Spišský hrad – vstupné, interiér

spissky-hrad

Spiš – stačí jedno slovo a v hlave sa mi vynorí hrad, krásny región a mnoho možností na poznávanie, zábavu a relax. Na čo pomyslíte vy? Prvá písomná zmienka o regióne Spiš pochádza z roku 1209, kedy toto územie daroval uhorský kráľ Ondrej II. spišskému prepoštovi Adolfovi a jeho dcére.

Spišský hrad sa nachádza na travertínovej skale vo výške 634 m n. m. Presne z travertínu je aj vybudovaný. Hrad zaberá plochu 4,4 ha, čím dostal prívlastok 6. najväčší na Slovensku.

Máme byť na čo hrdí, pretože rozlohou sa radí medzi najväčšie hradné komplexy v strednej Európe. Dnes si zachoval svoju románsku a gotickú podobu. V roku 1993 ho organizácia UNESCO ocenila zápisom do Zoznamu svetového dedičstva.

Prečo by ste mali hrad navštíviť?

Koľko ľudí, toľko chutí. Každý vám povie iný dôvod, prečo by ste sem mali zavítať. Rád by som vám predstavil svoje dôvody na návštevu tohto krásneho hradného komplexu.

Môžete sa prechádzať po hradbách, užiť si pohľad z vyhliadkovej veže. Za pekného počasia sú vidieť Tatry, ktoré sú vzdialené približne 40 km. V mesiacoch júl a august sa konajú každú sobotu nočné prehliadky hradu.

V roku 2003 bol obnovený interiér gotickej Kaplnky sv. Alžbety. Príležitostne sa tu konajú aj bohoslužby. Zo Spišského podhradia si užijete úžasnú prechádzku, na ktorú je potrebné sa vhodne obliecť a obuť. Videli sme žienky v sukniach a sandálkoch, veru, nebola to správna voľba.

Pokiaľ aj vy zvolíte 1,2 km cestu z Podhradia, nezabudnite na pohodlnú obuv. Kopec sa bude zvyšovať. Nie je to však taká náročná túra, že by ju deti nezvládli. Preto je výlet na Spišský hrad vhodnou atrakciou pre deti.

Otváracie hodiny a vstupné na Spišský hrad

Výlet na hrad si určite plánujte na letné mesiace. Otváracie hodiny sú z pochopiteľných dôvodov sezónne.

 • máj – september: od 9:00 do 19:00
 • október: od 9:00 do 16:00
 • november – apríl: po dohode

Prehliadku hradu si môžete užiť sami, alebo s komentovaným sprievodom v skupinke. Prehliadky sa začínajú každú pol hodinu.

Druh vstupnéhoCena v €
Dospelí6 €
Študenti a dôchodcovia4 €
deti od 6 do 18 rokov3 €
rodinná vstupenka (max 4 osoby 1+3 alebo 2+2)14 €
organizované detské skupiny (do 15 rokov)2,50 €
foto0 €
video0 €
Tabuľka: Vstupné na Spišský hrad

Nezabudnite, prvú nedeľu v mesiaci môžete navštíviť Spišský hrad zadarmo. Vstúpiť môžete dolnou bránou alebo obídete hrad a zvolíte hornú bránu.

História Spišského hradu v bodoch

Raná história hradu:

 • 11. storočie – postavená prvá kruhová obytná veža
 • 1241 – pevnosť odolala obliehaniu Tatárov no okolitá krajina bola spustošená
 • 1249 – vzniká prepoštský palác, vďaka kráľovi Belovi IV. – podporuje stavby hradov a na tunajšom hrade daroval prepoštovi miesto na výstavbu, ide o prvú známu prístavbu k pôvodnému hradu
 • 1249-1300 – Spiš zažíva svoj rozkvet vďaka masívnemu príchodu nemeckých kolonistov (baníci, remeselníci a obchodníci)
 • 1443 – hrad získal vojvodca Jan Jiskra z Brandýsu – opevnil veľké nádvorie, hrad tak postupne dostával dnešnú podobu
 • 1464 – kráľ Matej Korvín daroval Spišský hrad šľachticom Imrichovi a Štefanovi Zápoľským

Hoci títo šľachtici vlastnili viac než 40 hradov, vybrali si práve Spiš za svoje sídlo a zveľadili ho. V gotickom slohu upravili románsky palác, postavili novú Kaplnku sv. Alžbety. Na hrade sa tiež narodil posledný uhorský kráľ pred nástupom dynastie Habsburgovcov, Ján Zápoľský. Spišský hrad a jeho nádherné okolie.

Ďalšie dôležité udalosti z histórie hradu

História Spišského hradu zahŕňa tieto udalosti:

 • 1528 – Ján Zápoľský prehral boj o uhorský trón – bitky pri Moháči sa nezúčastnil a hrad skonfiškoval cisár
 • 1531 – hrad dostal do vlastníctva veliteľ Alexi Thurzo – ten sa zaslúžil o zveľadenie prevažne horného hradu v renesančnom štýle
 • 1636 – hrad získal rod Csákyovcov, ktorí tu bývali len zopár desaťročí, potom sa preťahovali do nového kaštieľa v neďalekých Hodkoviciach, hrad však vlastnili viac než 300 rokov
 • 1780 – po zničujúcom požiari Spišský hrad opúšťajú vojaci, odvtedy pustne a stáva sa zrúcaninou

Moderná história hradu:

 • 1961 – hrad bol vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku
 • 1970 – začali sa rozsiahle archeologické a stavebné práce, ktorých úlohou bolo spevniť hradby a múry
 • 1983 – verejnosti sa sprístupnilo dolné nádvorie a muzeálna expozícia
 • 1993 – hrad bol zapísaný do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO – Spišský hrad a jeho okolie
 • 2002 – začali sa nočné prehliadky vďaka novému osvetleniu na hrade
 • 2008 – hrad prekonal svoj rekord v počte návštev, kedy sem zavítalo 187 000 turistov

Viac historických informácií sa dozviete na oficiálnej webovej stránke.

Povesť o Rolandovi

Roland bol postrachom širokého okolia. Lúpežami ohrozoval nielen región Spiš, ale aj vzdialené kraje. Zajal dokonca samotného spišského prepošta. Vtedy sa o Rolandových výčinoch dozvedel samotný kráľ, ktorý mu pohrozil prísnym trestom.

V tom čase prechádzala spišskými lesmi kňažná Hedviga. Rytier Roland, verný svojej lúpežníckej tradícií a oslnený krásou kňažnej, ju uniesol na svoj hrad. Nikto by nečakal, že medzi Rolandom a Hedvigou vzplanie láska.

Práve tá zvíťazila nad spravodlivosťou a zákonom. Rolanda omilostili za jeho činy, dokonca ho vymenovali za kastelána.

Dnes môžeme premýšľať, čo je na tejto povesti pravdivé a čo nie. No rytier Roland je skutočná postava a povesť sa viaže k udalostiam z roku 1275.

Ako sa na hrad dostanete?

Autom: Pri hrade sa nachádza parkovisko, ktoré sa však veľmi rýchlo zaplní. Ďalšou možnosťou je platené parkovisko v Spišskom podhradí, kde sa dajú priamo zakúpiť aj lístky na hrad a vy si môžete užiť prechádzku plnú krásnych výhľadov na hrad, samotnú obec či okolie.

Ak sa cestuje z Prešova, krásny pohľad na Spišský hrad sa naskytá ihneď potom, ako človek opustí tunel Branisko.

Vlakom: V Spišských Vlachoch jednoducho prestúpite na Haničku – motorový vlak, v ktorom si aj priamo kúpite lístok za 1 €. Takže sa nebojte, ak vám cez internet Spišské Podhradie nepôjde navoliť. Stanica sa nachádza hneď vedľa plateného parkoviska, odkiaľ vedie chodník (dlhý 1,2 km) až k hradu. Túto možnosť sme využili aj my.

Autobusom: Hoci Spišský hrad katastrálne patrí k obci Žehra, lepšie je vystúpiť v Spišskom Podhradí. Z námestia je to len kúsok!

Prečo odporúčam výlet ja?

My sme na Spiši strávili niekoľko dní, kedy sme navštívili rôzne miesta. Ubytovaní sme boli v Spišskom Podhradí, odkiaľ sme mali blízko všade. Náš penzión bol situovaný tak, že sme mali krásny výhľad na travertínový kopec s hradom.

Počas troch dní sme boli v Spišskej Novej Vsi či v Košiciach. Hrad sme si však nechali nakoniec. Okrem zaujímavej cesty hore som zostala v nemom úžase z výhľadu na okolie, ktorý hrad ponúkal.

Prešli sme dolnou bránou, kráčali sme po hradbách, videli vnútorné expozície, užili si vyhliadkovú vežu, nakúpili kopec krásnych suvenírov a vychutnali chladený nápoj priamo na hrade. Veľká škoda, že hrad je dnes iba zrúcaninou, no aj tak stojí za to.

Pýtate sa, čo sa mi najviac páčilo? Určite Kaplnka sv. Alžbety. Keby som si však ešte mala vybrať, jednoznačne by som odpovedala vyhliadka. Okrem dokonalého pohľadu na panorámu Tatier sme sa s návštevníkmi zabavili na úzkych schodoch. Vrelo odporúčam.

Iné výlety v okolí

Chcete na Spiši stráviť ešte pár dní a neviete, ako si naplánovať všetok čas? Odporúčam navštíviť ešte zopár miest:

 • Spišská Nová Ves – okrem najvyššej veže na Slovensku sa tam nachádza čarovná ZOO, pre mňa druhá najkrajšia na Slovensku
 • Levoča
 • Košice – okrem krásneho historického centra navštívte ZOO, v jej blízkosti (cca 4 km) sa nachádza Košický hrad s vyhliadkou na celé mesto
 • Spišská Kapitula
 • Betliar
 • Kežmarok
 • jaskyňa Zlá diera

Možností je veľmi veľa. Záleží, aký druh poznania a oddychu preferujete vy.