Lepok: Je pre ľudí naozaj nevhodný?

je-lepok-nevhodny

Lepok je v posledných rokoch, spolu s bielym cukrom, asi najzatracovanejšou zložkou všetkých možných diétnych aj nediétnych režimov. Je však pre ľudské zdravie a obvod pásu naozaj až taký nevhodný?

Lepok alebo aj glutén je názov pre bielkoviny, ktoré sa nachádzajú prevažne v pšenici, raži a jačmeni. Naozaj sa musí z jedálničkov vyradiť všetko chutné pečivo a cestoviny, aby organizmus mohol napredovať?

Čo je to lepok?

Antipropaganda na lepok je takmer všade. „Lepok je zlý, pomaly vás zabíja, ak chcete schudnúť, musíte ho vyradiť z jedálničkov.” Podobných vyhlásení je na internete a (najmä) v ženských časopisoch tak veľa, že sa z bezlepkáčov až začali robiť žarty.

Prečo žarty? Po prvé, lebo práve ľudia, ktorí sa lepku začali vyhýbať, o tom vedia dosť veľa porozprávať. No a po druhé, lebo veľa z nich ani nevie, čo ten lepok vlastne je.

Lepok, teda glutén, je zmesou dvoch proteínov – glutenínu a gliadínu. Nachádza sa v zrnách väčšiny obilnín, ako napríklad pšenica, raž a jačmeň, a teda aj vo všetkých výrobkoch z nich.

Nie je to teda jed. Pre väčšinu ľudí dokonca ani zdraviu škodlivá látka, len obyčajná bielkovina. Dôraz v tomto je však kladený na spojenie „väčšinu ľudí”, keďže naozaj existuje isté percento tých, ktorým škodiť dokáže.

Celiakia, intolerancia, alergia

Podobne ako to je s laktózou, aj tu vzniká pri samodiagnostikách veľa nedorozumení. Všetky (ne)ochorenia sú hádzané do jedného vreca a počet ľudí, ktorí sa niekedy úplne bezdôvodne vyhýbajú chutným múčnym výrobkom, narastá.

Celiakia

Celiakia je autoimunitné ochorenie, ktoré postihuje tráviaci systém a spôsobuje neznášanlivosť lepku a iných bielkovín obsiahnutých v pšenici, jačmeni a raži. U osôb s celiakiou môže konzumácia ktoréhokoľvek z týchto obilnín spôsobiť celý rad nepríjemných príznakov a v prípade neliečenia môže dokonca viesť k vážnym zdravotným komplikáciám.

Predpokladá sa, že celiakia postihuje 1 zo 100 ľudí na svete a najčastejšie sa vyskytuje u osôb európskeho pôvodu. Príčinou je reakcia na lepok, bielkovinu obsiahnutú v pšenici a iných obilninách, ktorá vyvoláva imunitnú reakciu v tenkom čreve. Keď osoba s celiakiou konzumuje lepok, jej telo produkuje protilátky, ktoré napádajú sliznicu tenkého čreva, čo vedie k zápalu, bolesti a nepríjemným pocitom.

Je to autoimúnne, geneticky podmienené ochorenie, na ktoré trpí približne 1 % populácie. Jej podstatou je reakcia organizmu na kontakt s gluténom:

  • chronický zápal v tenkom čreve
  • degenerácia črevnej steny
  • zhoršenie vstrebávania mnohých látok

Táto choroba je neliečiteľná a jediným riešením je úplné vylúčenie lepku zo stravy človeka.

Príznaky a liečba celiakie

Medzi najčastejšie príznaky celiakie patria bolesti brucha, nadúvanie, plynatosť, hnačka, nevoľnosť a zápcha. Jedinci s celiakiou môžu pociťovať aj bolesti kĺbov, únavu, anémiu a kožné vyrážky. Ak sa celiakia nelieči, môže viesť k nedostatkom vo výžive, osteoporóze, neplodnosti a dokonca k rakovine.

Jediný spôsob, ako účinne zvládnuť celiakiu, je dodržiavať bezlepkovú diétu. To znamená vyhýbať sa všetkým potravinám obsahujúcim pšenicu, jačmeň a raž. Pre osoby s celiakiou je tiež dôležité uvedomiť si možnosť krížovej kontaminácie inými výrobkami obsahujúcimi lepok, napríklad výrobkami pripravenými v tom istom zariadení ako pšeničné výrobky.

Našťastie je v súčasnosti na trhu k dispozícii mnoho bezlepkových výrobkov vrátane chleba, cestovín, obilnín a iných potravín. Okrem dodržiavania bezlepkovej diéty môžu mať osoby s celiakiou prospech aj z výživového poradenstva a pravidelných lekárskych prehliadok, aby sa zabezpečilo, že ich stav je riadne zvládnutý.

Celiakia je závažné ochorenie, ktoré môže mať výrazný vplyv na kvalitu života jednotlivca. Pri správnej diagnostike, liečbe a zmene životného štýlu sa však osoby s celiakiou môžu stále tešiť zo zdravého a aktívneho životného štýlu.

Alergia na pšenicu

Alergia na pšenicu, známa aj ako precitlivenosť na pšenicu, je alergická reakcia na jeden alebo viac proteínov, ktoré sa nachádzajú v pšenici. Je to jedna z najčastejších potravinových alergií a môže spôsobovať rôzne príznaky, od miernych až po závažné.

Ochorenie, na ktoré trpia približne 4 % svetovej populácie. Je často zamieňané práve za celiakiu. Základným rozdielom je tu však samotný lepok, ktorý s alergiou nemá (vo väčšine prípadov) takmer nič spoločné.

Alergia sa môže prejavovať podobne ako celiakia (tráviace ťažkosti), avšak príznakmi môžu byť aj kožné ochorenia, či únava. Dobrou správou pre ľudí trpiacich týmto ochorením je, že môžu bez výčitiek konzumovať ostatné obilniny. Tou zlou, že sa tiež nedá liečiť a jediným riešením je vylúčenie pšeničných výrobkov.

Príznaky a liečba alergie na pšenicu

U ľudí s alergiou na pšenicu sa pri kontakte s alergénom môže vyskytnúť celý rad reakcií. Tieto reakcie môžu byť od miernych až po závažné a môžu zahŕňať kožné vyrážky, svrbenie, opuchy, žihľavku, žalúdočné kŕče, nevoľnosť, vracanie a ťažkosti s dýchaním. V niektorých prípadoch môže alergia na pšenicu spôsobiť anafylaxiu, život ohrozujúcu reakciu, ktorá si vyžaduje okamžitú lekársku pomoc.

Najčastejšie príznaky alergie na pšenicu súvisia s kožou, napríklad žihľavka, vyrážky, svrbenie a opuch. Tieto príznaky sa zvyčajne objavia v priebehu niekoľkých minút po konzumácii pšenice alebo po kontakte s ňou.

Medzi ďalšie príznaky môže patriť nevoľnosť, vracanie, žalúdočné kŕče, sipot a ťažkosti s dýchaním. V zriedkavých prípadoch môže alergia na pšenicu spôsobiť anafylaxiu, život ohrozujúcu reakciu, ktorá si vyžaduje okamžitú lekársku pomoc.

Najlepší spôsob, ako zvládnuť alergiu na pšenicu, je vyhýbať sa pšenici a potravinám, ktoré ju obsahujú. Ľudia s alergiou na pšenicu by si mali byť vedomí zložiek, ktoré obsahujú pšenicu alebo vedľajšie produkty z pšenice, ako sú pšeničný škrob, pšeničné klíčky a pšeničný lepok.

Tieto zložky sa môžu nachádzať v rôznych výrobkoch vrátane pečiva, obilnín, cestovín, omáčok a mnohých spracovaných potravín.

Ak má niekto podozrenie na alergiu na pšenicu, je dôležité navštíviť lekára, ktorý stanoví diagnózu. Lekár môže odporučiť eliminačnú diétu alebo alergologické testy, ktoré pomôžu určiť príčinu príznakov. Ak niekomu diagnostikujú alergiu na pšenicu, mal by spolupracovať s dietológom na vypracovaní vhodného stravovacieho plánu, ktorý zohľadní potravinové alergie.

Život s alergiou na pšenicu môže byť náročný, ale so správnymi vedomosťami a prípravou je možné zvládnuť príznaky a užívať si zdravú stravu.

Neceliatická citlivosť na lepok

Ide o najčastejšie a najdiskutabilnejšie ochorenie spájané s lepkom. Ono sa totiž možno o ochorenie ani nejedná. Istá štúdia z roku 2011 totiž dala za pravdu všetkým ľuďom, u ktorých nediagnostikovali ani jednu z vyššie uvedených chorôb, no napriek tomu mali problém s trávením väčšiny obilnín.

U neceliatikov sa počas diéty bohatej na lepok začali prejavovať podobné príznaky ako u celiatikov. Takáto citlivosť sa ale zatiaľ žiadnou overenou metódou dokázať nedá, a preto sa pri nej čoraz častejšie spomína slovíčka placebo. Jednoducho, ak si niekto povie, že neznáša lepok a je mu z neho zle, bude mu z neho naozaj zle.

Neceliatická citlivosť na lepok je stav, pri ktorom ľudia pociťujú nežiaduce reakcie na lepok, ale nemajú celiakiu. Hoci presná príčina tohto ochorenia nie je známa, predpokladá sa, že ide o stav, ktorý ovplyvňuje tráviaci systém a môže spôsobovať celý rad nepríjemných príznakov.

Príznaky sa môžu u jednotlivých osôb líšiť, ale zvyčajne zahŕňajú bolesti brucha, nadúvanie, plynatosť, nevoľnosť, únavu, bolesti hlavy, kožné vyrážky a bolesti kĺbov.

Po potvrdení ochorenia spočíva základná liečba vo vyhýbaní sa potravinám, ktoré obsahujú lepok. To znamená vyradiť zo stravy potraviny, ako je pšenica, jačmeň a raž, a čítať etikety potravín a hľadať skryté zdroje lepku.

Okrem toho je dôležité poradiť sa s lekárom alebo dietológom, aby sa zabezpečilo, že strava je vyvážená a sú splnené všetky požiadavky na živiny. Okrem zmien v stravovaní je dôležité zvládať stres a pravidelne cvičiť, čo pomôže zmierniť príznaky.

Všetko s mierou

Skúsení tréneri aj napriek tomu nezaraďajú múčne výrobky do jedálničkov svojich klientov veľmi často. Nie je to však kvôli lepku. Je to kvôli nutričným hodnotám väčšiny potravín, ktoré ho obsahujú. Či je to obyčajné pečivo, chlieb, cestoviny alebo pizza. Vždy sa jedná o sacharidové bomby, ktoré obsahujú len veľmi málo bielkovín, kvalitných tukov, vitamínov, či minerálov.

A ak niekomu lepok robí zle (aj keď nemá celiakiu), netreba si od mudrlantov na internete nechať nahovoriť, že ho musí jesť. V strave chýbať nebude a ponuka bezlepkových výrobkov, či receptov je už tak široká, že sa isto nájde plno bezlepkových alternatív.

Ak však lepok nespôsobuje tráviace ťažkosti, tak nie je problém dopriať si dobrý chlebík alebo špagety. Pri dobrom meraní prijatých makroživín by to dokonca nemalo viesť ani k priberaniu.