Jablkovo-polníčkové smoothie

Rýchle, jednoduché a výživné raňajky sú presne to, čo dá zelenú do dlhého a aktívneho dňa. Práve tieto vlastnosti má zelené jablkovo-polníčkové smoothie s chia semenami a sladkou morušou. Na jednej strane zasýti a dodá živiny, ktoré na začiatok dňa človek potrebuje a na druhej strane nezaťaží.

Smoothie má nízky glykemický index, pričom obsahuje tie najkvalitnejšie tuky a je takou bombou vitamínu C, že žiadna choroba nebude mať šancu.

Ingrediencie:

  • 2 Zelené jablká
  • 1 Hrnček polníčku
  • 1 PL chia semien
  • ½ Hrnčeku moruší
  • 3 dcl (a viac) vody

Jablko má hneď niekoľko vlastností, kvôli ktorým by ho ľudia mali konzumovať takmer každý deň. Okrem toho, že sa výborne kombinuje tak s ovocnými ako aj so zeleninovými šťavami, je tiež výborným zdrojom vitamínu C, ktorý je dôležitým antioxidantom v organizme posilňujúcim imunitný systém. Je tiež najlepším zdrojom pektínu zo všetkých druhov ovocia. Pektín je vo vode rozpustná forma vlákniny, ktorá viaže v hrubom čreve rakovinotvorné látky, pomáha pri ich vylučovaní a zabraňuje vzniku rakoviny čreva. Obsahuje aj bioflavonoidy, čo sú látky, ktoré zvyšujú účinnosť vitamínu C až 20-násobne a patria k najdôležitejším antioxidantom ozdravujúcim bunky.

Polníček je šalátová zelenina s  príjemnou a nie veľmi výraznou chuťou, takže sa ním určite smoothie nepokazí. Pre svoj obsah vitamínu C je v tomto smoothie imunitnou bombou číslo 2. Podobne ako ostatné zelené rastliny obsahuje tiež množstvo vitamínu A, ktorý pomáha udržiavať zdravý zrak, kožu a sliznice dýchacích, tráviacich a močových ciest.

Sušená moruša je síce sladká, no neporovnateľne menej ako iné druhy ovocia + obsahuje vlákninu podporujúcu správnu funkciu čriev, preto je vhodným ovocím v období redukčnej diéty. V 100 g moruší sa nachádza až 40 % odporúčanej dennej dávky vitamínu C, čím sa len dotvára profil smoothie ako extrémne zdravého najmä v obdobiach, kedy to má imunita ťažké. Okrem toho je moruša kvalitným zdrojom železa, minerálu zodpovedného za transport kyslíka v tele, ktorého nedostatok sa okrem iného prejavuje chudokrvnosťou.

Chia semená sú v tomto smoothie zástupcom kvalitných tukov v podobe omega-3 mastných kyselín, pričom sú v tejto kategórii najlepšími zo všetkých rastlinných zdrojov. Sú veľmi ľahko stráviteľné a zároveň výživné – obsahujú množstvo vitamínov skupiny B, vápnika, draslíka či zinku.

Postup:

Príprava je veľmi jednoduchá a rýchla, tak ako pri väčšine smoothies. Všetky ingrediencie sa spolu pomixujú a nápoj sa môže servírovať. V lete je skvelou voľbou pridať aj trochu ľadu. Dobrú chuť!