Alantoín – čo to je, masť, sérum

Alantoín

Alantoín je organická látka, ktorá sa prirodzene vyskytuje v rôznych rastlinách a živočíšnych tkanivách. V kozmetike sa používa pre svoje blahodárne účinky na pokožku. Alantoín má regeneračné účinky a hydratačné, protizápalové a upokojujúce vlastnosti.


Obsah článku


Alantoín je všeobecne bezpečný pre použitie a zriedkavo spôsobuje vedľajšie účinky.

Allantoin ako prírodný zázrak v kozmetike

Allantoin, látka s magickým názvom, ktorá sa ukrýva v rôznych rastlinách a živočíšnych tkanivách, skrýva v sebe úžasné benefity pre ľudskú pokožku. Táto nenápadná molekula sa v kozmetike stáva hrdinom, ktorý prináša úľavu, hydratáciu a regeneráciu.

Prečo je allantoin taký výnimočný?

 • Upokojuje podráždenie: Začervenanie, svrbenie, ekzém? Alantoín sa stáva spojencom v boji proti podráždeniu pokožky. Jeho protizápalové vlastnosti upokojujú zápal a prinášajú úľavu.
 • Hydratuje a chráni: Suchá pokožka prahne po hydratácii? Alantoín pomáha udržiavať vlhkosť v pokožke a chráni ju pred vysušením.
 • Urýchľuje hojenie: Poškodená pokožka potrebuje pomoc? Alantoín podporuje regeneráciu buniek a urýchľuje hojenie rán a popálenín.
 • Zjemňuje a vyhladzuje: Odumreté bunky pokožky bránia jej živosti? Alantoín s nimi zatočí a zanechá pleť jemnú a hladkú.
 • Vhodný pre citlivú pokožku: Alantoín sa jemne stará o citlivú pokožku bez podráždenia.

Kde všade sa allantoin nachádza?

 • Krémy a masti
 • Lotiony a toniká
 • Pleťové séra
 • Šampóny a kondicionéry
 • Mydlá
 • Produkty pre deti

Alantoín je dar z prírody pre krásu a zdravie pokožky. Má množstvo zázračných účinkov, treba ho len vyskúšať.

Pleťové sérum s alantoínom

Pleťové sérum s alantoínom je skvelý spôsob, ako upokojiť, hydratovať a regenerovať pokožku. Existuje mnoho rôznych značiek a typov séra s alantoínom, takže každý si určite nájde také, ktoré bude vyhovovať jeho potrebám.

Kde nájsť pleťové sérum s alantoínom?

 • Drogérie a lekárne: Mnoho drogérií a lekární ponúka široký výber pleťových sér, vrátane tých s alantoínom. Je možné sa opýtať lekárnika alebo kozmetickej poradkyne, aby odporučili sérum, ktoré je vhodné pre daný typ pleti.
 • Obchody so zdravou výživou: Niektoré obchody so zdravou výživou ponúkajú aj prírodné a bio pleťové sérum s alantoínom.
 • Online obchody: Na internete sa nachádza široký výber pleťových sér s alantoínom od rôznych značiek. Je možné si prečítať recenzie a porovnať ceny, aby človek našiel to najlepšie sérum pre svoje potreby.

Pri výbere pleťového séra s alantoínom je dôležité zvážiť typ pleti a individuálne potreby. Ak má pacient citlivú pokožku, mal by hľadať sérum, ktoré je bez parfumov a farbív. Ak má suchú pokožku je lepšie hľadať sérum, ktoré obsahuje hydratačné zložky, ako je kyselina hyalurónová alebo glycerín. Ak má mastnú pleť, pomôže sérum, ktoré je nemastné a nekomedogénne.

Bez ohľadu na typ pleti alebo individuálne potreby existuje pleťové sérum s alantoínom, ktoré je ideálne. S trochou prieskumu nájde človek sérum, ktoré pomôže udržať jeho pokožku zdravú, hydratovanú a žiariacu.

Pleťové sérum s alantoínom je skvelý spôsob, ako upokojiť, hydratovať a regenerovať pokožku.

Sérum na pleť. Aké zložky by malo obsahovať?

Okrem alantoínu, existuje mnoho ďalších zložiek, ktoré môžu byť v sére na pleť prospešné. Výber tých správnych zložiek závisí od typu pleti a individuálnych potrieb jednotlivca.

Prospešné zložky v sére na pleť:

 • Hydratačné zložky: Kyselina hyalurónová, glycerín, aloe vera
 • Antioxidanty: Vitamín C, E, zelený čaj, resveratrol
 • Peptidy: Argirelín, matrixyl, palmitoyl tripeptid-5
 • Kyseliny AHA/BHA: Kyselina glykolová, kyselina mliečna, kyselina salicylová
 • Retinol: Pomáha redukovať vrásky a jemné linky, zlepšuje textúru pleti a redukuje hyperpigmentáciu.
 • Niacínamid: Pomáha redukovať akné, znižuje póry a zosvetľuje pleť.

Niektoré tipy na výber séra na pleť:

 • Ak má človek suchú pleť: Pomôže sérum na pleť s hydratačnými zložkami, ako je kyselina hyalurónová alebo glycerín.
 • Ak má mastnú pleť: Sérum s regulovaním mazu, ako je niacínamid alebo kyselina salicylová je najvhodnejšie.
 • Ak má citlivú pleť: Hľadať sérum bez parfumov a farbív.
 • Ak má starnúcu pleť: Sérum s antioxidačnými látkami a peptidmi je najlepšie.
 • Ak má aknóznu pleť: Najlepšie je sérum na pleť s kyselinou salicylovou alebo benzoylperoxidom.

Je dôležité poznamenať, že toto je len všeobecný prehľad a nie je to náhrada za odbornú radu. Pred výberom séra na pleť sa vždy treba poradiť s dermatológom alebo iným kvalifikovaným odborníkom na starostlivosť o pleť.

Aké typy kozmetických produktov obsahujú alantoín?

Alantoín sa nachádza v širokej škále kozmetických produktov, vďaka svojim upokojujúcim, hydratačným a regeneračným vlastnostiam. Medzi základné typy kozmetických produktov, ktoré obsahujú alantoín patria:

Pleťové krémy a masti: Alantoín je bežnou zložkou hydratačných krémov, denných a nočných krémov, krémov proti starnutiu a upokojujúcich krémov určených pre citlivú pokožku. Alantoínová masť je vyhľadávaným produktom s touto liečivou zložkou.

Pleťové toniká a séra: Alantoín sa nachádza v tonikách a sérach, ktoré hydratujú, upokojujú a vyrovnávajú tón pleti.

Čistiace prostriedky na pleť: Jemné čistiace prostriedky na tvár a odličovače často obsahujú alantoín, aby upokojovali a chránili pokožku pred podráždením.

Produkty na opaľovanie: Alantoín sa môže nachádzať v opaľovacích krémoch a mliekach, aby sa zmiernilo podráždenie pokožky slnkom a podporilo hojenie.

Produkty na starostlivosť o pery: Balzamy na pery a rúže s alantoínom hydratujú a chránia pery pred vysušením a popraskaním.

Produkty na starostlivosť o telo: Alantoínové telové mlieka, maslá a krémy hydratujú a upokojujú pokožku celého tela, vrátane rúk a nôh.

Produkty pre deti: Alantoín je vhodný pre jemnú detskú pokožku a často sa používa v detských krémoch, púdroch a produktoch na kúpanie.

Produkty na holenie: Alantoínové krémy na holenie a gély upokojujú podráždenie po holení a zabraňujú zarastaniu chĺpkov.

Produkty po holení: Alantoínové balzamy po holení a vody po holení upokojujú a chladia pokožku po holení.

Okrem týchto typov produktov sa alantoín môže nachádzať aj v mydlách, šampónoch, kondicionéroch a iných kozmetických prípravkoch. Je dôležité skontrolovať zoznam zložiek na konkrétnom produkte, či obsahuje alantoín.

Alantoín je látka, ktorá sa ukrýva v rôznych rastlinách a živočíšnych tkanivách a má úžasné benefity pre ľudskú pokožku.

Aké sú medicínske využitia alantoínu?

Alantoín má široké spektrum medicínskych využití vďaka svojim protizápalovým, hojivým a antibakteriálnym vlastnostiam. Alantoín sa používa pri:

Hojení rán: Alantoín sa používa na podporu hojenia rán, rezov, popálenín a vredov. Stimuluje produkciu granulačného tkaniva a urýchľuje regeneráciu buniek. Často sa používa v mastiach, géloch a obväzoch na rany.

Zápalových ochoreniach kože: Alantoín sa používa na liečbu zápalových ochorení kože, ako je ekzém, psoriáza a dermatitída. Upokojuje podráždenie, svrbenie a začervenanie.

Popáleninách: Alantoín sa používa na liečbu popálenín prvého a druhého stupňa. Zmierňuje bolesť, urýchľuje hojenie a zabraňuje tvorbe jaziev.

Chirurgických ranách: Alantoín sa používa na podporu hojenia pooperačných rán a zníženie rizika infekcie. Často sa používa v mastiach a obväzoch.

Zubnom lekárstve: Alantoín sa používa v zubných pastách a ústnych vodách na zmiernenie bolesti a zápalu ďasien. Používa sa aj na liečbu áft a vredov v ústach.

Očných chorobách: Alantoín sa používa na liečbu zápalových očných chorôb, ako je konjunktivitída a blefaritída. Upokojuje podráždenie a svrbenie.

Okrem týchto využití sa alantoín používa aj na liečbu prasklín na bradavkách u dojčiacich žien, na liečbu preležanín, na zmiernenie bolesti pri artritíde, na zníženie opuchov a podporu hojenia kostí a chrupaviek.

Môžu sa alantoínové produkty používať na detskú pokožku?

Áno, alantoínové produkty sú vo všeobecnosti bezpečné a vhodné pre detskú pokožku. Alantoín je prírodná látka, ktorá sa nachádza v rastline komonice lekárskej (Symphytum officinale). Má protizápalové, hojivé a upokojujúce vlastnosti, vďaka čomu je ideálny na citlivú detskú pokožku.

Kedy sa alantoínové produkty používajú na detskú pokožku:

 • Na zapareniny: Alantoínové krémy a masti sa bežne používajú na prevenciu a liečbu zaparenín u dojčiat. Upokojujú podráždenú pokožku a podporujú hojenie.
 • Na suchú pokožku: Alantoínové mlieka a krémy hydratujú a zjemňujú suchú detskú pokožku.
 • Na ekzém a psoriázu: Alantoínové krémy a masti môžu pomôcť zmierniť svrbenie a podráždenie pri ekzéme a psoriáze.
 • Na popáleniny slnkom: Alantoínové gély a krémy upokojujú podráždenú pokožku po spálení slnkom a podporujú hojenie.
 • Na drobné rany a odreniny: Alantoínové masti a gély urýchľujú hojenie drobných rán a odrenín.

Pri výbere alantoínových produktov pre detskú pokožku je dôležité vybrať si produkty, ktoré sú bez parfumov, farbív a konzervačných látok. Tiež sa treba uistiť, že produkt je určený pre detskú pokožku.