Nutričné hodnoty potravín – kalorické tabuľky

nutricne-hodnoty-potravin

Zdravý životný štýl je pre väčšinu ľudí už samozrejmosťou. Dobre vyzerať a dobre sa cítiť chcú nielen ženy, ale čoraz viac aj muži. Dbať na vhodnú stravu a dostatok pohybu nabádajú aj lekári.

Strážiť si v strave treba nielen kalórie, je dobré poznať aj výživové hodnoty jednotlivých potravín.

Koľko kalórií má pivo? Aké nutričné hodnoty má napríklad cícer alebo quinoa? Aj to si možno odsledovať v kalorických tabuľkách.

Nutričné hodnoty

Správna výživa je dôležitou súčasťou nášho zdravia a pohody. Potraviny a nápoje, ktoré ľudia jedia a pijú, poskytujú základné živiny pre zdravé fungovanie ľudského tela.

V dnešnej dobe už na pultoch obchodov nájdeme veľké množstvo rôznych potravín, lokálnych či zahraničných. Pri takom množstve dostupných možností však môže byť ťažké zabezpečiť, aby si človek vybral správne a dostal do tela všetky potrebné živiny.

Makroživiny sú hlavnými zdrojmi energie pre naše telo a zahŕňajú sacharidy, bielkoviny a tuky. Sacharidy poskytujú telu rýchlu energiu, zatiaľ čo bielkoviny a tuky zabezpečujú pomalšie a trvalejšie uvoľňovanie energie.

Všetky tri zložky sú nevyhnutné pre zdravé fungovanie ľudského tela a mali by byť zahrnuté do stravy v správnom pomere.

Koľko sacharidov, tukov a bielkovín je v jednotlivých potravinách možno nájsť napríklad v kalorických tabuľkách.

Mikroživiny sú vitamíny a minerály, ktoré sú dôležité pre rôzne telesné funkcie. Patria sem vitamíny A, B, C, D, E, K a minerály, ako sú vápnik, železo, zinok a horčík.

Všetky sú nevyhnutné pre zdravé kosti a svaly, pomáhajú regulovať hormóny, posilňujú imunitný systém a dodávajú energiu.

Okrem makroživín a mikroživín je dôležitou súčasťou našej stravy aj vláknina. Kto sa zaujíma o výživovú hodnotu potravín môže nájsť nutričné hodnoty potravín v PDF tabuľkách na internete.

Energetická hodnota potravín

Energetická hodnota potravín je množstvo energie, ktoré sa uvoľní pri trávení a metabolizacii jedla v tele. Zvyčajne sa meria v kilokalóriách (kcal) alebo kilojouloch (kJ).

Energetická hodnota potravín závisí od druhu a množstva makroživín, ktoré obsahujú, ako sú bielkoviny, sacharidy a tuky. Potraviny s vyšším množstvom makroživín majú zvyčajne vyššiu energetickú hodnotu.

Poznať energetickú hodnotu potravín je dôležité práve pri udržiavaní zdravého životného štýlu.

Potraviny sú primárnym zdrojom energie pre ľudské telo a sú nevyhnutné na vykonávanie každodenných úloh a činností. Energetickú hodnotu potravín určuje počet kalórií v potravinách a množstvo živín, ktoré obsahujú.

Energetickú hodnotu jedla si môže každý vypočítať jednoducho vďaka kalorickým tabuľkám. Pomocou nich je možné napríklad ľahko zistiť, koľko kalórií kalórií má rožok alebo koľko bielkovín má vajce. Vajcia sú veľmi obľúbenou a vyhľadávanou surovinou. Navyše sa často dajú zohnať za výhodné ceny. Lidl leták online pravidelne ponúka vajcia v akcii, takže si ich môžete dopriať a ešte ušetriť. Keď si budete nabudúce prechádzať Lidl letákom online, nezabudnite sa pozrieť, či práve táto obľúbená surovina nie je v aktuálnej akcii.

Energetická hodnota potravín sa meria v kilokalóriách, skrátene „kalóriách“. Kalória je jednotka energie a používa sa na meranie množstva energie v potravinách.

Počet kalórií v potravine sa môže výrazne líšiť v závislosti od druhu a množstva živín, ktoré obsahuje.

Výber potravín s vyššou energetickou hodnotou môže pomôcť dodať telu energiu potrebnú na vykonávanie každodenných úloh a činností.

Energetická hodnota potravín závisí aj od typu živín, ktoré obsahujú.

Sacharidy, bielkoviny a tuky sú zdrojmi energie a poskytujú ju telu v rôznom množstve. Sacharidy sú hlavným zdrojom energie pre telo, pretože sa rýchlo rozkladajú a poskytujú rýchly prílev energie.

Na druhej strane, bielkoviny a tuky sa rozkladajú dlhšie a poskytujú trvalejší zdroj energie.

Kalorické tabuľky pomôžu s diétou

Kalorické tabuľky sú dôležitým nástrojom pre každého, kto chce sledovať svoje zdravie. Poskytujú rýchly a jednoduchý spôsob, ako pochopiť nutričný obsah potravín, ako aj množstvo kalórií, ktoré obsahujú.

Kalorické tabuľky sú jednoducho tabuľky, ktoré uvádzajú počet kalórií obsiahnutých v konkrétnej potravine. Nájsť ich možno na internete, v kuchárskych knihách a v brožúrach o výžive.

Tabuľky sú zvyčajne usporiadané podľa druhu potravín, takže je ľahké nájsť tú správnu potravinu pre konkrétnu diétu.

Najdôležitejšia vec, ktorú si treba zapamätať pri používaní kalorických tabuliek, je, že čísla sú len odhadované.

Rôzne značky a druhy tej istej potraviny môžu mať rôzny obsah kalórií a množstvo kalórií v jednej porcii sa môže líšiť. Je dôležité čítať etikety potravín, prípadne sa poradiť s odborníkom na výživu.

Pomocou kalorických tabuliek sa dá ľahko sledovať denný príjem kalórií, ale aj potrebných živín. Užitočné tak môžu byť hlavne pre tých, ktorí sa snažia schudnúť.

Odsledovať si tak možno napríklad, koľko kalórií je v banáne, ak si chce niekto trochu zamaškrtiť, alebo skontrolovať, či je med podľa nutričnej hodnoty vhodným sladidlom pri danej diéte.

Vďaka tomu, že človek pozná obsah kalórií v jedle, vie ľahšie sledovať, koľko ich za deň zje. To je dôležité poznať hlavne vtedy, keď si človek sleduje svoju hmotnosť.

Príliš veľký príjem kalórií a málo pohybu, teda výdaju energiu, totiž vedie k priberaniu. Preto nestačí len sledovať kalórie, no treba doplniť aj dostatok vhodného pohybu.

Bielkoviny v potravinách

Bielkoviny sú nevyhnutnou súčasťou našej stravy, pretože pomáhajú budovať a obnovovať bunky v ľudskom tele. Poskytujú tiež energiu a sú dôležité pre zdravý rast a vývoj.

Je dôležité, aby bol v strave dostatok bielkovín. Existuje celý rad potravín, ktoré obsahujú bielkoviny.

Bielkoviny rozdeľujeme na dve skupiny:

  • živočíšne – mäso, ryby, vajcia, mliečne výrobky
  • rastlinné – strukoviny, obilniny, orechy a rôzne semená

Množstvo bielkovín v potravinách možno nájsť v rôznych tabuľkách na internete či v knihách so zdravou výživou.

Z nich je možné zistiť koľko bielkovín má vajce, rôzne druhy mäsa, ryby či mliečne výrobky, no tiež koľko bielkovín nájdeme napríklad v strukovinách či orechoch.

Nielen živočíšne, ale aj tie rastlinné bielkoviny sú totiž pre telo veľmi potrebné. Skvelými zdrojmi sú napríklad šošovica či čierna fazuľa, výborné nutričné hodnoty má aj cícer.

Navyše sú dobrým zdrojom vlákniny, vitamínov a minerálov.

Zdravé tuky a bielkoviny sa dajú nájsť napríklad v kešu orechoch, mandliach a napríklad tiež v chia semenách.

Množstvo živín ponúkajú aj celozrnné obilniny, medzi nimi napríklad quinoa so svojimi nutričnými hodnotami, bielkoviny telu dodá aj ovos či hnedá ryža.

Bielkoviny v potravinách – tabuľka

Bielkoviny sú dôležitým zdrojom aminokyselín, enzýmov a ich zlúčenín.

Ľudské telo ich potrebuje napríklad na budovanie svalov, obnovu buniek a tkanív, pomáhajú aj pri chudnutí, podporujú rast kostí či vstrebávanie vápnika z potravy.

Pre správne fungovanie tela by mal človek prijať minimálne 0,8 g bielkovín/1 kg hmotnosti, odporúčaný príjem je od 1,1 do 1,8 g /1 kg váhy. Fyzicky aktívni ľudia, športovci či tehotné a dojčiace ženy by mali príjem bielkovín ešte zvýšiť.

Tu sú potraviny s najvyšším obsahom bielkovín (množstvo bielkovín na 100 g suroviny):

PotravinaBielkovina (g)
Eidam30
Mozzarela25
Losos25
Šošovica24
Tuniak v konzerve23
Kuracie prsia23
Hrach23
Mandle21
Cícer20
Ovsené vločky13
Vajce12
Potraviny s najvyšším obsahom bielkovín

Množstvo bielkovín sa môže líšiť v závislosti od značky produktu či tepelného spracovania.

Rovnako ako so všetkým, ani s príjmom bielkovín to netreba preháňať.

Dlhodobý príliš vysoký príjem bielkovín môže paradoxne spôsobiť priberanie a preťažiť tráviaci systém, u citlivých jedincov môže zaťažiť obličky či pečeň.

Nízko kalorické jedlá

Zdravé stravovanie nemusí byť ťažké ani drahé. Existuje veľa nízko kalorických a zároveň aj chutných potravín, ktoré si možno dopriať aj pri nízkom rozpočte.

Malé množstvo kalórií je napríklad v ovocí a zelenine, strukovinách či celozrnných potravinách. Medzi málo kalorické jedlá patria napríklad aj vajcia, ryby či niektoré mliečne výrobky. Okrem toho, že majú nízky obsah kalórií, sú bohaté aj na bielkoviny a vlákninu.

Medzi málo kalorické jedlá možno zaradiť:

  • ovocie a zeleninu – ide o jedny z najvyváženejších potravín s veľmi nízkym obsahom kalórií
  • obilniny – skvelý zdroj energie s nízkym obsahom kalórií; vysoký obsah živín a malé množstvo kalórií majú ovsené vločky, quinoa, jačmeň, vhodný je aj celozrnný chlieb či celozrnné cestoviny
  • strukoviny – všestranné a nízko kalorické; sú bohaté na živiny, vitamíny, vlákninu, sú výborným zdrojom rastlinných bielkovín

Nízko kalorické potraviny teda ponúkajú množstvo benefitov pre ľudské zdravie. Okrem toho, že sú diétne, väčšina z nich má vysoký obsah vitamínov, minerálov a antioxidantov.

Napríklad strukoviny sú plné dôležitých vitamínov a minerálov vrátane železa, draslíka, kyseliny listovej a horčíka. Navyše málo kalorické jedlá zasýtia na dlhšiu dobu, obsahujú tiež dostatok vlákniny, ktorá spolu s dostatočným pitným režimom podporí trávenie, čo je napríklad pri chudnutí veľmi vítané.

Rastlinné a živočíšne nízko kalorické potraviny

Medzi málo kalorické jedlá bezpochyby patrí ovocie a zelenina. Napríklad jablko má nutričné hodnoty, ktoré prospievajú zdraviu. Spolu s hruškami sú ovocím, ktoré zasýti na pomerne dlhý čas, sú plné vitamínov, minerálov a vlákniny.

Zo zeleniny je takmer bez kalórií listová zelenina, pritom je plná vitamínov, minerálov a ďalších pre telo prospešných látok.

Medzi nízko kalorickú zeleninu patrí napríklad karfiol, cuketa, špargľa, batát či zemiak s nutričnými hodnotami, ktoré sú tiež vhodné pri diétnom stravovaní.

Živočíšne potraviny tiež ponúkajú škálu diétnych potravín, z ktorých je možné pripraviť málo kalorické jedlá.

Najlepším zdrojom bielkovín sú vajcia, ktoré obsahujú aj zdravé tuky, vitamíny a minerály či antioxidanty. Tiež dobre zasýtia a majú málo kalórií.

Z jedálnička netreba úplne vylúčiť ani mliečne výrobky.

Mlieko nutričnými hodnotami tiež prospieva ľudskému zdraviu, opomenúť nemožno napríklad to, že mliečne výrobky sú výborným zdrojom vápnika, ktorý tvorí základnú súčasť ľudského tela a nevyhnutný je predovšetkým pre deti a tehotné ženy.

Kalorické tabuľky

Vhodnou kombináciou rôznych druhov potravín možno dosiahnuť ideálny pomer bielkovín, tukov a sacharidov, a tiež sledovať denný limit kalórii.

Uvedené hodnoty v tabuľke sú prepočítané na 100 g potraviny, ak nie je uvedené inak.

Potravina (100g)kcalkJBielkoviny (g)Tuky  (g)Sacharidy (g)
Artičoky411702.40.12.6
Zemiaky skoré723001.70.216.6
Zemiaky zimné793301.80.318.2
Brokolica, kaleráb331404.40.92.9
Zeler-buľva502101.70.39.9
Zeler – stopkový331401.30.23.7
Cibuľa482001.70.39.6
Cibuľa – skorá3314020.25.8
Cuketa19801.60.42.1
Čakanka šalátová22901.50.14
Čierny koreň622601.40.413.3
Červená repa482001.80.110.6
Cesnak1084506.60.226.9
Fazuľky381602.30.37.1
Fenikel261102.40.36.1
Hrášok773206.50.513.3
Špargľa22902.20.23.5
Kel hlávkový431803.10.56.7
Kel kučeravý331404.30.92.1
Kel ružičkový502105.20.67.6
Kôpor381602.40.27.8
Chren1054403.90.522.4
Kukurica cukrová1054403.52.218.8
Karfiol291202.40.34.4
Baklažán381601.30.38.2
Mangold listy14602.10.32.8
Melón červený261100.60.25
Melón žltý291200.50.16.5
Mrkva451901.40.39.7
Uhorka nakladačka125010.21.8
Uhorka šalátová17700.70.22.6
Paprika červená291201.20.55.2
Paprika zelená17700.80.32.6
Patizóny502102.30.310.2
Pažítka502103.30.78.1
Pekinská kapusta12501.10.31
Petržlen koreň622602.90.612.2
Petržlen vňať572403.719
Polníček17701.80.41.4
Pór451902.50.38.6
Paradajky241001.10.34.6
Rebarbora19801.30.13.6
Reďkev22901.50.15
Reďkovky19801.10.13.7
Žerucha záhradná14601.60.60.4
Šalát hlávkový19801.50.32.7
Šalát ľadový12500.70.31.9
Šalát rímsky177010.61.7
Sójové výhonky502105.514.7
Špenát331403.40.64.1
Topinambury793301.90.217
Tekvica obrovská411700.80.19
Výhonky lucerny (alfalfa)2410040.70.4
Kapusta biela hlávková291201.50.24.5
Kapusta červená hlávková311301.60.36.1
Šošovica344144026.91.259.2
Fazuľa335140023.51.659.8
Hrach340142023.71.461.5
Sója445186043.82316.3
Biele fazule v paradajkovej omáčke893705.30.814.4
Zeler s olejom913801.15.110.4
Červená repa331400.90.37.8
Fazuľové struky241001.10.95.3
Hongkong šalát (Bonduelle)602501.33.37.1
Hrášok zelený652704.80.311
Chilli cesnak (Horlein)43818303.64017
Kukurica (Bonduelle)12050031.522.9
Macedónska zmes (Bonduelle)331401.80.36
Mrkvový šalát331400.80.17.4
Uhorky2912010.17
Paradajková šťava19800.80.14
Paradajkový pretlak1034302.40.523.3
Sójové klíčky (Bonduelle)14601.50.11.75
Biela kapusta kyslá19800.70.23.9
Kapusta červená sterilizovaná652701.60.214.9
Baby karotka mrazená22900.50.24.2
Brokolica mrazená241002.90.81.2
Lahôdková kukurica mrazená1084503.91.219.8
Špenát Bonduelle mrazený261102.60.62.5
Zeleninová zmes mrazená (priemer)482002.30.58.2
Huby čerstvé (priemer)261102.60.43.8
Huby sušené (priemer)3371410372.741.1
Hríby19805.10.35.2
Šampiňóny17703.30.64.8
Ananás431800.40.210.1
Egreše502100.90.510.6
Avokádo2229301.923.50.4
Banány964000.30.323
Čučoriedky672800.80.714.7
Broskyne532200.80.212.5
Brusnice622600.40.813.7
Citróny482000.70.510.5
Datle1275301.50.131.3
Figy451901.30.39.5
Granátové jablká602501.30.211.8
Grapefruity411700.50.39.6
Hrozno692900.70.518.2
Hrušky672800.50.415.8
Jablká622600.40.414.4
Jahody431800.90.68.8
Jarabiny7933010.322.6
Dule381600.40.412.4
Kiwi5021010.59.1
Klementínky381600.90.18.7
Kľukva381600.40.79.7
Maliny5523010.811.6
Mandarínky482000.90.310.6
Mango692900.60.316
Marhule5724010.313.4
Mirabelky532200.70.212.8
Moruše361501.308.1
Nektárinky361501.20.18
Olivy čierne naložené (grécke)34714502.235.84.9
Olivy zelené naložené1365701.4141.8
Černice482001.20.812
Papája1415900.50.19
Pomaranče482000.90.311.7
Rakytník502101.23.95
Ringlota622600.80.19.7
Ríbezle biele261101.30.35.6
Ríbezle čierne451901.30.316.4
Ríbezle červené381601.10.313.8
Slivky672800.80.316.2
Čerešne652700.90.514.7
Višne502100.80.412.6
Datle sušené27511502.30.278
Figy sušené23297041.668.4
Hrozienka sušené2309602.30.571.2
Banány sušené32513604.40.875
Jablká sušené25610701.41.657
Marhule sušené239100050.548
Slivky sušené24410202.80.774.6
Arašidy600251026.944.223.6
Gaštany2159004.93.341.1
Kešu6052530164627
Kokos366153043611
Kokos strúhaný60825407.868.817.5
Lieskové orechy687287013.86510.9
Makadamovské orechy70829609759.3
Mak522218018.73923
Mandle620259017.552.419
Para orechy687287015.368.37.8
Pekanové orechy6872870107114
Píniové orechy67928401468.64
Pistácie636266020.454.717.1
Slnečnicové semienka598250026.54912
Vlašské orechy675282018.46014.6
Kompót (priemer)773200.40.120
Kompót bez cukru, light (priemer)361500.40.47
Džem (priemer)23910000.50.358
Džem Andros light1536400.30.236
Džem Materne light1757300.30.241
Džem pre diabetikov Hamé1124700.40.426
Kandizované ovocie zmes26811203.50.268
Ovocná výživa s marhuľami nesladená451900.40.110.3
Desiata jablčná863600.30.121.8
Slivkový lekvár2349801.40.459.3
Mlieko plnotučné – 100 ml6226033.34.6
Mlieko polotučné – 100 ml451903.21.54.7
Mlieko nízkotučné – 100 ml3816030.54.4
Mlieko odstredené – 100 ml331403.40.14.9
Mlieko Tatra grand 9 % tuku – 100 ml1586608911.4
Mlieko Tatra light 4 % tuku – 100 ml1034306.749.6
Smotana na šľahanie light (Kapucín) – 100 ml2088702.9203.9
Smotana na šľahanie 33 % tuku – 100 ml30112602.132.83.2
Stabilka – instantný krém na šľahanie, hotový krém – 100 g1174900.88.39.9
Sušené mlieko plnotučné – 100 g502210026.82739
Sušené mlieko odtučnené – 100 g364152035.5151.5
Activia biela (Danone)723004.23.55.9
Activia biela 0 % tuku, Vitalinea biela451904.60.16.2
Biely so zníženým obsahom tuku (Kapucín)67280314
Juhočeský jogurt biely – sklo (Madeta)863605.93.65.1
Twiggy biely (Bohemilk)602505.215.3
Activia s vlákninou (Danone)1084503.53.116
Crema gourmand (Yoplait)1124702.55.313.7
Diavita-jahodový (Madeta)6728042.47.3
Fantasia s ovocím (Danone)1054403.83.115.2
Jogobella jahodová (Zott)984103.52.714.9
Jogobella light ananás (Zott)602504.11.18.4
Jogurt 0.1 % záhradná zmes s müsli (Kunín)482004.30.16.8
Ľahký košík müsli (Yoplait)482004.30.16.4
Marhule s cereáliami (Hollandia)913802.7310.7
Ovocela malina (Danone)1004203.42.814.8
ProBio vanilkový (Rajo)1034303.52.716.5
Silueta broskyňa, maracuja (Olma)502104.10.18.1
Vitalinea s kúskami višní (Danone)572404.40.110.8
Acidofilné mlieko 3 % tuku – 100 ml602503.33.54
Actimel (Danone) – 100 ml8937031.715.1
Actimel 0 % tuku (Danone) – 100 ml361502.90.15.1
Jemný jogurtový nápoj (Danone) – 100 g893702.92.114.3
Juhočeske kefírové mlieko (Madeta) – 100 ml431803.21.83.7
Vitalinea nápoj (Danone) – 100 g361503.30.15.5
Danette čokoládový1466103.3717.5
Danissimo vanilkové (Danone)1345604.95.715.7
Kyslá smotana 6+4 (Polabská mliekareň)1727203.2164
Milch reis čoko (Müller)1124703.22.619
Monte (Zott)1968202.913.515.9
Puding čokoládový (Dr. Oetker)1636803.1917.1
Tvaroh bez tuku6929018.80.84.4
Tvaroh jemný11046017.52.54.2
Tvaroh tučný18477012.313.53.3
Tvaroh tvrdý12954028.60.91.5
Tvarohovo-jogurtový dezert, Diavita višňa (Madeta)5523070.15.4
Vitalinea čokoládový dezert843503.50.515.8
Kyslá smotana1656902.6154.5
Kyslá smotana light1275302.9114.2
Sušené mlieko ovsené – 100 g490205052561
Šľahačka spray diétna (Dutch lady) – 100 g1998303.5204.9
Šľahačka spray nesladená (Dutch lady) – 100 g33313902.3353.5
Ovsené mlieko hotové (ASP) – 100 ml482000.52.56.1
Cereálny nápoj Breakfast drink (Bona Vita) – 1 porcia26311007845
Sójové mlieko s kalciom (Provamel) – 100 ml451903.62.12.9
Sójové mlieko hotové (ASP) – 100 ml482000.22.65.9
Brie Reverend – 60 % t v suš35614901931.50
Camembert – 30 % t v suš21590023.513.50
Camembert – 60 % t v suš373156017.9340
Hermelín – 45 % t v suš356149020.121.81.4
Niva – 50 % t v suš371155020.7271.4
Olomoucké syrečky – 34 % tv suš13456029.70.82
Romadur – 20 % t v suš17774023.68.32.5
Romadur – 40 % t v suš239100018172
Roquefort – 50 % t v suš378158021.530.60
Sedlčanský vltavín (Povltavské mliekarne) – 55 % t v suš352147020312
Strieborniakov – 30 % t v suš2038502511.50
Blaťácké zlato – 50 % t v suš321134025232.4
Čedar – 50 % t v suš400167025.3302.9
Eidam – 20 % t v suš21590030103
Eidam – 30 % t v suš263110030.3141.4
Eidam – 45 % t v suš34914602626.11
Ementál – 45 % t v suš388162028.228.42.3
Gouda – 30 % t v suš246103026141
Gouda – 40 % t v suš297124024.5230
Madeland – 30 % t v suš263110027161
Madeland – 45 % t v suš335140027251
Moravavský bochník – 45 % t v suš342143024.8282
Oštiepok – 50 % t v suš366153021.429.73.3
Parmezán – 25 % t v suš373156035.625.80
Tylžský – 20 % t v suš22795028121
Balkán – 30 % t v suš23498011.8201
Bryndza – 50 % t v suš306128019.9251.6
Cottage (Madeta) – 20 % t v suš1104601354
Gervais (Danone)2259407205
Lučina – 70 % t v suš292122011271
Lučina línie – 40 % t v suš15163012.1102.8
Lučina so salámou Herkules – 70 % t v suš29912509.5282.5
Mozzarela (Italy) – 45 % t v suš242101014.6201.1
Ricotta syr20385015151
Apetito – 58 % t v suš36815401133.52.3
Apetito – 26 % t v suš14460018.66.42.4
Buko natural – 70 % t v suš28211808272.5
Krémový syr nízkot. v tube Salix – 20 % t v suš10544010.462.6
Leerdammer tavený syr – 45 % t v suš244102018.118.80
Maratónec – 63 % t v suš318133011.129.52.6
Syr krevetový v tube (Kavli) – 38 % t v suš20385014160
Syr nízkotučný (Kavli) – 24 % t v suš1365701570
Syr sa salámou v tube (Kavli) – 45 % t v suš22092015180
Syr šunkový v tube (Kavli) – 41 % t v suš20887013170
Tartare s cesnakom a bylinkami (Povlt. Mliekarne) – 48 % t v suš34714509.5251.5
Tavený syr kapiový s cesnakom (Želetava) – 40 % t v suš21389014.516.52
Tomík nátierkový syr – 50 % t v suš323135013.5293.9
Veselá krava – 50 % t v suš292122010265
Veselá krava Kiri – 70 % t v suš32813709322
Veselá krava štíhla – 28 % t v suš1757301510.55
Vital tavený syr s koreňovou zeleninou – 26 % t v suš1636802561
Želetavská nízkotučný syr FIT – 29 % t v suš13958016.571
Tofu narutal (Sunfood)11247015.52.46.9
Tofu údené (Sunfood)14460016.63.510.9
Slepačie vajce celé (60 g)813407.66.60.8
Bielok – 1 kus177030.20.5
Žĺtok – 1 kus652704.66.40.3
Vajahit (v množstve 1 vajce)3816010.86.8
Hovädzie na guláš153640208.10
Hovädzie mäso predné2309601817.50
Hovädzie mäso zadné18276019.211.70
Hovädzia sviečková148620207.40
Jahňacie (priemer)273114020.422.60.1
Konské (priemer)14661020.66.70.6
Kozí (priemer)14460019.97.10.1
Králičie (priemer)16368019.79.20.3
Mleté mäso na sekanú333139016.129.70
Baranie (priemer)242101017.1190
Slanina79733302.9890
Teľacie bok22293025.413.20
Teľacie prsia21590018.215.60
Teľacie stehno na rezne13958020.86.10
Údená krkovička438183017.3400
Údený bok591247010.3610
Bravčové stehno na rezne20385018.214.20
Bravčové chudé239100018.218.20
Bravčové prerastené344144014.331.70
Bravčové tučné476199011.9470
Bažant11548022.62.50.4
Klokan1034302020
Jarabica11046024.41.20.3
Srnčí chrbát12452022.63.60.4
Srnčie stehno10343022.11.50.4
Hus (priemer)352147014.532.50.2
Husacie prsia13958015.48.40.2
Kačica (priemer)385161012.437.20.2
Morka (priemer)13255021.94.70.2
Morčacie prsia10845024.110
Kura (priemer)12452021.640.4
Kuracie prsia10343023.30.90.4
Sliepka (priemer)12452022.43.60.2
Držky933901920
Pečeň hydinová13657022.94.51.2
Pečeň hovädzia129540193.94.5
Pečeň bravčová13255020.64.81.5
Jazyk hovädzí1897901613.70.1
Ľadvinky hovädzie, bravčové108450154.50.5
Filé z tresky7230016.20.60.1
Kapor12753017.56.10.1
Kaviár242101026.115.50
Krab9640018.51.51.5
Krevety7431016.50.80.1
Makrela16770018.210.50.1
Pstruh12050019.74.60.1
Sleď18477017.712.50.1
Slávky532209.81.30
Tuniak15866022.17.80.1
Losos vo vlastnej šťave1566502370
Makrela údená254106023.317.70.1
Sardinky v oleji251105021.517.81.2
Sardinky v pretlaku12753012.96.34.4
Tresčia pečeň v oleji61225604.365.51.3
Tuniak v oleji19983021120.1
Tuniak vo vlastnej šťave1104602110
Zavináč18276011.712.35.7
Anglická slanina428179011420.1
Debrecínka270113020.720.80.1
Kuracia prsná šunka984101441.5
Moravské údené287120024170
Šunka v plechu1918002010.70
Šunka dusená strojová16067017.691.4
Šunka morčacia1004201820
Šunka (priemer)21590021.412.80
Údené morčacie prsia1124702051
Baby párky (Promt)266111015.621.43
Párky hydinové292122016251
Párky (priemer)289121014251
Špekáčiky32513601130.32
Gothajská saláma435182012.242.70.1
Kabanos294123012.826.31.8
Lovecká saláma261109028.937.20.2
Mortadela340142012.432.80
Papriková saláma404169017.636.80.2
Poličan saláma440184026.9470.2
Šunková saláma19180016.813.60.1
Točená hydinová saláma287120014251
Točená saláma246103014.6202.2
Turistická saláma407170019370
Uhorská saláma493206025430
Vysočina saláma462193019.342.60
Diabolské tousty254106010.521.93.4
Morčacie paštéta (Veselá pastierka)383160012359
Luncheonmeat309129012.8264.8
Luncheonmeat hydinové1345608.98.55.1
Pasta z údeného mäsa (Hamé)337141011322
Paštéta pečeňová431180012411.5
Paštéta Majka (Hamé)2068606.519.60.4
Bravčové mäso vo vl šťave311130014.128.10.1
Jelítka297124016.219.713.3
Jaternice278116014.618.512.8
Tlačenka svetlá301126013.727.10.7
Tlačenka tmavá318133015.128.50.1
Tlačenka hydinová17774017.911.90.1
Bavorská sekaná (Intergal)285119010401
Biela klobása21389011.214.39.8
Cabajka524219022.747.90
Morčacia trvanlivá klobása (Intergal)383160015352
Moravská klobása278116013.423.82
Pečená mäsová sekaná (Ravy)13958010152
Sekaná (priemer)266111017.418.86.2
Robi, Tomi12452010110
Sójové v hodnotách po základnej príprave96400130.57.5
Tofu karbonátky (Sunfood)20385014.210.113.8
Nátierky Sojalife, Racio (priemer)1797502.514.98.5
Amarant371155018857
Cornflakes35915007.20.679.7
Proso366153010.24.368.2
Múka kukuričná32813708.32.866.3
Múka pšeničná biela33714109.81.170.7
Múka pšeničná celozrnná313131011.7261
Múka ryžová35214706.70.778
Múka sójová tučná450188043.420.323.1
Múka ražná32113408.31.367.8
Pohánka354148011360
Kukuričná polenta35214708.81.275
Pšeničná krupica35214708273
Pšeničné klíčky313131026.69.230.6
Sladené raňajkové cereálie38316004.70.588
Solamyl32313500.40.180
Vločky ovsené354148011.77.159.8
Vločky pšeničné311130011.51.861
Vločky ražné35414807.3275.2
Bageta27511507.90.755.4
Biely rožok, žemľa25110507.81.451.2
Celozrnný chlieb so slnečnicovými semienkami23910008.83.742.1
Graham1998308.4139.7
Kyjevský chlieb24410207.41.151
Pita chlieb23910007.41.348.5
Pšeničný chlieb biely23910007.61.248.8
Pšeničný chlieb celozrnný2068607.10.941.4
Strúhanka359150010179
Toustový chlieb biely26110906.94.447.7
Toustový chlieb tmavý24210108.22.845
Veka28511908.4160
Ražný chlieb2229306.4146.3
Chlieb Kavli330138011266
Karlovarský suchar diétny3681540102.276
Knäckebrot original323135091.467
Krehký chlieb Active359150091.570
Krehký chlieb Knuspi33013808.51.764.5
Racio chlebíčky38316009.5280
Bábovka3881620621.143.5
Bábovka trená36415205.51649.7
Buchta (priemer)39516508.51558
Croissant s čokoládou40917105.326.438
Jablkový závin2038502.5928
Šiška cukrárska42817906.721.451.8
Koláč makový38816207.615.754.6
Koláč tvarohový35614909.91252
Lúpačky s orechovou náplňou3901629715.856
Makovka30412708.53.260
Mazanec maslový, vianočka36615307.410.360
Pečivo čajové linecké5502300732.159.2
Piškótová roláda s džemom27311404.52.357.5
Šátôčka s náplňou tvarohovou4021680613.663.8
Štola39516505.320.447.1
Vanilková roláda414173061855
Vianočka obyčajná (Delvita)30112607.45.256
Vianočka tuková34914607.38.660.9
Závin listový s jablkami3951650715.856
Bake Rolls4501880121762
Crunchips – slané lupienky53122205.53549
Grahamové tyčinky371155012.67.664.4
Chipsy (priemer)50221005.62563
Koktejlový mix – Party stars443185010.314.867
Chrumky524219017.529.247.9
Raciolky snack so zníženým obsahom tuku400167011.411.661.7
Slané pečivo cracker (priemer)52622008.730.656
Slané tyčinky (priemer)4071700107.473.1
Škvarkové placky53622407.83547
Vitalinea slané krekery40416908.59.769.8
Zlaté tyčinky sezamové423177010.710.772
Big Eskymo (Algida)24910402.916.822.4
Calippo (Algida)863600021.2
Corneto čoko (Algida)2018403.115.134.8
Magnum triple (Algida)2461030418.331
Nanuková torta Terno kakaový (Nanuk) – 615 ml677283012.44151
Nogger karamel (Algida)2068601.414.517.2
Ovocná zmrzlina (priemer) – 100 g1415901.51.829
Pierot vaječný likér (Nanuk)1486202.88.210.4
Polárka. sneh (Prima) – 350 ml5692380142670
Smotanová zmrzlina (priemer) – 100 g25110501.621.513.6
Tricky (Algida)5322000.121.7
Tvaroháček (Algida)1154801.16.413.4
Tvarohová tyčinka (Algida)1084502.16.79.6
Twister (Algida)723000.41.114.9
Maslo7203010180.50.6
Maslo so smotanovým zákysom66527801751
Nátierkové maslo32513603.8316.2
Masť bravčová škvarená89737500.299.50
Oškvarky739309015.5750
Alfa62726200.2700.3
Ceresoft83034700922
Creme Bonjour s uhorkou2541060524.34.2
Creme Bonjur s paprikou25810805.1254.1
Fine garden53622401801
Fine light49020501551
Flora62226000.1700.3
Flora light35414800.1400.3
Flora pre activ32313500.1353.2
Hera65827500.1740.3
Oleje (všetky druhy)885370001000
Perla35414800400
Perla tip2229300250.1
Planta – tuk na vyprážanie904378001000
Pokrmový tuk na vyprážanie8783670083.30.2
Rama62226000.1700.3
Rama cullinesse65827500740
Rama Harmónia43518200.5480.9
Švédske maslo Bremedium53822500.56010
Creme Bonjour kocka62426100.7700.9
Zlatá Haná68228500.1850.2
Jogo Majo32813701.130.313.4
Majolka78933001.5800
Majonéza Boneco73930900.882.31.3
Majonéza Boneco light48120100.651.95.1
Majonéza light (Hellmans)45919200.750.73
Sojanéza (Kalma)27811602.52314
Tatárska omáčka51221400.854.36.9
Tatárska omáčka Sojalife26611101.326.74.9
Krupicová kaša1777405819
Palacinky s tvarohom – 1 ks17071077.518
Zemiakové šišky plnené makom2259405.74.839.9
Kysnuté knedle s čučoriedkami27311406.53.251.7
Mexická pizza (Guseppe)20887010.43.833.2
Plnené papriky v paradajkovej omáčke1154804.25.811.3
Vyprážané kuracie Gordon Bleu18979011.4916.9
Šišky plnené údeným mäsom a špenátom1968206.12.636.1
Tvarohové buchty s marhuľovou náplňou29412308.79.339.3
Zelenina sa šampiňónmi a ryžou (Zgoda)9339030.519.6
Zeleninové prsty mrazené (Nowaco)1154803.90.524
Šošovicová polievka (porcia)6527050.310.5
Držková polievka (porcia)20385091311
Gulášová polievka (porcia)144600107.58.5
Hovädzia polievka (porcia)913807.56.52
Paradjková krémová polievka (porcia)602501.53.56.5
Slepačia polievka s rezancami (porcia)17272020315
Biftek porcia (bez prílohy)488204053310
Hovädzí guláš porcia (bez prílohy)29412303413.28.8
Hovädzie na šampiňónoch porcia (bez prílohy)356149021267
Moravský vrabec porcia (bez prílohy)378158016324
Prírodná roštenka porcia (bez prílohy)318133022226
Segedínsky guláš porcia (bez prílohy)4691960144010
Španielsky vtáčik porcia (bez prílohy)4641940243510
Bravčové ražniči porcia (bez prílohy)328137019254
Bravčový rezeň prírodný porcia (bez prílohy)26811204590.1
Bravčový rezeň vyprážaný porcia (bez prílohy)323135022.51721
Bageta s bylinkovým maslom (Meggle)31113006.513.441
Zemiaková kaša723001.81.312
Zemiakové hranolčeky pečené nasucho1325502.3421
Zemiakové hranolky vyprážané29212204.214.532.5
Zemiaková knedľa1727204.50.537
Zemiakové krokety vyprážané26611102.41823
Zemiakový šalát s majonézou1225104515
Zemiaky varené6929020.114.8
Dusená zelenina (200 g zeleniny, 10 g Flory light)1395800.4520
Klasická knedľa24610307.11.151
Ryža varená biela1245202.40.327.6
Ryža varená natural1295402.70.827.3
Špagety bezvaječné varené13255051.123.9
Cestoviny vaječné varené1446004.91.128
Hrianka na tuku431180052047
Varené strukoviny1054408.60.616
Bolonské špagety porcia532222521.321.364
Francúzske zemiaky porcia6222600213259
Pizza so syrom a salámou – 300 g825345028.541.784
Vyprážaný karfiol porcia5982500143456
Tortellini porcia378158015.6957.5
Kocky s kôprovou omáčkou (Vegilife)692907.92.24.4
Guličky s paradajkovou omáčkou (Vegilife)12050010.15.37.6
Francúzska (Maggi) porcia 0.2 l602501.50.911.4
Francúzska (Vitana) porcia 0.2 l692903.51.69.8
Gulášová (Knorr) porcia 0.2 l743102.22.112
Gulášová (Maggi) porcia 0.2 l482000.92.75
Hovädzia (Vitana) porcia 0.2 l893702.25.96.6
Rezancová so zeleninou (Maggi) porcia 0.2 l622601.90.811.6
Rajská (Knorr) porcia 0.2 l6929020.911.3
Rajská (Vitana) porcia 0.2 l723001.7113.4
Rajská letná (Maggi) porcia 0.2 l692900.81.613.3
S pečeňovými knedličkami (Knorr) porcia 0.2 l723003.11.810.5
S masovými knedličkami (Knorr) porcia 0.2 l672802.62.49.1
S šunkovými knedličky (Maggi) porcia 0.2 l843502.93.99.2
Slepačia (Vitana) porcia 0.2 l743103.12.210.1
Cesnaková (Knorr) porcia 0.2 l3615010.56.7
Cesnaková (Maggi) porcia 0.2 l451900.72.35.6
Cesnaková (Vitana) porcia 0.2 l672800.83.48.5
McDonald Big Mac457191024.222.539.1
McDonald Fish Mac352147015.519.628.5
McDonald Hamburger23297013.68.424.8
McDonald Cheesburger26311001611.524.2
McDonald Hranolky malé1707102821
McDonald Hranolky stredné254106031232
McDonald Hranolky veľké340142041643
McDonald Chicken McNuggets 4 ks191800121111
McDonald Chicken McNuggets 6 ks2871200181616
McChicken sendvič4041690171939
McDonald Jablčná taštička2209202.21225.8
McDonald Milkshake vanilka – porcia 240 ml28011708.37.444
McDonald Zmrzlina kornút1446004.44.121.9
McDonald Záhradný šalát482001.730.58.9
Pizza so šunkou1365705712
Pizza šampiňónová1345602520
Klobása so žemľou (priemer)6292630244431
Párok v rožku (priemer)23799010925
Vyprážaný hermelín6652780235125
Zemiakový šalát893702.5215.5
Zemiakový šalát s majonézou21188011712
Pochúťkový šalát34014208332
Šošovicový šalát1636806.47.917.2
Rybí šalát s majonézou285119021.322.21
Syrový holandský šalát13255022.57.50.9
Vajíčkový šalát1998305.117.65.5
Vlašský šalát24910405.421.78.5
Fazuľový šalát8636024.211.1
Mrkvový šalát361501.11.26.1
Uhorkový šalát s paradajkami3113011.24.3
Šalát z kyslej kapusty652701.32.79.2
Chlebíčky so zemiakovým šalátom 1 ks1345602.76.516.8
Chlebíčky s pochúťkovým šalátom1877804.612.714.1
Chlebíčky s vajíčkovým šalátom 1 ks1174903.45.413.8
Chlebíčky s vlašským šalátom 1 ks151630412.86
Homárový chlebíček 1 ks1365703.97.713.4
Lososový chlebíček 1 ks15163059.112.6
S ruským vajcom chlebíček 1 ks2189106.914.914.3
S treščou pečeňou chlebíček 1 ks1877802.413.613.9
Ruské vajcia32513608.7297.8
Šunkový závitok v aspiku19682013.413.54.5
Šunka s chrenom359150025.426.31.4
Tlačenka s cibuľou316132018.224.28.6
Vajíčková tlačenka2309606.222.12.2
Bujón330138041736
Dijonnaise (Hellmans)49820801.4519.1
Dressing taliansky (Hellmans)52221801.7539
Droždie9841010.60.413
Horčica plnotučná1245204.26.113
Hotová zápražka (Knorr)572239074046
Kečup1034301.30.123.8
Korenie (priemer)38316006775
Chren jablčný (Horlein)843501.12.913.1
Ocot41170003.5
Sójová omáčka13958019.94.54.5
Soľ00000
Worcester773201.40.317
Zlatý bujón (Maggi) – 1 kocka22900.31.23.13
Želatína344144085.60.10
Citrón press-čistá prírodná citrónová šťava (Maja)625001.4
Sirup ovocný priemer – 100 ml27511500068
Sirup ovocný – 100 ml nápoj1460003.5
Ananásová šťava s vlákninou (Relax)431800010.6
Broskyňa s vitamínom C (Relax)291200.807
Cappy džús482000011.8
Čierne ríbezle s jablkami (Relax)26110006.5
Džús z čiernych ríbezlí572400.4012.5
Džús z hroznového vína692900.2017
Grapefruitový džús482000.5010.1
Jablkový džús482000011.8
Mrkvový džús22900.604.8
Multivitamín 100% (Pfanner)552300.3011.7
Multivatamin nektár482000.5011
Pomarančový džús451900.709
Paradajková šťava (Relax)22900.305
Čerešňový nápoj – 12.5 % ​​ovocia (Toma)381600.109.2
Zeleninová šťava1770003
Coca-cola 100 ml431800010.6
Fanta exotická 100 ml532200013
Fanta pomaranč, citrón 100 ml431800010.6
Kofola 100 ml33140008.2
Ľadový čaj s citrónom 100 ml311300.10.17
Mirinda priemer 100 ml532200013
Pepsi-cola 100 ml482000011.8
Sprite 100 ml431800010.6
Tonic 100 ml38160009.4
Erektus 100 ml38160009.4
Isosprint 100 ml38160009.4
Red Bull, Semtex forte 100 ml451900011.2
Čaj, káva bez mlieka a cukru 100 ml00000
Biela káva bez cukru 100 ml261103.21.85.7
Biela káva s 1 kockou cukru 100 ml381603.21.810.2
Kakao bez cukru 100 ml552306.94.510.5
Kakao s 1 kockou cukru 100 ml672806.94.515
Coca-cola light 100 ml00000
L-carnitine Drink (ananás, limetka) 100 ml5200.30.10.1
Pivo svetlé 10 100 ml311300.503
Pivo svetlé 12 100 ml331400.503
Pivo svetlé 11 100 ml532200.5010.8
Pivo Dia 100 ml311300.301.3
Pivo nealkoholické 100 ml19800.405.4
Víno biele suché 100 ml532200.100.5
Víno biele sladké 100 ml773200.106
Víno červené 100 ml72300002.5
Víno portské 100 ml1606700012
Šumivé vína 100 ml933900011
Vermút, Cinzano, Martini 100 ml1325500016
Whisky, koňak, vodka, rum, gin, fernet 100 ml215900000
Becherovka, griotka 100 ml28712000032
Vaječný koňak 100 ml33514004.4028
Cukor biely, hnedý38516100095
Cukor hroznový, Glukopur388162001.497.1
Fruktóza40216800099
Med32513600.3081.8
Aspartam, neotam38316000097
Irbis snowflake40717000098.9
Biela čokoláda55523205.733.654.9
Diétna čokoláda47820006.430.543
Geisha čokoláda550230093549
Horká čokoláda (priemer)51021305.629.455.7
Jogurtová čokoláda53322306.431.755.1
Mliečna čokoláda (priemer)5502300113752
Oriešková čokoláda55323107.436.149.7
Študentská pečať čokoláda48620306.82855.5
Deli (priemer)40717003.114.973.5
Margot47419809.324.158.2
Milena55523203.835.555.2
Snikers, Mars, Twix47820004.624.264.3
BeBe (priemer)45919207.913.375.8
BeBe dobré ráno42817907.217.559.6
Delissa (priemer)52922109.929.456
Dezert zlaté piškóty43318104.113.673.3
Disco sušienky4551900518.864.8
Fidorka (priemer)49320604.324.565.9
Horalky (priemer)52221807.530.355
Kolonáda – trojhránky58124305.733.863.6
Lotus celozrnné sušienky478200051971
Mini Tatranky54522807.931.158.2
Miňonky (priemer)52922108.528.157.8
Polomáčané sušienky46219306.72166.2
Sandwich (Orion)49820806.324.562.9
Tataranky (priemer)52221807.128.559.1
Vitalinea (priemer)40416904.75.882.9
Zlaté oplátky5432270627.368.1
Bona vita (priemer)438183061667
Bonavita marhuľa34914604.99.560.3
Fly-línia oriešková32113406.3957.8
Fly orech-karamel416174011.619.647.8
Twiggy marhuľová34914604.99.560.3
Twiggy s mandľami43818309.521.949.2
Bonpari34914600092.5
Bonpari – bez cukru2329700057
Halls Centers, Vita C Halls37815800093
Hašlerky34714500096.4
Hašlerky – bez cukru23910000059
Lentilky44718703.614.775.9
Železnič Jojo – medvedíky, delfínci, dážďovky31313106.7070.5
Amarela – višne, likér, čokoláda42817904.22259.6
Čokoládové bonbóny (Orient dezert, Maryša, Milena)52622007.433.951.3
Ferrero Roche591247074149
Rafaello598250010.346.336
Bisquit perníkový Knuspi431180010.916.962.7
Granko38316004.73.585
Hotové linecké cesto38015905.42240.4
Hotové lístkové cesto43518204.53328
Kakaový prášok3591500241246.6
Mandle v čokoláde54522808.937.843.5
Marcipánová hmota52922108.826.264
Nutela53322306.53157
Perníčky Ruměnky36415205.10.685
Perník v čokoláde (priemer)371155051070
Piškóty35214709.21.574.2
Turecký med37815800.1091.8
Žuvačky bez cukru2209200055
Žuvačky s cukrom32113400078
Ananásový rez s maslovým krémom – 80 g22092021030
Cukrárska šiška – 50 g1797503823
Torta s krém. polevou – 50 g20184031218
Indiánok – 40 g16770021114
Karamelový veterník – 80 g251105031426
Kávová rolka s krémom – 50 g17975021117
Kokoska plnená – 60 g261109021528
Kokosová roláda s maslovým krémom – 50 g1797502921
Koláč cukrársky tvarohový – 40 g1295404517
Koňaková špička – 40 g1606701.6917
Košíček linecký s ovocím a maslovým krémom – 60 g1466101621
Šamrole – 50 g1516302916
Laskonka – 40 g723001310
Orechová torta s vanilkovým krémom – 50 g18979031314
Ovocný piškótový rez – 70 g1395801130
Ovocný rez maslový – 50 g1606702820
Parížsky torta – 40 g1295403713
Punčová kocka – 50 g1777400.70.442
Štafetka – 50 g18477031020
Žĺtkový venček s krémom – 40 g1104601514
Bryndzové halušky2048536828
Kuskus varený1124684023
Losos grilovaný16769823.67.40
Kuracie prsia grilované144602283.60
Hovädzie stehno surové1807522190
Bravčové pliecko surové23999917180
Croissant maslový392163981547
Kuracie steno s kožou pečené23297023.3130
Hovädzia roštenka surová21288621130
Oravská slanina Baroni335140014.829.92.9
Bravčová krkovička surová308128715230
Slivkové gule – Lidl1807524.31.336.9
Kalorické tabuľky

Kalorické tabuľky sú dobrým pomocníkom pre tých, ktorí si chcú sledovať svoje nutričné hodnoty.

S ich pomocou možno ľahšie kontrolovať, koľko človek prijme kalórií, bielkovín, cukrov či tukov v danom jedle. Kalorické tabuľky sú vítaným pomocníkom najmä pre tých, ktorí si strážia svoju váhu.

Rôzne značky a druhy tej istej potraviny môžu mať rôzny obsah kalórií a množstvo kalórií v jednej porcii sa môže líšiť. Preto je dôležité čítať etikety potravín, prípadne sa poradiť s odborníkom na výživu.