Pilates: Cesta k zdravšiemu a silnejšiemu ja

pilates

V dnešnom modernom svete, kde sa zdôrazňuje zdravie a pohybová aktivitať, sa pilates stáva stále populárnejším medzi ľuďmi všetkých vekových kategórií. Čo však pilates robí takým výnimočným a prečo si získava srdcia tisícov ľudí nielen na Slovensku, ale po celom svete?

V tomto článku sa ponoríme do sveta pilates a preskúmame jeho výhody, cviky a dostupnosť v rôznych slovenských mestách. Vďaka tomu môže človek začať svoju cestu k zdraviu, prostredníctvom tejto úžasnej metódy. Bez ohľadu na to, či je pilates začiatočník alebo pokročilý, zažije výhody tejto terapie pre telo a myseľ.

Zázrak menom pilates

pilates – čarovná metóda cvičenia, ktorá sa stala kultom a šíri sa po celom svete – nesie so sebou bohatú históriu a množstvo výhod pre telo a myseľ. Táto technika, vytvorená nemeckým fyzikoterapeutom Josephom pilatesom na začiatku 20. storočia, mala pôvodne pomenovanie „contrology“. Jeho vízia spočívala v posilnení tela, zlepšení flexibility a dosiahnutí harmónie medzi telom a duchom.

Čo sa začalo ako metóda rehabilitácie vo vojenských nemocniciach, sa rýchlo rozrástlo do dnes dobre známeho cvičenia, ktoré oslovuje ľudí všetkých vekových kategórií a fyzických kondícií.

Pilates nie je len cvičenie, je to filozofia života, ktorá sa zakladá na správnom dýchaní, kontrole nad telom a zdôrazňuje dôležitosť silového centra – tzv. powerhouse. Dnes je pilates známy pre svoju schopnosť poskytovať vyvážený tréning pre celé telo, zlepšiť držanie tela a prispieť k duševnej pohode.

Pilates cviky

Cviky na pilates sú založené na myšlienke, že sila a flexibility sú základom zdravého tela a duše. Každý cvik je dôkladne premyslený a navrhnutý tak, aby poskytoval maximálnu účinnosť pri minimálnej námahe. Tento prístup zdôrazňuje kvalitu nad kvantitou, čo znamená, že nie je potrebné robiť veľa opakovaní – stačí urobiť ich správne.

Jadro pilatesu je powerhouse, čo je termín používaný na označenie svalového centra tela. Tieto svaly zahŕňajú brušné svaly, svaly chrbta a svaly panvového dna. Posilňovanie týchto svalov je kľúčové pre správne držanie tela, stabilizáciu chrbtice a prevenciu bolesti chrbta. Sú aj cviky na bolesť krížov.

Pilates cviky sú vykonávané pomaly a kontrolovane s dôrazom na správne dýchanie. Dýchanie je považované za súčasť cvičenia, pretože pomáha udržiavať správne držanie tela a dodáva energiu pre cviky.

Čo je skvelé na pilates, je jeho flexibilita. Cviky môžu byť modifikované, aby vyhovovali rôznym úrovňam kondície, takže je vhodný pre ľudí všetkých vekových kategórií a fyzických schopností. Pre tých, ktorí hľadajú výzvu, existujú náročnejšie verzie cvikov na pilates Reformer – špeciálnom zariadení, ktoré umožňuje viac variácií cvikov.

Celkovo vzaté, pilates nie je len cvičenie, je to filozofia života, ktorá zdôrazňuje harmóniu medzi telom a duchom. Je to cvičenie, ktoré sa stalo životným štýlom pre mnohých, pretože ponúka rovnováhu medzi silou a jemnosťou, medzi odolnosťou a pokojom.

pilates cviky
Správne dýchanie pri pilates cvikoch je spojené so zlepšením psychického stavu, koncentrácie a stresu.

Pilates Reformer: Inovatívny nástroj pre silu a harmóniu tela

Pilates Reformer je špeciálne navrhnutý prístroj, ktorý pridáva ďalší rozmer do sveta pilates cvikov. Toto zariadenie bolo pôvodne koncipované ako rehabilitačný nástroj, ktorý pomáhal pacientom s rôznymi zdravotnými problémami. Mal zlepšiť ich silu, flexibilitu a pohyblivosť. Avšak, postupom času sa stal obľúbeným nástrojom medzi tými, ktorí chcú hlboký a efektívny tréning celej postavy.

Reformér pozostáva z dlhej horizontálnej platformy s posuvnou podložkou, ktorá sa pohybuje s využitím odporu pružín a rôznych pripojených komponentov. Tento mechanizmus umožňuje variabilitu v cvičeniach – jednoduchých aj náročných. Jeho hlavným cieľom je posilniť a predĺžiť svaly, zlepšiť flexibilitu a rozvinúť silu powerhousu. Navyše, Pilates Reformer podporuje správne držanie tela, čo zvyšuje efektivitu cvičení.

Čo je skvelé na Pilates Reformeri, je jeho schopnosť prispôsobiť sa rôznym úrovňam fyzickej kondície. To znamená, že je vhodný pre začiatočníkov, pokročilých a dokonca aj pre tých, ktorí rehabilitujú. Cvičenia na Pilates Reformer môžu byť modifikované, aby vyhovovali jednotlivcom a pomohli im dosiahnuť ich ciele.

pilates reformer
S Pilates Reformerom môže cvičiaci zažiť silné tréningové sedenia, ktoré zdokonalia jeho postavu a zlepšia pohyblivosť. Je to zariadenie, ktoré poskytuje jedinečný a efektívny spôsob, ako dosiahnuť hlbokú silu a flexibilitu, ktorú človek potrebuje pre zdravé a vyvážené telo.

Pilates pre začiatočníkov

Začiatok s pilatesom môže byť vzrušujúcim krokom na ceste k zdraviu a lepšiemu pohybu. Pre začiatočníkov je to príležitosť objaviť základné princípy tejto účinnej metódy a začať budovať silu a flexibilitu postupne.

Jedným z kľúčových aspektov pilatesu pre začiatočníkov je dôraz na už spomínané jadro svalového systému tela – powerhouse. Cvičenia sa sústreďujú na posilňovanie týchto svalov, čo nielenže zlepšuje držanie tela, ale aj podporuje stabilitu chrbtice a pomáha minimalizovať riziko bolesti chrbta. Pilates pre začiatočníkov sa často začína s jednoduchými cvikmi na podložke, ktoré sú ľahko pochopiteľné a vykonateľné.

Jedným z takýchto cvikov je „The Hundred“, ktorý pomáha rozvíjať svalový tonus a zlepšuje dýchanie. Cvičenie začína v ležiacej polohe na chrbte s nohami nad zemou a rukami, ktoré sa zdvíhajú nad hlavu. Potom cvičiaci zdvihne hlavu a ramená nad podložku a začne rukami pumpovať hore-dole, pričom dýcha rytmicky do 5 úderov a výdychom do 5 úderov, čo sa opakuje celkovo 10 krát.

Ďalším cvikom, vhodným pre začiatočníkov, je „The Roll-Up“, ktorý pracuje na posilnení brušných svalov a zlepšení flexibility chrbta. Cvičenie začína v ležiacej polohe na chrbte s natiahnutými rukami nad hlavu. Postupne sa cvičenec zdvíha do sedu, pretiahne sa smerom k nohám a pomaly si ľahá späť na podložku.

Pilates pre začiatočníkov ponúka postupný prístup k tejto úžasnej metóde, ktorá môže prispieť k lepšiemu zdraviu, držaniu tela a pohyblivosti.


Známy výrok Josepha Pilatesa znie:

„Po 10 lekciách budete cítiť rozdiel,

po 20 lekciách uvidíte rozdiel a

po 30 lekciách budete mať nové telo.“


Pilates v Bratislave

Ak človek hľadá efektívny spôsob, ako zlepšiť svoje zdravie a pohybovú kondíciu, pilates môže byť tou správnou voľbou. Bratislava ponúka rôzne pilates štúdiá s rôznymi zameraniami a možnosťami cvičenia. Nižšie je prehľad niektorých top štúdií.

ŠtúdioZameraniePonuka
Pilates MyMalé skupiny, individuálny prístupKurzy pre začiatočníkov, individuálne cvičenia, pilates doma u klienta, rôznorodé cvičenia s pomôckami
Golem klubŠiroký sortiment cvičebných centier so zameraním (nielen) na PilatesDynamické cvičebné kurzy, Pilates Reformer, kvalitné cvičenie v malých skupinách
iFyzioPilates Reformer – špeciálny cvičebný stroj pre individuálny tréningIndividuálny prístup, rehabilitácia, spevnenie svalov, programy pre zdravý chrbát a pohybovú rehabilitáciu
Art of Pilates StudioIndividuálne, semi-individuálne a skupinové tréningy, radostný prístupVariabilné tréningy, programy na mieru, posilnenie a pohybová rehabilitácia, úsmev na tvári po každom tréningu

Vybrať si to správne pilates štúdio je dôležité pre dosiahnutie fitness cieľov. Každé z týchto štúdií ponúka niečo jedinečné a prispôsobené rôznym potrebám a preferenciám. Skvelým spôsobom, ako začať, je vyskúšať rôzne štúdiá a zistiť, ktoré vyhovuje najviac. Každopádne, pilates v Bratislave má svoje veľké zastúpenie.

Pilates v Trnave

Pre tých, ktorí chcú posilniť svoje telo a zlepšiť svoju pohyblivosť je tu malý prehľad štúdií.

  • Pilates Trnava: Toto štúdio ponúka individuálne cvičenie, kde sa cvičiaci môže sústrediť na svoje osobné potreby a ciele. Okrem toho poskytujú aj skupinové cvičenie, ktoré vedie kvalifikovaný inštruktor. Majú možnosť cvičenia na podložke, s fit loptami, triadballmi, cora bandami, thera bandami a dokonca aj s uterákmi.
  • Sporthouse: Ponúka program „Vyformuj sa“, ktorý pomôže dosiahnuťfitness ciele. Program je navrhnutý tak, aby sa záujemca cítil lepšie a získal silnejšie telo.
  • Pohoda Sport Centrum: Poskytujú osobné tréningy s certifikovanými trénermi, ktorí majú skúsenosti s vedením skupín aj jednotlivcov.

Ak človek hľadá miesto na pilates v Trnave, nájde takisto viac možností.

Pilates v Žiline

Aj v meste Žilina môže človek nájsť niekoľko skvelých miest, kde si môže vychutnať pilates cvičenie a investovať do svojho zdravia a pohybu.

ŠtúdioZameraniePonuka
FyzioPilatesRehabilitačné, rekondičné a kondičné lekcieIndividuálne lekcie, skupinové cvičenie na pilates strojoch a na podložkách, moderné cvičebné koncepty, cvičenie pre zdravie a pohodu
Organic Pilates StudioIndividuálne lekcie, skupinové cvičenia na podložkáchCvičenie pre tehotné, programy pre seniorov, osobný prístup a pomôcky prispôsobené klientom
Vital PilatesCvičenie (aj) pre seniorovŠpeciálne programy aj pre starších klientov, cvičenie pre zdravie, podpora vitality a celkového zdravia
pilates
Pilates je skvelým riešením aj pre seniorov. Vďaka pilates cvikom si dokážu zlepšiť rovnováhu a pohyblivosť, čo pomáha prevencii pádov a úrazov. Okrem toho, cvičenie pilates posilňuje svaly a zlepšuje celkovú kvalitu života, čím pomáha seniorom cítiť sa energickejšie a zdravšie.

Pilates v Košiciach

Pilates štúdiá v Košiciach ponúkajú rôzne možnosti cvičenia, od individuálnych lekcií až po skupinové cvičenia pre rôzne úrovne cvičiacich. Okrem toho, sú zamerané aj na špeciálne cvičenia pre tehotné ženy a seniorov, aby sa cvičenie prispôsobilo individuálnym potrebám a cieľom klientov.

Pilates Štúdio KošicePilates štúdio Ing. Eriky BrédovejPilates Cassovia
Cvičenie na reformeroch a matwork s pomôckamiCvičenie MAT work aj s pomôckami: Overball, Magic circle, Towel, Roller, Fitball, Arc BarrelSkupinové cvičenia pilates pre všetky úrovne
Zameriavajú sa na metódu STOTT PILATES®Individuálne cvičenia, uzavreté lekcie pre dve osoby alebo 3-5 osôb, skupinové lekcieLekcie podľa rozvrhu v skupinách s maximálnym počtom klientov 12
Klienti majú možnosť výberu medzi individuálnymi a skupinovými lekciamiRôzne úrovne obtiažnosti: Začiatočníci, Mierne a stredne pokročilí, PokročilíPermanentka na 10 alebo 5 lekcií s platnosťou 7 týždňov
Ponúkajú individuálne, uzavreté a skupinové lekcieŠpeciálne cvičenie pre tehotné a seniorovMožnosť nahradiť neprítomnosť na iných hodinách po dohode
Odporúčané športové oblečenie, ponožky s protišmykovou úpravou a uterák na lekcieKvalifikovaní inštruktori s dlhoročnou praxouIndividuálne cvičenia po dohode s inštruktorom

Nech už je záujemca o pilates v Bratislave, Trnave, Žiline, Košiciach alebo kdekoľvek inde na Slovensku, rozhodne získa silu, flexibilitu a lepšie zdravie, stačí si vybrať vhodné štúdio.