Čo je to hormón šťastia a ako sa tvorí?

Hormón šťastia je serotonín. Je to neurotransmiter, ktorý sa tvorí v mozgu z aminokyseliny tryptofánu. Súvisí s ovplyvňovaním nálady, chuti do jedla, pamäte a kognitívnych funkcií. Serotonín pomáha regulovať spánok, depresiu, úzkosť a ďalšie kognitívne funkcie. Serotonín sa uvoľňuje z mozgových buniek, keď jedinec prežíva šťastie.

Predpokladá sa, že zdrojom šťastia a s ním súvisiacich emócií je hormón šťastia alebo oxytocín. Je to neurotransmiter, chemický posol, ktorý pomáha regulovať komunikačné systémy mozgu. V organizme zohráva mnoho úloh, ale za jeho najhlbšiu emocionálnu úlohu sa považuje jeho schopnosť vyvolávať pocity šťastia a spokojnosti.

Za šťastie je zodpovedný serotonín, oxytocín, dopamín aj endorfín

Za pocity šťastia je zodpovedných viacero hormónov, ktoré sú už známe. Ide o dopamín, endorfín, serotonín a oxytocín.

Čo je to dopamín? Je neurotransmiter, ktorý sa podieľa na motivácii, odmene a potešení. Pomáha kontrolovať pohyb a emocionálne reakcie a je spojený s pocitom potešenia.

Serotonín je neurotransmiter, ktorý pomáha regulovať náladu, spánok a chuť do jedla. Podieľa sa na rôznych kognitívnych funkciách, ako je učenie a pamäť.

Oxytocín je hormón, ktorý sa podieľa na sociálnej väzbe a dôvere. Uvoľňuje sa počas fyzického kontaktu, napríklad pri pôrode, dojčení a bozkávaní.

Endorfín je hormón, ktorý pomáha znižovať bolesť a vyvolávať pocity šťastia a eufórie. Uvoľňuje sa počas cvičenia, bolesti a vzrušenia.

Všetky tieto hormóny sú dôležité a ak ich je nedostatok, znamená to problémy.

Dopamín – čo je to?

Dopamín je dôležitý neurotransmiter v mozgu, ktorý sa podieľa na regulácii mnohých kognitívnych a motorických funkcií. V mozgu sa tvorí z aminokyseliny tyrozínu a uvoľňuje sa pri aktivácii určitých neurónov. Dopamín je zodpovedný za pocit potešenia, ktorý je spojený s určitými činnosťami, ako je napríklad jedenie, pitie a sex. Zohráva tiež úlohu v správaní motivovanom odmenou a v regulácii pohybu, emócií a poznávania.

Existuje viac možností, ako zvýšiť hladinu dopamínu:

 • cvičenie – zvyšuje hladinu dopamínu v mozgu, čo môže zlepšiť náladu a motiváciu
 • zdravé potraviny – jedenie zdravých potravín, ako je ovocie, zelenina a celozrnné výrobky, môže zvýšiť hladinu dopamínu
 • dostatok spánku – dostatok spánku môže pomôcť telu produkovať viac dopamínu
 • doplnky stravy – dopamín tablety, teda niektoré doplnky môžu pomôcť zvýšiť hladinu dopamínu v mozgu, napríklad vitamín B6, horčík a ginkgo biloba
 • čas v prírode – trávenie času v prírode môže pomôcť znížiť stres a zvýšiť hladinu dopamínu
 • čas s priateľmi – trávenie času s priateľmi môže pomôcť zvýšiť hladinu dopamínu a zlepšiť náladu
 • meditácia – môže pomôcť znížiť stres a zvýšiť hladinu dopamínu
 • hudba – počúvanie hudby môže pomôcť zvýšiť hladinu dopamínu a zlepšiť náladu; niekedy je to lepšie ako užívať dopamín tablety

Toto je iba niekoľko tipov ako zvýšiť hladinu dopamínu.

Počúvanie hudby môže pomôcť zvýšiť hladinu dopamínu a zlepšiť náladu. Niekedy je to lepšie ako užívať dopamín tablety.

Ako sa tvorí oxytocín?

K produkcii hormónu šťastia dochádza v oblasti hypotalamu v mozgu. Vylučuje ho hypofýza, endokrinná žľaza nachádzajúca sa v mozgu. Keď hypotalamus uvoľní oxytocín, môže byť vyslaný do celého tela a dostať sa k orgánom, krvným bunkám a tkanivám.

Predpokladá sa, že oxytocín zvyšuje v mozgu hladinu dopamínu, neurotransmitera spojeného s pocitmi potešenia. Aktivuje sa prítomnosťou hormónov a neurotransmiterov vrátane serotonínu a endorfínov. Predpokladá sa, že oxytocín tiež zvyšuje hladinu oxytocínových receptorov, čo pomáha pracovať intenzívnejšie a dlhšie.

Predpokladá sa, že oxytocín zohráva úlohu vo vzťahoch a pomáha vytvárať pocit pripútanosti a pohodlia. Všeobecne sa verí, že jeho úloha pri pôrode tiež pomáha uľahčiť vytvorenie väzby medzi matkou a dieťaťom. Oxytocín zohráva dôležitú úlohu pri regulácii širokej škály sociálneho správania vrátane dôvery, empatie, sexuálneho vzrušenia a vytvárania väzieb.

Uvoľňuje sa aj počas pôrodu a dojčenia, čo vysvetľuje silné puto, ktoré vzniká medzi matkou a jej dieťaťom. Tento hormón je spojený so systémom odmeňovania v mozgu, preto sa spája s pozitívnymi pocitmi. Má tiež vplyv na autonómny nervový systém, ktorý je zodpovedný za kontrolu srdcovej frekvencie, krvného tlaku a trávenia.

Zistilo sa, že oxytocín pôsobí proti úzkosti a stresu a môže ľuďom pomôcť cítiť sa uvoľnenejšie a prepojenejšie s ostatnými. Výskum tiež spojil oxytocín so zvýšením štedrosti, najmä keď sa niekto cíti šťastný alebo vďačný. Keď niekto zažíva pozitívnu sociálnu interakciu, uvoľňuje sa oxytocín, ktorý môže zvýšiť pravdepodobnosť, že bude pomáhať iným alebo darovať peniaze na charitu.

Zistilo sa tiež, že cvičenie zvyšuje hladinu oxytocínu, rovnako ako pobyt v prírode alebo s domácimi zvieratami. Hormón šťastia tabletky máva formu rôznych výživových doplnkov. Celkovo je oxytocín dôležitým hormónom pri regulácii sociálneho správania a podpore pozitívnych emócií.

Možno ho zvýšiť prostredníctvom aktivít ako je jóga, meditácia a cvičenie, ako aj pozitívnou sociálnou interakciou. Pochopenie fungovania oxytocínu môže ľuďom pomôcť lepšie pochopiť úlohu šťastia v ich živote.

Serotonín v potravinách

Serotonín sa v potravinách nenachádza, pretože je to neurotransmiter produkovaný telom. Medzi potraviny, ktoré môžu pomôcť podporiť tvorbu a uvoľňovanie serotonínu, patria potraviny, ktoré obsahujú tryptofán, napríklad morčacie mäso, orechy, semená a mliečne výrobky.

Potraviny s vysokým obsahom komplexných sacharidov, ako sú celozrnné výrobky, môžu tiež pomôcť telu prirodzene tvoriť serotonín. Zvýšiť tvorbu serotonínu môžu pomôcť aj omega-3 mastné kyseliny, vitamíny skupiny B a horčík.

Oxytocín zohráva dôležitú úlohu pri regulácii širokej škály sociálneho správania vrátane dôvery, empatie, sexuálneho vzrušenia a vytvárania väzieb.

Čo je serotonínový syndróm?

Serotonínový syndróm je stav spôsobený nadbytkom neurotransmitera serotonínu v tele. Charakterizujú ho zmeny duševného stavu, nestabilita autonómneho nervového systému a neuromuskulárne abnormality. Tabletky hormónu šťastia, teda rôzne výživové doplnky, nemusia byť vždy vhodné.

Príznaky môžu zahŕňať zmätenosť, tras, agitovanosť, potenie, hypertenziu, tachykardiu, myoklonus, hyperreflexiu, tremor, nekoordinovanosť, hypertermiu a v závažných prípadoch záchvaty a kómu.

Serotonínový syndróm môže vzniknúť v dôsledku interakcií medzi niektorými liekmi vrátane niektorých antidepresív, liekov proti bolesti, rastlinných doplnkov a nelegálnych drog. Môže vzniknúť aj pri predávkovaní jedným liekom alebo kombináciou liekov. Najčastejšou príčinou je užívanie príliš veľkého množstva inhibítora spätného vychytávania serotonínu (SSRI), čo je typ antidepresíva.

Aby sa predišlo serotonínovému syndrómu, je dôležité poznať lieky a doplnky stravy, ktoré môžu vzájomne pôsobiť a spôsobiť serotonínový syndróm. Je tiež dôležité postupovať opatrne pri užívaní viacerých liekov, najmä tých, ktoré ovplyvňujú hladinu serotonínu, a dodržiavať pokyny na správne dávkovanie a načasovanie.

Okrem toho je dôležité poradiť sa s lekárom alebo lekárnikom pred vykonaním akýchkoľvek zmien v užívaní liekov alebo doplnkov. Napokon je dôležité uvedomiť si príznaky a symptómy sérotonínového syndrómu, aby ste čo najskôr vyhľadali lekársku pomoc.

Aké má L-tryptofán nežiadúce účinky?

L-tryptofán je esenciálna aminokyselina, ktorá sa nachádza v niektorých potravinách, ako sú vajcia, semená a orechy. Je dostupný aj ako doplnok stravy a používa sa na liečbu nespavosti a depresie. Účinkuje tak, že zvyšuje hladinu serotonínu, neurotransmitera, ktorý pomáha regulovať náladu, spánok a chuť do jedla. Skúsenosti s L-tryptofán sú pozitívne, ale môže sa objaviť aj vedľajšie účinky.

Nežiadúce účinky L-tryptofánu môžu zahŕňať nevoľnosť, bolesti hlavy, únavu, závraty a žalúdočné ťažkosti. V zriedkavých prípadoch môže spôsobiť záchvaty a zníženú hladinu bielych krviniek. Ak sa objavia negatívne skúsenosti s L-tryptofánom, treba ho vysadiť a prípadne sa poradiť s lekárom.

Ako získať viac endorfínu?

Endorfíny sú skupinou hormónov, ktoré sa prirodzene produkujú v našom tele a sú zodpovedné za pocity radosti, šťastia a pohody. Získanie väčšieho množstva endorfínov môže pomôcť znížiť stres a zlepšiť náladu.

 • Cvičenie – je jedným z najlepších a najúčinnejších spôsobov, ako zvýšiť hladinu endorfínov. Cvičenie uvoľňuje endorfíny, ktoré môžu pomôcť znížiť stres a zlepšiť náladu. Pomáha tiež znižovať hladinu kortizolu, hormónu, ktorý súvisí so stresom. Denne by sa malo absolvovať aspoň 30 minút stredne intenzívneho až intenzívneho cvičenia.
 • Jedenie zdravých potravín – jedenie potravín bohatých na vitamíny, minerály a esenciálne mastné kyseliny môže pomôcť spustiť uvoľňovanie endorfínov. Na to sú vhodné najmä potraviny s vysokým obsahom omega-3 mastných kyselín, ako sú losos, tuniak a makrela. Hladinu endorfínov môže zvýšiť aj konzumácia potravín s vysokým obsahom tryptofánu, ako je napríklad moriak.
 • Smiech – bolo preukázané, že smiech zvyšuje hladinu endorfínov. Treba nájsť spôsoby, ako byť uvoľnenejší a častejšie sa smiať. Pozerať komédie, stretávať sa s priateľmi a tráviť čas aktivitami, ktoré rozosmejú.
 • Meditácia – meditácia a všímavosť môžu pomôcť znížiť stres a zvýšiť hladinu endorfínov. Každý deň si treba nájsť čas na tiché sedenie a sústrediť sa na svoje dýchanie. To môže pomôcť znížiť hladinu kortizolu a zvýšiť endorfíny.
 • Vychádzka do prírody – trávenie času vonku môže pomôcť znížiť stres a zvýšiť hladinu endorfínov. Prejsť sa, bicyklovať alebo si dokonca len na chvíľu sadnúť do parku. Čerstvý vzduch a slnečné lúče môžu pomôcť znížiť hladinu kortizolu a zvýšiť endorfíny.
 • Počúvanie hudby – počúvanie obľúbených melódií môže pomôcť zvýšiť hladinu endorfínov. Hudba môže pomôcť znížiť stres, zlepšiť náladu a uvoľniť endorfíny.
 • Cvičenie jógy – jóga je skvelý spôsob, ako znížiť stres a zvýšiť hladinu endorfínov. Pomáha znižovať hladinu kortizolu a zvyšovať endorfíny. Cvičenie jógy môže pomôcť znížiť stres a zlepšiť náladu.

Toto je len niekoľko spôsobov, ako získať viac endorfínov. Zaradením týchto tipov do svojho životného štýlu môžete prispieť k zníženiu stresu a zlepšeniu nálady.

Cvičenie uvoľňuje endorfíny, ktoré môžu pomôcť znížiť stres a zlepšiť náladu.

Prírodné antidepresíva

Depresia je psychická porucha, ktorá postihuje milióny ľudí na celom svete. Hoci neexistuje jediná príčina depresie, môže vzniknúť na základe rôznych biologických, psychologických a sociálnych faktorov. Pre ľudí trpiacich týmto stavom môže byť náročné nájsť úľavu. Na liečbu depresie je k dispozícii množstvo liekov, ale mnohí ľudia hľadajú prírodné alternatívy.

Našťastie existuje celý rad prírodných antidepresív, ktoré sa ukázali ako účinné pri zlepšovaní príznakov depresie. Tu sú niektoré z najúčinnejších prírodných antidepresív.

 • Cvičenie – štúdie zistili, že fyzická aktivita môže pomôcť znížiť príznaky depresie. Pravidelné cvičenie môže pomôcť stimulovať uvoľňovanie endorfínov, čo sú prírodné hormóny, ktoré môžu pôsobiť ako prírodné antidepresíva. Cvičenie môže tiež pomôcť zlepšiť kvalitu spánku, čo je dôležitý faktor pri zvládaní depresie.
 • Omega-3 mastné kyseliny – omega-3 mastné kyseliny sú nevyhnutné pre správne fungovanie mozgu a nachádzajú sa v potravinách, ako sú losos, makrela, sleď, sardinky a ľanové semienka. Výskumom sa zistilo, že omega-3 mastné kyseliny môžu pomôcť zlepšiť príznaky depresie.
 • Probiotiká – probiotiká sú prospešné baktérie, ktoré sa nachádzajú vo fermentovaných potravinách, ako je jogurt, kefír a kyslá kapusta. Môžu pomôcť zlepšiť zdravie čriev a znížiť zápal, čo môže mať pozitívny vplyv na náladu.
 • Ľubovník bodkovaný – ľubovník bodkovaný je bylina, ktorá sa už po stáročia používa na liečbu depresie. Štúdie zistili, že môže pomôcť znížiť príznaky depresie a zlepšiť celkové duševné zdravie.
 • Vitamín D – je to vitamín rozpustný v tukoch, ktorý je dôležitý pre mnohé telesné funkcie vrátane regulácie nálady. Výskumom sa zistilo, že osoby s nízkou hladinou vitamínu D častejšie trpia depresiou. Užívanie doplnkov vitamínu D alebo pobyt na slnku môže pomôcť zlepšiť náladu a znížiť príznaky depresie.

Toto sú len niektoré z najúčinnejších prírodných antidepresív. Hoci tieto spôsoby liečby nemusia fungovať u každého, môžu byť bezpečným a účinným spôsobom, ako zlepšiť príznaky depresie a ako byť šťastný. Ak človek hľadá prírodné spôsoby zvládania depresie, mal by sa poradiť o týchto možnostiach so svojím lekárom.