Problémy s učením u detí? Ktoré živiny môžu pomôcť?

problemy-s-ucenim-deti

V súčasnosti stále viac rodičov bojuje s problémami učenia a správania sa detí predškolského veku. Výsledkom je to, že mnohé deti zaostávajú v učení, nedokážu držať krok so svojimi rovesníkmi, čo môže viesť k ďalším problémom. Problémy s koncentráciou a učením sa dajú zvládnuť ľahko, s minimálnou starostlivosťou a dokonca bez liekov. Aké živiny pomáhajú deťom?

V našom prostredí je veľa potravín, ktoré sú obzvlášť dôležité pre správne fungovanie mozgu a nervového systému a pomáhajú deťom s poruchami učenia. Vývoj mozgu u detí do veľkej miery závisí práve od príjmu niektorých životne dôležitých živín.

Deti, ktoré ich však neprijímajú v dostatočnom množstve, majú nižšiu mozgovú silu, nižší inteligenčný kvocient (IQ) a môžu sa u nich vyvinúť problémy s učením a problémy s komunikáciou.

Problém s učením u detí

Mnohé deti majú problémy s učením, čo vedie k frustrácii a ťažkostiam so študijnými výsledkami. Našťastie existuje niekoľko živín, ktoré im môžu pomôcť zvýšiť sústredenie, pamäť a koncentráciu, a umožniť im tak dosiahnuť vynikajúce výsledky v štúdiu.

 • Omega-3 mastné kyseliny (hlavne EPA a DHA) sú typom zdravých tukov, ktoré sa nachádzajú v tučných rybách, ako je losos a tuniak, a v niektorých rastlinných potravinách, ako sú vlašské orechy, chia semienka a ľanové semienka. Bolo preukázané, že omega-3 kyseliny zlepšujú mentálne sústredenie a celkovo podporujú kognitívne funkcie.
 • Vitamín B12 je nevyhnutný pre silnú pamäť a kognitívne funkcie. Nachádza sa v potravinách, ako sú mušle, hovädzia pečeň, losos a hovädzie mäso. Vitamín B12 možno užívať aj vo forme doplnkov, čo sa často odporúča tým, ktorí sú vegáni alebo vegetariáni.
 • Vitamín C je dôležitý pre zdravie mozgu, pretože pomáha telu produkovať neurotransmitery, čo sú chemické látky, ktoré riadia myslenie a správanie. Ovocie a zelenina, ako sú pomaranče, jahody, brokolica a zelené listy, sú bohatými zdrojmi vitamínu C.
 • Horčík zohráva dôležitú úlohu pri fungovaní mozgu a štúdie zistili, že môže pomôcť zlepšiť pamäť a sústredenie. Medzi potraviny bohaté na horčík patria mandle, špenát, avokádo a kešu oriešky.
 • Železo je nevyhnutné pre mentálne sústredenie a kognitívne schopnosti a nachádza sa v potravinách, ako je hovädzie mäso, tofu, šošovica a špenát. Železo pomáha mozgu produkovať neurotransmitery a je dôležité pre schopnosť mozgu využívať glukózu na energiu.
 • Zinok je minerál, ktorý pomáha telu produkovať hormóny, ktoré sú nevyhnutné pre kognitívny výkon. Medzi potraviny bohaté na zinok patria ustrice, hovädzie mäso, tekvicové semená a cícer.

Zaradenie týchto živín do stravy dieťaťa mu môže pomôcť lepšie sa sústrediť, dlhšie sa venovať úlohám a nakoniec dosiahnuť vynikajúce výsledky v štúdiu. Treba tiež dbať na to, aby dieťa malo dostatok spánku, pretože ten je nevyhnutný pre správnu funkciu mozgu.

1. Živinou číslo jedna sú omega-3 mastné kyseliny

Omega-3 mastné kyseliny sú pre deti užitočnou výživou. Jedným z najdôležitejších účinkov omega-3 je zlepšenie fungovania oblastí mozgu zodpovedných za myslenie a intelektuálne schopnosti, čím sa eliminujú problémy s učením.

Existuje niekoľko typov omega-3 mastných kyselín, z ktorých najdôležitejšia je DHA (kyselina dokosahexaenová), pretože tvorí približne 30 % ľudského mozgu. Táto mastná kyselina zohráva zásadnú úlohu v komunikačných procesoch medzi nervovými bunkami v mozgu.

Inteligencia a kognitívne schopnosti sú založené práve na tejto komunikácii. Príjem omega-3 je obzvlášť dôležitý u detí do 14 rokov, kedy sa ich mozog vyvíja v maximálnej miere. 

DHA potrebná pre vývoj nervového systému a mozgu musí byť konzumovaná matkou a odovzdaná plodu alebo dojčaťu. Najužitočnejšou formou je živočíšny tuk, a to najmä z rýb ako losos, sardinky a tuniak, ale skvelým zdrojom DHA sú všetky studenovodné ryby. Červené mäso a vajcia obsahujú mastné kyseliny DHA v menšej miere.

2. Vitamín B

Okrem omega-3 mastných kyselín by deti mali užívať vitamínové doplnky výživy s obsahom vitamínu B. Členovia skupiny B vitamínov majú mimoriadne pozitívny vplyv (nielen u detí) na funkciu mozgu.

Ľuďom s vysokou mierou duševnej námahy alebo poruchami učenia sa odporúča konzumovať predovšetkým vitamín B1. Medzi prírodné zdroje tohto vitamínu zaraďujeme napr. chudé bravčové mäso (obsahuje najväčšie množstvo tiamínu), celozrnné produkty a olejnaté semená.

Vďaka vyššie uvedeným potravinám môžu deti ľahko získať potrebné množstvo uvedeného vitamínu. Konzumáciou hrsti orechov, mandlí alebo lieskových orechov denne možno získať správne množstvo vitamínu B1.

3. Vitamín C

Vitamín C je základná živina, ktorá je nevyhnutná pre dobré zdravie a môže byť prospešná pre deti, ktoré majú problémy so štúdiom.

 • Vitamín C je základný antioxidant, ktorý pomáha chrániť telo pred poškodením voľnými radikálmi a pomáha udržiavať zdravé bunky v celom tele. Je tiež známy tým, že zlepšuje duševnú bdelosť a koncentráciu, čo môže pomôcť deťom, ktoré majú problémy so štúdiom.
 • Vitamín C pomáha udržiavať zdravé cievy, čo pomáha zabezpečiť, aby sa do tela dostávalo dostatočné množstvo kyslíka a živín do mozgu. To je dôležité pre rozvoj mozgu a pre zlepšenie pamäti, koncentrácie a schopnosti učiť sa. Vitamín C môže tiež pomôcť znížiť zápal, ktorý môže ovplyvniť schopnosť dieťaťa sústrediť sa a koncentrovať.
 • Vitamín C je tiež dôležitým stavebným prvkom pre neurotransmitery, čo sú chemické látky, ktoré pomáhajú mozgu komunikovať s ostatnými časťami tela. Neurotransmitery sú nevyhnutné pre rozvoj pamäti a koncentrácie u detí. Vitamín C pomáha zabezpečiť, aby tieto neurotransmitery fungovali správne a aby umožňovali mozgu prijímať správy, ktoré potrebuje na učenie.
 • Vitamín C tiež pomáha posilňovať imunitný systém, čo je dôležité najmä pre deti, ktoré sú náchylné na choroby alebo ktoré sú v škole vystavené baktériám. Pomáha znižovať riziko infekcií a tiež pomáha znižovať závažnosť každého ochorenia, ktorým sa nakazia. Taktiež pomáha znižovať riziko únavy a vyčerpania, ktoré môžu byť veľkou prekážkou pre výkon dieťaťa v štúdiu.

Tento vitamín sa nachádza v rôznych potravinách vrátane ovocia a zeleniny, ako sú pomaranče, jahody, brokolica a kapusta. Je dostupný aj vo forme doplnkov, ktoré môžu pomôcť zabezpečiť, aby deti dostávali odporúčanú dennú dávku tohto dôležitého vitamínu.

4. Horčík

Horčík je nevyhnutný minerál pre zdravý vývoj mozgu a často sa naň zabúda, keď ide o pomoc deťom, ktoré majú problémy so štúdiom.

 • Horčík zohráva kľúčovú úlohu pri prenose nervových impulzov a je dôležitý pre správnu funkciu mozgu a kognitívnych funkcií. Štúdie zistili, že nízka hladina horčíka sa spája s kognitívnymi poruchami vrátane ťažkostí so sústredením a problémov s pamäťou. Preto môže byť doplnenie horčíka prospešné pre deti, ktoré majú problémy v škole.
 • Horčík pomáha podporovať činnosť neurotransmitera glutamátu, ktorý je zodpovedný za pamäť, učenie a sústredenie. Štúdie zistili, že horčík môže pomôcť zlepšiť sústredenie, pamäť a celkové kognitívne funkcie. Okrem toho pomáha regulovať stresové hormóny a môže znižovať pocity úzkosti a stresu, čo môže deťom pomôcť udržať si sústredenie a motiváciu počas štúdia.
 • Horčík tiež pomáha zvyšovať hladinu energie, čo môže byť prospešné pre deti, ktoré majú problém zostať bdelé a sústrediť sa počas dlhého štúdia. Okrem toho horčík pomáha zlepšovať spánok, ktorý je nevyhnutný pre správny vývoj mozgu a učenie. Štúdie zistili, že suplementácia horčíkom môže zlepšiť kvalitu spánku, najmä u detí, ktoré majú problémy so zaspávaním a udržaním spánku.
 • Okrem toho horčík môže pomôcť znížiť zápal, ktorý sa spája s kognitívnymi poruchami. Štúdie zistili, že dopĺňanie horčíka môže znížiť zápal v mozgu a zlepšiť kognitívne funkcie.

Celkovo môže byť dopĺňanie horčíka bezpečným a účinným spôsobom, ako pomôcť deťom, ktoré majú problémy so štúdiom. Horčík môže pomôcť zlepšiť sústredenie, pamäť a úroveň energie, znížiť stres a úzkosť a zmierniť zápal.

5. Železo

Železo je dôležitý minerál, ktorý zohráva kľúčovú úlohu pre naše zdravie. Pomáha prenášať kyslík v našom tele a tiež pomáha pri tvorbe červených krviniek, ktoré sú potrebné na prenos kyslíka do mozgu a iných orgánov.

Štúdie zistili, že nedostatok železa môže viesť k zníženej duševnej výkonnosti, zníženej koncentrácii a zhoršenému učeniu. To znamená, že deti, ktoré nemajú dostatok železa v strave, môžu mať problémy so štúdiom.

Dobrou správou je, že je pomerne jednoduché zabezpečiť, aby deti mali v strave dostatok železa. Železo sa nachádza v rôznych potravinách, napríklad v červenom mäse, hydine, rybách, fazuli, šošovici, orechoch, vajciach a tmavej listovej zelenine. Výborným zdrojom železa sú aj obilniny a chlieb obohatené železom.

Okrem zabezpečenia dostatočného príjmu železa z potravín existujú aj iné spôsoby, ako deťom pomôcť získať dostatok tohto dôležitého minerálu. Napríklad možno dieťaťu denne podávať doplnok stravy so železom a zabezpečiť, aby pilo dostatok vody. Doplnky železa sa dodávajú v tekutej forme aj vo forme tabliet a sú dostupné bez lekárskeho predpisu vo väčšine lekární.

6. Zinok

Zinok je základný minerál, ktorý zohráva dôležitú úlohu v zdraví a vývoji detí. Je dôležitý pre rast, vývoj mozgu a imunitný systém. Štúdie zistili, že zinok môže pomôcť aj deťom, ktoré majú problémy s učením.

Zinok pomáha zlepšovať kognitívne funkcie a pamäť. Ukázalo sa, že má pozitívny vplyv na učenie, najmä u detí. Zvyšuje schopnosť sústrediť sa a koncentrovať na úlohy a zlepšuje schopnosť uchovávať informácie. Zinok tiež pomáha regulovať hormóny, ktoré sa podieľajú na pamäti a učení.

Zinok je prospešný aj pre deti s poruchou pozornosti/hyperaktivitou (ADHD). Štúdie zistili, že suplementácia zinkom môže zlepšiť príznaky ADHD, ako je impulzívnosť, hyperaktivita a nedostatočná koncentrácia.

Zinok je tiež nevyhnutný pre zdravý imunitný systém. Je dôležité, aby imunitný systém detí správne fungoval, aby neochoreli a nezameškali školu alebo nemali problémy so sústredením. Zinok pomáha posilňovať imunitný systém a bojovať proti infekciám.

Zinok sa nachádza v rôznych potravinách, napríklad v hovädzom a bravčovom mäse, hydine, fazuli, orechoch, semenách, celozrnných obilninách, mliečnych výrobkoch a obohatených raňajkových cereáliách. Vyvážená strava s množstvom ovocia a zeleniny je najlepším spôsobom, ako získať dostatok zinku.