Tatra Banka – hypotéka – recenzia

Sníva niekto už dlho o bývaní vo vlastnom domove a zázemí pre seba aj deti? Málokto si však môže dovoliť priamu investíciu na zakúpenie bytu alebo domu z vlastných prostriedkov. Na rad tak prichádza hypotéka, ktorá je finančným riešením pre bývanie na mieru.

Tatra banka je jednou z najvýznamnejších bankových inštitúcií na Slovensku a v poskytovaní úverov patrí medzi to najlepšie čo tu máme. Pozrime sa, čo všetko HypotékaTB prináša, čo musíme splniť a aké sú možnosti plánovania financií a ako s ňou optimálne ušetriť.

Časť HypotékyTB možno využiť aj bezúčelovo, čo je jednou zo zaujímavých výhod. Ak niekto váha pri výbere hypotéky, mal by čítať až do konca.

Na začiatok niekoľko čísel

Zhrňme si na začiatok základné vlastnosti hypotéky od Tatra banky v niekoľkých číslach. Ihneď totiž môžu naznačiť, či je pre klienta práve táto hypotéka zaujímavá a naopak, či dá prednosť inej ponuke. 

HypotékaTB ponúka úrokovú sadzbu už od 2,05 % ročne s trojročnou fixáciou, maximálna splatnosť úveru je do 30 rokov a môžeme žiadať úver od 10 000 eur. Desať tisíc sa môže zdať zbytočne príliš napríklad pre menšiu rekonštrukciu, na tieto účely však odporúčame využiť napríklad stavebné sporenie.

Na získanie hypotéky je nutné doloženie čistého príjmu minimálne vo výške 400 eur, čo je jedna z najdôležitejších podmienok HypotékyTB. Výška hypotéky je od spomínaných 10 000 eur do 100 % ceny nehnuteľnosti, ktorou následne aj ručíme. Voľba fixácie je od jedného roka do celej doby úveru, tzn. maximálne 30 rokov. Ako malý bonus k hypotéke môžeme získať kreditnú kartu bez poplatkov až na 12 mesiacov.

Podmienky pre získanie hypotéky:

 • vek od 18 rokov
 • s dokladovaním aktuálneho čistého príjmu od 400 eur
 • úver od 10 000 eur do výšky 100 % hodnoty založenej nehnuteľnosti
 • maximálna splatnosť 30 rokov
 • na účely: nadobudnutie, výstavba, zmena alebo údržba, splatenie úveru alebo kombinácia týchto účelov
 • možnosť použiť časť úveru bez uvedenia účelu alebo na zaplatenie poplatkov (poplatok za spracovanie úveru a ohodnotenie bytu prostredníctvom Tatra banky)
 • s voľbou fixácie úrokovej sadzby na 1, 2, 3, 5 rokov alebo na celú dobu splácania úveru
 • zabezpečený nehnuteľnosťou určenou na bývanie

Tatra banka má pre svoju hypotéku jasne stanovené podmienky. Základom je pochopiteľne plnoletosť a tiež zabezpečenie nehnuteľností. Svoju hypotéku si môžeme zvoliť na obdobie až 30 rokov s variabilnou fixáciou.

V podmienkach je jasne uvedené, že je dovolené časť hypotéky použiť bezúčelovo či napríklad na splatenie poplatku za zriadenie úveru alebo ohodnotenie nehnuteľnosti v rámci Tatra banky.

Podmienky získania sú jasné a prehľadné, na webe je dostupná hypotekárna kalkulačka, ktorá dovoľuje nastaviť všetky parametre i podmienky – výšku hypotéky, dĺžku fixácie, klientov a partnerov príjem, náklady, hodnotu zaistenej nehnuteľnosti a ďalšie. Výpočet je samozrejme orientačný, ale rozhodne poslúži k prehľadu.

Hypotéka pre mladých s úrokom len 0,05 %

Mimoriadne výhodná môže byť varianta HypotékyTB so štátnym príspevkom pre mladých. Je skvelou možnosťou pre mladých, ktorí si zariaďujú svoje prvé bývanie. Táto varianta je určená pre osoby vo veku 18 až 35 rokov.

V podmienkach je opäť doloženie čistého mesačného príjmu aspoň 400 eur, no zároveň hrubý mesačný príjem nesmie presiahnuť 1 193,40 eur. Štátny príspevok možno čerpať prvých 5 rokov hypotéky a znížiť si tak úrokovú sadzbu až o 3 %, čím dosiahneme zmienené úrokové sadzby už od 0,05 %.

Ďalšie podmienky pre získanie sú rovnaké ako v predchádzajúcom odstavci. Tento variant môže byť pre mladých zaujímavým a optimálnym riešením, nevýhodou je rovnaké ručenie nehnuteľnosti a úver môže byť maximálne 90 % hodnoty zabezpečenej nehnuteľnosti.

Možnosť predčasnej i mimoriadnej splátky

Svoju hypotéku môžeme kedykoľvek splatiť predčasne alebo urýchliť jej splácanie. Tatra banka umožňuje vložiť mimoriadnu splátku až do 100 % výšky zostávajúcej čiastky hypotéky alebo pomocou zrýchleného splácania vkladať až trojnásobok mesačnej splátky.

Tým sa môžeme hypotéky zbaviť rýchlejšie podľa svojich možností. Za tieto mimoriadne operácie neplatíme žiadne poplatky navyše. Výhodou HypotékyTB je tiež možnosť prenesenia nevýhodných úverov z iných bánk a znížiť si mesačné náklady.

Pozor však na poplatok za zrýchlené splácanie, ktorý sa riadi sadzobníkom poplatkov banky. Aj tak však môžeme ušetriť a splatiť úver rýchlejšie. Aj na tento prípad existuje webová kalkulačka pre rýchlejšie splácanie.

Poistenie k úveru

Medzi štandardy samozrejme patrí aj poistenie úveru. Spadá sem poistenie nehnuteľnosti vrátane možnosti poistenia tiež výbavy domácnosti. Medzi možnosťami poistenia nájdeme aj poistenie schopnosti splácania hypotéky, čo kryje neočakávané udalosti ako invalidita, stratu zamestnania či smrť. Detaily vrátane výšky poistenia oznámi hypotekárny expert na pobočke Tatra banky.

Dostupnosť hypotéky

V čom Tatra banka vyniká je množstvo pobočiek po celej SR, kde sa môžeme obrátiť na pracovníkov banky, ktorí s nami ochotne preberú všetky podmienky získania HypotékyTB.

Ďalšou možnosťou je dohovoriť si schôdzku telefonicky. Stačí na webe zanechať svoje telefónne číslo a možno si dohodnúť schôdzku v najbližšej pobočke. Hypotekárny expert je k dispozícii na každej pobočke Tatra banky.

Výhody hypotéky od Tatra banky:

 • možnosť cenovo výhodného znaleckého posudku do 24 hodín
 • bez faktúr a bločkov
 • možnosť získania úveru až do 100 % hodnoty založenej nehnuteľnosti
 • okamžité čerpanie úveru
 • rýchle vybavenie už do niekoľkých dní
 • úrok od 2,05 % ročne
 • časť hypotéky na čokoľvek

Nevýhodami hypotéky od Tatra banky sú poplatok za poskytnutie hypotéky, poplatok za zrýchlené splácanie, minimálna suma až 10 000 eur a vyššie nároky na klienta.

Hypotéka Tatra banka – áno či nie?

Na otázku, či zvoliť hypotéku od Tatra banky, nemožno dať jednoznačnú odpoveď. Isté však je, že HypotékaTB môže byť každopádne zaujímavým riešením pre bývanie, či už plánujeme novostavbu, kúpu bytu alebo rekonštrukciu. Veľmi pozitívna je prehľadnosť informácii na webovej stránke banky a taktiež jasné informácie v zmluve.

Na webe si môžeme spočítať hypotéku so zadaním všetkých parametrov aj vrátane varianty pre mladých alebo so zrýchleným splácaním, kde ihneď naviac uvidíme porovnanie s bežným splácaním. Veľmi atraktívne sa javí variant HypotékaTB pre mladých so štátnym príspevkom, pri ktorej sa dá získať úver za naozaj výhodné podmienky.