Claudia Gray -Ztracené hvězdy zmenili

Keď som dostala možnosť prečítať si knihu od Claudie Gray, dosť som váhala. Nie som skalným fanúšikom tohto sveta. Ale aj tak som si o ňu napísala. Vždy sa mi mýlilo, či je to Čierna hviezda alebo Hviezda smrti.

Našťastie nikdy som nepovedala svietiaci meč a som na to hrdá. Mohla by som povedať, že pri tejto knihe som bola pokusný králik. Myslím, že experiment bol úspešný.

Anotácia

Thane Kyrell a Ciena Ree se znají už od dětství a sdílejí spolu lásku k létání. Přijetí na imperiální akademii je pro ně jako splněný sen. Jenže pak do jejich životů brutálně vstoupí galaktická občanská válka. Vláda Galaktického impéria dosáhla až na planetu Vnějšího okraje Jelucan, kde žijí aristokrat Thane Kyrell a venkovanka Ciena Ree.

Oba dva spojuje láska k létání a zapsat se na imperiální akademii je pro ně splněným snem. Jenže Thaneovi ten sen pořádně zhořkne, když se stane očitým svědkem odporné taktiky, s jejíž pomocí Impérium vládne galaxii železnou pěstí a udržuje její světy v poslušnosti.

Zklamaný a zatrpklý Thane se připojí ke skomírajícímu povstání a postaví Cienu před neřešitelné dilema: má zůstat věrná Impériu, nebo své lásce k muži, kterého zná už od dětství?

Thane a Ciena nyní stojí na opačných stranách barikády. Podaří se jim najít způsob, jak být spolu, nebo je povinnost navždy rozdělí?

O Claudii Gray

Claudia Gray je americká spisovateľka fantasy príbehov pre mládež. Jej najznámejšia séria je zo sveta Star Wars. Píše pod pseudonymom, pretože jej prišlo zábavné vybrať si vlastné meno.  Je spisovateľkou na plný úväzok.

Svoje povolanie miluje a dúfa, že sa mu bude môcť venovať minimálne navždy. Vo voľnom čase rada číta, cestuje, varí a počúva hudbu. Drží tempo s dynamickou spoločnosťou, preto ju dokážeme nájsť na viacerých sociálnych sieťach.

Táto kniha zmenila môj názor na Star Wars

Skutočne som zmenila názor na Star Wars? Možno sú tú odvážne slová, ale už je to asi tak.

480 stranový kúsok vás prevedie životom mladých hrdinov. Spolu s nimi dospejeme, naplníme detské sny, prežijeme veľkú lásku, zvíťazíme, ale aj prehráme. Autorka sa s dejom natoľko pohrala, že je v ňom snáď všetko.

Postavenie prvej Čiernej hviezdy a jej zničenie, postavenie druhej Čiernej hviezdy a taktiež jej zničenie (po tom všetkom sa čudujem, že sa to Impériu oplatilo – smiech).

Ciena a Thane chceli byť odmalička pilotmi a slúžiť Impériu. Nevideli zlo, ktoré napáchalo. To sa ich dotklo až vtedy, keď prichádzali o ľudí, ktorých mali radi pre zbytočnú demonštráciu moci.  

Bola nastolená morálna otázka. Čo je vlastne správne? Život je ten najdôležitejší, ale aj tak oň mnohí prídu a vlastne úplne zbytočne. Ciena aj Thane stoja pred veľkým rozhodnutím, ktoré môže navždy zmeniť všetko.

Pokiaľ ste nikdy nevideli žiaden film, nič sa nedeje. Ak máte aspoň ako také základy o Star Wars, tak sa viete počas čítania veľmi rýchlo zorientovať. Autorka často venovala dostatočný čas (tak trochu zbytočným obkecom), ktoré po chvíli vôbec neprekážali. Myslím že vďaka nim som vedela všetkému lepšie porozumieť.

V knihe sa nachádza pár hlbokých myšlienok, nad ktorými sa zamýšľame i v bežnom živote.

  1. Ak chceme niečo dosiahnuť, musíme na sebe pracovať. A raz to príde. Možno nie hneď, ale raz áno.
  2. Žena a muž nemôžu byť dobrými priateľmi. Minimálne jeden z nich vždy cíti niečo viac.
  3. Život je to najcennejšie, čo máme.

Aj práve preto si dovolím tvrdiť, že táto kniha je nielen pre milovníkov Star Wars, ale aj pre iné cieľové skupiny. Ukazuje všetko iným pohľadom. Celý čas som premýšľala, či som na strane Impéria alebo rebelov.

Nečudujem sa, že Claudia je známa hlavne kvôli tejto sérii, pretože odviedla kus dobrej práce. Fantázia nás zaviedla do sveta mnohých planét plných osudov.

Ako ste si mohli všimnúť, kniha je v českom jazyku. Svieža young adultka je však pretkaná dobrodružstvom od začiatku až do konca, preto mi to vôbec nevadilo.

Komu knihu odporúčam

V knihe sa sem tam nachádzali klišé pasáže, vďaka ktorým som mala chuť prefackať hlavných hrdinov.  Možno to je jej menšia chybička krásy. Komu by sa ale mohla páčiť? Myslím, že všetkým. Nemusíte patriť medzi milovníkov Star Wars na to, aby ste porozumeli príbehu a jeho skrytému odkazu.

Romantické scény budú isto sympatické nežnému pohlaviu a na svoje si prídu taktiež milovníci napätia a leteckej stratégie. Po prečítaní som dostala chuť na filmový maratón, aby som zistila, koľko krát muselo Impérium stavať Čiernu hviezdu  (smiech).