VLÁKNINA

vláknina

Ďalším dôležitým pomocníkom popri dostatočnom množstve vody pri čistení organizmu je vláknina. Vláknina je súčasťou ovocia, zeleniny, orechov, semienok, strukovín a obilnín. Neobsahujú ju produkty živočíšneho pôvodu.

Pokiaľ sú črevá veľmi zanesené, telo vstrebá iba 20% z prijatých živín, ostatných až 80% bez úžitku vylúči, kedy hovoríme o tzv. drahej stolici. Pre jej správne fungovanie je potrebné prijať viac tekutín.

Čo vieme o vláknine?

Vláknina v žalúdku naboptná, žalúdok zaplní a človek má pocit plného žalúdka, čím pri redukcii hmotnosti pomáha prekonávať a tlmiť rôzne chute, zvyšuje sa množstvo pozitívnych baktérií, čím sa zlepšuje mikrobiota.

Trávenie aj vstrebávania trvá ľahšie, pretože zlepšuje činnosť čriev. Pri dostatočnej očiste čriev vlákninou od povlaku, nánosov, slizu a dostatočnom pitnom režime sa zlepšuje množstvo vstrebaných živín.

Vláknina je rozpustná, nerozpustná (celulóza) a rezistentný škrob (obsahujú hlavne strukoviny – fazuľa, šošovica, sója)… Má veľmi veľa pozitívnych prínosov pre organizmus. Veľa sa o vláknine v dnešnej dobe hovorí, avšak málo ľudí celkom chápe jej úlohu.

Denne potrebujeme 25 – 35 g vlákniny. Priemerné množstvo, ktoré je konzumované je cca 17 g. Pomer rozpustnej a nerozpustnej vlákniny optimálne je jeden diel rozpustnej a 3 diely nerozpustnej.

Aké dôležité funkcie plní vláknina?

Toto sú najdôležitejšie funkcie vlákniny:

 • pomáha vylučovaniu toxínov a odpadových látok z organizmu, ktoré sa ukladajú v tukoch
 • urýchľuje priechod potravy organizmom a tým znižuje dobu, ktorou zostáva v tráviacom trakte, čím skracuje dobu pobytu v črevách a jedlo nekvasí
 • udržiava zdravú črevnú mikrobiotu
 • spomaľuje metabolizmus živín
 • viaže vodu a drží ju vnútri tela
 • trávenie a vstrebávanie prebieha ľahšie
 • upravuje rýchlosť priechodu tráveniny tráviacim traktom, ako prevencia zápchy a hnačky
 • znižuje riziko civilizačných ochorení
 • znižuje hladinu cholesterolu v krvi, pretože sa viaže na cholesterol z potravy, pomáha ho odviesť z organizmu a tým znižuje riziko infarktu
 • znižuje zaťaženie ťažkými kovmi
 • znižuje potrebu na vylučovanie inzulínu, pretože hladina cukru v krvi je stabilnejšia
 • znižuje glykemický index a tým aj riziko vzniku cukrovky.

Človek by nemal podceňovať funkciu vlákniny. Je dôležitá pre každý organizmus.

V akých potravinách sa nachádza vláknina?

Vláknina je dôležitá súčasť nášho jedálnička. Je to rozpustná a nerozpustná zložka, ktorá sa nachádza v mnohých druhoch potravín. Je to dôležité pre zdravie čreva, ktoré pomáha udržiavať telo zdravé. Môže tiež pomôcť udržať hladinu cukru v krvi v rovnováhe a pomôcť znížiť riziko srdcových chorôb.

Vláknina sa nachádza v mnohých druhoch potravín, ako je ovocie, zelenina, obilniny a strukoviny. Ovocie a zelenina sú bohaté na vlákninu, avšak mnoho druhov obilnín a strukovín tiež obsahujú vlákninu. Niektoré druhy ovocia, ktoré sú bohaté na vlákninu, sú jablká, hrozienka, banány, mandarínky, hrušky a ananásy.

Veľké množstvo zeleniny obsahuje tiež veľa vlákniny, ako je cvikla, karfiol, zemiaky, špenát, kel, zeler a kapusta, z ktorej si môžete pripraviť kapustové fliačky. Celozrnné obilniny sú bohaté na vlákninu a sú veľmi prospešné pre zdravie. Patria sem ovsené vločky, pohánka, jačmeň, celozrnná ryža, celozrnné cestoviny, quinoa, bulgur a neposlednom rade špalda – výborne ju viete zaradiť do jedálnička vo forme pečiva, napríklad špaldového chleba alebo celozrnného najlepšieho chleba z domácej pekárne. Vysoký obsah vlákniny majú v sebe obsiahnutý aj sezamové semienka, z ktorých je vyrobená v gastronómii dobre známa tahini pasta.

Strukoviny sú tiež veľmi bohaté na vlákninu. Z tohto dôvodu by sme mali do svojho jedálnička zahrnúť fazuľu, cícer, sójové bôby, hrach a čierne fazule. Strukoviny je výborne zaradiť vo forme polievok. Hrachová polievka nielen zasýti ale je aj výborným zdrojom bilekovín a vlákniny.

Ďalšou možnosťou je pripraviť si rôzne ovocné šťavy alebo smoothie. Dobrým zdrojom vlákniny je jahodovo broskyňové smoothie, nakoľko jahody aj broskyne majú vlákninu bohato zastúpenú.

Vláknina je veľmi prospešná pre náš organizmus a je dôležité zahrnúť ju do našej stravy. Môže nám pomôcť udržať zdravie čriev, znížiť riziko srdcových chorôb a pomôcť udržať hladinu cukru v krvi v rovnováhe. Treba sa vyhnúť potravinám s vysokým obsahom cukru a tuku a sústrediť sa na potraviny bohaté na vlákninu.

Ktorá vláknina je najlepšia na chudnutie?

Vláknina je dôležitým prvkom diéty pre chudnutie, pretože pomáha regulovať trávenie a pomáha spomaliť vstrebávanie sacharidov do krvi, čím pomáha udržiavať hladinu cukru v krvi stabilnú.

Existuje veľa druhov vlákniny, avšak niektoré sú lepšie pre chudnutie ako iné. Prvou najlepšou vlákninou pre chudnutie je ľanová vláknina. Ľanová vláknina je veľmi bohatá na vlákninu a je veľmi účinná pri regulácii trávenia a pomáha spomaliť vstrebávanie sacharidov do krvi. Okrem toho je ľanová vláknina veľmi bohatá na živiny, ako sú vitamíny, minerály, stopové prvky a antioxidanty.

Ďalšou vlákninou, ktorá je veľmi užitočná pre chudnutie, je celozrnná vláknina. Celozrnná vláknina je veľmi bohatá na vlákninu a je účinná pri regulácii trávenia. Je tiež veľmi bohatá na vitamíny, minerály a antioxidanty. Celozrnná vláknina je tiež veľmi bohatá na bielkoviny, čo je veľmi dôležité pre udržanie svalovej hmoty počas diéty.

Ďalšou veľmi užitočnou vlákninou pre chudnutie sú chia semienka. Chia semienka sú veľmi bohaté na vlákninu a sú veľmi účinné pri regulácii trávenia. Sú tiež veľmi bohaté na vitamíny, minerály a antioxidanty. Obsahujú veľa omega-3 mastných kyselín, čo je veľmi dôležité pre zdravie srdca.

Poslednou veľmi užitočnou vlákninou pre chudnutie je psylliumová vláknina. Psyllium je veľmi účinná vláknina pri regulácii trávenia. Je tiež veľmi bohatá na vitamíny, minerály a antioxidanty.

To všetko spolu pomáha udržiavať hladinu cukru v krvi stabilnú. Všetky tieto druhy vlákniny sú veľmi užitočné pre chudnutie, avšak ľanová vláknina je najlepšia pre chudnutie. Je veľmi účinná pri regulácii trávenia, čo je veľmi dôležité pre udržanie hladiny cukru v krvi stabilnou počas diéty.

Vláknina pre deti

Vláknina je dôležitou živinou pre ľudí všetkých vekových kategórií, avšak je ešte dôležitejšia pre deti. Poskytuje mnoho prospešných výhod pre ich celkové zdravie. Je veľmi užitočná pre deti, pretože pomáha udržiavať zdravú stravu. Jedným z hlavných benefitov vlákniny je, že dokáže pomôcť regulovať hladinu cukru v krvi.

To je pre deti veľmi dôležité, pretože to pomáha predchádzať náhlym skokom hladiny cukru v krvi, ktoré môžu mať za následok záchvaty, únavu a iné zdravotné problémy.

Okrem toho vláknina pomáha regulovať trávenie a znižuje riziko zápchy u detí. Vláknina je schopná absorbovať veľa vody a pomáha črevám v trávení a vylučovaní jedla. To znamená, že deti môžu mať menej problémov so žalúdkom a tráviacim systémom.

Vláknina je tiež veľmi dôležitá pre udržanie správnej hmotnosti. Je ťažšie stráviteľná, čo znamená, že deti môžu mať dlhšie pocity sýtosti po jedle. To znamená, že je menej pravdepodobné, že sa budú prejedať a získajú príliš veľa kalórií. Vláknina je k dispozícii vo forme potravín, ako sú ovocie, zelenina, celozrnné potraviny, ľanové semená, strukoviny – napr. fazuľa pinto a iné.

Môžu byť tiež pridané k jedlám, ako sú smoothies, šaláty a iné. Deti by mali konzumovať aspoň 25 – 30 gramov vlákniny denne. Vláknina je veľmi dôležitá pre ich celkové zdravie. Je to dôležitá živina, ktorá im môže poskytnúť mnoho výhod, ako napríklad reguláciu hladiny cukru v krvi, tráviaceho systému a správnej hmotnosti.

Deti by mali mať stravu bohatú na vlákninu, aby získali všetky výhody, ktoré im poskytuje.

Vláknina v tabletkách

Vláknina je rozpustná alebo nerozpustná látka, ktorá je nevyhnutná pre normálne fungovanie ľudského tráviaceho systému. Ide o potravinovú látku, ktorá sa nenachádza v živinách, avšak je bohatá na látky ako sacharidy, tuky, bielkoviny a vitamíny. Nachádza sa v potravinách, ako sú obilniny, strukoviny, ovocie, zelenina a orechy.

Vláknina v tabletkách je jedným z najefektívnejších spôsobov, ako získať potrebnú dávku vlákniny v strave. Tablety sú veľmi jednoduché na požitie, a môžu obsahovať rôzne druhy vlákniny, vrátane rozpustnej a nerozpustnej. Tablety s vlákninou môžu byť zakúpené v lekárňach alebo môžu byť zakúpené v obchodoch s potravinami.

Je dôležitá pre zdravie čriev a tráviaceho systému. Môže pomôcť kontrolovať hladinu cukru v krvi, znižovať riziko srdcových ochorení a znižovať cholesterol. Môže tiež pomôcť pri trávení potravy a regulácii črevnej motility.

Vo forme tabliet môže byť užitočná pre ľudí, ktorí chcú užiť veľké množstvo vlákniny, avšak nemôžu alebo nechcú konzumovať potraviny bohaté na vlákninu. Tablety s vlákninou môžu byť tiež užitočné pre ľudí, ktorí trpia zápchou alebo inými tráviacimi problémami.

Ako každý iný doplnok stravy, aj vláknina vo forme tabliet môže mať určité nežiaduce vedľajšie účinky. Medzi najčastejšie nežiaduce účinky patria plynatosť, nepohodlie brucha, nadúvanie a hnačka.