Krvavú revrendu Jána Pavla II. môžete vidieť v Krakove

Reverendu, ktorú mal oblečenú Ján Pavol II počas atentátu 13. mája 1981, môžete vidieť v Krakove. Zakrvavená sutana s dierou od guľky je vystavená v Sanktuáriu sv. Jana Pavla II. v  Krakove.reverenda-198x300-8990870

Reverendu, ktorú mal v čase atentátu na sebe Ján Pavol II., môžu vidieť návštevníci v bočnej kaplnke v Sanktuáriu Jána Pavla II. v Krakove. Túto vzácnu relikviu daroval sanktuáriu kardinál Dziwisz.

Na reverende je vidieť krv aj dieru od strely. Tento pohľad robí na mňa do dnes veľký dojem a pripomína mi deň, v ktorom ako sám hovoril Ján Pavol II., zachránila ho Božia Matka Fatimská. Bol to deň veľkého nešťastia aj veľkej milosti,“zaspomínal si kardinál Dziwisz. „Ked som prvý krát videl túto reverendu, cítil som veľké rozrušenie. Predo mnou bola celá udalosť z Námestia sv. Petra a potom aj z nemocnice. Nech táto reverenda bude svedkom atentátu, ale aj veľkosti sv. Jána Pavla II.“, povedal krakovský arcibiskup.

Novú relikviu sprístupnili verejnosti ešte 13. mája, teda na 34. výročie atentátu. Prítomná bola aj rehoľná sestra Tobiana, ktorá po atentáte preniesla reverendu z nemocnice do Vatikánu.

V Sanktuáriu sv. Jána Pavla II. je už relikviár s jeho krvou. Ctitelia svätca sa tiež môžu modliť pri náhrobnom kameni svätca, ktorý pochádza z hrobu Jána Pavla II. V kaplnke sanktuária sú vystavené rôzne veci, ktoré poľský pápež používal, napríklad pápežský kríž, ornát a mitra, kríž zo súkromnej kaplnky pápeža, pri ktorom sa modlil pri jeho poslednej krížovej ceste z Kolosea v roku 2005.

V spomínanom Sanktuáriu sv. Jána Pavla II. sa počas Svetových dní mládeže v Poľsku na budúci rok uskutočnia aj niektoré podujatia.

Atentát na Jána Pavla II. spáchal počas audiencie 13. mája 1981 Mehmet Ali Ağca. Ján Pavol II. vtedy prežil len zázrakom, keď stratil tretinu krvi. Tento zázrak je pripisovaný Fatimskej Panne Márii, ktorej je v ten istý deň sviatok.

Pavol Hudák

spracované podľa: www.sanktuariumjp2.pl a http://www.krakow2016.com

foto: www.sanktuariumjp2.pl