10 prírodných receptúr, ktoré vás navždy zbavia lupín

Väčšina ľudí si v určitom okamihu svojho života všimne, ako prvý náznak lupín, zradné biele vločky, ktoré sa zachytia na ich tmavom oblečení. Lupiny sú spôsobené hromadením odumretých kožných buniek na pokožke hlavy a môžu byť signálom, že máte zhoršenú kvasinkovú infekciu. Našťastie lupiny možno ľahko liečiť celou radou domácich procedúr. Prinášame vám desať z najlepších prírodných domácich prostriedkov, ktorými odstránite vaše lupiny.

1. Aloe vera gél

Aloe vera má úžasný upokojujúci účinok na suchú a svrbiacu pokožku hlavy, a zároveň bojuje aj s príčinou vzniku lupín vďaka jeho antiplesňovým a antibakteriálnym účinkom. Jednoducho naneste čerstvý aloe vera gél na pokožku hlavy a dobre vmasírujte. Nechajte pôsobiť po dobu 30 minút a následne opláchnite jemným šampónom.

2. Jablčný ocot

Jablčný ocot je ideálny pre obnovenie PH rovnováhy vašej pokožky hlavy, čo účinne pomáha pri boji s kvasinkami. Vaše vlasy budú po ňom navyše lesklé a poddajné, a zároveň odstraňuje zvyšky vlasovej kozmetiky, ktorá zaťažuje vaše vlasy. Zmiešajte rovnaké diely jablčného octu a vody, votrite do pokožky hlavy aj do vlasov. Nechajte pôsobiť niekoľko minút a opláchnite vlažnou vodou.

3. Sóda bikarbóna

Sóda bikarbóna na vlasy pôsobí ako mierny peeling. vďaka čomu sa ľahšie zbavíte odumretých kožných buniek z pokožky hlavy. Vyrovnáva PH vašej pokožky hlavy, čo robí nevhodné prostredie pre kvasinky. Namočte si vlasy, potom jemne votrite trochu jedlej sódy do pokožky hlavy. Nechajte pár minút pôsobiť a umyte teplou vodou.

4. Kokosový olej

Kokosový olej má hydratačné a tiež protiplesňové vlastnosti, ktoré účinne bojujú s lupinami. Pre dosiahnutie najlepších výsledkov, ohrejte trochu kokosového oleja a premiešajte s čerstvou citrónovou šťavou. Zmes vmasírujte do pokožky hlavy a nechajte pôsobiť aspoň polhodinu, následne si vlasy umyte. Odporúčame túto kúru opakovať dvakrát týždenne a vaše lupiny čoskoro zmiznú.

5. Ružová himalájska soľ a čierne korenie

Jedná sa o prírodný domáci liek na lupiny, ktorý pochádza z Indie a je skutočne účinný v boji s lupinami. Pridajte lyžičku mletého čierneho korenia a lyžičku mletej ružovej himalájskej soli do čistého prírodného jogurtu. Zmes vmasírujte hlboko do pokožky hlavy a nechajte pôsobiť po dobu jednej hodiny a následne umyte.

6. Ovsené vločky

Ovsené vločky fungujú v mnohých spôsoboch ako poraziť lupiny prirodzenou cestou. Fungujú ako prírodné exfoliačné činidlo tak, že uvoľnia odumretú kožu, čím sa lupiny ľahšie odplavia, a zároveň majú na pokožku hydratačné účinky. Stačí keď si namočíte vlasy a jemne vmasírujete ovsené vločky do pokožky hlavy. Nechajte pôsobiť polhodinu a potom vlasy zmyte šampónom.

7. Semená senovky gréckej

Semená senovky gréckej majú protiplesňové účinky, zbavia vás lupín a zároveň podporujú rast vlasov. Namočte dve polievkové lyžice semien senovky do vody a nechajte ich na noc odstáť. Zmäkčené semená na druhý deň sitkom oddeľte od vody, aplikujte do pokožky hlavy a nechajte pôsobiť polhodinu. Zvyšnú vodu môžete používať ako vlasové tonikum na podporu rastu vlasov a taktiež zabraňuje opätovnej tvorbe lupín.

8. Biela cvikla

Cvikla obsahuje mangán, draslík a kyselinu listovú, ktoré sú bežnou zložkou šampónov určených na liečbu lupín. Zaobstarajte si bielu cviklu nakoľko červená by mohla zafarbiť vaše vlasy, uvarte ju vo vode. Túto vodu potom vmasírujte do pokožky aj do vlasov. Pre dosiahnutie najlepších výsledkov, robte túto procedúru vo večerných hodinách, pričom necháte cviklovú vodu pôsobiť celú noc a ráno umyte.

9. Neem listy

Neem listy sa používajú v Indii na liečebné účely už viac ako dvetisíc rokov, a jeden spôsob ich použitia je aj ako liek na lupiny. Listy majú silné antibakteriálne a protiplesňové vlastnosti, účinne bojujú nielen s lupinami ale akýmkoľvek zápalom vlasovej pokožky. Varte hrsť neem listov vo vode až kým nebude voda zafarbená. Vychladnutú neemovú vodu aplikujte večer do vlasov a nechajte pôsobiť celú noc.

10. Čajovníkový olej

Čajovníkový olej je veľmi účinný v boji proti lupinám a je často používaný v šampónoch, ktoré sú určené práve na lupiny. Najjednoduchší spôsob, ako používať čajovníkový olej v boji s lupinami, je pridať pár kvapiek do šampónu, ktorý bežne používate. Všeobecné pravidlo je, že ak máte lupiny, mali ste prejsť na prírodný organický šampón.