100% prírodné prostriedky na boj proti chrípke a prechladnutiu

prirodne-prostriedky-a-chripka

Nachladnutie a chrípka sú bežné choroby v priebehu celého roka, a obzvlášť závažné v zimných dňoch. Ak sa neliečia včas, môžu sa rozvinúť aj do ďalších nebezpečných ochorení. Nižšie sú uvedené prírodné prostriedky, ktoré pomôžu zmierniť nachladnutie.

Bežné prechladnutie je vírusové ochorenie, ktoré každoročne postihuje milióny ľudí a jeho liečba môže byť náročná. Našťastie existuje mnoho prírodných prostriedkov proti prechladnutiu, ktoré môžu pomôcť zmierniť príznaky a poskytnúť úľavu.

Chrípka a prechladnutie – je medzi nimi rozdiel?

Prechladnutie a chrípka sú dve najčastejšie ochorenia, ktoré postihujú ľudí na celom svete. Hoci sa môžu zdať podobné, v skutočnosti ide o dve odlišné ochorenia s rôznymi príčinami, príznakmi a liečbou.

Prechladnutie spôsobuje vírus, najčastejšie rinovírus. Medzi príznaky prechladnutia patrí upchatý alebo tečúci nos, kýchanie, kašeľ a bolesť hrdla. Tieto príznaky sa zvyčajne objavia jeden až tri dni po vystavení vírusu. Liečba bežného prechladnutia zvyčajne zahŕňa odpočinok a voľnopredajné lieky na zmiernenie príznakov.

Chrípku spôsobuje chrípkový vírus. Príznaky chrípky sú zvyčajne závažnejšie ako príznaky bežného prechladnutia a môžu zahŕňať horúčku, zimnicu, bolesti tela, únavu a kašeľ. Tieto príznaky sa môžu objaviť náhle a trvať niekoľko dní až týždňov.

Liečba chrípky zvyčajne zahŕňa odpočinok, tekutiny a voľnopredajné lieky na zmiernenie príznakov. V niektorých prípadoch môže lekár predpísať antivírusový liek, ktorý pomôže znížiť závažnosť a trvanie ochorenia.

Najlepším spôsobom, ako predísť prechladnutiu aj chrípke, je dať sa každoročne zaočkovať proti chrípke. Medzi ďalšie preventívne opatrenia patrí časté umývanie rúk, vyhýbanie sa blízkemu kontaktu s chorými ľuďmi a vyhýbanie sa dotyku tváre.

Hoci sa prechladnutie a chrípka môžu zdať podobné, v skutočnosti ide o dve odlišné ochorenia s rôznymi príčinami, príznakmi a liečbou.

Chrípka, nachladnutie a ich domáca liečba

V období chrípky a prechladnutia sa väčšina ľudí spolieha na voľnopredajné lieky. Hoci tieto lieky môžu pomôcť zmierniť príznaky prechladnutia, nie vždy riešia základný problém. Našťastie existujú niektoré menej známe prírodné prostriedky proti prechladnutiu, ktoré môžu pomôcť znížiť trvanie a závažnosť príznakov.

 • Jedným z najobľúbenejších prírodných prostriedkov proti prechladnutiu je pitie veľkého množstva tekutín. Nielenže to pomáha udržať telo hydratované, ale pomáha to aj riediť hlieny a odplavovať toxíny. Hydratácia môže tiež pomôcť znížiť závažnosť príznakov. Denne by mal každý vypiť aspoň 8 až 10 pohárov vody.
 • Ďalším obľúbeným prírodným liekom je vyvážená strava. Strava bohatá na ovocie a zeleninu môže pomôcť posilniť imunitný systém a uľahčiť tak telu boj s infekciou. Dôležité je mať aj dostatok odpočinku. Dostatočný spánok môže pomôcť skrátiť trvanie prechladnutia, ako aj závažnosť príznakov.
 • Účinným prírodným prostriedkom proti prechladnutiu je aj kloktanie slanou vodou. Tento prostriedok pomáha znižovať zápal v hrdle, čo môže pomôcť upokojiť bolesť hrdla a znížiť upchatie nosa. Na prípravu slanej vody stačí zmiešať jednu čajovú lyžičku soli s 250 ml teplej vody. Pre dosiahnutie najlepších výsledkov sa odporúča kloktanie touto zmesou dvakrát denne.
 • Nakoniec, pridanie byliniek do stravy môže tiež pomôcť znížiť závažnosť prechladnutia. Napríklad cesnak je prírodné antibiotikum, ktoré môže pomôcť v boji proti infekciám. Zázvor je tiež obľúbeným liekom proti prechladnutiu. Nielenže pomáha zmierniť zápal, ale môže tiež pomôcť znížiť nevoľnosť.

Toto je len niekoľko menej známych prírodných prostriedkov proti prechladnutiu. Hoci tieto prostriedky nemusia úplne vyliečiť prechladnutie, môžu pomôcť znížiť trvanie a závažnosť príznakov.

Overené prírodné prostriedky protí chrípke

Bylinkové čaje sú jedným z najobľúbenejších prírodných prostriedkov proti prechladnutiu. Bylinné čaje môžu pomôcť upokojiť hrdlo, znížiť prekrvenie a pomôcť telu bojovať s vírusom. Medzi obľúbené bylinné čaje pri prechladnutí patria harmanček, zázvor, mäta pieporná a medovka. Tieto čaje sa môžu piť teplé alebo studené a v prípade potreby sa môžu osladiť medom.

Med je tiež obľúbeným prírodným liekom proti prechladnutiu. Má prirodzené antibakteriálne a antivírusové vlastnosti a môže pomôcť znížiť zápal v hrdle a zmierniť bolesť spojenú s bolesťou hrdla. Med sa môže užívať samostatne alebo v horúcom nápoji, ako je čaj alebo citrónová voda.

Echinacea je bylina, ktorá sa už stáročia používa na liečbu prechladnutia a iných ochorení. Predpokladá sa, že stimuluje imunitný systém a pomáha telu bojovať proti vírusom. Môže sa užívať vo forme doplnku alebo čaju.

Predpokladá sa, že aj korenené potraviny pomáhajú zmierniť príznaky prechladnutia. Pikantné potraviny môžu pomôcť znížiť prekrvenie, ako aj zvýšiť krvný obeh a pomôcť telu bojovať s vírusom. Medzi obľúbené korenené potraviny pri prechladnutí patrí kajenské korenie, cesnak, zázvor a čili papričky.

Toto je len niekoľko z mnohých prírodných prostriedkov proti prechladnutiu. Hoci tieto prostriedky môžu pomôcť zmierniť príznaky a poskytnúť úľavu, je dôležité si uvedomiť, že nenahrádzajú lekársku liečbu. Pred vyskúšaním akýchkoľvek domácich prostriedkov je dobré poradiť sa s lekárom.

Ďalšie prírodné prostriedky

Cibuľa je tiež známa tým, že má protizápalové, antibiotické a antivírusové vlastnosti, keď sa užíva vnútorne.

Cesnak je ďalším skvelým prírodným liekom na prechladnutie. Cesnak má vysoký obsah antioxidantov a má prirodzené antibakteriálne, antivírusové a protizápalové vlastnosti. Môže sa užívať vo forme doplnkov, pridáva sa do jedál alebo sa užíva surový.

Citróny sú široko používané na posilnenie imunitného systému, pretože sú plné vitamínu C. Pohár citrónovej vody ráno hneď po prebudení je prínosom pre celkové zdravie. Navyše pridaním medu bude tento nápoj vďaka svojim antibakteriálnym, antifungálnym a antivírusovým vlastnostiam ešte pôsobivejší.

Recept na prírodný nápoj proti chrípke

Pozrime sa, ako si pripraviť tento prírodný nápoj na prevenciu a liečbu bežného nachladnutia a chrípky.

Ingrediencie:

 • červená cibuľa
 • šťava z 1 citróna
 • 2 polievkové lyžice surového (raw) medu
 • 2 poháre vody

Návod na prípravu:

Cibuľu nakrájajte na malé kúsky a pridajte ich do vriacej vody. Zmes varte po dobu 10-15 minút a nechajte ju vychladnúť. Potom ju sceďte, pridajte med a citrónovú šťavu a dobre premiešajte. Užite tento nápoj každý deň po jedle po dobu 3 dní, aby ste zmiernili príznaky nachladnutia a chrípky. Posilní zároveň aj imunitný systém pred budúcimi ochoreniami.

Ďalšie recepty na boj s chrípkou a nachladnutím

Nižšie je uvedené niekoľko receptov na nápoje a jedlá, ktoré môžu pomôcť potlačiť chrípku a nachladnutie:

 1. Čaj zo zázvoru, medu a citrónu: Prevarte šálku vody, pridajte čajovú lyžičku čerstvo nastrúhaného zázvoru, čajovú lyžičku medu a šťavu z polovice citróna. Zmes nechajte lúhovať 10 minút a potom preceďte. Tento čaj pite niekoľkokrát denne, kým prechladnutie nepominie.
 2. Horúca voda a jablčný ocot: Prevarte šálku vody, pridajte dve čajové lyžičky jablčného octu a premiešajte. Túto zmes pite trikrát denne, aby ste znížili prekrvenie a upokojili bolesť hrdla.
 3. Cesnaková polievka: Na polievkovej lyžici olivového oleja opečte niekoľko strúčikov cesnaku, až kým ľahko nezhnednú. Pridajte štvrť litra zeleninového vývaru a čajovú lyžičku morskej soli. Varte 15 minút. Počas prechladnutia pite šálku tejto polievky niekoľkokrát denne.
 4. Eukalyptová para: Prevarte dve šálky vody a pridajte dve kvapky eukalyptového oleja. Na hlavu si dajte uterák a 10 minút vdychujte paru. Tento postup opakujte niekoľkokrát denne, aby ste sa zbavili preťaženia.
 5. Čaj z koreňa feniklu a sladkého drievka: Čaj z koreňa sladkého drievka: Prevarte šálku vody a pridajte čajovú lyžičku rozdrvených semien feniklu a čajovú lyžičku koreňa sladkého drievka. Zmes nechajte lúhovať 10 minút a potom preceďte. Tento čaj pite niekoľkokrát denne na úľavu od príznakov prechladnutia.

Toto je len niekoľko overených receptov, ktoré môžu pomôcť pri výskyte chrípky či nachladnutia. Netreba zabúdať na vyváženú stravu, dostatočný pitný režim a dostatok spánku.