Ako schudnúť iba chôdzou?

Aj Vy patríte medzi ľudí, ktorí nosia nejaké to kilo navyše ? Radi by ste schudli, ale nemáte čas pravidelne športovať. Návšetvy fitness centier vás nikdy nelákali a na bicykel alebo kolieskové korčule sa neviete pravidelne odhodlať. Nezúfajte však !

Chôdza je fyzická aktivita, ktorú vykonávate pravidelne každý deň. Nemusíte sa k nej nútiť, pre každého je prirodzená. Pokiaľ budete vedieť koľko chodiť a ako sa stravovať, vaša hmotnosť bude zaručene postupom času klesať. Úprava jedálnička je jedna z hlavných odporúčaní ako schudnúť za týždeň.

Mnohokrát máte na výber. Ísť do obchodu autom, alebo prejsť tých pár sto metrov peši ? Zavolať si výťah, alebo prejsť na druhé alebo tretie poschodie po schodoch ? Väčšinou máme tendenciu si veci uľahčovať a zvolíme si jednoduchšiu alternatívu. Ak však budete správne motivovaný a budete vedieť, že vaše úsilie prináša ovocie, časom si už automaticky zvolíte tú druhú možnosť.

Ako to však dosiahnuť ?

Počítajte kalórie

Základom úspechu je počítanie kalórii. Ak chcete schudnúť telesný tuk a športovať chôdzou namiesto behu alebo silovým tréningom vo fitness centrách, nevyhnete sa tomu. Našťastie v dnešnej dobe už existuje viacero príjemných technologických pomôcok. Musíte sa snažiť prijať v strave menej kalórii, ako ich svojou fyzickou aktivitou počas dňa vydáte. Postupujte podľa tohoto plánu:

  1. Zistite aký je váš kľudový metabolizmus. Táto hodnota predstavuje koľko kalórii vaše telo za deň spáli, bez ohľadu na to ako sa hýbete. Kalorickú hodnotu všetkých ostatných aktivít, ktoré cez deň robíte musíte k tejto hodnote pripočítať.
  2. Stiahnite si do mobilného telefónu aplikáciu, do ktorej budete zadávať všetky jedlá, ktoré zjete. Existuje ich už veľmi veľa a určite nájdete takú, ktorá vám bude vyhovovať. Po zadaní veku, pohlavia, výšky a váhy vám takmer každá z nich odhadne, aký je váš kľudový metabolizmus (niektoré používajú na výpočet hodnotu bazálneho metabolizmu, ale rozdiel medzi nimi nie je veľký). Ak neviete, ktorou aplikáciou začať skúste napríklad túto. Nemusíte sa obávať, že je v angličtine, obsahuje dostatočnú databázu potravín i hotových jedál v slovenčine. Ak však neovládate angličitinu, môžete začať napríklad touto českou aplikáciou.
  3. Zaobstarajte si najpresnejší krokomerKrokomer je malá vecička, ktorú nosíte počas celého dňa na sebe. Buď ju máte na zápästí, alebo pripevnenú na opasku, prípadne na inom mieste vášho odevu. Dokáže počítať vaše kroky počas dňa a zároveň priebežne počíta, koľko kalórii pri tom spálite. Porovnaním spálených a vydaných kalórii viete, aký je váš kalorický deficit. Čím je rozdiel väčší, tým vaša hmotnosť klesá rýchlejšie. Avšak pozor ! Menej je v tomto prípade viac, ak chcete aby zníženie hmotnosti bolo trvalé.

Kráčajte a porovnávajte

Pre efektívne chudnutie sa snažte, aby rozdiel medzi kalóriami, ktoré prijmete v strave a kalóriami, ktoré vydáte pri chôdzi za celý deň, predstavoval 500-1000 kalórii. To približne predstavuje týždenný úbytok na hmotnosti 0,5-1 kilogramu tuku.

Tento kalorický deficit by ste vedeli dosiahnuť aj tak, že jednoducho iba obmedzíte príjem potravy tak, aby bol nižší ako váš výdaj a nebudete športovať. Vtedy však riskujete, že okrem telesného tuku budete strácať aj vaše svaly.

Diéta samotná navyše spomaľuje váš metabolizmus a vy časom budete chudnúť pomalšie. Chôdza naopak váš metabolizmus zrýchľuje a zároveň zabezpečuje vyšší výdaj energie. Vaše svaly sa nestrácajú spolu s tukom, ale sa naopak posilňujú. Tukové zásoby budú ubúdať pravidelne a udržateľným spôsobom.

Ak sa vám podarí kráčať pravidelne každý deň, môžete pokojne zabudnúť na námahu vo fitness centrách. Pravidelná chôdza je príjemným rytmickým cvičením, ktoré spevní vaše svaly a vyjasní vašu myseľ.

Podľa fitness odborníkov by ste za deň mali urobiť približne 10 000 krokov. Pomocou krokomeru pre vás nebude problém si ustrážiť každodenné dosiahnutie tejto hodnoty. V priebehu dňa zistíte, či kráčate dostatočne alebo ste ďaleko od tohoto limitu a po zvyšok dňa potrebujete kráčať viac.

Ak pre vás v začiatkoch bude 10 000 krokov priveľa, stanovte si menší cieľ a postupne ho zvyšujte. Čoskoro zistíte, že vaše lýtka ráno pobolievajú – znak toho, že chôdza zvýšila vašu fyzickú aktivitu a vy ste začali pravidelne športovať.

Človek vážiaci 80 kilogramov dokáže pri svižnej chôdzi spáliť 170 kalórii za hodinu. Ľahší človek ich spáli menej, ťažší naopak viac. Ale rýchlosť naozaj nie je dôležitá. Hlavne sa snažte kráčať čo najviac a pravidelne každý deň. Ak vám vyhovuje skôr pomalšie tempo, kráčajte o niečo dlhší čas, alebo si stanovte vyšší denný počet krokov.