Zaujímavosti o Slovensku – kam na výlet

Slovensko je malá, ale pôvabná krajina v strednej Európe. Od majestátnych Vysokých Tatier na severe až po zvlnené kopce na juhu je Slovensko plné rozmanitej krajiny a aktivít. Čo sa na Slovensku oplatí vidieť a zažiť?

Vďaka svojim prírodným zaujímavostiam, historickým pamiatkam a jedinečnej kultúre má Slovensko čo ponúknuť každému cestovateľovi. Od lyžiarskych stredísk a horských masívov až po veľkolepé hrady a pulzujúce mestá je Slovensko krajinou, ktorú možno preskúmať a oceniť mnohými spôsobmi. Tento článok oboznámi čitateľa s najlepšími aktivitami a najzaujímavejšími miestami na Slovensku.

Rozloha Slovenska

Slovensko je pomerne malá krajina v strednej Európe. Má rozlohu približne 49 036 km², čo z nej robí druhú najmenšiu krajinu v Európskej únii po Malte. Slovensko hraničí s Poľskom, Ukrajinou, Maďarskom, Rakúskom a Českom.

Slovensko je vnútrozemská krajina s miernym podnebím, ktoré sa vyznačuje horúcimi letami a studenými zimami. Najvýznamnejším pohorím na Slovensku sú Vysoké Tatry, ktoré sú súčasťou Karpát a dosahujú najvyšší vrchol Gerlachovský štít s nadmorskou výškou 2 655 m.

Koľko obyvateľov má Slovensko

Slovensko má podľa sčítania obyvateľstva v roku 2021 aktuálne 5 449 270 obyvateľov. Je rozdelené na osem regiónov, z ktorých každý má svoje krajské mesto. Najväčším mestom a zároveň hlavným mestom Slovenska je Bratislava, v ktorej žije 426 000 obyvateľov. Medzi ďalšie veľké mestá patria Košice s 240 000 obyvateľmi a Prešov s 90 000 obyvateľmi.

Obyvateľstvo Slovenska je prevažne slovenské, s menšinami Maďarov, Rómov, Čechov a Rusínov. Úradným jazykom na Slovensku je slovenčina, ale používajú sa aj iné jazyky vrátane maďarčiny, češtiny, nemčiny a ukrajinčiny.

Slovensko je prekrásna krajina v srdci Európy. Vysoké Tatry sú bez pochýb najväčšou atrakciou a ročne prilákajú tisíce domácich i zahraničných turistov.

Zaujímavé fakty o Slovensku

Tu je niekoľko zaujímavostí o Slovensku, ktoré by mal vedieť každý, kto plánuje navštíviť túto malebnú krajinu:

 1. Slovensko je jednou z najmenších krajín v Európe.
 2. Slovensko má najvyšší počet hradov na počet obyvateľov na svete.
 3. V hlavnom meste Bratislava sa nachádzajú niektoré z najstarších kostolov v Európe vrátane Dómu svätého Martina, ktorý pochádza z 12. storočia.
 4. Slovensko sa môže pochváliť pôsobivým počtom národných parkov vrátane Národného parku Slovenský raj, Národného parku Slovenský kras a Národného parku Nízke Tatry. Tieto parky sú domovom mnohých druhov rastlín a živočíchov a ponúkajú tie najkrajšie krajinné scenérie.
 5. Na Slovensku sa nachádza najväčší krasový jaskynný systém na svete – Ochtinská aragonitová jaskyňa.
 6. Slovensko je známe svojimi kúpeľmi. Najznámejšie sú Piešťanské kúpele, ktoré fungujú od roku 1800 a sú obľúbeným miestom pre tých, ktorí si chcú oddýchnuť a zrelaxovať.
 7. Na Slovensku sa nachádza najstarší drevený kostol na svete, Kostol Ducha Svätého v Tvrdošíne. Tento kostol pochádza z 11. storočia a je obľúbenou turistickou atrakciou.
 8. Slovensko je známe svojimi lyžiarskymi strediskami. Obľúbenou lyžiarskou destináciou sú Vysoké Tatry so zjazdovkami pre všetky úrovne lyžiarov.
 9. Mesto Banská Štiavnica je vďaka zachovalej historickej architektúre zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO. Slovensko je domovom mnohých ďalších pamiatok zapísaných na zozname svetového dedičstva vrátane mestskej pamiatkovej rezervácie Bardejov, Spišského hradu a obce Vlkolínec.
 10. Slovensko je známe svojou jedinečnou kuchyňou, ktorá je silne ovplyvnená susednými krajinami. Medzi obľúbené jedlá patria bryndzové halušky, šošovicová polievka a parenica.

Od outdoorových aktivít, ako je lyžovanie a turistika, až po kultúrne pamiatky, ako sú kostoly a hrady, Slovensko je ideálnou destináciou.

Oravský hrad sa nachádza v severnej časti krajiny, stojí na skalnatom brale nad riekou Orava a je považovaný za jeden z najkrajších hradov v strednej Európe.

Najkrajšie miesta na Slovensku

Jedným z najkrajších miest na Slovensku sú Vysoké Tatry. Vysoké Tatry sa nachádzajú na severnej hranici medzi Slovenskom a Poľskom a sú najvyšším pohorím Karpát. V tomto regióne sa nachádzajú jedny z najlepších turistických a lyžiarskych lokalít v krajine, ako aj množstvo úchvatných horských jazier vrátane Štrbského a Popradského plesa

Ďalšou destináciou na Slovensku, ktorú musí vidieť každý návštevník, je pôvabné mesto Banská Štiavnica. Mesto sa nachádza uprostred sopečnej kaldery, je zapísané v zozname svetového dedičstva UNESCO a patrí medzi najkrajšie miesta v krajine. Vďaka dláždeným uličkám, veľkolepým barokovým budovám a nádherným prírodným scenériám je vyhľadávanou turistickou destináciou a bez pochýb aj jedným z najkrajších miest na Slovensku. 

Južnejšie sa nachádza mesto Košice, druhé najväčšie mesto na Slovensku a jedno z najstarších miest v Európe. Košice sa môžu pochváliť množstvom historických pamiatok vrátane gotického Dómu svätej Alžbety a Košického hradu z 8. storočia. V meste sa nachádza aj fascinujúce Východoslovenské múzeum, ktoré uchováva artefakty z dlhej a bohatej histórie tejto oblasti.

Mesto Bratislava je povinnou zastávkou každého návštevníka Slovenska. Mesto, ktoré sa nachádza na brehu rieky Dunaj, je známe svojou úžasnou architektúrou, rušným nočným životom a živou kultúrnou scénou. Návštevníci sa môžu prejsť starým mestom a preskúmať Bratislavský hrad alebo si vychutnať plavbu loďou po Dunaji.

Medzi ďalšie atrakcie Bratislavy patrí Slovenské národné múzeum, Múzeum moderného umenia Danubiana a Slovenské národné divadlo (Tu netreba zabúdať aký vhodný outfit do divadla zvoliť.)

A napokon, Národný park Slovenský raj je povinnou zastávkou pre milovníkov prírody. Táto hornatá oblasť je domovom siete jaskýň, roklín a vodopádov a návštevníci sa môžu vybrať z množstva peších trás po parku.

Návštevníci Bratislavy sa môžu prejsť starým mestom a preskúmať Bratislavský hrad alebo si vychutnať plavbu loďou po Dunaji.

Zaujímavé miesta na Slovensku

Na úpätí Vysokých Tatier sa nachádza mesto Levoča, ktoré je zaujímavé najmä pre svoju jedinečnú architektúru a historické pamiatky. Hlavnou atrakciou mesta je gotický Kostol svätého Jakuba zo 14. storočia, ktorý je obklopený impozantným opevneným múrom a je viditeľný na kilometre ďaleko.

Za návštevu stojí aj mesto Trenčín. Toto historické mesto sa nachádza na západnom Slovensku a je známe svojím stredovekým Trenčinskym hradom, ktorý pochádza z 11. storočia. Hrad sa nachádza na vrchole vápencovej skaly a je z neho výhľad na mesto. Návštevníci si môžu prezrieť areál hradu a pokochať sa výhľadom na okolitú krajinu.

Určite stojí za to navštíviť aj kúpeľné mesto Piešťany. Okrem pamiatok a krásnej prírody tu sídli aj Ekopark Piešťany, kde sa nachádza kontaktná ZOO, veľa atrakcií pre deti, reštaurácia a mnoho iného. Je to výborný celodenný vzdelávací výlet pre rodiny aj jednotlivcov.

A v neposlednom rade, mesto Bojnice. Toto mesto je známe svojím úchvatným Bojnickým zámkom, ktorý pochádza z 12. storočia a je jednou z najvýznamnejších kultúrnych pamiatok na Slovensku. V meste sa nachádza aj množstvo ďalších atrakcií, ako napríklad Národná zoologická záhrada Bojnice, Kúpele Bojnice a Múzeum Bojnice. Bojnice sú skvelou destináciou pre každého, kto hľadá vzrušujúce dobrodružstvo na zaujímavom mieste v srdci Slovenska.

Atrakcie na Slovensku

Milovníci outdoorových aktivít môžu využiť mnohé lyžiarske strediská v krajine, napríklad Jasnú v Nízkych Tatrách, Donovaly vo Veľkej Fatre a Štrbské Pleso vo Vysokých Tatrách. Okrem toho sa na Slovensku nachádzajú jedny z najkrajších jaskýň v Európe. Návštevníci môžu preskúmať Demänovskú ľadovú jaskyňu, Ochtinskú aragonitovú jaskyňu alebo Hájsku jaskyňu, ktoré sa nachádzajú v Nízkych Tatrách.

Pri vstupe do jaskýň sa treba dôkladne obliecť, aj keď sa výlety organizujú v lete. Inšpiráciou pre kvalitné oblečenie môže byť aj e-shop Bezvasport, kde zákazník určite nájde čo potrebuje.

Milovníci kultúry si na Slovensku tiež prídu na svoje. Krajina sa môže pochváliť živým hlavným mestom Bratislava, v ktorom sa nachádza množstvo múzeí, galérií a pamiatok. Návštevníci si môžu pozrieť aj množstvo hradov a zámkov po celej krajine vrátane Bojnického zámku, Oravského zámku, Trenčianskeho hradu a Spišského hradu, ktoré sú zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO.

Pre tých, ktorí hľadajú jedinečné zážitky a obľubujú netradičné výlety, ponúka Slovensko celý rad atrakcií. Návštevníci sa môžu vydať na vyhliadkové jazdy parnými vlakmi v Bratislave, vyviezť sa lanovkou na Hrebienok alebo vydať na splav po Dunaji. Môžu tiež preskúmať množstvo tradičných dedín a ľudových zvykov, ktoré možno nájsť po celej krajine.

Slovensko je krajina plná krásy ktorá čaká na objavovanie. Či už návštevníci plánujú víkendový výlet alebo dlhšiu dovolenku, na Slovensku to rozhodne nájdu. Susedná krajina – Česko – vie taktiež očariť a nadchnúť svojimi najkrajšími miestami v ČR na dovolenku.

Lyžiarske strediská vo Vysokých či Nízkych Tatrách ponúkajú nezabudnuteľné zážitky počas zimnej sezóny.

Netradičné atrakcie a festivaly na Slovensku

Hudobný festival Pohoda je jedným z najobľúbenejších hudobných festivalov na Slovensku. Festival sa koná každoročne v júli na letisku v Trenčíne a predstavuje širokú škálu hudobných vystúpení rôznych žánrov vrátane rocku, popu, hip-hopu a elektronickej hudby. Súčasťou festivalu sú aj umelecké výstavy, workshopy a aktivity pre celú rodinu.

Festival Viva Musica! je ďalším obľúbeným hudobným festivalom na Slovensku. Tento festival sa koná v Bratislave každý rok v júni a vystupujú na ňom domáci aj zahraniční interpreti. Festival ponúka to najlepšie z klasickej hudby v podaní špičkových umelcov.

Festival EĽRO ponúka návštevníkom Slovenska jedinečný zážitok. Koná sa každoročne v Kežmarku na severovýchode krajiny a je oslavou kultúry a histórie regiónu. Návštevníci si môžu prezrieť historické mesto a jeho krásne okolie, ako aj vychutnať si množstvo kultúrnych atrakcií. Vrcholom festivalu je tradičný trh ľudového umenia a remesiel, na ktorom sa prezentujú ručne vyrobené predmety od miestnych umelcov a remeselníkov.

Slovensko je krajinou bohatej kultúry a hudby. Každoročne sa tu koná množstvo festivalov.

Slovenské dedinky

Jedným z najunikátnejších aspektov Slovenska sú jeho dediny. Tieto malé mestá a dediny ponúkajú pohľad na spôsob života, ktorý sa zachoval po stáročia. Toto sú niektoré z najzaujímavejších dedín na Slovensku:

 • Čičmany sú malebnou dedinkou, v ktorej sa nachádzajú tradičné slovenské maľované drevené domy. Dedinka Čičmany je tiež zapísaná na zozname svetového dedičstva UNESCO a ponúka nádherný výhľad na okolité hory a údolia.
 • Vlkolínec je malá horská dedinka, ktorá sa nachádza v regióne Liptov na severe Slovenska. Je chránenou pamiatkou UNESCO a je známa svojimi tradičnými drevenými domami, kostolmi a ďalšími stavbami.
 • Modra, ktorá sa nachádza v pohorí Malé Karpaty, je malá obec známa svojou tradičnou modranskou keramikou a krásne zachovaným gotickým kostolom. Nachádza sa tu aj mnoho viníc a vinárstiev, vďaka čomu je obľúbeným cieľom milovníkov vína.

Vďaka tradičnej architektúre, dláždeným uličkám a priateľským miestnym obyvateľom sú tieto dediny skvelým spôsobom, ako spoznať skutočnú krásu Slovenska.

Charakteristickým prvkom čičmianskych dreveníc sú geometrickými ornamentmi zdobené exteriéry, či už špirálami, krížmi, vlnovkami, alebo často sa opakujúcim motívom kohúta a páva.

Kam na Slovensko?

Slovensko je krajina s veľkým množstvom zaujímavých miest a aktivít, ktoré si môže vychutnať každý typ cestovateľa. Od historických starých miest až po úchvatné zámky a hrady, Slovensko môže každému ponúknuť nezabudnuteľný zážitok.

Návštevníci môžu tiež preskúmať malebnú prírodu a užiť si outdoorové aktivity, ako sú lyžovanie, turistika, rafting a horská cyklistika. Slovensko je so svojimi prírodnými krásami, bohatým kultúrnym dedičstvom a pulzujúcimi mestami skvelou destináciou pre turistov aj miestnych obyvateľov.