Známe druhy vína – čo naznačujú ich mená?

Když si báječnou ženskou vezme báječnej chlap, tak mají báječnej život plnej báječnejch dní bez útrap. Celý den jen tak sedí a popíjejí Châteauneuf du Pape…, spieva Michal Tučný, český pesničkár a legendárny country spevák. A čo to vlastne popíjajú? Sladké ovocné víno, ktoré pochádza z okolia dedinky Châteauneuf du Pape na juhu Francúzska, býva väčšinou červené a môže pochádzať z viac ako desiatich druhov hrozna. 

Červené a biele víno… Vinári začnú s výrobou vína každý rok hneď v deň zberu hrozna. Ktorý mesiac sa bude hrozno oberať závisí od konkrétnej odrody, na ktorú sa špecializujú. Keďže takmer všetky druhy hrozna sú pod šupkou bledé, víno získa farbu (žlto-zelenú alebo červenú) až keď kvasí spolu so šupkami.

Ako vyzerá výroba, keď z hrozna vzniknú rôzne druhy vína? 

Pri výrobe bieleho vína sa šupky ponechajú s prelisovanou šťavou iba krátky čas. So šťavou z tmavého hrozna kvasia šupky naopak dlhšie a preto má červené víno výraznú chuť. Ružové víno sa vyrába z tmavého hrozna, ktoré na šupkách kvasilo iba minimálny čas a nedosiahlo červenú farbu, iba slabšiu, ružovú. V každom mušte potom po určitom čase kvasenia vzniká alkohol.

Známe svetové vína

Biele víno

Chardonnay – táto odroda hrozna pochádza z okolia dedinky Chardonnay na východe Francúzska.

Pinot Blanc odrody hrozna Pinot pochádzajú z Francúzska a meno dostali podľa tvaru strapca ktorý je podobný borovicovej šiške (pin – borovica, blanc – biela).

Červené víno

Cabernet Sauvignon – je spojenie latinského a francúzskeho slova, ktoré by sa dalo preložiť ako „odroda divokej révy“. Tento druh hrozna pochádza z okolia mesta Bordeaux, neďaleko francúzskeho pobrežia Atlantického oceánu.

Merlot – odrodu z Francúzskeho pobrežia pomenovali podľa vtáka, ktorý má podobnú farbu ako tmavé hrozno a tým je drozd. 

Pinot Noir – odrody hrozna Pinot pochádzajú z Francúzska a meno dostali podľa tvaru strapca ktorý je podobný borovicovej šiške (pin – borovica, noir – čierna).

Známe slovenské vína

Biele víno

Veltlínské zelené – biela odroda hrozna, ktorá sa dnes zvykne pestovať v strednej Európe, sa k nám kedysi pravdepodobne dostala zo severného Talianska z oblasti Valtellina (Veltlin).

Rizling rýnsky – táto odroda pochádza z Nemecka, z údolia rieky Rýn.

Rizling vlašský – „vlach“ a „vlašský“ sú zastarané mená pre „talian“ a „taliansky“, preto by sa názov tohto vína dal preložiť ako „taliansky rizling“. Tento názov ale vznikol pravdepodobne v Nemecku a preto je otázne z ktorej krajiny sa do Európy odroda rozšírila.

Rulandské biele – slovenský názov pre Pinot Blanc (viď. vyššie). J. Seger Ruland bol obchodník v Nemecku, ktorý sa zaslúžil o rozšírenie jednej odrody Pinot. 

Červené víno

Frankovka modrá – červené víno z odrody hrozna, ktoré je typické pre Rakúsko pod názvom Blaufränkisch (blau – modrá). Frankisch, tak volali stredovekí ľudia v nemecky hovoriacich krajinách ušľachtilé druhy hrozna.

Svätovavrinecké – názov je odvodený od pôvodne francúzskeho tmavého hrozna St. Laurent, ktorého bobule začínajú zrieť každý rok približne na Svätého Vavrinca v auguste.

Rulandské modré – slovenský názov pre Pinot Noir (viď. vyššie). J. Seger Ruland bol obchodník v Nemecku, ktorý sa zaslúžil o rozšírenie jednej odrody Pinot.