Navštívili sme hrad Revište

Počas cesty autom vidíme mnohé historické súčasti našej krásnej krajiny. Nedávno som šla cez R1 v úseku pri Žarnovici. Na skale sa týčila zrúcanina hradu Revište, ktorá si zaslúži našu pozornosť. My sme ho už navštívili. A vy?

Hrad Revište je zrúcanina gotického hradu. Leží vo výške 310 m nad morom asi 4 km od Žarnovice. Hrad bol postavený v druhej polovici 13. storočia, no spustol už v 19. storočí.

Revište pozostávalo z vnútornej opevnenej veže a z nádvoria s palácom. Vstup z dolného nádvoria do horného chránila kruhová bašta. Plynúcimi rokmi a meniacimi sa vlastníkmi hradu sa zmenilo opevnenie na renesančné. Dnes sa zachovala iba časť obvodového muriva so zvyškami obytných budov.

História hradu Revište

Hrad bol postavený v 13. storočí spolu so Šášovských hradom, ktorý sa nachádzal na druhej strane rieky Hron. Revište malo jednoduchú úlohu, chrániť úzky priechod, ktorým viedla obchodná cesta k banským mestám.

Hrad počas svojej slávy patril viacerým vlastníkom (napríklad Ján Jiskra z Brandýsa, Dóczyovci). Po roku 1647 sa stal spolu s okolitými dedinami súčasťou kráľovského majetku.

Počas povstania Imricha Thökölyho bol hrad poškodený. Zle zaplatení nemeckí vojaci mali hrad obráni, no vzápätí bol opravený. V 18. storočí sa na hrade Revište nachádzali ubytovne pre úradníkov banskej komory. Po ich odchode hrad pustol. Dnes jeho zrúcané múry tvoria súčasť lesného porastu.

Ako sa dostať na hrad?

 • Autom – z R1 vyjdete výjazdom Bzenica. Trasu si nasmerujte do Revištského Podzámčia. Priamo pri náučnom chodníku, ktorý vedie k hradu Revište sa nachádza parkovisko. Pozor na úzke cesty.
 • Vlakom – Na trati medzi Novými Zámkami a Zvolenom treba vystúpiť na zastávke Bzenica. Miestnou komunikáciou treba ísť smerom do miestnej časti Bukovina, ktorú budete míňať po pravej strane. Asfaltová cesta sa zmení na poľnú. Nebojte, idete správne. Po vašej ľavej strane sa nachádza Hron. Poľná cesta, jemne lemujúca les, vás dovedie priamo do Revištského Podzámčia, nad ktorým sa týči hrad Revište.

Čo môžete navštíviť v blízkosti hradu?

 • Zveropark pri Žarnovici (aj o ňom sa chystá článok, nechajte sa prekvapiť),
 • Šášovský hrad,
 • Vyhne (tie sú zaujímavé z historického, turistického či relaxačného hľadiska pre aquapark, ktorý sa tam nachádza),
 • Zvolen,
 • Kaštieľ v Topoľčiankach a mnohé iné.

Kaštieľ v Topoľčiankach má najkrajšiu kupolu na Slovensku. Pozrite sa sami! 

Určite odporúčam návštevu hradu spojiť aj s iným zážitkom. Ktorý si však vyberiete, záleží len na vás. Určite pri plánovaní zohľadnite možnosť dopravy, počet osôb, deti či počasie. My sme v jeden deň navštívili Topoľčianky, Revište, Zveropark a naobedovali sme sa vo Vyhniach, v obľúbenom penzióne Sasanka.

Prečo by ste mali navštíviť hrad Revište?

 • K hradu vedie cez les náučný chodník, ktorý návštevníkom napovie veľa o jeho vlastníkoch, histórií a lokalite, kde sa nachádza.
 • Občianske združenie, ktorého cieľom je zachrániť hrad, neustále pracuje na záchrane historickej pamiatky. Aj počas našej návštevy tam pilne pracovali. Priamo vo vnútri sa nachádza aj pokladnička, kde môžete darovať symbolický poplatok za návštevu zrúcaniny. Poplatok slúži na jeho záchranu.
 • Výhľad. Jednoznačne, z hradného kopca je nádherný výhľad, ktorý stojí za to.
 • Dobrá lokalita hradu. Aj to je jeden z plusov, ktorý určite zohľadnite pri plánovaní výletu. Výlet na hrad určite spojte aj s inou činnosťou či lokalitou. Spestrí váš deň.