Vidiecky štýl – kuchyňa, obývačka, doplnky

Vidiecky štýl v bývaní sa stáva v súčasnej dobe čoraz populárnejším. Moderný vidiecky štýl kombinuje rustikálnu eleganciu s nadčasovými prvkami, vytvárajúc tak harmonický a útulný domov. Čo presne definuje vidiecky štýl a ako si zariadiť bývanie v modernom vidieckom štýle?

Vidiecky štýl v bývaní si získal srdcia mnohých ľudí, a to nielen tých, ktorý žijú na vidieku. Jeho popularita pramení z kombinácie nostalgie po idylickej vidieckej atmosfére a súčasných trendov, ktoré prinášajú do tohto štýlu moderný dotyk.

Moderný vidiecky štýl v bývaní je spojením rustikálnej elegancie, prírodných materiálov a nadčasového dizajnu, vytvárajúc tak priestory plné pohody a harmónie.

Pri zariaďovaní bývania v modernom vidieckom štýle sa kladie dôraz na výber vhodných doplnkov. Tieto doplnky, či už ide o drevený nábytok, keramiku, textílie alebo prírodné prvky, pridávajú do interiéru ten správny vidiecky šarm. Starostlivo zvolené detaily dokážu vytvoriť autentickú atmosféru bývania v prírodných farbách a dotvárať estetický dojem moderného vidieckeho štýlu.

Čo je vidiecky štýl?

Vidiecky štýl je štýl, ktorý odráža tradičné a autentické prvky vidieckeho života. Jeho hlavnou charakteristikou je spojenie jednoduchosti, prírodnosti a rustikálnej elegancie.

Tradičný vidiecky štýl bývania zahŕňa prvky ako hrubé drevené konštrukcie, tehlové steny, tradičné vzory a materiály, ako napríklad drevo, kamene, prírodné textílie a rustikálnu keramiku. Tento štýl často vytvára pocit útulnosti, tepla a nostalgického spojenia s minulosťou.

V posledných rokoch však vidiecky štýl prešiel transformáciou do modernej podoby. Moderný vidiecky štýl sa stáva čoraz populárnejším, pretože kombinuje príťažlivé prvky vidieckeho šarmu s elegantným a nadčasovým dizajnom. Nového štýlu sa dosahuje použitím vybraných prvkov vidieckeho bývania, ako sú rustikálne materiály, prírodné farby a textúry, no v spojení s modernými a minimalistickými detailmi.

Moderný vidiecky štýl tak prináša do interiéru čisté línie, jednoduchosť, ale zachováva si prírodný a útulný charakter vidieckeho bývania. Táto kombinácia vytvára harmonické a pohodlné prostredie, kde sa tradičné a súčasné prvky spájajú do jedinečného a príťažlivého vidieckeho štýlu bývania. Podobne populárnym sa stáva aj boho štýl bývania.

Moderný vidiecky štýl

Moderný vidiecky štýl je oživením tradičného vidieckeho šarmu s dotykom súčasnosti a nadčasového dizajnu.

Charakteristické prvky moderného vidieckeho štýlu v bývaní zahŕňajú:

 • Prírodné materiály: Používanie prírodných materiálov, ako je drevo, kameň, konopie, juta, vlna a bambus, prináša do interiéru organický a autentický pocit.
 • Neutrálna farebná paleta: Dominujúca použitie neutrálnych farieb, ako sú béžová, hnedá, svetlá sivá a krémová, vytvára pokojnú a harmonickú atmosféru.
 • Jednoduché a priame tvary: Nábytok a doplnky majú čisté, jednoduché a priame tvary, ktoré dodávajú priestoru moderný a minimalistický vzhľad.
 • Rustikálne prvky: Prítomnosť rustikálnych prvkov, ako sú tehly, hrubé drevené trámy, vidiecke kamenné steny, dodáva autentický vidiecky šarm a charakter.
 • Prírodné textúry: Použitie textúr ako hrubý povrch dreva, hrubého lnu, hrubého tkania a vzorovaných textílií pridáva do priestoru dimenziu a hmatateľnú príjemnosť.
 • Minimalistické doplnky: Výber vhodných doplnkov, ako sú jednoduché keramické vázy, prírodné košíky, kvetinové aranžmány a drevené dekorácie, prispieva k celkovému estetickému dojmu a dodáva útulnosť.

Tieto charakteristické prvky spolu vytvárajú moderný vidiecky štýl bývania, ktorý je elegantný, príjemný a harmonický. Často sa využíva aj pri zariaďovaní interiéru pre celoročné drevodomy.

Vidiecky štýl bývania

Vidiecky štýl bývania je štýl, ktorý sa spája s pokojnou a príjemnou atmosférou vidieckeho prostredia. Jeho charakteristickými rysmi sú jednoduchosť, prírodnosť a autentický šarm. Tradičné vidiecke bývanie zahŕňa použitie prírodných materiálov, rustikálnych detailov a tradičných vzorov, ktoré vytvárajú útulné a nostalgické prostredie. Tento štýl bol z časti inšpirovaný provensálskym štýlom.

V súčasnosti je moderný vidiecky štýl bývania stále viac obľúbený. Kombinuje tradičné prvky vidieckeho dizajnu s modernými prvkami, čím vytvára elegantný a nadčasový vzhľad. Využíva sa minimalistický nábytok s prírodnými povrchmi, neutrálna farbivosť a prítomnosť prírodných materiálov. Vidiecky štýl doplnky, ako vintage kovové prvky, prírodné textílie a rustikálna keramika, pridávajú do priestoru osobitý šarm a autenticitu.

Vidiecky štýl bývania je nielen o vnútornom dizajne, ale aj o vonkajšom prostredí. Tento štýl môže byť vytvorený aj v exteriéroch, napríklad pomocou drevených obkladov, kamenných prvkov a záhradných prvkov ako drevené altánky či kvetinové záhony. Toto vytvára harmonické prepojenie medzi interiérom a exteriérom a zabezpečuje celkový vidiecky vzhľad a atmosféru bývania.

Vidiecky štýl bývania je tak výrazom túžby po prírode, jednoduchosti a útulnosti. Bez ohľadu na to, či niekto preferuje tradičný vidiecky štýl alebo modernú verziu, vidiecky štýl bývania prináša do priestorov pohodu a autentickosť, čím vytvára príjemné miesto pre relaxáciu a oddych.

TIP: Poriadok zohráva dôležitú rolu aj v rámci vidieckeho štýlu bývania. Ako súvisí poriadok so zdravím?

Vidiecky štýl – kuchyňa

Vidiecky štýl v kuchyni prináša do tohto miesta v dome osobitý a prírodný vzhľad.

Charakteristické prvky vidieckej kuchyne zahŕňajú:

 1. Drevené kuchynské linky: Kuchynské linky vo vidieckom štýle sú s drevenými povrchmi, často s rustikálnym vzhľadom a do priestoru pridávajú teplo a autenticitu.
 2. Kamenné dosky: Použitie kamenných dosiek na pracovných doskách alebo ostrovoch vytvára robustný a prírodný povrch, ktorý je zároveň trvanlivý.
 3. Otvorené police: Otvorené police s drevenými policami umožňujú vystavenie kuchynského riadu, keramiky a dekorácií, čím pridávajú rustikálny a vidiecky šarm.
 4. Prírodné textílie: Vidiecke závesy do kuchyne, ako napríklad látkové závesy s rustikálnymi vzormi, pridávajú do priestoru šarm a útulnosť.
 5. Rustikálne osvetlenie: Použitie svietidiel v rustikálnom štýle, ako napríklad kovové závesné lampy alebo drevené stolové lampy, pridáva do kuchyne autentický vidiecky vzhľad.
 6. Keramické prvky: Prítomnosť keramických dlaždíc alebo obkladov na stenách a podlahách pridáva do kuchyne rustikálny a vidiecky charakter.
 7. Prírodné farby: Použitie neutrálnych a prírodných farieb, ako hnedá, béžová, svetlá sivá a zelené odtiene, podčiarkuje prírodný a útulný vzhľad vidieckej kuchyne.
Kuchynské linky vo vidieckom štýle sú často s drevenými povrchmi.

Tieto prvky spolu vytvárajú autentický vidiecky štýl v kuchyni, ktorý kombinuje prírodné materiály, jednoduchosť a funkčnosť. Vidiecky štýl bývania sa tak prejavuje aj v tej najdôležitejšej miestnosti domova, vytvárajúc priestor, kde sa rodina môže pohodlne stretnúť, variť a vychutnávať chutné pokrmy.

Vidiecky štýl – obývačka

Vidiecky štýl v obývačke prináša do tohto priestoru teplú a útulnú atmosféru. Spája jednoduchosť, rustikálnu eleganciu a prírodné prvky, vytvárajúc tak priestor, kde sa človek cíti pokojne a pohodlne. Práve rustikálny štýl vychádza z tradícií vidieckeho a horského prostredia.

Tento štýl obývačky je charakterizovaný kombináciou rustikálnych kusov nábytku, farebnej palety a prírodných textúr.

Charakteristické prvky vidieckeho štýlu v obývačke zahŕňajú:

 1. Rustikálny nábytok: Drevené sedačky, kreslá a konferenčné stolíky s hrubými a textúrovanými povrchmi pridávajú do priestoru rustikálny šarm.
 2. Obrazy vo vidieckom štýle: Obrazy s prírodnými motívmi, ako krajiny, kvety alebo vidiecke scény, pridávajú do obývačky prírodný a veselý vzhľad.
 3. Vidiecke závesy: Závesy vyrobené z prírodných textílií s rustikálnymi vzormi alebo kvetinovými motívmi pridávajú do miestnosti šarm a prispievajú k vidieckej atmosfére.
 4. Prírodné textúry: Použitie vankúšov, prikrývok alebo koberecov s hrubšími textúrami, ako je vlna alebo juta, pridáva do obývačky prírodný dotyk a útulnosť.
 5. Drevené podlahy: Drevené podlahy, či už vo forme dosiek alebo parkiet, pridávajú do obývačky teplý a prírodný povrch.
 6. Kovové prvky s vintage vzhľadom: Použitie kovových detailov, ako napríklad kovových závesných lámp, pridáva do obývačky rustikálny a autentický vzhľad.
 7. Prírodnú farebnú paletu: Použitie odtieňov hnedej, béžovej, krémovej a zemitej farby prispieva k prírodnému vzhľadu vidieckej obývačky.

Tieto prvky spolu vytvárajú autentický vidiecky štýl v obývačke, kde sa spája jednoduchosť, prírodné materiály a rustikálny šarm. Vidiecky štýl bývania sa tak prejavuje aj v priestore určenom na oddych, rodinné stretnutia a relaxáciu.

Vidiecky štýl – doplnky

V modernom vidieckom štýle sa dnes čoraz viac ľudí obracia k prírode a jednoduchosti života. Vidiecky štýl bývania prináša do domovov teplo, útulnosť a autenticitu. V rámci tohto štýlu zohrávajú doplnky veľmi dôležitú úlohu, aby vytvorili tú správnu vidiecku atmosféru.

Jedným z kľúčových doplnkov vo vidieckom štýle sú vidiecke závesy. Tie sú často vyrobené z prírodných materiálov, ako je napríklad bavlna, ľan alebo čipka. Majú tendenciu mať vzory inšpirované prírodou, ako sú kvety, lišajníky alebo vtáčie motívy. Závesy vytvárajú dojem ľahkosti a prírodného osvetlenia, a zároveň poskytujú ochranu pred slnečným žiarením a zvedú súkromie.

Vidiecke kuchyne sú ďalším významným prvkom vidieckeho štýlu bývania. Doplnky v týchto kuchyniach majú často retro šmrnc, ako napríklad staré smaltované hrnce a misky, drevené stolové dosky a kovové závesné konzervové poháre. K vidieckemu štýlu kuchyne patria aj voňavé bylinky a kvety, ktoré dodávajú prírodný a osviežujúci dotyk.

Vidiecky štýl bývania je výrazom túžby po prírode, jednoduchosti a útulnosti.

Obrazy na stenu v modernom vidieckom štýle často zachytávajú scenérie vidieckej krajiny, ako sú lúky, polia, lesy alebo malebné farmy. Tieto obrazy sú zväčša maľované vo výrazných farbách a zdôrazňujú krásu prírody a pokojnú atmosféru vidieka. Okrem prírodných scenérií sa často používajú aj obrazy s vidieckymi motívmi, ako sú napríklad staré drevené stodoly, maštale alebo tradičné vidiecke domy. Tieto obrazy dokážu zmeniť atmosféru miestnosti a priniesť do nej pocit pohody a pokojného života na vidieku.

Doplnky vo vidieckom štýle vytvárajú dojem autenticity a sú v súlade s prírodou. Okrem uvedených príkladov môžu k nim patriť aj keramické a hlinené vázy, drevené nábytok a dekoračné predmety, a textílie so vzormi inšpirovanými prírodou, ako sú napríklad kvetinové a kvetinovo-šachovnicové vzory.

Doplnky v tomto štýle pomáhajú vytvárať príjemnú a útulnú atmosféru v domovoch. Bez ohľadu na to, či ide o závesy, kuchyne, obrazy alebo iné prvky, vytvárajú ten správny vidiecky šarm a dotvárajú celkový dojem.