Minerál, ktorý potrebuje každý

mineral-ktory-potrebuje-kazdy

Vedci ho nazývajú najdôležitejším minerálom, pričom 80 % modernej spoločnosti trpí jeho deficitom. Zahŕňa viac ako 300 známych metabolických procesov. Napriek tomu zdravotníci a lekári podceňujú jeho význam. To je horčík!

V súčasnosti je veľká pozornosť venovaná vývoju kvalitnejších vitamínov a účinnejších antioxidantov, ale dodnes sa úplne ignoruje jeden základný fakt: bez minerálov nemôžeme existovať. Dalo by sa povedať, že minerály sú podstatnejšie ako vitamíny.

Horčík

Horčík je základný minerál, ktorý je nevyhnutný pre mnohé funkcie ľudského tela. Nachádza sa v mnohých potravinách vrátane zelenej listovej zeleniny, orechov, semien a celozrnných výrobkov. Je dostupný aj vo forme doplnkov stravy.

Horčík zohráva úlohu v stovkách biochemických reakcií v tele a je dôležitý pre mnohé aspekty zdravia vrátane zdravia kostí, tvorby energie a regulácie hladiny cukru v krvi a krvného tlaku.

Odporúčaná denná dávka horčíka pre dospelých je približne 400 mg denne. Mnohí ľudia však túto požiadavku nespĺňajú, pretože je ťažké získať dostatočné množstvo horčíka len z potravy. Nízka hladina horčíka môže viesť k únave, svalovej slabosti a dokonca k depresii.

Existuje niekoľko spôsobov, ako zvýšiť príjem horčíka. Najlepším spôsobom, ako získať túto živinu, je konzumácia vyváženej stravy, ktorá obsahuje potraviny bohaté na horčík, ako sú zelené listy, orechy a semená.

V prípade potreby sú však k dispozícii aj doplnky stravy. Doplnky sa dodávajú v rôznych formách, ako sú kapsuly, tablety a prášky, a často sa kombinujú s inými vitamínmi a minerálmi, aby priniesli maximálny úžitok.

Okrem úlohy pri tvorbe energie a zdraví kostí sa zistilo, že horčík má aj mnoho ďalších výhod. Spája sa so zlepšením zdravia srdca, lepším spánkom a dokonca aj so zníženým rizikom vzniku niektorých druhov rakoviny. Horčík tiež pomáha regulovať hladinu cukru v krvi a krvný tlak, čo môže byť prospešné pre ľudí s cukrovkou alebo hypertenziou.

Horčík môže interagovať s niektorými liekmi a pri užívaní vysokých dávok môže spôsobiť vedľajšie účinky. Dôležité je tiež poznať odporúčanú dennú dávku horčíka a neprekračovať ju, pretože príliš veľa môže byť škodlivé.

Celkovo je horčík dôležitý minerál, ktorý zohráva úlohu v mnohých aspektoch zdravia. Najlepším spôsobom, ako získať túto živinu, je konzumácia vyváženej stravy, ktorá obsahuje potraviny bohaté na horčík. V niektorých prípadoch môžu byť prospešné aj doplnky stravy.

Funkcia horčíka v ľudskom tele

Horčík sa podieľa na stovkách biochemických reakcií v tele a je potrebný na správne fungovanie buniek, tkanív a orgánov. Tu je niekoľko základných funkcií tohto esenciálneho minerálu:

  1. nevyhnutný pre syntézu proteínov
  2. pomáha pri výrobe energie
  3. nevyhnutný pre správne fungovanie nervového systému
  4. potrebný na vstrebávanie vápnika a fosforu v tele
  5. reguluje hladinu iných minerálov, ako je zinok a meď
  6. hrá dôležitú úlohu v metabolizme sacharidov a tukov
  7. podporuje zdravý imunitný systém
  8. je nevyhnutný pre tvorbu zdravých kostí a zubov
  9. zohráva úlohu pri svalovej kontrakcii a relaxácii
  10. je nevyhnutný pre správne fungovanie enzýmov

Horčík zohráva v ľudskom tele mnoho životne dôležitých funkcií. Preto je dôležité prijímať ho v dostatočnom množstve v potrave, prípadne vo forme doplnkov stravy.

Príznaky nedostatku horčíka môžu zahŕňať únavu, svalové kŕče, nechutenstvo, nespavosť a podráždenosť. Nízka hladina horčíka môže viesť aj k vážnejším zdravotným problémom, ako je vysoký krvný tlak, srdcová arytmia a záchvaty.

Aký je vzťah horčíka a vitamínu D?

Horčík a vitamín D sú dve základné živiny, ktoré zohrávajú kľúčovú úlohu v ľudskom tele. Majú mnoho spoločných funkcií a často sa používajú spoločne na podporu celkového zdravia.

Horčík je minerál, ktorý sa podieľa na viac ako 300 telesných funkciách vrátane produkcie energie, funkcie svalov a nervov a zdravia kostí. Vitamín D je vitamín rozpustný v tukoch, ktorý je dôležitý pre vstrebávanie vápnika a pre silné kosti.

Tieto dve živiny spoločne podporujú zdravé kosti, svaly a nervy. Horčík pomáha telu absorbovať a využívať vitamín D a vitamín D pomáha telu absorbovať a využívať horčík. Horčík je potrebný aj na premenu vitamínu D na jeho aktívnu formu, ktorá je nevyhnutná na to, aby telo využilo jeho prospešné účinky. Nedostatok oboch živín môže spôsobiť problémy so zdravím kostí, funkciou svalov a nervov.

Zaujímavou skutočnosťou je to, že ľudské telo môže vytvárať vitamín D, keď je vystavené slnečnému žiareniu, ale iba vtedy, keď je v bunkách dostatok horčíka. V neprítomnosti horčíka sa produkcia vitamínu D zastaví.

Nedostatok horčíka

Obsah horčíka v strave bežného človeka je takmer zanedbateľný, čiastočne kvôli skutočnosti, že pôda je veľmi chudobná na horčík a čiastočne preto, že spracovávanie potravín nie je šetrné voči tomuto prvku.

Nehovoriac o tom, že potraviny s vysokým obsahom horčíka sa nekonzumujú vo významných množstvách (tekvica, tekvicové semienka, para orechy, mandle, spirulina, kešu orechy, ovsené otruby, špenát …).

Štúdie preukázali, že ľudia, ktorí majú dostatočné množstvo horčíka a vitamínu D, majú lepšiu minerálnu hustotu kostí a je u nich menšia pravdepodobnosť výskytu osteoporózy. Vitamín D pomáha telu absorbovať vápnik a iné minerály, zatiaľ čo horčík pomáha regulovať vápnik v tele a podporuje zdravé kosti.

Okrem toho sú horčík aj vitamín D dôležité pre zdravie kardiovaskulárneho systému. Môžu pomôcť znížiť zápal a znížiť krvný tlak. Vitamín D tiež pomáha regulovať hladinu cholesterolu a horčík pomáha predchádzať odvápňovaniu tepien.

Stručne povedané, horčík a vitamín D spoločne podporujú celkové zdravie. Primeraná hladina oboch živín je dôležitá pre silné kosti a svaly, zdravé nervy a dobré kardiovaskulárne zdravie. Mnohí ľudia užívajú doplnky stravy alebo jedia potraviny bohaté na horčík a vitamín D, ako sú ryby, mliečne výrobky, orechy a zelená listová zelenina, aby si zabezpečili dostatok týchto základných živín.

Kedy je potrebné začať horčík užívať?

Pokiaľ niekto trpí chronickým ochorením alebo má kardiovaskulárne problémy, problémy s pľúcami a prieduškami, bolesti svalov, svalové kŕče, občasné poruchy spánku, nervozitu, hypertenziu, cukrovku, osteoporózu alebo chronickú únavu, potom by bolo veľmi užitočné začať reálne uvažovať nad doplnkami s obsahom horčíka.

Horčík môže úspešne pomôcť s takýmito alebo podobnými problémami. Pokiaľ niektorý z týchto príznakov nie je zmiernený zvýšenou suplementáciou, resp. príjmom horčíka, netreba sa obávať predávkovania. Skutočnosť, že horčík sa podieľa na mnohých metabolických procesoch jasne ukazuje, že nie je na škodu, ak je v našej potrave prítomný vo väčšej miere, ako je odporúčané minimum.

Akú formu horčíka si vybrať?

Ak jednotlivcovi nie je diagnostikovaná deficiencia, t.j. nedostatok vápnika, je lepšie nedopĺňať do organizmu vápnik spolu s horčíkom. Lepšie je konzumovať iba samostatne horčík. Vápnik sa v našej kultúre konzumuje často a zbytočne vo veľkých množstvách. Nadbytok vápnika sa nemôže absorbovať do kostí, čo môže mať za následok stvrdnutie tepien.

Horčík pomáha kostiam spracovávať vápnik a vitamín K2 napomáha prenosu vápniku z krvného obehu do kostí.

Doplnenie horčíka môže pomôcť obnoviť zdravé hladiny tohto dôležitého minerálu. Doplnky horčíka sa dodávajú v rôznych formách, ako sú kapsuly, tablety a tekutiny. Najlepšie formy doplnkov horčíka sú chelátové horčíky, čo je forma horčíka, ktorá je viazaná na aminokyselinu, vďaka čomu sa ľahšie vstrebáva do tela.

Citran horečnatý sa tvorí kombináciou horčíka a kyseliny citrónovej. Vyznačuje sa dobrou absorpciou a v tele zostáva dlhšie ako akákoľvek iná forma horčíka. Upokojuje a uvoľňuje svaly, a preto ho mnoho ľudí užíva pred spaním, aby mohli lepšie spať.

Okrem užívania doplnkov stravy s horčíkom je dôležité zabezpečiť jeho prijímanie v dostatočnom množstve aj v strave. Medzi potraviny s vysokým obsahom horčíka patrí zelená listová zelenina, orechy a semená, celozrnné výrobky, strukoviny a ryby.

Pred užívaním akéhokoľvek doplnku je dôležité poradiť sa s lekárom. Dôvodom sú určité možné vedľajšie účinky a interakcie s inými liekmi. Doplnky horčíka môžu spôsobiť hnačku a kŕče v bruchu, preto je dôležité začať s nízkou dávkou a postupne ju časom zvyšovať.

Celkovo je horčík základný minerál, ktorý sa podieľa na mnohých procesoch v tele. Dopĺňanie horčíka môže pomôcť obnoviť zdravé hladiny tohto minerálu a môže pomôcť zlepšiť celkové zdravie a pohodu.

Koľko horčíka užívať?

Dobrá kombinácia je 100 mg citranu horečnatého doplneného o 1000 – 2000 I.U. vitamínu D a 90 mikrogramov vitamínu K2.

Ak lekár diagnostikuje dlhotrvajúci závažný nedostatok horčíka alebo pokiaľ má strava nízky obsah horčíka, možno ho užívať trikrát denne po dobu jedného alebo dvoch mesiacov. Potom jedna denná dávka spolu s jedlom môže byť skvelým doplnkom každodennej stravy.