Bobria hrádza a vodná nádrž Kuchyňa

Kuchyňa je menšia obec na Záhorí, v ktorej sa nachádza vodná nádrž s rovnakým názvom. Nad nádržou vedie 300 metrová lávka, nazývaná tiež ako Bobria hrádza. Chcete ísť na výlet? Inšpirujte sa článkom!

Prečo navštíviť toto miesto?

Okolie hrádze ponúka obyvateľom obce, rybárom či turistom mnoho zážitkov. My sme sem zavítali najmä pre romantické prostredie a ideálne miesto na prechádzku.

Kuchyňa je taktiež výhodným východiskovým bodom, pokiaľ sa chcete vybrať na turistiku. Okolo nádrže sa nachádzajú dve turistické značené trasy. Buď sa vyberiete na Čermák, skade je to blízko aj na Zochovu chatu alebo na vrch Vysoká. Pokiaľ by ste radi videli krásne výhľady a niečo pútavé chcete nafotiť, odporúčam druhú možnosť.

Ale pre rekapituláciu si zhrňme dôvody, ktoré vás určite presvedčia pre návštevu:

  1. Výborné miesto pre rodiny s deťmi alebo zamilovaných.
  2. Atraktívne miesto pre fotografovanie.
  3. Turistika
  4. Dokonalé miesto pre rybárov.
  5. Náučný chodník Bobria hrádza.

Kuchyňa

Hrádza je sútokom dvoch potokov, konkrétne Malina a Javorinka. Rozprestiera sa na rozlohe 12 hektárov s objemom 500.000 m3. Kuchyňa je taktiež rybárskym lovným revírom s výraznou prevahou kapra rybničného.

Ako sa sem dostanem?

Záleží, akú možnosť dopravy si zvolíte. Pokiaľ chcete ísť autobusom, spoje pravidelne premávajú z Bratislavy, Malaciek či Senice. Chodia takmer každú hodinu, preto je tento spôsob dopravy veľmi pohodlný.

Môžete taktiež zvoliť bicykel. Pokiaľ vaša trasa smeruje ale cez úsek Pezinská Baba, dobre s rozhodnutie premyslite. Cesta je náročná nielen terénom, ale aj prostredím a okoloidúcimi autami, ktoré sú v zákrutách celkom nebezpečné. Kto nie je zvyknutý chodiť na bicykli a nemá dostatočnú výbavu a výdrž, zvoľte radšej iný spôsob dopravy.

Najlepšou možnosťou je auto. Okolo vodnej nádrže sa nachádza niekoľko parkovísk. Problém s parkovaním by ste mohli mať jedine počas víkendov alebo sviatkov, kedy sa sem vyberie mnoho ľudí túžiacich po zážitkoch. Nezabúdajte však, že okolie je Chránenou krajinnou oblasťou, preto auto zaparkujte naozaj iba na vyhradenom mieste.

Náučný chodník Bobria hrádza

Náučný chodník Bobria hrádza na úseku 1800 m ponúka turistom informácie o faune a flóre okolia. Návštevníkom bol sprístupnený v roku 2015. Ozdoba lokality je obohatená 300 m lávkou ponad vodnú nádrž. K dátumu júl 2017 je táto lávka však nepriechodná a nutne potrebuje rekonštrukciu.

Z lávky je výhľad na malokarpatské kopce Ražňová a Bačkorová, čo dodáva miestu ešte väčší šmrnc. Ak si chcete urobiť s rodinou či partnerom peknú fotografiu, jednoznačne ju odfoťte tu.

Z južnej strany hrádze sa nachádza kemping. Ak máte chuť na chladené nápoje, zbehnite sem. Je to taká čerešnička na torte po príjemnej prechádzke okolo Kuchyne.

Pár slov na záver

Nezabudnite, že pri nádrži sú dve parkoviská. Ak zaparkujete na tom prvom, dole pod hrádzou, musíte prejsť po kamenistej prašnej ceste, čo je trochu nezáživné. O druhom, bližšom parkovisku sme sa dozvedeli, až keď sme sa vracali z prechádzky.

Aj napriek tomuto negatívu sme si deň nenechali pokaziť. Výlet do Kuchyne s prechádzkou po okolí odporúčam spojiť aj s iným výletom, ak cestujete z väčšej diaľky. Môžete si zvoliť turistiku, alebo navštíviť hrady, zámky či múzeá v okolí.