Známy odborník varuje! Pijeme to všetci a neexistuje ani jeden človek, ktorého mozog by nebol poškodený už len po minimálnej dávke…

Fjodor Uglov, je známy chirurg, ktorý sa dostal do povedomia verejnosti ešte počas vojny. V Leningrade zachraňoval životy vojakov zranených počas vojny, pôsobil ako chirurg a vykonával operácie bez anestetík, elektriny alebo vody, zatiaľ čo bomby okolo doslova pršali.

V roku 1994 bol zapísaný do Guinessovej knihy rekordov ako najstarší praktizujúci chirurg na svete. Vynašiel umelé srdcové chlopne a na domácej pôde ho odborníci pokladajú za národný poklad v oblasti medicíny. Jeho rady počúvajú všetci, nakoľko je zanietený odporca alkoholu. Pracovať prestal vo veku 102 rokov.

Dnešný článok bude venovaný práve alkoholu, ako už len minimálna dávka môže vážne poškodiť ľudské zdravie.

Šokujúce informácie o alkohole
Vplyvom alkoholu na ľudské telo sa začal venovať ešte v roku 1983, kedy napísal prvý odbornú štúdiu s názvom Alkohol a mozog. V štúdii nehovorí len o tom, že človek by nemal piť, ale svoje poznatky podkladá zrozumiteľnými argumenty, ktoré chápe aj laická verejnosť.

Ak pijete alkohol, dotkne sa to každého orgánu vo Vašom tele. „V tele človeka neexistuje nič, čo by alkoholom netrpelo!“ Varuje odborník. Najmä však mozog a predovšetkým mozgová kôra. Po požití alkoholu mozog opuchne, preťaží sa a rozšíria sa cievy. „Verte, že to nie je jav, ktorý sa odohráva iba u alkoholikov!“.

Uglov skúmal mozgy ľudí, ktorí zomreli na akútnu otravu alkoholom. Zistil, že zmeny v nervových bunkách a jadre sú tak výrazné, ako keď sa niekto otrávi smrteľným jedom. Ak práve teraz argumentujete tým, že po jednom pohári červeného po večeri zomrieť nemôžete, mali by ste byť ostražitejší.

Pri každej poháriku sa prívod kyslíka do mozgu pozastaví a ak v takom stave vydržia 5-10 minút, začína nekróza – nevratná strata mozgových buniek. Čím je koncentrácia alkoholu v krvi vyššia, tým väčšie množstvo mozgových buniek umiera. Pri pitvách mozgov Uglov zistil, že väčšina ľudí zomrela práve v dôsledku vyššie uvedeného problému. Lekár v rámci výskumu zistil, že drvivá väčšina z nich boli mierni konzumenti alkoholu.

Zmena v mozgových štruktúrach nastáva už po niekoľkých rokoch pravidelného požívania alkoholu. Na aktívnom výskume sa zúčastnilo 20 osôb. Títo ľudia pili alkohol v bežnom množstve, niekoľkokrát do týždňa si dali pohárik po večeri alebo obede, pri príležitostiach si dali tvrdšie, alebo viac. Až päť z nich získalo už v priebehu roka mozgovú atrofiu a duševný úpadok bol vidieť už aj v bežnej konverzácii.

Kto je alkoholik?
„Najviac mylná je predstava verejnosti, že mozgová atrofia sa objaví len u alkoholikov.“ Tvrdí Uglov. Keď bol v roku 1975 alkohol uznaný za drogu, teda návykovú látku, nikto si z toho veľa nerobil. Niektorí ľudia síce začali piť menej, ale väčšina naďalej vyhlasovala, že alkohol je neškodný. Drvivá väčšina z tejto väčšiny sa podľa lekára neskôr stala alkoholikmi. Pod pojmom alkoholik Uglov rozumie človeka pravidelne konzumujúceho alkohol. Verejnosť pod týmto pojmom rozumie človeka, ktorý sa denne vracia domov pripiť alebo na mol opitý.

Konzumácia alkoholu spôsobuje v mozgu nenávratné zmeny, ktoré sa prejavujú nielen v jeho funkciách, ale aj v ľudskej duši. Okrem toho, že z alkoholu človek doslova hlúpneme, vytráca sa mu z očí aj iskra, ktorú mal počas aktívneho zdravého života. Pokles morálky, ľahostajnosť, nezodpovednosť za okolia a členmi rodiny. Jeden zaujímavý výskum ukázal, že psy boli k svojim opitým majiteľom znateľne agresívnejší, ako keď boli triezvi.

A ako ste na tom s alkoholom Vy? My sa nad výskumom Uglova určite zamyslíme!

 zdroj: prosvet.cz / pexels.com