Vidiecky štýl – kuchyňa, obývačka, doplnky

Vidiecky štýl v bývaní sa stáva v súčasnej dobe čoraz populárnejším. Moderný vidiecky štýl kombinuje rustikálnu eleganciu s nadčasovými prvkami, vytvárajúc tak harmonický a útulný domov. Čo presne definuje vidiecky štýl a ako si zariadiť bývanie v modernom vidieckom štýle?

Vidiecky štýl v bývaní si získal srdcia mnohých ľudí, a to nielen tých, ktorý žijú na vidieku. Jeho popularita pramení z kombinácie nostalgie po idylickej vidieckej atmosfére a súčasných trendov, ktoré prinášajú do tohto štýlu moderný dotyk.

Moderný vidiecky štýl v bývaní je spojením rustikálnej elegancie, prírodných materiálov a nadčasového dizajnu, vytvárajúc tak priestory plné pohody a harmónie.

Pri zariaďovaní bývania v modernom vidieckom štýle sa kladie dôraz na výber vhodných doplnkov. Tieto doplnky, či už ide o drevený nábytok, keramiku, textílie alebo prírodné prvky, pridávajú do interiéru ten správny vidiecky šarm. Starostlivo zvolené detaily dokážu vytvoriť autentickú atmosféru bývania v prírodných farbách a dotvárať estetický dojem moderného vidieckeho štýlu.

Čo je vidiecky štýl?

Vidiecky štýl je štýl, ktorý odráža tradičné a autentické prvky vidieckeho života. Jeho hlavnou charakteristikou je spojenie jednoduchosti, prírodnosti a rustikálnej elegancie. Tento štýl je mimoriadne obľúbeným najmä pri prerábke starého domu ale hodí sa aj do mezonetového bytu.

Tradičný vidiecky štýl bývania zahŕňa prvky ako hrubé drevené konštrukcie, tehlové steny, tradičné vzory a materiály, ako napríklad drevo, kamene, prírodné textílie a rustikálnu keramiku. Tento štýl často vytvára pocit útulnosti, tepla a nostalgického spojenia s minulosťou.

V posledných rokoch však vidiecky štýl prešiel transformáciou do modernej podoby. Moderný vidiecky štýl sa stáva čoraz populárnejším, pretože kombinuje príťažlivé prvky vidieckeho šarmu s elegantným a nadčasovým dizajnom. Nového štýlu sa dosahuje použitím vybraných prvkov vidieckeho bývania, ako sú rustikálne materiály, prírodné farby a textúry, no v spojení s modernými a minimalistickými detailmi.

Moderný vidiecky štýl tak prináša do interiéru čisté línie, jednoduchosť, ale zachováva si prírodný a útulný charakter vidieckeho bývania. Táto kombinácia vytvára harmonické a pohodlné prostredie, kde sa tradičné a súčasné prvky spájajú do jedinečného a príťažlivého vidieckeho štýlu bývania. Podobne populárnym sa stáva aj boho štýl bývania.

Moderný vidiecky štýl

Moderný vidiecky štýl je oživením tradičného vidieckeho šarmu s dotykom súčasnosti a nadčasového dizajnu.

Charakteristické prvky moderného vidieckeho štýlu v bývaní zahŕňajú:

 • Prírodné materiály: Používanie prírodných materiálov, ako je drevo, kameň, konopie, juta, vlna a bambus, prináša do interiéru organický a autentický pocit.
 • Neutrálna farebná paleta: Dominujúca použitie neutrálnych farieb, ako sú béžová, hnedá, svetlá sivá a krémová, vytvára pokojnú a harmonickú atmosféru.
 • Jednoduché a priame tvary: Nábytok a doplnky majú čisté, jednoduché a priame tvary, ktoré dodávajú priestoru moderný a minimalistický vzhľad.
 • Rustikálne prvky: Prítomnosť rustikálnych prvkov, ako sú tehly, hrubé drevené trámy, vidiecke kamenné steny, dodáva autentický vidiecky šarm a charakter.
 • Prírodné textúry: Použitie textúr ako hrubý povrch dreva, hrubého lnu, hrubého tkania a vzorovaných textílií pridáva do priestoru dimenziu a hmatateľnú príjemnosť.
 • Minimalistické doplnky: Výber vhodných doplnkov, ako sú jednoduché keramické vázy, prírodné košíky, kvetinové aranžmány a drevené dekorácie, prispieva k celkovému estetickému dojmu a dodáva útulnosť.

Tieto charakteristické prvky spolu vytvárajú moderný vidiecky štýl bývania, ktorý je elegantný, príjemný a harmonický. Často sa využíva aj pri zariaďovaní interiéru pre celoročné drevodomy.

Vidiecky štýl bývania

Vidiecky štýl bývania je štýl, ktorý sa spája s pokojnou a príjemnou atmosférou vidieckeho prostredia. Jeho charakteristickými rysmi sú jednoduchosť, prírodnosť a autentický šarm. Tradičné vidiecke bývanie zahŕňa použitie prírodných materiálov, rustikálnych detailov a tradičných vzorov, ktoré vytvárajú útulné a nostalgické prostredie. Tento štýl bol z časti inšpirovaný provensálskym štýlom.

V súčasnosti je moderný vidiecky štýl bývania stále viac obľúbený. Kombinuje tradičné prvky vidieckeho dizajnu s modernými prvkami, čím vytvára elegantný a nadčasový vzhľad. Využíva sa minimalistický nábytok s prírodnými povrchmi, neutrálna farbivosť a prítomnosť prírodných materiálov. Vidiecky štýl doplnky, ako vintage kovové prvky, prírodné textílie a rustikálna keramika, pridávajú do priestoru osobitý šarm a autenticitu.

Vidiecky štýl bývania je nielen o vnútornom dizajne, ale aj o vonkajšom prostredí. Tento štýl môže byť vytvorený aj v exteriéroch, napríklad pomocou drevených obkladov, kamenných prvkov a záhradných prvkov ako drevené altánky či kvetinové záhony. Toto vytvára harmonické prepojenie medzi interiérom a exteriérom a zabezpečuje celkový vidiecky vzhľad a atmosféru bývania.

Vidiecky štýl bývania je tak výrazom túžby po prírode, jednoduchosti a útulnosti. Bez ohľadu na to, či niekto preferuje tradičný vidiecky štýl alebo modernú verziu, vidiecky štýl bývania prináša do priestorov pohodu a autentickosť, čím vytvára príjemné miesto pre relaxáciu a oddych.

TIP: Poriadok zohráva dôležitú rolu aj v rámci vidieckeho štýlu bývania. Ako súvisí poriadok so zdravím?

Vidiecky štýl – kuchyňa

Vidiecky štýl v kuchyni prináša do tohto miesta v dome osobitý a prírodný vzhľad.

Charakteristické prvky vidieckej kuchyne zahŕňajú:

 1. Drevené kuchynské linky: Kuchynské linky vo vidieckom štýle sú s drevenými povrchmi, často s rustikálnym vzhľadom a do priestoru pridávajú teplo a autenticitu. Zvážiť možno aj drevenú zástenu do kuchyne alebo drevený ostrovček.
 2. Kamenné dosky: Použitie kamenných dosiek na pracovných doskách alebo ostrovoch vytvára robustný a prírodný povrch, ktorý je zároveň trvanlivý.
 3. Otvorené police: Otvorené police s drevenými policami umožňujú vystavenie kuchynského riadu, keramiky a dekorácií, čím pridávajú rustikálny a vidiecky šarm.
 4. Prírodné textílie: Vidiecke závesy do kuchyne, ako napríklad látkové závesy s rustikálnymi vzormi, pridávajú do priestoru šarm a útulnosť.
 5. Rustikálne osvetlenie: Použitie svietidiel v rustikálnom štýle, ako napríklad kovové závesné lampy alebo drevené stolové lampy, pridáva do kuchyne autentický vidiecky vzhľad.
 6. Keramické prvky: Prítomnosť keramických dlaždíc alebo obkladov na stenách a podlahách pridáva do kuchyne rustikálny a vidiecky charakter. Dobré je možno zvážiť aj niku v kúpeľni.
 7. Prírodné farby: Použitie neutrálnych a prírodných farieb, ako hnedá, béžová, svetlá sivá a zelené odtiene, podčiarkuje prírodný a útulný vzhľad vidieckej kuchyne.
Kuchynské linky vo vidieckom štýle sú často s drevenými povrchmi.

Tieto prvky spolu vytvárajú autentický vidiecky štýl v kuchyni, ktorý kombinuje prírodné materiály, jednoduchosť a funkčnosť. Vidiecky štýl bývania sa tak prejavuje aj v tej najdôležitejšej miestnosti domova, vytvárajúc priestor, kde sa rodina môže pohodlne stretnúť, variť a vychutnávať chutné pokrmy.

Vidiecky štýl – obývačka

Vidiecky štýl v obývačke prináša do tohto priestoru teplú a útulnú atmosféru. Spája jednoduchosť, rustikálnu eleganciu a prírodné prvky, vytvárajúc tak priestor, kde sa človek cíti pokojne a pohodlne. Práve rustikálny štýl vychádza z tradícií vidieckeho a horského prostredia.

Tento štýl obývačky je charakterizovaný kombináciou rustikálnych kusov nábytku, farebnej palety a prírodných textúr.

Charakteristické prvky vidieckeho štýlu v obývačke zahŕňajú:

 1. Rustikálny nábytok: Drevené sedačky, kreslá a konferenčné stolíky s hrubými a textúrovanými povrchmi pridávajú do priestoru rustikálny šarm.
 2. Obrazy vo vidieckom štýle: Obrazy s prírodnými motívmi, ako krajiny, kvety alebo vidiecke scény, pridávajú do obývačky prírodný a veselý vzhľad.
 3. Vidiecke závesy: Závesy vyrobené z prírodných textílií s rustikálnymi vzormi alebo kvetinovými motívmi pridávajú do miestnosti šarm a prispievajú k vidieckej atmosfére.
 4. Prírodné textúry: Použitie vankúšov, prikrývok alebo koberecov s hrubšími textúrami, ako je vlna alebo juta, pridáva do obývačky prírodný dotyk a útulnosť.
 5. Drevené podlahy: Drevené podlahy, či už vo forme dosiek alebo parkiet, pridávajú do obývačky teplý a prírodný povrch.
 6. Kovové prvky s vintage vzhľadom: Použitie kovových detailov, ako napríklad kovových závesných lámp, pridáva do obývačky rustikálny a autentický vzhľad.
 7. Prírodnú farebnú paletu: Použitie odtieňov hnedej, béžovej, krémovej a zemitej farby prispieva k prírodnému vzhľadu vidieckej obývačky.

Tieto prvky spolu vytvárajú autentický vidiecky štýl v obývačke, kde sa spája jednoduchosť, prírodné materiály a rustikálny šarm. Vidiecky štýl bývania sa tak prejavuje aj v priestore určenom na oddych, rodinné stretnutia a relaxáciu. V tomto prípade sa dá obývačka skombinovať aj s dizajnom spálne.

Vidiecky štýl – doplnky

V modernom vidieckom štýle sa dnes čoraz viac ľudí obracia k prírode a jednoduchosti života. Vidiecky štýl bývania prináša do domovov teplo, útulnosť a autenticitu. V rámci tohto štýlu zohrávajú doplnky veľmi dôležitú úlohu, aby vytvorili tú správnu vidiecku atmosféru.

Jedným z kľúčových doplnkov vo vidieckom štýle sú vidiecke závesy. Tie sú často vyrobené z prírodných materiálov, ako je napríklad bavlna, ľan alebo čipka. Majú tendenciu mať vzory inšpirované prírodou, ako sú kvety, lišajníky alebo vtáčie motívy. Závesy vytvárajú dojem ľahkosti a prírodného osvetlenia, a zároveň poskytujú ochranu pred slnečným žiarením a zvedú súkromie.

Vidiecke kuchyne sú ďalším významným prvkom vidieckeho štýlu bývania. Doplnky v týchto kuchyniach majú často retro šmrnc, ako napríklad staré smaltované hrnce a misky, drevené stolové dosky a kovové závesné konzervové poháre. K vidieckemu štýlu kuchyne patria aj voňavé bylinky a kvety, ktoré dodávajú prírodný a osviežujúci dotyk.

Vidiecky štýl bývania je výrazom túžby po prírode, jednoduchosti a útulnosti.

Obrazy na stenu v modernom vidieckom štýle často zachytávajú scenérie vidieckej krajiny, ako sú lúky, polia, lesy alebo malebné farmy. Tieto obrazy sú zväčša maľované vo výrazných farbách a zdôrazňujú krásu prírody a pokojnú atmosféru vidieka. Okrem prírodných scenérií sa často používajú aj obrazy s vidieckymi motívmi, ako sú napríklad staré drevené stodoly, maštale alebo tradičné vidiecke domy. Tieto obrazy dokážu zmeniť atmosféru miestnosti a priniesť do nej pocit pohody a pokojného života na vidieku.

Doplnky vo vidieckom štýle vytvárajú dojem autenticity a sú v súlade s prírodou. Okrem uvedených príkladov môžu k nim patriť aj keramické a hlinené vázy, drevené nábytok a dekoračné predmety, a textílie so vzormi inšpirovanými prírodou, ako sú napríklad kvetinové a kvetinovo-šachovnicové vzory.

Doplnky v tomto štýle pomáhajú vytvárať príjemnú a útulnú atmosféru v domovoch. Bez ohľadu na to, či ide o závesy, kuchyne, obrazy alebo iné prvky, vytvárajú ten správny vidiecky šarm a dotvárajú celkový dojem.