle sa často využívajú starožitnosti, ručne vyrábané predmety, keramika, drevené prvky, ale aj sukulenty a iné rastliny. Tieto dekorácie by mali byť rozmiestnené po celom byte a vytvárať tak pocit útulnosti a pohodlia.

Boho štýl bývania tiež zahŕňa využitie rôznych materiálov. Drevo, kov, sklo, keramika, ale aj prírodné materiály ako ratan, bambus alebo vlna sú typické pre tento štýl.

V boho štýle je dôležitá aj farebnosť, podobne ako pri provensálskom štýle. Tento štýl je plný živých a teplých farieb ako sú oranžová, červená, ružová alebo zelená. Tieto farby môžu byť doplnené o tmavšie odtiene ako sú hnedá, čierna alebo tmavomodrá, ktoré dodajú interiéru hĺbku.

Boho štýl bývania je teda o vytváraní jedinečnej atmosféry plnej farieb, vzorov a rôznych materiálov. Je to štýl, ktorý odráža osobnosť a kreativitu jeho majiteľa a ktorý vytvára pocit pohodlia a útulnosti. Bývanie v prírodných farbách sa stáva čoraz populárnejším.

Nápady na bývanie v boho štýle

Boho štýl je plný farieb, textúr a exotických vzorov, ktoré v domove vytvárajú jedinečnú a uvoľnenú atmosféru. Na inšpiráciu existuje množstvo nápadov, ako začleniť boho prvky do akéhokoľvek interiéru.

Boho štýl – spálňa

Vytvorenie bohémskej atmosféry v spálni je základom boho štýlu bývania. Charakteristickým prvkom je posteľ, zdobená početnými vankúšmi a plédmi. Pri výbere vankúšov by sa mali uprednostniť tie s výšivkou a strapcami a nezabudnúť pridať aspoň jeden kontrastný bielo-čierny vankúš.

Na bokoch postele je vhodné umiestniť mäkkú kožušinu, ktorá zvýši pocit komfortu a môže prispieť k optimalizácii spánku. Dôležité je tiež venovať pozornosť záhlaviu postele a vybrať si posteľ s impozantným čelom alebo výraznou nástennou dekoráciou, ako je prírodné makramé alebo minimalistický obraz.

Priestory spálne je možné oživiť aj kúskami z šatníka, napríklad háčikmi na klobúky alebo šperkami. Celkový dojem vytvorí boho štýl bývania, ktorý je charakteristický pre bohémsku atmosféru v spálni.

Boho štýl – obyváčka

Obývačka je vždy plná života a ideálna na príjemné posedenie s priateľmi. Je preto dôležité zabezpečiť pre nich dostatok miesta. Okrem sedačky do obývačky, napríklad sedačky Veneti, možno umiestniť aj vankúše a taburetky na sedenie. V prípade väčšej obývačky je možné zvoliť si aj oddychový diván.

Do obývačky v boho štýle možno umiestniť rôzne vankúše a taburetky na sedenie.

Pre vytvorenie útulnej atmosféry možno pridať huňatý shaggy koberec a prútený kôš s teplými dekami a extra vankúšmi. Netreba zabúdať ani na rastliny a množstvo nástenných dekorácií, vrátane zrkadla. Tým sa vytvorí priestor, ktorý bude oživený a pohodlný pre príjemné chvíle strávené s priateľmi.

Boho štýl – kúpeľňa

V kúpeľni je dôležitý dôraz na prírodné farby a materiály, aby sa vytvorila atmosféra relaxačného spa. Pre dosiahnutie tohto efektu sa môže vybrať do kúpeľne drevený taburet a držiak na uteráky v podobe rebríka, ktorý je opretý o stenu vyrobenú z prírodného dreva. V bohémskej kúpeľni by nemali chýbať ani kvetiny, sviečky, prútené alebo kovové košíky, prírodná kozmetika a soľ do kúpeľa.

Typickými prvkami pre boho kúpeľne sú tiež okrúhle zrkadlá s kovovým rámom. Vďaka týmto detailom sa v kúpeľni vytvorí príjemné prostredie, ktoré pripomína relaxačné a prírodné prostredie spa.

Boho štýl – kuchyňa, jedáleň

Boho štýl nie je obmedzený len na obývačky a spálne, môže sa úspešne zakomponovať aj do kuchyne a jedálne. Pre dosiahnutie tohto efektu v týchto priestoroch sú kľúčové prírodné materiály a textúry. Môžete zvážiť drevené stoly, tkané stoličky a hojnú prítomnosť rastlín, aby sa vytvorila uvoľnená a príjemná atmosféra.

Netreba mať strach z experimentovania a miešania rôznych materiálov, napríklad rôzne druhy riadu a pohárov, čo pridá eklektický a štýlový vzhľad. Výsledkom bude kuchyňa a jedáleň s boho štýlom, kde sa bude každý cítiť pohodlne a príjemne.

Boho štýl – terasa, balkón

V letných mesiacoch sa balkón a terasa stávajú ďalšou obývačkou. Aby pôsobili v bohémskom štýle, treba zvoliť kombináciu rôznych materiálov, farieb a vzorov. Okrem sedačky a kresiel netreba zabudnúť ani na vankúše a taburetky na sedenie a priestor označiť vonkajším kobercom.

Pre večernú atmosféru sa dajú využiť lampáše, sviečky, lampióny a svetelné girlandy. Na servírovanie jedál a nápojov sú ideálne praktické kovové tácky.

Boho štýl obliekania

Boho štýl obliekania sa vyznačuje neformálnym a uvoľneným vzhľadom s dôrazom na prírodné a etnické prvky. Je to jedinečný štýl, ktorý kombinuje voľné, vzdušné šaty, ľahké tuniky, široké nohavice a blúzky s prírodnými textúrami a bohémskymi vzormi. Boho štýl je často spojený s vintage prvkami, retro dizajnom a ručne vyrobenými doplnkami.

Charakteristikou boho štýlu je používanie prírodných materiálov, ako je bavlna, ľan, čipka a hodváb. Tieto materiály prispievajú k pohodlnosti a ľahkosti oblečenia, ktoré je typické pre boho štýl. Farbami dominujú odtiene zeme, ako hnedá, béžová, odtiene šedého a zeleného, spolu s výraznými etnickými vzormi a pestrofarebnými detailmi.

Boho štýl oblečenia je určený pre ľudí, ktorí si cenia individualitu, slobodu a pohodlnosť. Je to štýl, ktorý sa odchýlil od bežných najnovších módnych trendov a uprednostňuje autentický a uvoľnený vzhľad. Boho štýl je pre tých, ktorí vyhľadávajú spojenie s prírodou a inšpiráciu z etnických kultúr.

Šaty v boho štýle sú často dlhé, voľné a romantické. Majú ľahké materiály, ako je napríklad hodváb, a môžu byť zdobené čipkou, vyšívaním alebo etnickými vzormi. Tento typ šiat dodáva do boho štýlu ženský a slobodný vzhľad.

Boho štýl oblečenia ponúka možnosť vyjadriť individualitu a slobodu prostredníctvom módy. Je to štýl, ktorý presahuje dobové trendy a prináša kombináciu prírodných, etnických a retro prvkov. Pre tých, ktorí túžia po autentickej a uvoľnenej módnej voľbe, je boho štýl nekonečnou inšpiráciou.

Dokonalý outfit na leto v boho štýle:

 • Šaty: Dlhé, voľné šaty s kvetinovým vzorom a prúžkom čipky na rukávoch a okraji. Materiál by mal byť ľahký a vzdušný, ako napríklad voľný breh.
 • Doplnky: Previazaný opasok so zlatou sponou na pás, ktorý zdôrazní postavu a dodá šatám štruktúru. Perličkový náhrdelník so zvoneniami, náramok s etnickými detailmi a dlhé, nápadné náušnice liečivými kameňmi (napríklad z Nefertitis.sk).
 • Obuv: Hliníkové sandále s remienkami zdobenými zlatými alebo etnickými detailmi. Majú byť pohodlné a doplnia celkový boho vzhľad.
 • Taška: Hnedá kožená taška s dlhým remienkom, zdobená etnickými vyšívaniami alebo franžúzami. Mala by byť dostatočne veľká na to, aby sa do nej zmestili všetky potrebné veci.
 • Účes: Voľné vlasy s vlnami alebo kučerami, môžu byť ozdobené kvetinovým venci, prepletanými pásmi alebo prírodnými farebnými šatkami.
Boho štýl obliekania prináša kombináciu prírodných, etnických a retro prvkov.

Tento outfit v boho štýle kombinuje voľné, vzdušné šaty s prírodnými a etnickými doplnkami, čo vytvára harmonický a slobodný vzhľad. Oblečenie je pohodlné a zároveň vyjadruje individualitu a duch slobody, ktoré sú charakteristické pre boho štýl.

Boho štýl – svadobné šaty

Boho štýl sa stal populárnym vo svadobnej móde vďaka svojmu neformálnemu a autentickému charakteru. Svadobné šaty v boho štýle zahŕňajú rôzne prvky, ktoré im dodávajú špecifický vzhľad. Voľné a prúžkované siluety sú bežné, pričom šaty často padajú do dlhých alebo stredne dlhých šiat.

Tieto šaty sú často vyrobené z ľahkých a prírodných materiálov, ako je voľný breh, čipka, hodváb alebo šifón. Kombinácia týchto materiálov prispieva k pohodlnej a vzdušnej povahe svadobných šiat v boho štýle.

Detaily ako vyšívanie, krajkové aplikácie, volány, šnurovanie alebo perly môžu pridať zaujímavosť a ženskosť týmto šatám. Farbou dominujú odtiene zeme a prírody, ako sú béžová, hnedá, slonová kosť, zelená a pastelové odtiene. Avšak, nie je neobvyklé vidieť aj svadobné šaty v boho štýle výraznejších farieb alebo s etnickými vzormi.

Boho štýl svadobných šiat je určený pre neviazané nevesty, ktoré si želajú jedinečný a autentický vzhľad na svoj veľký deň. Tieto šaty sú pre ženy, ktoré sa cítia pohodlne v uvoľnenejšom a voľnom štýle oblečenia, ktorý zároveň vyjadruje ich osobnosť.