Navštívili sme Budatínsky hrad. Prechádzka Žilinou.

budatinsky-hrad

Vonku vládne pekné zimné počasie. Chytili sme mapu Slovenska do rúk. Kam tentokrát zavedú naše kroky? Žilina. Toto príťažlivé mesto v sebe skrýva veľa atraktívnych zážitkov, ktoré jednoducho musíme zažiť. Vyšlo nám aj počasie, pretože celý deň pokojne snežilo.

Z Trnavy sme vyrazili prvým ranným vlakom smerom do Košíc. Zastávka Žilina je približne po dvoch a pol hodinách cestovania. Pokiaľ nechcete riskovať, že by sa vám neušlo miesto na sedenie, odporúčam si kúpiť miestenku. Minimálne v čase, kedy sa premiestňujú študenti do škôl a internátov. Vtedy sú miestenky potrebné aj na státie do uličky.

Úvodom o výlete

Pre začiatok sme sa rozhodli navštíviť Budatínsky hrad. Do Budatína môžete ísť aj pešo, je to jedna z mestských častí Žiliny, za pekného počasia by to určite bola veľmi pekná, no rušná prechádzka. Popri chodníku vedie frekventovaná cesta.

My sme zvolili MHD, ktorá premáva skutočne v ideálnom čase. Autobus vám ide priamo zo železničnej stanice, kde si kúpite aj lístky. Tie si môžete zakúpiť aj priamo v autobuse, u šoféra, ale v inej cene.

Ak chcete navštíviť hrad ako my, odporúčam vystúpiť na zastávke Námestie hrdinov. Zo železničnej stanice vám sem stačí jednopásmový lístok. Lístok je určený pre 5 zastávok idúcich bezpodmienečne za sebou a nie je prestupný.

Pokiaľ by ste chceli nakombinovať vašu cestu inak, potom si zakúpte základný lístok. Netreba zbytočne riskovať nemilý rozhovor s revízorom a pokutu navyše, to by krásny výlet istotne pokazilo.

Pokiaľ chcete ísť na hrad autom, opatrne na značenia. Z hlavnej cesty pri Námestí hrdinov treba odbočiť doprava. Na pravej strane uvidíte aj smer Budatínskeho hradu. Nesmiete túto odbočku prehliadnuť, pretože potom sa vám cesta mierne komplikuje. Nejedných návštevníkov to odradilo od hradu a rozhodli sa pre iný výlet.

Smerom od námestia po hrad je cesta dobre značená. Prejdete podchodom, ktorý vedie popod frekventovanú cestu, zvolíte smer na most. Na konci sa dáte vľavo a kroky vás navedú priamo do hradného parku.

Niečo o Budatínskom hrade

Ako už zo samotného názvu vyplýva, Budatínsky hrad sa nachádza v Žiline, mestskej časti Budatín. V jeho tesnej blízkosti je sútok riek Kysuca a Váh. Hrad je plne zachovalý a prístupný pre verejnosť. Nemýľte si Budatínsky hrad so zámkom. Hoci nie je umiestnený na ťažko dostupnom teréne, v minulosti patril medzi vodné hrady. Jeho múry obklopovali vodné priekopy a toky veľkých riek.

Jeho strategická poloha v blízkosti dôležitých miest a obchodných ciest bola viac než výhodná. Hrad slúžil aj ako kráľovská tridsiatková stanica, kde sa vyberalo mýtne od obchodníkov, ktorí prichádzali zo Sliezka.

Najstaršou a pre nás najvýraznejšou časťou hradu je ranogotická štvorposchodová veža. Po mnohonásobnom nájazde Tatárov na našu krajinu bola postavená počas opevňovania horného Uhorska v 13. storočí.

V 14. storočí, počas pôsobenia Matúša Čáka Trenčianskeho, bol hrad prestavaný. Veža bola opevnená a bol vybudovaný jednotraktový palác. Svoj najväčší stavebný rozmach zažil hrad vo vlastníctve Suoogovcov v rokoch 1487-1798. 1551 bol rokom renesančnej prestavby Budatína. Ten je zaznamenaný na krbe na prvom poschodí hradnej veže.

V 18. storočí stratil hrad svoju hlavnú funkciu pevnosti a na zvyškoch opevnenia boli vystavané časti v barokovo-klasicistickom štýle.

Od roku 1798 patril hrad rodu Čákyovcov až do roku 1945. Vtedy bol hrad vyrabovaný prechádzajúcou Červenou armádou. Posledný súkromný vlastník odišiel za svojou dcérou do Francúzska, kde aj zomrel a je pochovaný. Hrad prešiel do vlastníctva štátu.

Dnes sa v hrade nenachádza takmer žiadne pôvodné vybavenie interiéru, vzhľadom pre jeho minulosť. Pri prehliadke však môžeme obdivovať exponáty Považského múzea v Žiline. Konkrétne môžeme spomenúť dobový interiér, výstavu drotárskeho umenia, sakrálne zbierky 18. a 19. storočia.

Prehliadky na Budatínskom hrade

Hrad je prístupný pre verejnosť celoročne. V sezóne december až marec je hrad otvorený vždy v  utorok až v nedeľu od 9:00 do 17:00. V letnej sezóne (apríl až november) môže verejnosť navštíviť Budatín pondelok až nedeľu od 9:00 do 17:00.

Dospelý návštevník za prehliadku zaplatí 5 €, deti, ZŤP, dôchodcovia, vojnoví veteráni a študenti majú zľavnené vstupné za 3 €. Pokiaľ chcete hrad navštíviť mimo hodín určených pre návštevníkov, treba sa dohodnúť telefonicky. Potrebujete však zozbierať skupinku minimálne 10 osôb a vstupné bude o 100 % drahšie než obvykle.

Kam na obed?

Po prehliadke hradu a okolia sme sa MHD zviezli opäť na zastávku Železničná stanica. Blížil sa čas obeda, tak sme premýšľali, kde to zakončíme. V OC Mirage vo foodcourte sme obedovať nechceli. Povedali sme si, že pre tentokrát si nájdeme milý podnik, najlepšie, kde robia pizzu.

Vybrať si však z toľkého výberu, kde práve ponúkajú obedné menu bolo veľmi zložité. Nakoniec sme si jeden vybrali, pretože nás okrem menu upútal klasický jedálny lístok.

Žilina je krásne mesto

Žilina má za sebou veľkú históriu. Každý raz, keď sem prídem, som nadšená. História a voľnočasový program sú veľmi atraktívne. Nie vždy sa dá pozrieť všetko.

Náš výlet sme zakončili prechádzkou po Mariánskom námestí, kde okrem starých meštianskych domov, ktoré patria k histórii mesta, môžeme obdivovať Kostol Obrátenia sv. Pavla. Určite musíme spomenúť radnicu so zvonkohrou, či sochu Nepoškvrnenej Panny Márie.

Keď však poviete Žilina, v hlave sa mi okamžite vynorí Námestie Andreja Hlinku, kde je v pozadí Burianova veža a  Mestské divadlo. Nachádzajú sa vedľa Katedrály Najsvätejšej Trojice.

Veža je prístupná pre verejnosť. Presnejšie ju môžete navštíviť každý utorok a štvrtok v čase o 14:00, 15:00 a 16:00. Okrem nezabudnuteľného pohľadu na Žilinu si môžete prezrieť výstavu Žilina na starých mapách.