Tajomstvá najväčšieho psa na svete

najväčší pes na svete

Psi dokážu byť vernými spoločníkmi ľudí a stále prekvapia svojou jedinečnou povahou a pôsobivými vlastnosťami. A potom sa objaví taký, ktorý vyrazí dych! Skutočná legenda vďaka svojim gigantickým rozmerom. Poďme sa vybrať na úžasnú cestu za objavovaním najväčšieho psa na svete. Jeho obrovská postava a priateľské srdce si získali pozornosť a obdiv.

Článok sa zameriava na ohromujúce fakty a zaujímavé príbehy pri skúmaní najväčšieho štvornohého kamaráta, ktorý kedy žil na tejto planéte!

Príbeh najväčšieho psa na svete

Denise Doorlagová z amerického mesta Otsego v štáte Michigan žila s nemeckými dogami už dlhé roky, ale nič ju nepripravilo na to, čo priniesol Zeus do jej života. Jeho výnimočný rast a jedinečná osobnosť ho predurčili stať sa svetoznámym. Zeus sa stal svetovým rekordérom ako najvyšší žijúci pes, ktorý bol zapísaný do Guinnessovej knihy rekordov.

Zeus dosiahol neuveriteľných 104 centimetrov v kohútiku a celkovo meria 2,2 metra od tlamy po koniec chvosta. S takým impozantným rozmerom sa dá Zeus ľahko pomýliť aj s malým koňom. Aj to je dôvod, prečo táto ohromujúca nemecká doga upútala pozornosť celého sveta.

Zeus mal dva roky, keď bol zaznamenaný do Guinnessovej knihy rekordov v roku 2012 a odvtedy sa stal internetovou senzáciou. Jeho obrovská veľkosť a vzhľad neokúzlili len milióny ľudí, ale tiež ukázali, aké úžasne rozmanité rozmery môžu psi dosiahnuť.

Nemecké dogy sú známe svojou náklonnosťou a mierumilovným charakterom a Zeus nebol výnimkou. Napriek jeho gigantickým rozmerom bol veľmi pokojný a milujúci pes, ktorý bol oddaný svojej rodine. Bohužiaľ, Zeus už nežije. Zomrel v roku 2014 vo veku len päť rokov. To je vek, kedy nemecké dogy zvyčajne ešte nedosahujú svoju maximálnu veľkosť.

Krása nemeckých dog

Nemecké dogy však skrývajú viac ako len svoju ohromujúcu výšku. Čo je to, čo dodáva týmto psím velikánom takú osobitú príťažlivosť? Nemecká doga si získava srdcia mnohých svojou dôstojnosťou a pôvabom. Táoto plemeno nesporne patrí medzi najväčších psov na svete.

Ich náklonnosť a oddanosť rodine sú rovnako ohromujúce ako ich vznešený vzhľad. Aj keď nemecké dogy môžu vyzerať ohromujúco impozantne, majú tendenciu byť veľmi mierumilovné a láskyplné. Nemecká doga Zeus, rekordér výšky, nebol výnimkou.

Nemecká doga je jedným z najimpresívnejších plemien, ktoré sa pýši svojou veľkosťou, dôstojnosťou a nádherným vzhľadom. Toto plemeno má vznešený postoj a silnú stavbu tela. Jej pôvod siaha do starovekého Egypta a Babylonu, kde sa „používala“ ako bojový pes a strážny pes kráľovských palácov. Dnes je však známa skôr ako láskavý spoločník a člen rodiny.

Nemecká doga je mimoriadne priateľská a náklonná, čo ju robí ideálnym spoločníkom pre rodiny s deťmi. Sú láskavé a oddané bytosti, ktoré majú voči svojim majiteľom veľkú dôveru. Toto plemeno je inteligentné a učenlivé, čo uľahčuje jeho výcvik. Sú však známe aj svojou nezávislosťou a občasnou tvrdohlavosťou. Preto je dôležité, aby bol výcvik konzistentný a pozitívny, bez použitia silných metód.

najväčší pes na svete
Správne socializovaná nemecká doga dobre vychádza s inými zvieratami a cudzími ľuďmi, čo ju robí milým spoločníkom.

Čo je charakteristické pre nemeckú dogu?

Jedným z charakteristických znakov nemeckých dog je ich hlasitý hlas, čo môže byť užitočné ako varovanie pred prípadným nebezpečenstvom. Avšak majitelia musia byť pripravení na to, že ich hlasný štekot je niekedy nevyhnutný pri výchovnom procese.

Nemecká doga je plemeno, ktoré si vyžaduje veľké množstvo fyzickej aktivity, napriek jej relatívnej lenivosti. Pravidelné prechádzky a dostatočné množstvo cvičenia sú dôležité, aby sa udržala v dobrej kondícii a zabránilo sa možnej nadváhe.

Tieto plemená sú často stredom záujmu aj kvôli kontroverznej praxi orezávania uší. Dávnejšie sa táto prax uplatňovala, aby sa zlepšil ich vzhľad a zamedzilo sa vážnym zraneniam počas práce alebo boja. Dnes však táto kontroverzná prax postupne odchádza, a čoraz viac majiteľov si vyberá neorezané uši pre ich psích miláčikov. Nemecká doga má v tom prípade dlhšie a „kučeravé“ uši, ktoré prirodzene vyzerajú neodolateľne.

TOP 10 najväčších plemien psov na svete

Medzi tisíckami plemien psov existujú niektorí, ktorí sú tak veľkí, že vzbudzujú úžas. Ich impozantná postava a neskutočná váha ich robí nezabudnuteľnými. V tomto prehľade predstavíme desiatku najväčších plemien, ktoré svojím gigantickým šarmom a oddanosťou zanechávajú v srdciach svojich majiteľov nesmazateľnú stopu.

1. Bernardín

najväčší pes
Bernardín je pôvodom z Álp, kde slúžil ako pastiersky pes a strážil hospodárstva. Je známy svojou priateľskou a pokojnou povahou, čo z neho robí skvelého rodinného spoločníka. Napriek svojej obrovskej veľkosti je nežný a láskavý k deťom. Váha tohto giganta sa pohybuje okolo 90 kg, a výška dosahuje až 90 cm.

2. Anglický mastiff

najväčší pes
Toto plemeno je starobylé a pochádza z Anglicka. Anglický Mastiff je známy svojou veľkou odvahou a oddanosťou svojmu majiteľovi. V minulosti slúžil ako strážca a bojovník. Jeho váha môže dosiahnuť až neuveriteľných 110 kg, a výška sa pohybuje okolo 90 cm.

3. Nemecká doga

naväčší pes
Nemecká doga, tiež známa ako Grand Danois, je plemeno pôvodom z Nemecka. Je to veľmi veľký a majestátny pes s vysokou inteligenciou a milujúcou povahou. Má výraznú postavu a jeho váha sa štandartne pohybuje okolo 90 kg, výška je zväčša okolo 80 cm.

4. Írsky vlkodav

najväčší pes na svete
Toto plemeno pochádza z Írska a považuje sa za najväčšieho poľovníckeho psa. Jeho vysoká inteligencia a lojálna povaha ho robia vynikajúcim strážcom a rodinným spoločníkom. Výška sa pohybuje okolo 79 cm, a váha je zhruba 55 kg.

5. Leonberger

najväčší pes na svete
Leonberger je plemeno pôvodom z Nemecka, vyšľachtené v 19. storočí. Má úchvatnú a elegantnú postavu, je nesmierne priateľský a milujúci. Jeho váha sa pohybuje okolo 80 kg, a výška je okolo 80 cm.

6. Škótsky jelení pes

Toto plemeno pochádza zo Škótska a bolo pôvodne používané na lov jeleňov. Je to rýchly a vytrvalý pes, ktorý potrebuje veľa fyzickej aktivity. Výška sa pohybuje okolo 76 cm, a váha je zhruba 45-50 kg.

7. Novofundlandský pes

najväčší pes na svete
Novofundlandský pes pochádza z Kanady a bol vyšľachtený na lov a záchranné práce vo vode. Jeho impozantná postava a hustá chlpatá srsť ho robia nádherným a milujúcim spoločníkom. Výška sa pohybuje okolo 70 cm, a váha je zhruba 60-70 kg.

8. Tibetská doga

Toto vzácne a drahocenné plemeno pôvodom z Tibetu je známe svojou oddanosťou svojmu majiteľovi. Vysoká asi 77 cm, a váži až 80 kg. Toto plemeno má veľmi silný inštinkt strážcu a je pripravené obetovať sa pre svoju rodinu.

9. Pyrenejský mastiff

najväčší pes na svete
Pyrenejský Mastiff pochádza z Pyrenejí a slúžil ako strážny pes. Má veľmi láskavú a nežnú povahu. Výška sa pohybuje okolo 80 cm, a váha je zhruba 70 kg.

10. Kaukazský ovčiak

najväčší pes na svete
Toto plemeno pochádza z Kaukazu a bolo vyšľachtené na stráženie a ochranu. Je to veľmi silný a verný strážny pes s dlhou a chlpatou srsťou. Výška sa pohybuje okolo 70 cm, a váha je zhruba 70 kg.

Skryté tajomstvá najväčších plemien psov

Svet psov skrýva ešte oveľa viac fascinujúcich faktov a zaujímavých príbehov, ktoré sa týkajú týchto gigantov. Tu je zopár zaujímavostí, ktoré dodávajú týmto plemenám veľmi osobitý charakter.

Dávny pôvod a úloha v históriiMnohé z týchto najväčších plemien psov majú dlhú a bohatú históriu, ktorá sa často datuje stovky rokov dozadu. Niektoré boli používané ako strážcovia majetku a čried, iné ako lovci alebo dokonca ako záprah vo vozoch. Ich sila a vernosť z nich robili nenahraditeľných partnerov v rôznych oblastiach a odvetviach.
Tipy pre majiteľov gigantovMať takéto obrovské plemeno si vyžaduje špeciálnu starostlivosť a pozornosť. Ich výživa, cvičenie a veterinárna starostlivosť musia byť prispôsobené ich veľkosti a potrebám. Majitelia týchto psíkov majú v rukách veľkú zodpovednosť, ale za to získajú jedinečné puto a oddanosť svojho veľkého spoločníka.
Zázračné rekordyExistujú aj plemená, ktoré si získali svetové uznanie a postavenie v rekordoch. Sú to však nielen najväčší psi na svete, ale aj najrýchlejší, najsilnejší a najlepší v rôznych súťažiach a disciplínach. Ich schopnosti a zručnosti sú často ohromujúce.
Nezvyčajné kríženiaV záujme vylepšenia plemien alebo získania nových vlastností, sa často robia kríženia medzi rôznymi plemenami psov. Výsledkom týchto experimentov sú niekedy veľmi nezvyčajné kombinácie. Aj keď nie všetky kríženia sú vhodné a etické, niektoré z nich priniesli na svet úžasné a nezvyčajné plemená.
Slávne osobnosti a ich obrovskí spoločníciAj medzi slávnymi osobnosťami nájdeme veľkých milovníkov gigantických plemien psov.

Pre zaujímavosť, človek je povinný platiť daň za psa. Od dane za psa sú oslobodené psy, ktoré sú chované na vedecké a výskumné účely, psy umiestnené v útulku zvierat a psy so špeciálnym výcvikom, ktoré sú vlastnené alebo používané držiteľom preukazu fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím.

Slávne osobnosti a ich obľúbení gigantickí maznáčikovia

Medzi slávnymi osobnosťami, ktoré majú doma najväčšie plemená psov, patrí viacero hereckých hviezd, spevákov, športovcov a iných známych osobností. Tu je niekoľko príkladov:

  1. Dwayne „The Rock“ Johnson – Slávny herec a bývalý profesionálny wrestler Dwayne Johnson má doma nemeckú dogu menom Hobbs, ktorú často zdieľa so svojimi fanúšikmi na sociálnych sieťach.
  2. George Clooney – Tento herec a režisér má viacero psov, medzi nimi aj jednu nemeckú dogu menom Einstein, ktorú adoptoval z útulku.
  3. Hugh Jackman – Herec Hugh Jackman je majiteľom francúzskeho mastifa menom Dali, ktorého si často fotí a zdieľa na svojom instagramovom profile.
  4. Leonardo DiCaprio – Slávny herec má doma viacero psov, medzi nimi aj neapolského mastifa menom Django, ktorého si zobral z útulku.
  5. Lady Gaga – Speváčka a herečka Lady Gaga je majiteľkou niekoľkých psov, vrátane francúzskeho mastifa menom Asia.

Bez ohľadu na veľkosť, má každé plemeno svoj jedinečný charakter a krásu, ktorá fascinuje a spája s týmito vernými a oddanými priateľmi.