Tapioka – tapiokové perly, guličky a múka

tapioka

V súčasnej ére rastúceho záujmu o alternatívne potraviny a ingrediencie sa tapioka stáva stále populárnejšou vo svete kulinárstva a výživy. Tapioka, pochádzajúca z koreňa rastliny maniok, má dlhú históriu v tradičných kuchyniach Ázie, Afriky a Latinskej Ameriky.


Obsah článku


Tento článok odpovie aj na tieto otázky a preskúma fascinujúci svet tapioky.

Tapioka, často označovaná aj ako tapioková múka alebo tapiokové perly, predstavuje vynikajúcu alternatívu pre tých, ktorí vyhľadávajú bezlepkové možnosti alebo sa snažia diverzifikovať svoj jedálniček. Čo všetko sa vlastne skrýva za týmto zázračným produktom a ako môže obohatiť kulinárske skúsenosti?

Čo je Tapioka?

Tapioka, známa tiež ako tapioková múka alebo tapiokové perly, je produkt získavaný z koreňa rastliny maniok (Manihot esculenta). Táto rastlina, pestovaná hlavne v tropických oblastiach Ázie, Afriky a Latinskej Ameriky, je zdrojom škrobu, ktorý sa extrahuje a spracováva na tapioku.

Tento škrobový produkt je v kuchyni široko využívaný pre svoje nespočetné vlastnosti a schopnosti. Tapioka má neutrálne chute a je často využívaná ako:

 • zahusťovadlo
 • náhrada múky
 • ingrediencia do sladkých aj slaných jedál

Je bezlepková a vďaka svojej jednoduchej príprave sa stala obľúbenou vo vegánskych, bezlepkových a rôznorodých kulinárskych komunitách. Predstavuje výbornú alternatívu pre tých, ktorí sa snažia diverzifikovať svoju stravu alebo majú špeciálne diétne požiadavky.

Tapioka nie je ideálna voľba pre diabetikov alebo jedincov, ktorí sú na nízkosacharidovej diéte s cieľom kontrolovať svoju hmotnosť. Naopak, je viac odporúčaná pre deti, starších jedincov a osoby so zažívacími ťažkosťami, kde môže byť zlepšenie výživovej hodnoty prospešné.

Výroba tapioky

Proces výroby tapioky je relatívne jednoduchý, ale vyžaduje si určitý čas a úsilie.

 • Prvým krokom je získanie koreňa manioku, ktorý sa musí dôkladne očistiť a ošúpať.
 • Potom sa koreň strúha na jemnú hmotu, ktorá sa nazýva manioková múka alebo tapioková múka.
 • Tapioková múka sa potom vloží do plátenného vrecúška a ponorí sa do vody, čo spôsobí oddelenie škrobu od ostatných zložiek.
 • Škrobová suspenzia, ktorá sa vytvorí, sa nechá niekoľko hodín odstáť, aby sa oddelila voda od škrobu.
 • Potom sa táto suspenzia prevádza cez sito alebo iný filter, aby sa odstránili zvyšky a získal sa čistý tapiokový škrob.
 • Tento škrob sa následne môže spracovať ďalej na rôzne formy tapioky, ako sú tapiokové perly, tapiokové guličky alebo tapioková múka.

Existujú dva typy tapioky:

 • Svetlé tapiokové perly – tieto perly sa vyrábajú z bielej dužiny hľúz rastliny manioka.
 • Tmavé tapiokové perly – základom pre známe bubble tea, tieto perly získavajú svoju tmavú farbu vďaka prítomnosti hnedého cukru počas procesu prípravy čaju.
Tapioka sa vyrába z hľúz manioku jedlého, rastliny pôvodom z Južnej Ameriky. Hľuzy sa spracúvajú na múku, z ktorej sa potom vyrábajú rôzne produkty, ako napríklad tapiokové perličky.

Perly tapioka – vlastnosti a použitie

Perly tapioka majú množstvo vlastností a použití, ktoré ich robia obľúbenou ingredienciou v mnohých kuchyniach po celom svete.

Vlastnosti

 • Bezlepkové: Tapioka perly sú bezlepkovou alternatívou klasických múk, a tým sa stávajú ideálnou voľbou pre ľudí s celiakiou alebo intoleranciou na lepok.
 • Jedinečná konzistencia: Po varení perly tapioka získavajú pružnú a lepkavú textúru, čo ich robí ideálnymi na prípravu rôznych jedál a dezertov.
 • Neutrálna chuť: Majú jemnú a neutrálnu chuť, čo im umožňuje byť použité rôznych receptoch, či už sladkých alebo slaných.
 • Rýchle varenie: Perly tapioka sa rýchlo varia, čo znamená, že sú rýchlym a efektívnym zdrojom sacharidov pre jedlá.

Použitie

 • Dezerty a sladké jedlá: Tapioka perly sa často používajú na prípravu dezertov, ako sú pudingy, koláče, alebo sladké polievky. Ich unikátna textúra pridáva do jedál zaujímavý rozmer.
 • Polievky: Môžu byť pridané do polievok, zmesí na smaženie, alebo miešaných jedál pre zvýšenie konzistencie a sýtosti.
 • Nápoje: Často sa používajú ako prísada v obľúbených nápojoch ako je Bubble Tea, kde poskytujú zaujímavú textúru a chuť.

Tieto vlastnosti a široké použitie robia tapioka perly obľúbenou voľbou pre kuchárov a milovníkov dobrého jedla po celom svete.

Tapioková múka

Tapioková múka je ideálnym náhradným produktom za klasickú pšeničnú múku a je dokonca široko dostupná v obchodoch. Pri použití tapiokovej múky v bezlepkovom varení alebo pečení je však dôležité mať na pamäti, že by sa mala kombinovať s ďalšími výživnými bezlepkovými múkami, ako sú napríklad pohánková alebo čiroková múka.

Výrobky vyrobené z tapiokovej múky majú niekoľko výhod:

 • Pečivo vydrží až tri dni dlhšie čerstvé ako klasické.
 • Pečivo je zvyčajne vláčnejšie a menej náchylné na drobenie.
 • Skvelý pomocník pri príprave báboviek a zahusťovaní omáčok.
 • Populárna aj vo vegánskych špecialitách, kde často zastupuje vaječný bielok.

Výhodou tapioky je, že je to zdravá a chutná alternatíva k bežným škrobovým zložkám a poskytuje množstvo možností pre kreatívne kuchárske experimenty.

Tapiokové perly v pudingu

Tapiokový puding patrí medzi obľúbené dezerty, ktoré sa dajú zakúpiť v obchode so zdravou výživou, alebo si ho pripraviť pohodlne doma. Jeho príprava je jednoduchá a prináša množstvo výhod. Tapiokové perly, ktoré sú základom tohto dezertu, majú unikátne vlastnosti, ktoré spolu s ďalšími ingredienciami tvoria skvelú chuťovú kombináciu.

Ingrediencie:
obľúbené ovocie, jahody, maliny, čučoriedky, banán a pod.
tapiokové perly (hrnček)
med (polievková lyžica)
domáca marmeláda (šesť lyžíc)
kokosové mlieko (hrnček)
nastrúhaný kokos
Postup:
1.) Tapiokové perly nechať cez noc namočené v chladničke, aby napučali a zjemneli.
2.) Po dvanástich hodinách variť tapiokové perly v hrnci s nepriľnavým dnom spolu s kokosovým mliekom, ktoré dodá dezertu jemnú chuť.
3.) Keď tapiokové perly začnú zhruba po 10 minútach hustnúť, je to znamenie, že sú hotové.
4.) Dosladiť tapiokový puding podľa preferencií (med, domáca marmeláda).
5.) Na dno pohára nasypať nastrúhaný kokos, pridať lyžicu marmelády a zdobiť ovocím.
tapiokové perly
Puding z tapiokových perál je považovaný za zdravý dezert, no paradoxne má vysoký kalorický obsah. Tapioka sa často kombinuje s kokosom, čo vytvára lahodnú a zdravú kombináciu.

Tapioca a exotické palacinky

V Brazílii si pochutnávajú na jednoduchých, no výnimočných tapiokových palacinkách, ktoré sa plnia rôznymi náplňami ako hovädzie mäso so šalátom alebo fazuľami s kuracinou. Tieto palacinky majú svoju špecifickú exotickú chuť a jedinečnú konzistenciu. Sú zaujímavou alternatívou k špaldovým palacinkám.

Ingrediencie:
4 vajcia
1/2 hrnčeka tapiokovej múky
1/2 hrnčeka kokosového mlieka
približne 1 polievková lyžica ghee
2 štipky soli
Postup:
1.) V miske dôkladne zmiešať tapiokovú múku a kokosové mlieko.
2.) Pridať soľ, vajcia a znova premiešať, kým sa nedosiahne jednotná konzistencia.
3.) Cesto by malo byť hladké a jemné. Nechať ho odpočinúť asi minútu.
2.) Tapiokový škrob sa začne spájať už po niekoľkých sekundách. Keď z jednej strany získajú pevnú štruktúru, palacinku opatrne otočiť.
4.) Rozohriať panvicu a pridať ghee.
5.) Do rozohriateho tuku naliať časť palacinkového cesta.
6.) Podľa veľkosti a hrúbky palaciniek ich otočiť približne po 45-60 sekundách.
tapioca
Tapioca a palacinky idú jednoznačne dokopy. Základný recept je jasný, ale možností na ozdobenie a naplnenie je mnoho. Podávajú sa totiž na sladko aj naslano.

Tapiokové guličky a placky

Ingrediencie:
100 g tapiokové guličky
200 g strúhaný syr
100 ml čerstvé mlieko
20 ml olej
1 ks vajce
500 ml vody
pikantné korenie
soľ
Postup:
1.)
Tapiokové guličky zaliať vodou a nechať ich 20 minút postáť.
2.) Potom ich variť približne 20 minút za občasného miešania, kým nie sú priesvitné.
3.) Po uvarení ich opláchnuť studenou vodou, aby sa nezlepili.
4.) Syry nakrájať na menšie kúsky a rozmixovať ich.
5.) V mlieku rozmiešať vajíčko s olejom a vmiešať do pripravených tapiokových guličiek spolu so syrom. Môže sa pridať pikantná koreninová zmes podľa chuti.
6.) Na pracovnú dosku rozprestrieť potravinársku fóliu, na ktorú položiť perličkovú hmotu a prikryť ju druhou vrstvou fólie. Potom ju roztlačiť na tenkú vrstvu.
7.) Vykrojiť želané tvary (napríklad srdiečka alebo kolieska) a upiecť ich na nepriľnavej panvici potretej olejom.

Tieto jednoduché placky z tapiokových guličiek sú nielen pre celiatikov. Môžu byť skvelou voľbou pre tých, ktorí hľadajú zaujímavé alternatívy v kuchyni. Ich výnimočná chuť a jednoduchý spôsob prípravy ich robí ideálnymi ako súčasť zdravého obeda alebo ako samostatné občerstvenie.